دسته بندی ها

درب ضد حریق | قیمت انواع درب ضد حریق | ساختمون

فروشندگان و مجریان درب ضد حریق | قیمت انواع درب ضد حریق | ساختمون

 • تولید کننده انواع دربهای ضد سرقت ترک و ضد حریق با تاییدیه رسمی سازمان اتش نشانی .دربهای اتاقی pvc / mdf / تمام چوب/ دربهای لابی ضد سرقت و تمام چوب و دربهای بیمارستانی با چهارچوب الومینیومی
  آدرس: سعادت اباد-شهرک غرب
 • تولید کننده انواع درب های ضدسرقت داخلی چوبی درب HDF . درب MDF درب . ABS درب HPL و تمام چوب روسی با طرح CNC. درب تمام چوب حالت خور و سنتی و تمام چوب ضدحریق یا دودبند
  آدرس: جاده ساوه
 • تولیدوفروش انواع درب ضد سرقت و درب اتاقی
  آدرس: اصفهان اتوبان شهید خرازی

راهنمای انتخاب و خرید انواع درب ضد حریق

درب ضد حریق یا درب مقاوم در برابر آتش طوری ساخته شده است تا از انتشار دود و آتش جلوگیری کند. از این رو وقتی که می‌توانید از فضای مسکونی یا محل کار خود و ساکنین آن در برابر خطرات ناشی از آتش سوزی محافظت کنید، به سادگی نمی‌توانید به درب‌های چوبی اعتماد کنید چون این درب‌ها در شرایط اضطراری قادر به تحمل دمای شدید نیستند. اینجاست که درب‌های ضد حریق کاربرد بالایی دارند.

ادامه مطلب

این نوع درب وزن بالایی دارند و از موادی مانند سنگ گچ، شیشه ضد حریق یا فلز ساخته می‌شوند. اصطلاح ضد حریق به این معنی است که درب در صورت نصب صحیح، در یک بازه زمانی مشخص در یک آتش سوزی متوسط شعله ور نمی‌شود. به زبان ساده یعنی درب در مقابل آتش مقاومتی نسبی دارد و دیرتر آتش می‌گیرد و خاکستر می‌شود. معمولا از درب ضد حریق بیشتر در ساختمان‌های تجاری نصب می‌شود. البته در برخی از ساختمان‌های مسکونی، عمومی، اداری و مکان‌هایی مانند خوابگاه نیز از درب ضد حریق استفاده می‌شود. چنین مکان‌هایی که افراد زیادی در آن مستقر هستند و در معرض آتش سوزی نیز قرار دارند حتما باید از این درب برای حفظ جان انسان‌ها استفاده کنند.

در اکثر خانه‌های مسکونی نیز برای درب ورودی از درب‌های مقاوم در برابر آتش استفاده می‌کنند تا در صورت ایجاد آتش سوزی جان انسان‌های کمتری در معرض خطر باشد.

یک درب ضد حریق چگونه هنگام آتش سوزی کمک می‌کند؟

درب‌های ضد حریق انتشار آتش و دود به سایر قسمت‌های ساختمان کند می‌کنند و در صورتی که آتش کم باشد می‌توانند از انتشار آن به کلی جلوگیری کنند. با مهار آتش و دود، امکان حفظ جان انسان‌ها بیشتر می‌شود چون از طرفی ساکنین می‌توانند فرصت فرار داشته باشند، از طرف دیگر مرگ اکثر افراد در آتش سوزی در اکثر استنشاق دود اتفاق می افتد در نتیجه با مهار دود امکان زنده ماندن ساکنین بیشتر می‌‍شود. علاوه بر این درب ضد حریق در حین کار آتش نشان‌ها نیز کمک می‌کند تا بهتر مسیر را پیدا کنند.

درب‌های ضد حریق از نظر اقتصادی نیز ارزش سرمایه گذاری دارند چون به کمک این درب‌ها هنگام آتش سوزی صدمه وارد شده به املاک به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

چیزهایی که باید در مورد درب ضد حریق بدانید

 • درب‌های ضد حریق از اجزا مختلفی ساخته می‌شوند. این درب‌ها معمولا از چوب ساخته می‌شود که روی آن‌ها را با شیشه ضد حریق می‌پوشانند. لبه‌های اطراف درب نیز درزگیری های خاص خود را دارد.
 • بهترین گزینه برای مکان‌های پر خطر است. برخی از اتاق‌ها در خانه‌های مسکونی یا واحدهای تجاری دارای وسایل برقی یا کابل‌های برقی زیادی هستند. برای مثال معمولا آشپزخانه دارای وسایل برقی زیادی است که امکان آتش سوزی دارند و در ساختمان‌های تجاری نیز اتاق‌های کنترل یا سرور، مکان‌هایی هستند که امکان آتش سوزی آن‌ها زیاد است. از این با در نظر گرفتن این موارد می‌توان با استفاده از درب ضد حریق تا حد زیادی ساختمان را در برابر آتش ایمن کرد.
 • درب ضد حریق به تنهایی کافی نیست. همانطور که می‌دانید آتش چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را مهار کرد یا از آن پیشگیری کرد. در نتیجه باید ارزیابی دقیق ریسک را برای خانه یا فضای مدنظر انجام داد. به کمک یک متخصص آشنا با مقررات مربوط به آتش سوزی می‌توانید اقدامات لازم برای کاهش آسیب هنگام آتش سوزی را انجام دهید. برای مثال علاوه بر درب‌های مقاوم در برابر آتش به مسیرهای فرار، سیستم‌های اخطار و سایر تجهیزات مربوط به آتش سوزی نیاز داریم. از این رو استفاده از این نوع درب‌ها به تنهایی کافی نیست.

بررسی مشخصات درب ضد حریق

هنگام خرید این نوع درب‌ها باید مشخصات آن را به خوبی بررسی کنید. کد FD نشان می‌دهد که درب تا چند دقیقه می‌تواند در برابر آتش مقاومت کند، برای مثال FD20 نشان می‌دهد که طی آزمایشات انجام شده درب تا 20 دقیقه مقاومت لازم را دارد. معمولا رایج ترین کد زمانی FD30 است که 30 دقیقه فرصت خوبی برای فرار یا انجام اقدامات لازم است.

نصب درب ضد حریق

همانطور که به آن اشاره کردیم باید مشخصات این نوع درب‌ها را به خوبی بررسی کنید تا گزینه مناسب و مقاومی را برای خرید انتخاب کنید. بررسی مشخصات یکی فاکتورهای مهم در کارایی این درب‌هاست اما علاوه بر این نصب درب ضد حریق نیز بسیار حائز اهمیت است از این رو باید از درستی نصب اطمینان حاصل فرمایید.

درب‌های مقاوم در برابر آتش زمانی می‌توانند موثر باشند که به صورت حرفه‌ای و توسط افراد متخصص نصب شوند. هر درب با توحه به مواد، اندازه و شکل‌های مختلفی که دارد نصب متفاوتی نیز دارد از این رو یک متخصص با تجربه با در نظر گرفتن این فاکتورها به خوبی می‌‍‌تواند درب را نصب کند تا به حداکثر کارایی خود برسد. توجه داشته باشید که هنگام خرید درب حتما باید تایید آتش نشانی داشته باشد.

هزینه درب ضد حریق

درب‌های مقاوم در برابر آتش قیمت کمی ندارند و قیمت نهایی آن‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. قبل از هر چیزی نوع متریال به کار رفته در ساخت درب تاثیر بسزایی بر روی قیمت آن دارد، درب ضد حریق معمولا از چوب، فلز، شیشه، یا ترکیبی از آن‌ها ساخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها قیمت خاصی دارند. فاکتور بعدی اندازه و ضخامت درب است، بدیهی است که هر چه ابعاد و ضخامت درب بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. جنس دستگیره‌ها یا لولای درب نیز در قیمت گذاری درب‌ها تاثیر دارد.

با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید از فروشنده‌های مختلف قیمت نهایی کار را بپرسید. به یاد داشته باشید که قیمت را فدای کیفیت نکنید، چون با صرف یک بار هزینه در مواقع اضطراری می‌توانید صدمات و هزینه کمتری را تقبل کنید و نقشی موثر در حفظ جان انسان‌ها داشته باشید. 

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره درب ضد حریق