دسته بندی ها

پله پیش ساخته

فروشندگان و مجریان پله پیش ساخته

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پله پیش ساخته

پله پیش ساخته چیست؟


امروزه با پیشرفت تکنولوژی های صنعت ساختمان، سازندگان به دنبال روش های نوین و جایگزینی هستند تا با استفاده از آن ها زمان اجرا و هزینه های ساخت را کاهش داده و در عین حال استحکام و ایمنی سازه را بالا ببرند. یکی از روش های نوین که در سال های اخیر استفاده از آن ها بسیار رایج شده است، استفاده از قطعات پیش ساخته در ساختمان ها است. در این میان، استفاده از پله پیش ساخته و پله گرد با اقبال خوبی روبرو گشته است. استفاده از پله های پیش ساخته دو مزیت عمده دارد:
1-کاهش زمان ساخت و ساز و در نتیجه افزایش راندمان کار
2- کاهش هزینه ساخت و ساز که مطلوب هر سازنده ای است.
پله پیش ساخته در کارگاه و خارج از محل ساختمان در حال احداث، ساخته می شود، سپس در محل نصب می گردد. استفاده از این پله ها، باعث صرفه جویی 30 تا 40 درصدی در زمان اجرا می گردد. 
پله های پیش ساخته دو دسته هستند: 1- آن هایی که طبق ضوابط استاندارد ساخته شده و بطور آماده در بازار موجود می باشند و طراحان ساختمان از ابتدا متناسب با پله های موجود در بازار طراحی می کنند. اگر موقعیت نصب راه پله شرایط خاصی ندارد به راحتی می توان از این پله ها استفاده نمود. 2- پله های سفارشی که برای موقعیت ها و طرح های خاص، سازندگان پله ای را متناسب با آن محل طراحی کرده و می سازند. پله های سفارشی معمولا نسبت به پله های آماده هزینه بر و زمان بر خواهند بود.
باید دقت داشته باشید که پله پیش ساخته سفارشی، بطور ویژه برای ساختمان شما طراحی و آماده می شود، پس اندازه گیری ابعاد پله، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ممکن است در صورت عدم تطابق پله سفارش داده شده با محل مورد نظر، دیگر نتوان از آن استفاده کرد.
پله های پیش ساخته آماده معمولا دارای دفترچه های راهنما هستند که اطلاعات لازم در مورد خرید و نصب پله مربوطه را در اختیارتان می گذارد و شما بدون هیچ نگرانی می توانید با توجه به ابعاد مورد نظرتان انتخاب کنید. اگر موقعیتی که در آن پله نصب می گردد فاقد شرایط و زوایای خاص است و از طرفی هزینه اجرایی نیز برایتان اهمیت دارد، بهترین گزینه پله پیش ساخته است اما اگر موقعیت مورد نظر دارای زوایای خاص است، حتما باید پله را در ابعاد مورد نظرتان سفارش دهید.
 
 
 

انواع پله پیش ساخته و موارد کاربرد آن


امروزه از پله های پیش ساخته در انواع ساختمان های مسکونی (خانه های دوبلکس)، فروشگاه ها، ادارات و مراکز تجاری استفاده می شود. اما قطعا یکی از جذاب ترین موارد استفاده این پله ها در خانه های ویلایی و ساحلی است.
برای ساخت پله های پیش ساخته، بنا به سلیقه مشتری از مصالح متنوعی مانند چوب، انواع سنگ ساختمانی مانند سنگ مرمر، سرامیک، بتن، شیشه، فلز، آکریلیک و ... استفاده می شود. شما می توانید هماهنگ با دیزاینی که برای خانه یا محل کار خود در نظر گرفته اید، از انواع این مصالح و در طرح و رنگ های مختلف بهره ببرید. پس بهتر است قبل از انتخاب پله پیش ساخته، برنامه ریزی درستی برای دکوراسیون داخلی ساختمانتان داشته باشید.
اما در بازار ایران پله های پیش ساخته در طرح ها و اشکال متنوعی توسط تولیدکنندگان یا واردگنندگان عرضه می شود. یکی از رایج ترین طرح های موجود، پله گرد و مارپیچ است. استفاده از پله گرد بی شک باعث زیبایی دوچندان محیط اطراف آن می شود. این پله ها به ویژه در موقعیت هایی که محدودیتی برای اجرا پله وجود دارد، بسیار مفید هستند.  
پله های پیش ساخته بصورت U شکل، L شکل و I شکل نیز تولید می شوند. تنوع در طرح و جنس مصالح به کار رفته در پله های پیش ساخته، و نیز ساخت آن ها طبق استانداردها و ضوابط ساختمان سازی، باعث می شود تا این پله ها با هر پروژه ساختمانی سازگاری داشته باشند.
نوع دیگری از این پله ها، پله های پیش ساخته تاشو و مخفی است که برای استفاده در زیر شیروانی ها، بالکن ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت عدم نیاز می توان آن ها را جمع کرد. 
 
 
 
 
 

مزایای استفاده از پله پیش ساخته


در مجموع مزایای استفاده از پله پیش ساخته به شرح زیر است:
- نصب آسان و سریع و کاهش زمان اجرا
- کاهش هزینه ها
- قابلیت نصب در انواع پروژه های ساختمانی
- تنوع طرح، جنس و رنگ 
- قابلیت تنظیم ارتفاع پله ها (در برخی از مدل ها)
- قابلیت بازکردن پله و نصب مجدد آن در محلی دیگر (در برخی از مدل ها)
- قابلیت سفارش در ابعاد و طرح دلخواه و طبق سلیقه مشتری
 
 
 

مطالب مفید درباره پله پیش ساخته