دسته بندی ها

اجاره تاور کرین

فروشندگان و مجریان

راهنمای بررسی و اجاره تاور کرین

اجاره تاور کرین در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. در ادامه این مطلب به تعریف تاورکرین، معرفی انواع آن، قطعات تشکیل دهنده دستگاه، فاکتورهای مهم در هنگام بازرسی دستگاه، نکات مهمی که باید در هنگام اجاره تاور کرین از طرف مشتریان مورد توجه قرار گیرد، نوعصحیح تاورکرین برای اجاره، قیمت اجاره تاور کرین می‌پردازیم. 

ادامه مطلب

تاورکرین چیست؟

تاورکرین نوعی از انواع جرثقیل به نام جرثقیل برجی است که برای جابه‌جایی اجسام سنگین در ارتفاعات زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماشین‌آلات به طور گسترده در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین علاوه بر صنعت ساختمان‌سازی، در سایر صنایع مانند برج‌سازی، سیلوسازی، سدسازی،پل‌سازی و حمل کالا در بنادر نیز به کار گرفته می‌شود.

قطعات سازنده تاورکرین کدامند؟

دستگاه تاورکرین از قطعات مختلفی تشکیل شده است. مهمترین این قطعات ساختاری تاورکرین شامل پایه یا استراکچر پایه، کاج، تاج یا کله قندی، دکل یا برج، واحد چرخان یا گردان دکل، فلش یا جیب یا بازوی تعادل، کن فلش یا کانتر جیب یا بازوی تعادل،  شاریوت یا کالسکه، کابین اپراتور و قلاب هستند. هر کدام از این قطعات وظیفه خاص خود را در عملکرد دستگاه بر عهده دارند.

انواع تاورکرین کدامند؟

تاورکرین انواع مختلفی دارد که در کل به سه گروه ثابت، متحرک و بالارونده تقسیم می‌شوند. گروه تاورکرین متحرک خود دارای انواع تاورکرین ریلی، جاده‌ای و شناور هستند.

بازرسان چه نکاتی را برای صدور مجوز اجاره تاور کرین مورد بررسی قرار می‌دهند؟

قبل از این که یک تاورکرین اجاره داده شود، لازم است تا از طرف بازرسان مورد بررسی قرار گرفته و خصوصیات کیفی آن ارزیابی شود. کارشناسان مربوطه ابتدا در دوره‌های آموزشی با انواع تاورکرین و جداول بار مجاز برای هر کدام و شناسایی خطرات و نکاتی که باعث ریسک در حین انجام پروژه محتمل است، آشنا شده و سپس برای ارائه راهکارهای مربوط به رفع هر یک از این خطرات آموزش می‌بینند. کارشناسان در بازرسی قطعات مختلفی را معاینه کرده و پس از حصول اطمینان از حفظ سلامت این قطعات مجوز لازم برای شروع کار را صادر می‌کنند. قطعات تاور کرین که مورد بررسی و معاینه فنی قرار می‌گیرند عبارتند از، بازوهای جلویی، گردان و متعادل‌کننده، بررسی وزنه‌های تعادل و تمام اجزای مربوط به آنها، بررسی وجود تناسب بین وزنه‌های تعادلی و طول بازوی جلویی، بررسی قطع کن مربوط به اضافه بار، بررسی کابین تاورکرین از لحاظ کارکرد و سلامت اجزای تشکیل دهنده آن، بازرسی از سیم ارت و حصول اطمینان از وجود آن در پروژه مورد نظر و بازرسی از سیستم هشداردهنده تاورکرین.

در زمان اجاره تاور کرین باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای رعایت نکات ایمنی در حین کار با تاورکرین رعایت نکاتی مهم و ضروری است. رعایت این نکات بروز خسارت و حادثه را در حین اجرای کار به حداقل می‌رساند. همچنین تضمین‌کننده سلامت نیروی کار و ایمنی پروژه است. از جمله اصولی که باید مورد توجه قرار گیرند، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

  • میزان رعایت اصول استاندارد از طرف کارخانه تولیدکننده تاورکرین
  • بررسی میزان تحمل بار و نقاط بحرانی در این زمینه
  • برسی میزان مقاومت زمینی که تاورکرین را روی آن نصب می‌شود
  • استفاده از اپراتور ماهر و باتجربه جهت کار با تاور کرین
  • شناخت محدودیت‌های کاری و عملیاتی تاورکرین
  • توجه به ارتفاع ساختمان و انتخاب سرعت مناسب برای حرکت متناسب با ارتفاع موجود
  • انتخاب محل و روش مناسب برای نصب پایه‌های تاورکرین
  • انتخاب تاورکرین متناسب با حجم کاری پروژه
  • بررسی بیمه نامه قبل از عقد قرارداد

برای اجاره تاور کرین کدام نوع آن را اجاره کنیم؟

با توجه به انواع مختلف تاورکرین موجود در بازار لازم است تا انتخاب نوع مناسبی از میان این ماشین‌آلات از طرف مشتری صورت گیرد. برای انتخاب یک گزینه درست توجه به فاکتورهایی مانند شعاع باربرداری، بیشترین و کمترین فاصله موردنیاز بار با مرکز باربرداری و میزان خود ایستایی لازم است. رعایت این نکات باعث می‌شود تا از برخورد تاورکرین با سازه‌های مجاور جلوگیری شود. اما از آنجایی که تشخیص این نکات برای مشتری سخت بوده و نیاز به دانش تخصصی دارد توصیه می‌شود تا ابتدا محل انجام پروژه توسط کارشناسان بررسی شده و در مرحله بعدی مشاوره‌های لازم توسط کارشناسان در این خصوص انجام شود. مشاوران و کارشناسان پس از طی این مراحل اجاره تاور کرین مناسب را به مشتری توصیه می‌کنند.

قیمت اجاره تاور کرین چقدر است؟

بر حسب نوع تاورکرین، مقدار ظرفیت موجود برای جابه‌جایی بار که بر حسب تن بیان می‌شود و مدت زمان لازم برای اجرای پروژه قیمت تمام شده برای اجاره تاور کرین نیز متفاوت خواهد بود. اجاره تاور کرین بر حسب مقدار بار برای تناژهای بالا بیشتر است، ولی فارغ از نوع آن اجاره آن به صورت روزانه و ماهیانه اخذ می‌شود. توصیه می‌شود پس از برآورد هزینه و استعلام قیمت از شرکت‌های مربوطه و نوع خدمات جانبی ارائه شده توسط آنها مانند هزینه‌های مربوط به مونتاژ و دمونتاژ تاورکرین، نسبت به عقد قرارداد اقدام شود.

لازم به ذکر است علاوه بر اجاره تاور کرین به صورت کامل این امکان وجود دارد تا قطعات مصرفی دستگاه نیز از طرف شرکت‌های مربوطه، به صورت تکی اجاره داده شوند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون