دسته بندی ها

قیمت خرید و نمایندگی های فروش انواع هود آشپزخانه

فروشندگان و مجریان هود آشپزخانه

راهنمای خرید و انتخاب و بررسی انواع هود آشپزخانه

یکی از مهم ترین قسمت های آشپزخانه هود آن است. هود آشپزخانه به طور معمول بالای اجاق گاز نصب می شود و با عمل مکش کردن دود، بخار، گرد و غبار، بوی غذا و چربی معلق ناشی از طبخ غذا را از آشپزخانه خارج می سازد. هود ها هوای آشپزخانه را تصفیه و مطبوع می سازند، از طرفی این عمل باعث می شود تا بوی مواد غذایی که در آشپزخانه به مشام می‌رسد، به سایر قسمت ها نفوذ نکرده و هوای کل ساختمان مطبوع بماند.

به علاوه یکی از مهم ترین کارهایی که هود انجام می دهد، متعادل نگه داشتن رطوبت هوای درون آشپزخانه است. اگر این کار به درستی انجام نشود، رطوبت هوا بالا رفته و بستری مناسب برای رشد قارچ و کپک فراهم شده که برای سلامتی افراد ساکن خانه بسیار خطر ناک است. هودهای آشپزخانه به دو دسته هود های تصفیه کننده هوا و هود هایی که خروجی هوا دارند تقسیم می شوند. هود تصیفه کننده هوا ابتدا هوای داخل آشپزخانه را به درون خود مکش کرده و پس از تصفیه آن، دوباره هوای تصفیه شده را به محیط آشپزخانه بر می گرداند.

اما در مقابل، هودی که خروجی هوا دارد ابتدا هوای نا مطبوع داخل آشپزخانه را مکش کرده و سپس از طریق خروجی هوای خود، هوای نا مطبوع را به خارج ازآشپزخانه هدایت می کند. در هر صورت، هود های امروزی بسیار زیبا و شکیل هستند و می توانند به عنوان عنصری دکوراتیو، در آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرند. به غیر از عملکرد هود که پیشتر درباره آن توضیح داده شد، هود های آشپزخانه دارای انواع مختلفی مثل شومینه ای، زیر کابینتی، مورب، مخفی و موارد دیگر می باشند که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه به تشریح هریک از انواع هود پرداخته شده است.


هود آشپزخانه شومینه ای


هود های آشپزخانه شومینه ای به نام های هود فلت و هود کلاسیک نیز شناخته می شوند. این هود ها دارای قدرت مکش فوق العادی نسبت به سایر هم نوعان خود هستند. هود های شومینه ای از لحاظ ظاهری شبیه حرف لاتین T می باشند. میزان صدایی که این مدل هود تولید می کند، بستگی به نوع موتور آن دارد. فیلتر درون این هود ها آلومینیومی بوده و قابلیت شستشو و تعویض شدن را دارد. به علاوه این نوع هود از لحاظ ظاهری، دارای تنوع بالایی مثل شیشه، استیل و غیره می باشند. بعضی از مدل های این نوع هود، به دود و بو حساس بوده و دارای سنسور مخصوص می باشند. به علاوه برخی دیگر از مدل ها دارای صفحه کنترل لمسی و لامپ LED می باشند.

هود آشپزخانه مورب


این هود ها به طور معمول دارای زوایه 15 درجه می باشند. از لحاظ ظاهری زیبا و شیک می باشند و به همین علت بسیار مورد توجه قرارگرفته اند. با این حال در برخی از مدل های این هود که موتور ضعیف تری دارند به علت اینکه صفحه آن ها مورب است ممکن است کمی شاهد پخش بوی غذا باشیم، اما در مدل هایی که موتور قوی تری دارند این ایراد نیز مرتفع شده است. جنس این هود ها غالبا از استیل و شیشه می باشد. نوردهی این محصول توسط لامپ های هالوژنه و LED می باشد. همچنین دارای سنسور مخصوص دود، صفحه کنترل لمسی و دیگر امکانات است. هود های مورب از لحاظ کارکرد مانند هود های شومینه ای می باشند و می توان گفت تنها تفاوت این دو نوع هود، در نمای ظاهری آن هاست.


هود آشپزخانه زیر کابینتی


اولین و قدیمی ترین نوع از هود های آشپزخانه هودهای زیر کابینتی می باشند. این هود ها دارای یک یا دو موتور بوده که هوا را با عمل مکش کردن خارج می کنند. همچنین فیلتر این نوع از هود عموما پشمی است. این مدل دارای قیمتی مناسب نسبت به سایر مدل های مشابه است. کارکردن و نگه داری هود های زیر کابینتی بسیار آسان است. این هودها فضای کمی را به خود اختصاص می دهند. به علاوه هود های زیر کابینتی نسبت به سایر مدل های دیگر، صدایی بیشتر و مکش کمتری دارند.


هود آشپزخانه مخفی (توکار)


هود آشپزخانه تو کار یا مخفی از انواع رایج هود در بازار هستند که کاملا درون کابینت قرار می گیرند به گونه ای که هیچ نمایی از آن ها به چشم دیده نشود. این هود ها در فضای آشپزخانه جایی را اشغال نمی کنند، عملکرد قابل قبولی دارند و از لحاظ مکش هوا و سایر کارآیی ها مانند هودهای مورب و شومینه ایی هستند.


هود های فانتزی


این نوع هود ها به هود های جزیره نیز معروف می باشند. هودهای فانتزی، برای آشپزخانه هایی که قابلیت نصب هود بر دیوار را ندارند، بسیار مناسب هستند. از مزیت های هود های جزیره ای این است که، دارای ظاهر زیبا و مدرن می باشند. جنس فیلتر این هود ها زغالی است. برخی مدل های کوچک هود جزیره ای، نسبت به سایر هودها قدرت مکش کمتری دارند که در مدل هایی که بزرگتر هستند این ایراد نیز برطرف گردیده است و می توانند مانند هود های شومینه ای و مورب مکش قابل قبولی داشته باشند. به طور کلی می توان گفت، نوع کوچک و لوکس هود فانتزی، برای استفاده در آشپزخانه هایی که پخت و پز کمتری در آن ها صورت می گیرد بسیار مناسب هستند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره هود آشپزخانه