دسته بندی ها

سنگدال (سنگدال ترافیکی - سنگ دال غیر ترافیکی)

فروشندگان و مجریان سنگدال

  • بزرگترین تولید کننده قطعات پیش ساخته بتنی در غرب کشور -دیوار پیش ساخته بتنی - فونداسیون پایه روشنایی - باکس بتنی - دال بتنی و......
    آدرس:

راهنمای خرید و انتخاب انواع های مدل سنگدال

این محصول بتنی را با نام دال بتن هم می شناسند. دال بتنی که از بتن و فولاد ساخته می شود در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارد و در بسیاری از سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآورده بتنی بسته به ضخامت اش در قسمت های مختلف نظیر کف یا سقف کاربرد دارد. ضخامت گفته شده عموما بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر است. دال هایی با ضخامت کم را برای کف استفاده می کنند. از سنگدال برای ساختن سطوح صاف استفاده زیادی می شود. دال بتنی هم به صورت پیش ساخته وجود دارد و هم می توان آن را در محل مورد نظر ساخت.

ادامه مطلب

سنگدال پیش ساخته و غیر پیش ساخته

همان طور که گفتیم سنگدال می تواند از پیش ساخته شده باشد و یا آن را در محل اجرای پروژه بسازیم. اما آماده سازی کردن آن ها در محل پروژه به امکانات خاص خودش نیاز دارد. قالب هایی که خمیر بتن را در آن ها می ریزند برای آماده سازی مورد استفاده قرار می گیرند. البته باید پیش از ریختن بتن، میلگردها را در داخل قالب قرار داد و نگهداری آن ها توسط وسیله های پلاستیکی انجام می شود. بنابراین میلگردها به طور کامل پوشش داده می شوند. قالب هایی که برای آماده سازی دال بتنی مورد استفاده قرار می گیرند جنس شان از چوب، فولاد و یا پلاستیک است. که اگر کیفیت کار مهم باشد معمولا به سراغ قالب های چوبی نمی روند و از نمونه های فولادی و پلاستیکی استفاده می کنند. البته گاهی در اجرای برخی پروژه ها نیازی به استفاده از قالب وجود ندارد. مثلا دال هایی که در کف مود استفاده قرار می گیرند و کف توسط دیوارها و یا آجرها محصور شده است.

اما اگر دال های بتنی در کارخانه تولید می شوند به ابعاد و اندازه آن ها باید توجه زیادی داشت. هرچه ابعاد تکیه گاه ها درست تر و دقیق تر باشند دال ها به صورت درست تری در جایگاه خود قرار می گیرند.

سنگدال ترافیکی

دال های بتنی ترافیکی مطابق الزاماتی که در نشریه های استاندارد آمده برای بار کامیون ۴۰ تنی و بار تانک ۷۰ تنی طراحی و با استفاده از فناوری های جدید و یشرفته به روش پیش تنیده در اندازه ها و ابعاد مختلف ساخته می شوند. که از این محصولات می توان برای پروژه های بین شهری و درون شهری استفاده کرد. مثلا عریض کردن محل عبور پیاده روها در معابر شهری و یا استفاده از این محصولات به عنوان سرپوش بر روی رودخانه های شهری و جلوگیری از خروج حیوانات موذی. جنس کابل های فولادی به کار رفته برای این محصولات و خواص مکانیکی آن ها بایستی دقیقا مطابق با الزامات مشخص شده باشد.

انواع سنگدال

سنگدال یک طرفه

انتقال بارهای وارد شده در این نوع دال بتنی ها در جهت طولی است. و تکیه گاه ها، دال را از چهار طرف پشتیبانی می کنند. که در این حالت های ذکر شده باید آرماتورها را فقط در راستای دهانه های کوچک تر نصب کرد. در این نوع دال بتنی نسبت دهانه بزرگ تر به دهانه کوچک تر، بیش تر از ۲ است.

سنگدال دو طرفه

انتقال بارهای وارد شده در هر دو جهت طولی و عرضی است. پس آرماتورها را در دو جهت نصب می کنند. در این نوع دال بتنی نسبت دهانه بزرگ تر به دهانه کوچک تر، کم تر از ۲ است.

مزایای سنگدال

این نوع سقف بتنی دارای مزیت هایی می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سقف دال بتنی مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش سوزی دارد در نتیجه اگر حادثه ای رخ دهد میزان خسارت به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد.

عمر مفید این محصول بسیار بالا است و در سازه ای که استفاده شود عمرش را بالا می برد.

علاوه بر این که در برابر حرارت مقاومت خوبی دارد،‌ عایق بسیار خوبی برای صوت است و از انتقال صدا جلوگیری می کند. 
دارای مقاومت خمشی و برشی بالایی است.

سرعت اجرای سقف دال بتنی بالا است و موجب صرفه جویی در زمان می شود.

استفاده از این محصول با صرفه جویی قابل توجهی در مصالح دیگر همراه است.

معایب سنگدال

برای ساختمان هایی که دارای اسکلت فولادی هستند بهتر است از این محصول استفاده نشود.

سقف دال بتنی به نسبت سقف های دیگر دارای وزن زیادی می باشد.

مقاومت کششی در این محصول پایین است.

اگر برای استفاده از سقف دال بتنی، پیش از شروع کار راجع به آن و محلی که می خواهید این محصول را استفاده کنید تحقیقات زیادی نکنید و شرایط را مورد بررسی قرار ندهید، استفاده از آن می تواند شما را دچار مشکلات زیادی در حین اجرا کند. پس حتما اطلاعات تان را خوب تکمیل کنید.

قیمت سنگدال

عوامل مختلفی بر روی قیمت سنگدال تاثیر دارند که عبارتند از وزن و سایز میلگردهایی که در تولید محصول به کار رفته اند، عیار سیمان به کار رفته و وزن محصول نهایی و البته ابعاد خود سنگدال. بنابراین نمی توان به طور مشخص قیمتی برای دال بتنی عنوان کرد و حتما باید فاکتورهای ذکر شده مورد توجه قرار گیرند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون