دسته بندی ها

اجرای اسکلت

جستجوی اجرای اسکلت نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل اجرای اسکلت

ساختمان از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان که در ساختار و استحکام آن نقش اصلی دارد اسکلت ساختمان می‌باشد. اسکلت ساختمان به روش‌های مختلفی اجرا می‌شود. سه نوع از معروف‌ترین روش‌های اجرای آن، اسکلت بتنی، اسکلت فلزی و اسکلت چوبی می‌باشند که هر نوع از این روش‌های اجرای اسکلت خصوصیات و مشکلات خاص خود را دارند و می‌توان متناسب با شرایط جوی و ساختمان مورد نظر نوع اسکلت را انتخاب نمود. البته شایان ذکر است که اسکلت ساختمان دو نوع دسته‌بندی دیگر، نظیر اسکلت سبک و سنگین را دارد که اسکلت‌های مختلف ساختمانی را بر اساس وزنی که دارند تقسیم‌بندی می‌کنند.

آشنایی با انواع روش های اجرای اسکلت و مزایای آن‌ها

اجرای اسکلت فلزی

اسکلت های فلزی دارای قدرت تحمل بالایی هستند به همین دلیل ساختمان‌هایی که با اسکلت فلزی ساخته می‌شوند در برابر فشار‌های مختلف مقاومت بالایی دارند. این اسکلت سرعت ساخت سازه را بالا می‌برد و باعث کاهش وزن ساختمان می‌گردد. همچنین این اسکلت حجم فونداسیون را نیز کاهش می دهد. در اجرای اسکلت فلزی برای ستون ها و تیر ها از فولاد استفاده می شود و اجزای این اسلکت به صورت جوشی به همدیگر متصل می‌گردند. اجرای اسکلت فلزی این امکان را فراهم می‌کند که در هر مرحله از ساختن سازه باشید به راحتی و بدون هیچ تخریبی ایرادات و مشکلات احتمالی را رفع نمایید.

مزایای اسکلت‌های فلزی

اسکلت‌های فلزی برای استفاده در سازه ها و ساختمان های بلند بسیار مناسب می باشند. همچنین فولاد به کار رفته در این اسکلت دارای مقاومت خوبی بوده و برای استفاده بلند مدت بسیار ایده آل می باشد. اجرای این اسکلت سریع و آسان بوده و نسبت به اسکلت بتنی وزن کمتری دارد. این اسکلت به دلیل به کار بردن فلزات در ساختار خود دارای خاصیت شکل پذیری است که در نهایت باعث می‌گردد در برابر عوامل مختلفی از قبیل انواع تنش‌ها، نیروهای دینامیکی و ضربه‌های مختلف مقاومت چشم‌گیری داشته باشد.

اجرای اسکلت بتنی

امروزه اسکلت‌های بتنی بیشترین کاربرد را در ساخت ساختمان‌های مدرن دارند. این اسکلت نیز همچون سایر اسکلت‌ها از ستون‌ها و تیرها ساخته می شود. به علاوه در اسکلت‌های بتنی به قسمت‌هایی که طبقه‌های ساختمان‌ها را از همدیگر جدا می‌سازند دال گفته می‌شود. پر اهمیت‌‌ترین قسمت اسکلت های بتنی ستون‌های آن می‌باشد به این علت که تحمل تمامی بارهای مرده و زنده ساختمان بر عهده آن‌ها است و اگر نیروی غیر منتظره ای به ستون‌های اسکلت بتنی وارد امکان ریزش کامل ساختمان وجود دارد در صورتی که اگر این نیروی غیر منتظره و ناگهانی به تیر یا دال این اسکلت وارد نهایتا یک طبقه از ساختمان آسیب خواهد دید.

بتن مورد استفاده در اسکلت‌های بتنی از نوع بتن مسلح (آرمه) است که در آن فولاد را به شکل میل‌گرد ساده یا آج‌دار بکار می‌برند. در نتیجه این امر مقاومت کششی و فشاری این اسکلت را بسیار بالا برده و آن را در برابر عواملی همچون بارهای زنده، مرده و بارهای دینامیکی مقاومت می‌سازد. همچنین اسکلت مذکور در برابر زلزله و باد نیز دارای استحکام و دوام خوبی است. اسکلت‌های بتنی نسبت به سایر اسکلت‌ها وزن بیشتری دارند و در هر نوع شرایط جوی قابل استفاده نیستند.

مزایای اسکلت بتنی

مصالح اصلی این اسکلت شن و ماسه است که قیمت مناسبی دارند و همیشه هم در دسترس هستند. اجرای اسکلت بتنی در ساختمان‌ها در صورتی که از اوصول آیین نامه پیروی کرده باشند ساختمان را در برابر شرایط محیطی مختلف مقاوم می‌سازد. همچنین اسکلت‌های بتنی در برابر آتش سوزی مقاومت خوبی داشته و عمر مفید بالایی دارند. به علاوه دارای هزینه نگه‌داری پایینی بوده و سطح بیرونی آن مانند برخی دیگر از اسکلت ها دچار خوردگی نمی شود.

اجرای اسکلت چوبی

یکی از انواع اسکلت‌های ساختمانی اسکلت چوبی می باشد. اسکلت‌های چوبی بیشترین استفاده را در ساختمان‌های چوبی دارند. اسکلت‌های چوبی از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند و طرفداران خاص خود را دارند. دقت داشته باشید که اگر اسکلت مورد نظر شما اسکلت چوبی باشد نوع چوب مصرفی در آن اهمیت ویژه‌ای دارد و در صورت استفاده از چوب‌های غیر مرغوب اجرای اسکلت شما دچار مشکل شده که در نهایت ساختمانی مستحکم و پایدار نخواهید داشت. مورد مهم دیگری که باید در هنگام اجرای اسکلت چوبی به آن دقت داشت میزان انبساط و انقباض چوب می‌باشد که حتما باید فضای کافی بین الوارهای چوبی وجود داشته باشد. این اسکلت بسیار سبک بوده و دارای مقاومت خوبی در برابر نیروهای مختلف از قبیل نیروهای کششی و فشاری است. همچنین به خاطر کم بودن وزن آن باری که بر ساختمان وارد می کند تا حد چشم گیری کاهش می‌دهد. قابل ذکر است که این اسکلت و همچنین ساختمان های چوبی در برابر خطراتی همچون آتش سوزی، طوفان و یا باد‌های شدید مقاوم نیستند و برای مقاوم سازی آن در برابر حشراتی مثل موریانه نیز باید از مواد خاصی استفاده شود تا اسکلت چوبی دچار مشکل نگردد. حتما دقت نظر داشته باشید که بستر سازی لازم را برای اجرای این اسکلت انجام دهید تا در پایان کار ساختمانی عالی و بدون نقص داشته باشید.

مزایای اسکلت چوبی

اسکلت چوبی وزن کمی دارد و به راحتی می‌توان آن را جابه‌‌جا نمود. این اسکلت قابلیت عایق بندی و کم کردن انرژی‌های مصرفی را دارد. در اسکلت‌های چوبی با توجه به شرایط و ویژگی‌هایی که دارند می‌توان نماهای مختلفی را برای ساختمان استفاده نمود. همچنین اسکلت چوبی در برابر زلزله مقاومت و استحکام چشمگیری داشته و بار مرده بسیار کمتری نسبت به اسکلت‌های دیگر دارد.

در پایان انتخاب نوع روش اجرای اسکلت به نوع ساختمان و نیاز های آن بستگی دارد و بهتر است حتما برای انتخاب روش مناسب با کارشناسان این امر مشورت نمایید. ما در این مطلب به معرفی انواع روش‌های اجرای اسکلت ها پرداختیم و مزایا و معایب آن‌ها را بیان کردیم. امیدواریم مطالب موجود در این نوشته اطلاعات کافی برای انتخاب اسکلت و نوع اجرای آن در خدمت شما قرار داده باشد و رضایت خاطر شما عزیزان را فراهم نموده باشد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره اجرای اسکلت