دسته بندی ها

پله استیل

جستجوی پله استیل نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل پله استیل

پله استیل یا استیل ضدزنگ (Stainless Steel) انواعی از پله طراحی شده برای سهولت دسترسی به فضاهای داخلی یا خارجی ساختمان با اختلاف ارتفاع هستند. جنس این پله‌ها همانطور که از نامشان پیداست از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده است. استیل ضد زنگ ساختاری متشکل از عناصر آهن، کربن،کروم و نیکل است. وجود کروم در این ساختار بخش بزرگی از خاصیت ضد زنگ این آلیاژ را فراهم کرده است. حداقل مقدار کروم مورد نیاز برای تامین خاصیت ضدزنگ بودن این آلیاژ در نمونه‌های استاندارد 11% است. به کارگیری پله استیل در صنعت ساختمان در سال‌های اخیر با دو هدف انجام می‌شود. اول اینکه این مورد گزینه مناسبی برای جایگزین کردن با انواع پله‌های آهنی و چوبی در شرایطی است که رطوبت اثر نامطلوب و مضری روی آن‌ها می‌گذاشت. دوم اینکه از نظر دکوراسیون داخلی و زیبا سازی فضا در ساختمان‌های لوکس و لاکچری به کار برده می‌شود. شاسی این پله‌ها را از طریق پیچ و مهره و یا از طریق جوش دادن بهم متصل می‌کنند. کفی پله‌ها می‌تواند از جنس‌های مختلفی مانند چوب، پلکسی، شیشه و ... ساخته شود. اجرای پله‌های استیل با شکل‌های مختلف اجرا می‌شود و دارای تنوع قابل قبولی است. از انواع این محصولات به پله‌های استیل مارپیچی، کپسولی، راسته، رفت و برگشتی می‌توان اشاره کرد که در ادامه به شرح انواع آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع مدل های پله استیل کدامند؟

پله استیل مارپیچی

در این نوع از محصولات یک محور عمودی استیلی در نظر گرفته می‌شود و قالب اصلی پله‌ها با هر کدام از دو روش نام برده شده (با پیچ و مهره یا با جوش کردن) به این محور وصل می‌شوند. جنس کفی پله نیز همانطور که ذکر شد بسته به سلیقه و انتخاب مشتری می‌تواند متفاوت و متنوع باشد.

پله استیل کپسولی

همه اجزای تشکیل‌دهنده این نوع از محصول در کارخانه و یا در کارگاه تهیه شده و توسط پیچ و مهره به هم وصل می‌شوند و به هر دو شکل گرد و راسته قابل اجرا هستند. در این پله‌ها جنس کفی، آهنی و یا از جنس استیل است.

پله‌ استیل راسته

این نوع از پله‌ها از زیرمجموعه انواع رفت و برگشتی پله استیل هستند. در پله استیل راسته از پاگرد استفاده نمی‌شود. برای کفی این نوع از محصولات نیز می‌توان از پروفیل با سایزهای 30 در 30 سانتی‌متری و 40 در 40 سانتی‌متری به صورت مجزا برای هر پله استفاده کرد.

پله استیل رفت و برگشتی

این نوع از پله‌ها به دو صورت پاگرددار و بدون پاگرد ساخته می‌شوند. پله‌های رفت و برگشتی برای اجرا مستلزم فضایی بزرگ و جادار هستند چون حجم زیادی از فضا را اشغال می‌کنند. در کفی این نوع از محصولات، درون پروفیل لمینت اجرا می‌شود.

پله استیل دوبلکس

همانطور که از نامش پیداست مربوط به کاربرد پله استیل در فضای خانه، فروشگاه و هر سازه دوبلکسی را شامل می‌شود. برای کفی پله‌ها نیز از استیل ضد زنگ بهره می‌گیرند. در گذشته از پله‌های چوبی و آهنی در بناهای دوبلکس استفاده می‌شد. پله استیل دوبلکس به زیبایی بصری و ایجاد دکوراسیونی هماهنگ و فاخر کمک می‌کنند.

پله استیل اسپایدری

Spider در لغت به معنی عنکبوت است. دلیل نام‌گذاری این نوع از پله استیل بازوهای نگهدارنده کفی پله آن است، که مشابه دست و پای عنکبوت می‌باشند. وجود این بازوها در قسمت زیر کفی پله موجب تقسیم و توزین وزن پله می‌شوند. برای سطوح پله در این مدل می‌توان از چوب و شیشه استفاده کرد. پله استیل اسپایدری به دو شکل در بازار موجود است. یا بازوی ثابت دارد و یا دارای بازوی متحرک هستند. در انواعی که دارای بازوی ثابت هستند، بازوها و سایر اجزای مربوط به پله ثابت می باشند و به یک مفصل متصل هستند که مفصل نقش ایجاد تحرک برای پله را در جهت دلخواه فراهم می‌کند. مفصل در کف پله قرار می‌گیرد و توسط چسب مخصوص در جای خود فیکس می‌شود. در انواعی که دارای بازوی متحرک می باشند، درست برعکس نوع اول نقاط اتصالی پله دارای تحرک و خاصیت چرخشی هستند. این قابلیت این امکان را فراهم می‌آورد که بسته به شرایط و موارد استفاده از آن، زاویه پله قابل تغییر باشد. برخی از انواع پله استیل اسپایدری موجود در بازار، دارای بازوی متحرک هستند. در این پله‌ها از دونوع استیل ضد زنگ، 304 و 316 استفاده می‌شود. استیل ضد زنگ 304 از موارد پرمصرف در صنایع است. از 18% کروم و 8% نیکل تشکیل شده است. قابلیت تحمل دامنه‌های وسیعی از تغییرات دمایی از منفی 200 درجه سیلسیوس تا 1100 درجه سیلسیوس را دارد. استیل ضد زنگ 316 شامل 16% کروم 2% مولیبدن و 10% نیکل است. دلیل کاربرد مولیبدن در این نوع استیل فراهم کردن حداکثری مقاومت در برابر خوردگی و ممانعت از فرسودگی در این آلیاژ است. استفاده از این نوع استیل معمولا در شرایط خاص و در صورت سفارش مشتری اجرا می‌شود.

برآورد هزینه این محصولات بر اساس نوع استیل انتخابی، مساحت پله و حجم متریال کاربردی به علاوه هزینه نصب آن محاسبه می‌شود.

مزایای پله استیل

این نوع از محصولات دارای مزایای متعددی هستند، از جمله این مزایا به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

این پله‌ها دارای اشکال متنوعی هستند، متریال به کار رفته در آن‌ها در صورت رعایت پروتکل‌های استاندارد برای تولید، دارای کیفیت قابل قبول و بادوامی بوده و طول عمر بالایی نیز دارند. به دلیل ساختار ویژه استیل ضد زنگ در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر هستند. همچنین عایق حرارتی و ضد حریق‌ می باشند. در برابر ضربه و خط و خش نیز مقاوم هستند. متناسب با مساحت فضای ساختمان قابل اجرایی بالایی دارند. از نظر زیبا‌سازی فضای داخلی و به کارگیری دکوراسیون مطلوب، می‌توان در معماری از آن‌ها کمک گرفت. به دلیل مواد تشکیل دهنده آن‌ها، قابلیت بازیافت بالا به مقدار تقریبی بین 68 تا 80 درصد را دارند و سازگار با محیط زیست هستند. نظافت آن‌ها سریع و آسان است.

پله استیل با ملزوماتی مانند نرده استیل هم از نظر ایمنی و هم از نظر زیبایی در دکوراسیون تکمیل می‌شود. نرده استیل در نقش حفاظ است. در ضمن به علت هماهنگی در رنگ و متریال چشم‌نواز است. متریال کاربردی این نوع نرده، معمولا استیل 304 و استیل 201 است. استیل 304 پیشتر معرفی شد. استیل 201 در مقایسه با استیل 304 مقدار نیکل آن نصف است اما در عوض منگنز و نیتروژن بیشتری دارد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون