دسته بندی ها

کلید و پریز برق

فروشندگان و مجریان کلید و پریز برق

  • مشاوره، طراحی، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های هوشمند، سیستم‌های حفاظتی و نظارت تصویر
    آدرس: میرداماد
  • تولید کننده قاب کلید پریز با مکانیزم لگراند فرانسه
    آدرس: پاسداران
  • عرضه تجهیزات الکترونیکی و روشنایی در صنایع چوبی و دکوراسیون شامل کلیدهای لمسی نامرئی برق، سنسورهای زیرکابینتی و درب کابینتی
    آدرس: میدان خراسان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل کلید برق

در مهندسی برق، کلید برق به وسیله الکتریکی گفته می‌شود که می تواند یک مدار را وصل یا قطع کند. این مکانیزم کلید برق، جریان هدایت شده در یک مدار را حذف یا بازیابی می‌کند که ممکن است به صورت دستی یا به کمک عناصر دیگری مانند سنجش فشار، دما یا جریان کار کند. یک کلید برق دارای یک یا چند اتصال است که ممکن است با هم به صورت متوالی یا متناوب کار کنند.

نورپردازی و تامین نور یک ساختمان جزو اصلی ترین مراحل ساخت یک خانه است که باید طبق استانداردهای موجود و به کمک تکنولوژی‌‌های مدرن انجام شود. امروزه با توجه به پیشرفت در حوزه صنعت و ساختمان نورپردازی و کلیدهای برق نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند تا جایی که امروزه علاوه بر کلید برق به کمک سنسور نیز میتوان جریان برق را قطع و وصل کرد.

انواع کلید برق

کلید برق تک پل: یکی از ساده‌ترین کلیدها برقی کلید برق تک پل است، این نوع کلید برای قطع و وصل کردن مدار الکتریکی از یک نقطه استفاده می‌شود. یکی از مهمترین مزیت‌های این کلید وجود علامت روشن و خاموش روی آن است. کلید تک پل دارای دو سیم است، این سیم‌های برنجی رنگ به سیم داغ متصل می‌شوند علاوه بر این سیم یک سیم زمینی نیز دارد. از این نوع مدار الکتریکی برای روشن و خاموش کردن لامپ‌ها در اتاق‌های کوچک، انباری، حمام و سرویس بهداشتی یا سایر قسمت‌های ساختمان استفاده می‌شوند و بسیار پر کاربرد هستند.

برای اتصال این نوع مدار سیم فاز را به تخت فیوز وصل می‌کنند و سپس فیوز به جعبه تقسیم متصل خواهد شد. سیم فاز به یکی از ترمینال‌های کلید وصل می‌شود.

کلید برق دو پل: از این نوع کلیدها معمولا در ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود. کلید دو پل همانند تک پل دارای نشانه خاموش یا روشن بودن است و تفاوت آن در این است که کلید دو پل چهار سیم برنجی رنگ دارد و یک سیم زمینی نیز دارد. کلیدهای تک پل میزان نیروی لازم برای موتورها و ماشین آلات سنگین و تجاری را فراهم می‌آورند. برای سیم کشی کلید برق دو پل سه پیچ برای بستن سیم‌ها وجود دارد که یکی از آن‌ها رنگش متفاوت است در برخی از موارد به این رنگ‌ها توجه نمی‌شود و باعث می‌شود که سیم‌ها جا به جا به هم متصل شوند و مدار دچار مشکل شود. از این رو باید همیشه به رنگ‌ها توجه داشت تا بتوان عملیات را به درستی انجام داد و مدار به درستی کار کند.

کلید برق صلیبی: زمانی که برای کنترل یک مدار الکتریکی به محل‌های متعددی نیاز داشته باشیم، کلید برق صلیبی بهترین گزینه برای اینکار است. ساده‌ترین مثال برای این نوع کلید روشن کردن برق راه پله از در خروجی و ورودی است. برای انجام این کار باید از ابتدا و انتهای مدار الکتریکی دو کلید تبدیل بگذاریم و میان این دو کلید تبدیل، کلید صلیبی وصل کنیم. کلیدهای صلیبی خود به دو نوع موازی و متقاطع تقسیم می‌‌شوند که هر دوی آن‌ها عملکرد یکسانی دارند و تنها تفاوتشان در سیم کشی است.

کلید برق سنسور دار: کلید برق سنسوردار به کمک حرکت دست در برابر چشمی آن کار می‌کند یعنی با حرکت دست‌ها خاموش و روشن می‌شود. این نوع کلید بیشتر برای کنترل میزان نور لامپ‌های زیر کابینت یا کمد دیواری استفاده می‌شود. سیم کشی کلیدهای سنسوردار مشاهده نمی‌شود و مخفی است و این خود یکی از مزیت‌های آن است. این کلیدها می‌توانند برق 12 ولت با توان 84 وات را کنترل کنند.

کلید ضد انفجار: در مکان‌هایی که امکان آتش سوزی یا انفجار وجود داشته باشد بهتر است از کلید برق ضد انفجار استفاده شود. این نوع کلیدها محفظه‌ای دارند که از خارج شدن برق یا انفجار به محیط خارج جلوگیری می‌کنند. کلید برق ضد انفجار به حدی مقاوم است که موجب انفجار یا اشتعال گازهای اطراف نمی‌شود. در صورتیکه در ساختمانی خطر اشتعال وجود دارد حتما از این نوع کلید برق استفاده کنید تا کمترین آسیب مالی و جانی را هنگام حادثه تجربه کنید.

کلید برق جیوه‌ای: کلیدهای جیوه‌ای از جیوه برای تشخیص وضعیت کلید استفاده می‌شود و عمل قطع و وصل صورت می‌گیرد. این نوع کلید یک محفظه حاوی جیوه دارد که درون محفظه نیز با هوا یا گاز بی اثر پر شده است. کلیدهای جیوه‌ای برای مکان‌های مرطوب و هوای آزاد مورد استفاده قرار میگیرد چون در برابر ترشح آب محافظت شده هستند و منجر به ایجاد مشکل نمی‌شوند.

کلید برق چهار راه: کلیدهای چهار راه معمولا در راهروها و سالن‌هایی با مساحت بالا کاربرد دارند که نشانه خاموش و روشن ندارند. کلید برق چهار راه دارای چهار پایانه و یک سیم زمینی است که نیروی لازم برای کنترل خروجی چند مکان را فراهم می‌آورد. معمولا استفاده از این نوع کلیدها خیلی پیشنهاد نمی‌شود اما در صورتی که به کلیدی برای کنترل مثلا 5 موقیعت نیاز داشتید می‌توانید از این نوع کلید برق استفاده کنید.

قیمت کلید برق

قیمت کلید برق بسته به نوع و جنس آن متفاوت است. امروزه در میان این کلیدها مدل‌های شیک و لوکسی مشاهده می‌شود که طراحی بی نظیری داردند که روکش برخی از آنها از جنس چوب، چرم، فلز و کریستال است و به نوعی منحصر به فرد هستند قیمت این سری از کلیدهای برقی بیشتر است. البته مدل‌های ساده با قیمت مناسب نیز وجود دارند که بسته به سلیقه و طراحی خانه می‌توانید کلید برق مدنظرتان را انتخاب کنید. خرید به صورت عمده و خرده نیز بر روی قیمت نهایی تاثیر دارد. برای ساختمان‌های بزرگ معمولا به صورت عمده خرید انجام می‌شود و این گزینه اقتصادی بهتری است.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره کلید برق