دسته بندی ها

فروش انواع درب ضد حریق استاندارد با قیمت مناسب و کیفیت بالا

فروشندگان و مجریان درب ضد حریق | قیمت انواع درب ضد حریق | ساختمون

راهنمای انتخاب و خرید انواع درب ضد حریق

درب ضد حریق یا درب مقاوم در برابر آتش طوری ساخته شده است تا از انتشار دود و آتش جلوگیری کند. از این رو وقتی که می‌توانید از فضای مسکونی یا محل کار خود و ساکنین آن در برابر خطرات ناشی از آتش سوزی محافظت کنید، به سادگی نمی‌توانید به درب‌های چوبی اعتماد کنید چون این درب‌ها در شرایط اضطراری قادر به تحمل دمای شدید نیستند. اینجاست که درب‌های ضد حریق کاربرد بالایی دارند.

ادامه مطلب

این نوع درب وزن بالایی دارند و از موادی مانند سنگ گچ، شیشه ضد حریق یا فلز ساخته می‌شوند. اصطلاح ضد حریق به این معنی است که درب در صورت نصب صحیح، در یک بازه زمانی مشخص در یک آتش سوزی متوسط شعله ور نمی‌شود. به زبان ساده یعنی درب در مقابل آتش مقاومتی نسبی دارد و دیرتر آتش می‌گیرد و خاکستر می‌شود. معمولا از درب ضد حریق بیشتر در ساختمان‌های تجاری نصب می‌شود. البته در برخی از ساختمان‌های مسکونی، عمومی، اداری و مکان‌هایی مانند خوابگاه نیز از درب ضد حریق استفاده می‌شود. چنین مکان‌هایی که افراد زیادی در آن مستقر هستند و در معرض آتش سوزی نیز قرار دارند حتما باید از این درب برای حفظ جان انسان‌ها استفاده کنند.

در اکثر خانه‌های مسکونی نیز برای درب ورودی از درب‌های مقاوم در برابر آتش استفاده می‌کنند تا در صورت ایجاد آتش سوزی جان انسان‌های کمتری در معرض خطر باشد.

یک درب ضد حریق چگونه هنگام آتش سوزی کمک می‌کند؟

درب‌های ضد حریق انتشار آتش و دود به سایر قسمت‌های ساختمان کند می‌کنند و در صورتی که آتش کم باشد می‌توانند از انتشار آن به کلی جلوگیری کنند. با مهار آتش و دود، امکان حفظ جان انسان‌ها بیشتر می‌شود چون از طرفی ساکنین می‌توانند فرصت فرار داشته باشند، از طرف دیگر مرگ اکثر افراد در آتش سوزی در اکثر استنشاق دود اتفاق می افتد در نتیجه با مهار دود امکان زنده ماندن ساکنین بیشتر می‌‍شود. علاوه بر این درب ضد حریق در حین کار آتش نشان‌ها نیز کمک می‌کند تا بهتر مسیر را پیدا کنند.

درب‌های ضد حریق از نظر اقتصادی نیز ارزش سرمایه گذاری دارند چون به کمک این درب‌ها هنگام آتش سوزی صدمه وارد شده به املاک به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

چیزهایی که باید در مورد درب ضد حریق بدانید

  • درب‌های ضد حریق از اجزا مختلفی ساخته می‌شوند. این درب‌ها معمولا از چوب ساخته می‌شود که روی آن‌ها را با شیشه ضد حریق می‌پوشانند. لبه‌های اطراف درب نیز درزگیری های خاص خود را دارد.
  • بهترین گزینه برای مکان‌های پر خطر است. برخی از اتاق‌ها در خانه‌های مسکونی یا واحدهای تجاری دارای وسایل برقی یا کابل‌های برقی زیادی هستند. برای مثال معمولا آشپزخانه دارای وسایل برقی زیادی است که امکان آتش سوزی دارند و در ساختمان‌های تجاری نیز اتاق‌های کنترل یا سرور، مکان‌هایی هستند که امکان آتش سوزی آن‌ها زیاد است. از این با در نظر گرفتن این موارد می‌توان با استفاده از درب ضد حریق تا حد زیادی ساختمان را در برابر آتش ایمن کرد.
  • درب ضد حریق به تنهایی کافی نیست. همانطور که می‌دانید آتش چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را مهار کرد یا از آن پیشگیری کرد. در نتیجه باید ارزیابی دقیق ریسک را برای خانه یا فضای مدنظر انجام داد. به کمک یک متخصص آشنا با مقررات مربوط به آتش سوزی می‌توانید اقدامات لازم برای کاهش آسیب هنگام آتش سوزی را انجام دهید. برای مثال علاوه بر درب‌های مقاوم در برابر آتش به مسیرهای فرار، سیستم‌های اخطار و سایر تجهیزات مربوط به آتش سوزی نیاز داریم. از این رو استفاده از این نوع درب‌ها به تنهایی کافی نیست.

بررسی مشخصات درب ضد حریق

هنگام خرید این نوع درب‌ها باید مشخصات آن را به خوبی بررسی کنید. کد FD نشان می‌دهد که درب تا چند دقیقه می‌تواند در برابر آتش مقاومت کند، برای مثال FD20 نشان می‌دهد که طی آزمایشات انجام شده درب تا 20 دقیقه مقاومت لازم را دارد. معمولا رایج ترین کد زمانی FD30 است که 30 دقیقه فرصت خوبی برای فرار یا انجام اقدامات لازم است.

نصب درب ضد حریق

همانطور که به آن اشاره کردیم باید مشخصات این نوع درب‌ها را به خوبی بررسی کنید تا گزینه مناسب و مقاومی را برای خرید انتخاب کنید. بررسی مشخصات یکی فاکتورهای مهم در کارایی این درب‌هاست اما علاوه بر این نصب درب ضد حریق نیز بسیار حائز اهمیت است از این رو باید از درستی نصب اطمینان حاصل فرمایید.

درب‌های مقاوم در برابر آتش زمانی می‌توانند موثر باشند که به صورت حرفه‌ای و توسط افراد متخصص نصب شوند. هر درب با توجه به مواد، اندازه و شکل‌های مختلفی که دارد نصب متفاوتی نیز دارد از این رو یک متخصص با تجربه با در نظر گرفتن این فاکتورها به خوبی می‌‍‌تواند درب را نصب کند تا به حداکثر کارایی خود برسد. توجه داشته باشید که هنگام خرید درب حتما باید تایید آتش نشانی داشته باشد.

هزینه درب ضد حریق

درب‌های مقاوم در برابر آتش قیمت کمی ندارند و قیمت نهایی آن‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. قبل از هر چیزی نوع متریال به کار رفته در ساخت درب تاثیر بسزایی بر روی قیمت آن دارد، درب ضد حریق معمولا از چوب، فلز، شیشه، یا ترکیبی از آن‌ها ساخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها قیمت خاصی دارند. فاکتور بعدی اندازه و ضخامت درب است، بدیهی است که هر چه ابعاد و ضخامت درب بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. جنس دستگیره‌ها یا لولای درب نیز در قیمت گذاری درب‌ها تاثیر دارد.

با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید از فروشنده‌های مختلف قیمت نهایی کار را بپرسید. به یاد داشته باشید که قیمت را فدای کیفیت نکنید، چون با صرف یک بار هزینه در مواقع اضطراری می‌توانید صدمات و هزینه کمتری را تقبل کنید و نقشی موثر در حفظ جان انسان‌ها داشته باشید.

درب ضد حریق دربی عالی و مقاوم برای استفاده در فضا های مختلف

آتش سوزی قطعا یکی از تجربه های ناخوشایندی است که ممکن است برای هر خانه ای اتفاق بیفتد. با پیشرفت تکنولوژی و تولید سازه های جدید، می توان به راحتی از ایجاد یا گسترش آتش سوزی جلوگیری کرد. امکاناتی نظیر درب ضد حریق، هشدار دهنده های حساس به دود و کپسول آتش نشانی همگی جزو مواردی هستند که به ما کمک می کنند تا از گسترش آتش سوزی جلوگیری کنیم و فرصت کافی برای فرار یا خاموش کردن آتش را داشته باشیم. بنابراین در این مطلب قصد داریم درب ضد حریق و تاثیر آن بر روی آتش سوزی را بررسی کنیم.

درب ضد حریق چیست؟

درب های ضد حریق به درب های گفته می شود که ایمنی را برای خانه های شما فراهم می آورند. این نوع درب ها بسیار سنگین هستند و معمولا از موادی مانند فلز یا گچ ساخته می شوند.

اما چرا به این درب ها، ضد حریق می گویند؟ از آنجایی که این درب ها در صورت نصب صحیح می توانند در یک بازه زمانی مشخص در برابر آتش مقاومت داشته باشند به آن ها ضد حریق گفته می شود.

مدت زمان مقاومت این درب ها در برابر آتش و پیشگیری از گسترش آتش تقریبا 20 تا 90 دقیقه است. معمولا از این نوع درب ها در ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می شود. علاوه بر این استفاده از آن ها در ساختمان های عمومی، اداری و مکان هایی مانند خوابگاه نیز ضروری است.

درب های ضد حریق می توانند از انتشار آتش و دود نیز جلوگیری کنند. از آنجایی که از مواد ضد احتراق در ساخت آن ها استفاده می شود، در برابر جرارت و شعله های آتش مقاومت می کنند و آتش را برای مدت زمان مشخصی کندتر می کنند. با مهار آتش و دود ساکنین خانه فرصت کافی برای فرار را خواهند داشت. همچنین از آنجایی که در آتش سوزی ها بیشتر افراد در اثر استنشاق دود دچار آسیب های ریوی می شوند به کمک این درب ها به راحتی می توان از ایجاد چنین آسیب هایی تا حد امکان پیشگیری کرد. از این رو درب ضد حریق راه پله، راهکاری ایمن و بی خطر برای خروج ساکنین است.

علاوه بر این آتش نشان ها نیز فرصت کافی برای رسیدن به محله حادثه را نیز خواهند داشت و در حین خاموش کردن آتش می توانند از اموال و دارایی شخصی نیز محافظت کنند.

درب ضد حریق با درب های معمولی چه تفاوتی دارد؟

این نوع درب ها امروزه به یک عنصر مهم برای ساختمان ها تبدیل شده اند که امکان خروج ایمن برای ساکنین یا کارمندان را فراهم می آورد. در حالی درب های معمولی ممکن است در مواقع خطر، به نوعی خطر آفرین نیز باشند و منجر به افزایش آسیب های جسمی و خسارت های مالی شوند.

علاوه بر این همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، درب های ضد حریق از گسترش آتش جلوگیری می کنند و دیرتر می سوزند. در حالی که درب های معمولی تاثیری در جلوگیری از گسترش آتش ندارند و سریع می سوزند.

انواع درب ضد حریق

درب ضد حریق شیشه ای

شاید تصور کنید که شیشه تاثیری در مقابله با آتش ندارد اما باید بدانید که امروزه به لطف پیشرفت فناوری، شیشه ها نیز مقاومت خوبی در برابر آتش پیدا کرده اند. برای ساخت درب های شیشه ای باید از شیشه های ضد حریق استفاده کرد. یعنی شیشه هایی که آزمایش های مربوط به آتش سوزی را گذرانده اند و در برابر آتش ایمن هستند. این شیشه ها از گسترش آتش و دود جلوگیری می کنند اما تاثیری بر روی انتقال گرما ندارند.

درب ضد حریق چوبی

این نوع درب ها نه تنها در برابر آتش سوزی مقاومت خوبی دارند بلکه از نظر ظاهری نیز زیبا هستند. درب های چوبی مقاومت خوبی در برابر انتشار آتش و دود دارند و معمولا تا 30 دقیقه در برابر آتش دوام دارند. برای خرید درب های چوبی باید دقت داشته باشید که حتما تاییده آتش نشانی داشته باشند. معمولا از دستگیره ضد حریق نیز برای ساخت این نوع درب ها استفاده می شود.

درب ضد حریق فلزی

فلز یکی از متریال هایی است که در برابر آتش مقاومت بسیار خوبی دارند. درب های فلزی نیز همانند سایر درب ها باید تاییده آتش نشانی را داشته باشند. این نوع درب ها، چارچوب فلزی نیز دارند که ضخامت این چهارچوب ها دو میلی متر است. درب های فلزی از ورقه های فلزی ساخته می شوند و داخل آن ها از پشم سنگ استفاده می شود. پشم سنگ یک نوع عایق حرارتی است که در دما های بالا نیز در برابر آتش مقاومت خوبی دارد.

برای انتخاب بهترین درب ضد حریق و متناسب با ساختمان مدنظرتان از میان این درب ها می توانید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا انتخابی ایمن داشته باشید.

مزیای استفاده از درب ضد حریق

  • پیشگیری از انتشار دود و آتش
  • کمک به حفظ جان و مال ساکنین ساختمان
  • کمک به فرار ساکنین
  • افزایش ایمنی ساختمان
  • پیشگیری از هدر رفت انرژی
  • مقاومت بالا

قیمت درب ضد حریق

از آنجایی که درب ضد سرقت از متریال های مختلفی ساخته می شوند، قیمت های متفاوتی نیز دارند. بنابراین مواد به کار رفته در ساخت، زمان تولید و مونتاژ جزو مواردی هستند که در هزینه نهایی درب ضد حریق نقش دارند. علاوه بر این هنگام خرید این نوع درب ها باید هزینه ای جداگانه برای نصب آن نیز در نظر بگیرید.

در حالت کلی نوع و کیفیت مواد استفاده شده در ساخت درب ها تاثیر زیادی در قیمت نهایی آن دارد. بدیهی است که هر چه کیفیت بالاتر باشد، مقاومت درب در برابر آتش نیز بیشتر می شود. بنابراین به جای خرید درب ضد حریق ارزان قیمت با هر کیفیتی، بهتر است سعی کنید با توجه به بودجه مدنظرتان دربی با کیفیت و مقاوم را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که این درب ها دوام بالایی دارند و سال ها قابل استفاده هستند. در نتیجه گزینه ای مقرون به صرفه برای خرید هستند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره درب ضد حریق