دسته بندی ها

نورپردازی ساختمان (منازل - نمای ساختمان - محوطه)

فروشندگان و مجریان نورپردازی ساختمان

 • دکوراسیون و طراحی داخلی طراحی و اجرای پروژه های لوکس ساختمانی مسکونی و تجاری اجرای پروژه های کناف نورپردازی
  آدرس: شهران
 • فروش تایل ها و سازه ها
  آدرس: احمد اباد
 • کناف | دکوراسیون | بازسازی -بازسازی فضاهای مسکونی و اداری -ارائه خدمات طراحی و اجرایی دکوراسیون داخلی -ارائه خدمات نورپردازی (فروش و اجرای نور های خطی) -
  آدرس: کامرانیه
 • مشاور و مجری طرح های تخصصی نور پردازی و هوشمند سازی
  آدرس: لاله زار
 • فروش اجرا و تولید انواع سقف کاذب
  آدرس: راهنمایی
 • نورپردازي ساختمان و فروش تجهيزات نورپردازي اعم از چراغ هاي سقفي نما محوطه داخلي استخري نور مخفي و فيبرنوري و مشاوره نورپردازي مسكوني تجاري
  آدرس: لاله زار
 • ساخت و اجرای کلیه پروژه های آکوستیک و ساخت استودیو ضبط و ساخت و اجرای دربهای چرمی آکوستیک
  آدرس: کل تهران
 • تهیه و تولید و اجرای المانهای شهری و دکوراسیون داخلی
  آدرس: تهران تهران
 • اجرای خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان مدیریت هوشمند سیستم روشنایی کنترل هوشمند سیستم های حفاظتی و صوت هوشمند سازی سیستم گرمایش و سرمایش و... با ما تماس بگیرید. 09135246244-09133748208
  آدرس: بلوار جمهوری-کوچه 16شرق
 • حرفه ما نورپردازی است طراحی ، نظارت و اجرای پروژه های نورپردازی و روشنائی . نورآرائی شهری تولید و عرضه انواع پروژکتور و ریسه های سوزنی مناسب سازه های نورانی
  آدرس: خیابان امام خمینی
 • ساخت و فروش انواع دریچه کولر به صورت آلمینیومی و آهنی
  آدرس: شادآباد
 • آدرس:

راهنمای انتخاب انواع مدل های نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان ها موضوعی مهم و اساسی است که بایستی حتما به آن توجه شود. چه در هنگام ساخت و چه زمانی که منزل جدیدی را برای سکونت انتخاب می کنیم باید به نور آن هم توجه داشته باشیم. نور مناسب به دو صورت تامین می شود. یا از طریق منابع طبیعی و یا از طریق چراغ های مصنوعی، به هر روی این دو عنصر بایستی در نظر گرفته شوند تا مجبور نباشیم در خانه ای تاریک زندگی کنیم. نور مناسب علاوه بر این که برای حفظ سلامتی و بینایی ما مهم است موجب زیبا تر شدن خانه هم می شود. می توان با استفاده اصولی از نور جلوه های زیبایی در خانه ایجاد کرد و یا بر روی برخی وسایل خاص تاکیدی زیبا گذاشت. به همین دلیل مهم است که اصول و نکات ضروری هنگام طراحی نور ساختمان را بدانیم. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم.

ادامه مطلب

نورپردازی ساختمان چیست؟

منظور از نورپردازی ساختمان، استفاده بهینه و درست از نور است برای داشتن خانه ای زیبا و البته استاندارد از نظر روشنایی. نورپردازی در ساختمان ها می تواند با کمک افراد کارشناس و خبره صورت بگیرد اما اگر نکات اصلی را بدانید می توانید با چند آباژور و چراغ ها و لامپ های دیواری به این هدف برسید. اگرچه برخی نکات در هنگام اجرای نورپردازی ساختمان های مختلف یکسان و مشابه است اما برای ساختمان های تجاری و اداری نسبت به ساختمان های مسکونی تفاوت هایی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود. معمولا در ساختمان های اداری و تجاری چون نیاز داریم که توجه مخاطب جلب شود، نورپردازی بیشتر و اصولی تر می باشد. اما در خانه ها بیشتر هدف مان این است که فضایی استاندارد داشته باشیم. حتی در خانه هم منابع روشنایی و نور های ایجاد شده در اتاق نشیمن و پذیرایی با اتاق خواب متفاوت است و هر کدام نکات خاص خودش را دارد. در یک جمع بندی کلی باید گفت که کاربری فضا بر شیوه نورپردازی ساختمان تاثیر خیلی زیادی دارد.

تاثیر رنگ دکوراسیون داخلی بر نورپردازی ساختمان

اگر دکوراسیون داخلی دارای رنگ های روشن باشد، سطوح بخش اعظمی از نور های تابیده شده به خود را به فضا منعکس خواهند کرد. در نتیجه نیاز نیست که نور زیادی تابیده شود. به طور مثال رنگ سفید حدود 80 درصد از نور را بازتاب می کند. خب در چنین فضایی می توان با نور در حد متوسط و معمولی هم فضا را روشن کرد. اما در مقابل رنگ های تیره همان طور که می دانید بخش اعظمی از نور را جذب می کنند. مسلما برای فضایی که بستر آن از رنگ های تیره می باشد نیاز است که نور بیشتری استفاده کنیم تا بتوانیم فضا را تا اندازه قابل قبولی روشن کنیم. در نظر داشته باشید که به طور کلی سطوح صاف و صیقلی هم به بازتاب نور کمک زیادی می کنند. مثلا در خانه هایی که آینه زیاد است بازتاب نور هم زیاد خواهد بود که باید هنگام نورپردازی به آن ها توجه داشت تا نور بیش از اندازه استفاده نشود.

تاثیر ارتفاع فضا بر نورپردازی ساختمان

شاید به نظرتان نیاید اما واقعیت این است که ارتفاع سقف فضا هم بر نورپردازی تاثیری مهم و اساسی دارد. اگر می خواهید برای فضایی با سقف کوتاه نورپردازی اجرا کنید باید به گونه ای این کار را انجام دهید که از شدت روشنایی کاسته شود زیرا هرچه قدرت نور تابیده شده بیشتر باشد بر کوتاه بودن سقف تاکید بیشتری خواهد داشت. اما اگر سقف فضا به اندازه کافی بلند بود برای این که از ایجاد سایه تا اندازه ممکن جلوگیری کنید به سراغ رنگ های پر قدرت و روشن بروید.

تاثیر کاربری فضا بر نورپردازی ساختمان

نکته خیلی مهمی که در نورپردازی باید به آن توجه داشته باشید این است که نور هر قسمت از ساختمان باید به گونه ای باشد که در صورت وجود موانعی مانند پلکان و یا تغییر ارتفاع سطح، این موضوع به خوبی قابل رویت باشد. مثلا در جایی که راهروی خانه قرار دارد با وجود پلکان، بایستی نور به اندازه کافی باشد تا افراد موانع را به خوبی ببینند و از بروز حادثه تا اندازه ممکن جلوگیری شود.

منابع نور

بخشی از نورپردازی ساختمان توسط لامپ هایی که در لوستر های زیبا تعبیه شده اند فراهم می شود. اما در کنار این لوستر هایی که اغلب به سقف خانه و یا دیوار نصب می شوند می توان از آباژور ها هم استفاده کرد. آباژور ها زیبا هستند و امروزه در تنوع خیلی زیادی به بازار عرضه می شوند. استفاده از آباژور هایی که متناسب با دکوراسیون داخلی انتخاب شده اند فضا را رمانتیک تر می کند. در اتاق خواب هم می توان از انواع متفاوت آباژور ها از جمله رومیزی و ایستاده استفاده کرد برای تنظیم نور اتاق. اصولا نور اتاق خواب را کم در نظر می گیرند. البته در صورتی که شما در اتاق خواب تان مطالعه هم می کنید بایستی به این نکته توجه داشته باشید و نور مناسب برای مطالعه را نیز تامین کنید.

به طور کلی نورپردازی ساختمان شیوه ها و روش های متفاوتی دارد و تا اندازه ای هم بسته به سلیقه افراد تغییر می کند. اما نکته ای که حتی از زیبایی و نمای فضا هم مهم تر است توجه به میزان نور استاندارد است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره نورپردازی ساختمان