دسته بندی ها

پیمانکاری ساختمان | خدمات مهندسی ساختمان

فروشندگان و مجریان پیمانکاری ساختمان

  • استودیو مهندسی بوهون مشاور طراح و مجری پروژه های ساختمانی با مدیریت خانم مهندس محبوبه سلیمانی آماده ی ارائه خدمات ساختمانی برای کارفرمایان و همکاران گرامی
    آدرس: میدان شهدا مجتمع پرتو
  • گروه مهندسی گلف با توجه به تحصیلات و پیشینه مهندسی ساختمان مدیران خود، در ابتدای سال ۱۳۸۹ کار خود را آغاز نمود اما اهداف و آرمان های این مجموعه بیش از خدمات متداول ملکی بوده و خواهد بود.
    آدرس: روبه رو حسن آباد
  • ما در گروه ساختمانی چمن آرا با تکیه بر دانش مهندسین با تجربه مان ، آماده ایم تا شما عزیزان را در زمینه طراحی، اجرا و نظارت، سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت مشاوره و راهنمایی نماییم.
    آدرس: خوش جنوبی

آشنایی با مفهوم پیمانکاری ساختمان و بررسی خدمات پیمانکار ساختمان

ساخت خانه فرآیندی پیچیده است که نیاز به دانش معماری، کدهای ساختمانی، مقررات پهنه بندی و آگاهی از سایر عناصر اساسی ساخت و ساز دارد. پیمانکاری ساختمان مسکونی بر روند ساخت خانه‌های تک واحدی و پروژه‌های چند واحدی نظارت می‌کند. پیمانکار ساختمان تجاری بر روند ساخت و بازسازی انواع فروشگاه‌ها، مراکز خرید، هتل‌ها و سایر پروژه‌های تجاری نظارت دارد. اغلب پیمانکاری ساختمان متعلق به شرکت‌هاست و بسیاری از آن‌ها در صنعت ساخت و ساز صاحب نظر هستند. منظور از پیمانکاری ساختمان مجموعه‌ای از فعالیت‌های حقوقی و حقیقی است که در برگیرنده اقدامات مربوط به تهیه مصالح، حمل و نقل و اجرای ساختمان است.

ادامه مطلب

در هر پروژه ساختمانی سه طرف اصلی درگیر هستند: مالک یا مشتری، تیم مدیریت و پیمانکاری ساختمان. پیمانکاری ساختمان شامل تمام فعالیت‌های ساختمان سازی است که دربرگیرنده تمام کارهای مربوط به برنامه ریزی و هماهنگی پروژه در زمان معین با بودجه مشخص شده است. پیمانکار ساختمان مسولیت کل مراحل ساخت را بر عهده دارد و باید از بهترین روش‌ها برای اتمام پروژه بر طبق آن چه از قبل مشخص شده است، استفاده کند.

به طور کلی تمام مسئولیت‌های مربوط به برنامه ریزی، رهبری، اجرا، نظارت و بازرسی یک پروژه بر عهده پیمانکار است. این مسولیت‌ها از ابتدا تا انتهای پروژه صرف نظر از دامنه آن تعریف شده است. پیمانکاری ساختمان وظایف خود را با برنامه ریزی فعالیت‌ها، نظارت مداوم بر کارگران و اطمینان از اجرای این طرح مطابق با قوانین محلی انجام می دهد. شرکت‌های پیمان کاری ساختمان ممکن است چندین پیمانکار فرعی برای انجام کارهای تخصصی همانند تاسیسات برقی یا سیستم‌های گرمایش و سرمایش را استخدام کند.

نقش و وظایف خاص پیمانکاری ساختمان

همان طور که قبلا ذکر شد، پیمانکاری ساختمان مسولیت‌های متعددی بر عهده دارد که بسته به هر قرارداد ممکن است متفاوت باشد. نقش‌های بسیاری وجود دارد که یک پیمانکار می‌تواند در مراحل مختلف پروژه بر عهده بگیرد که متداول‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

برنامه ریزی پروژه توسط پیمانکاری ساختمان

هر پروژه دارای یک برنامه جامع است که کلیه فعالیت‌ها به همراه جدول زمانی و بودجه در نظر گرفته شده برای آن را تعریف کرده است. این برنامه دارای یک مهلت زمانی مشخص شده است که پیمانکار باید در زمان مشخص شده کار را به اتمام برساند، در غیر این صورت باید جریمه ای سنگین برای آن بپردازد. تاخیر در اتمام وظایف تنها در صورتی قابل توجیه است که پروژه توسط عوامل خارجی فراتر از کنترل پیمانکار ساختمان به تاخیر افتاده باشد همانند بدی وضعیت آب و هوا.

اولین وظیفه پیمانکاری ساختمان ایجاد یک طرح برای تحویل به موقع پروژه است. برخی از مسولیت‌ها عبارتند از : برنامه ریزی کلیه جزئیات مهم برای ساخت و ساز و اجرای پروژه، تعیین مواد، تجهیزات مورد نیاز و برنامه ریزی برای تهیه و تدارک آن‌ها، پیش بینی تغییرات احتمالی و ایجاد استراتژی کاهش خطر، برآورده کردن الزامات مربوط به مسائل حقوقی و نظارتی، برقراری ارتباط موثر بین کلیه شرکت کنندگان در پروژه.

پیمانکاری ساختمان باید بودجه‌ای برای پروژه ساخت و ساز تعیین کند و تا حد ممکن از آن پیروی کند. بودجه ابزاری مفید برای پیگیری هزینه‌های پروژه است، مقایسه هزینه‌های واقعی با بودجه برنامه ریزی شده میزان سود و زیان پروژه را مشخص می‌کند.

مدیریت پروژه توسط پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان ملزم به تکمیل پروژه به موقع است و این شامل بسیاری از فعالیت‌های مدیریت ساخت و ساز نظیر اطمینان از وجود موجودی برای ادامه پروژه، خرید مواد با پیش‌بینی کافی برای دسترسی به سایت در صورت لزوم، خرید یا اجاره تجهیزات مورد نیاز پروژه، مصاحبه و استخدام پیمانکاران فرعی برای انجام کارهای تخصصی، ایجاد گزارش‌های پیشرفت برای توجیه پرداخت‌های میانی.

پیمانکاران ساختمان وظیفه مدیریت پرسنل خود را نیز بر عهده دارد، بنابراین قبل از استخدام باید از داشتن مهارت فنی کافی و مناسب کارگران اطمینان حاصل کند. پیمانکاران نیز باید حقوق و دستمزد کارمندان خود را پرداخت کنند و مدیریت هزینه‌های فرعی را نیز بر عهده بگیرند.

پیمانکاری ساختمان باید پیگیری پروژه را انجام دهد

پیگیری پروژه برای تکمیل کار باید مطابق با مشخصات و برنامه‌های قرارداد اصلی باشد. پیمانکاری ساختمان علاوه بر پیگیری پیشرفت، باید از بروز هر گونه اختلال جلوگیری کند. این بخش شامل فعالیت‌های مکمل مانند کنترل کیفیت، استفاده از روش‌های ساخت و ساز مقرون به صرفه، اطمینان از عرضه مداوم مواد و برنامه ریزی برای خرید مصالح قبل از اجرا و ایمنی سایت ساخت و ساز است.

در طول مراحل ساخت، پیمانکاری ساختمان وظیفه پیگیری پیشرفت و مدیریت هر گونه تغییرات لازم را بر عهده دارد. البته پیمانکاران به هنگام اتخاذ هر گونه تصمیم باید همواره از محدوده، زمان و بودجه پروژه آگاه باشند.

نظارت پیمانکاری ساختمان بر مسائل حقوقی و نظارتی

پیمانکاری ساختمان شامل وظایف مربوط به نظارت بر مسائل حقوقی است. پیمانکار باید قبل از شروع پروژه کلیه مجوزهای لازم را بگیرد و در عین حال هزینه‌های جانبی مربوط به مالیات را مدیریت کند. در کل مراحل ساخت و ساز باید از تمامی قوانین محلی و کدهای ساختمانی تعریف شده پیروی شود. غافل بودن از الزامات قانونی عذر موجهی در پروژه‌های ساختمانی نیست و باید پیمانکاران از تمام قوانین محلی اطلاع داشته باشند. با کسب مجوزهای مناسب ساخت و ساز و پروانه‌های پیمانکاری پروژه می‌تواند بدون ایجاد اختلال پیشرفت کند.

توجه پیمانکاری ساختمان به مسائل بهداشتی و ایمنی

پیمانکاری ساختمان باید بر اجرای تمام رویه‌های مناسب و افزایش آگاهی در بین کارگران نظارت کند و جنبه‌های مختلف مربوط به ایمنی و امنیت را در سایت ساخت و ساز تضمین کند. پیمانکار ساختمان مسولیت عملکرد صحیح تجهیزات و جلوگیری از بروز حادثه را بر عهده دارد. پیمانکار باید هر گونه شرایط اضطراری و مسائل پیش بینی نشده در محل کار را بررسی کند.

پیمانکاران ساختمان در مراحل مختلف ساخت و ساز نقش‌های بسیاری بر عهده دارند و هر نقش با مسولیت‌های مختلفی همراه است. پیمانکاران باید توانایی مدیریت عدم قطعیت و تصمیم گیری روزانه را داشته باشند. سابقه و تجربه پیمانکار نیز بسیار مهم است، زیر افرادی که تجربه کافی دارند، می توانند بهتر به مسائل مشترک در پروژه‌ها پاسخ دهند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون