دسته بندی ها

یراق آلات شیشه

فروشندگان و مجریان یراق آلات شیشه

راهنمای خرید و انتخاب انواع یراق آلات شیشه

شیشه اشیایی پر کاربرد است که در اکثر سازه ها به کار میرود. شیشه معمولی مقاومت کمی دارد و شکننده است. این ویژگی منفی، متخصصان ساختمان را به فکر ساخت شیشه ای با همان ویژگی ظاهری اما مقاومت بالاتر انداخت و اینگونه، شیشه سکوریت ساخته و وارد بازار شد. شوک حرارتی تغییراتی را در ساخت شیشه ایجاد می‌کند و باعث بالا رفتن مقاومت شیشه سکوریت می‌شود. یراق آلات شیشه سکوریت محصولاتی هستند که به همراه ساخت شیشه تولید و روانه بازار شدند که با ذوب فلز و شکل گرفتن در قالب‌های مختلف ساخته و آبکاری می‌شوند. 

ادامه مطلب

یراق آلات شیشه لوازمی هستند که برای نصب و حرکت شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این یراق آلات همچنین در کیفیت عملکرد و طول عمر نقش مهمی دارند. پس انتخاب یراق آلاتی با کیفیت بالا در نصب شیشه بسیار اهمیت دارد. اگر یراق آلات مرغوب نباشد عملکرد شیشه مطلوب نیست و طول عمر شیشه کاهش می‌یابد. در برخی موارد خود کشی شیشه به خاطر یراق نامطلوب است. یراق آلات شیشه به دلیل اینکه همواره در معرض رطوبت و تابش آفتاب هستند پس در ساخت آن‌ها از استیل ضد زنگ استفاده می‌شود. در کیفیت یراق آلات شیشه آلیاژ به کار رفته نقش بسیار مهمی دارد یعنی هر چه آلیاژ مرغوب تر باشد زنگ زدگی و خوردگی آن‌ کمتر می‌شود و احتمال شکستگی کمتری دارد.

مزایای نصب یراق آلات شیشه با کیفیت چیست؟

  • حفظ زیبایی و ظاهر سازی شیشه
  • جلوگیری از نفوذ آلاینده به داخل
  • عایق صدا در برابر آلودگی صوتی
  • افزایش متراژ ساختمان
  • استفاده از رنگ عادی جهت افزایش نور محیط
  • افزایش امنیت
  • جمع شدن شیشه جهت استفاده از هوای مطبوع
  • جلوگیری از ورود آلاینده ها
  • آب بندی پنجره
  • مقاومت شیشه در برابر آب و هوا خوردگی

انواع یراق آلات شیشه کدامند؟

دستگیره شیشه سکوریت: دستگیره به مجموعه ای از یراق آلات شیشه سکوریت گفته می‌شوند که عمل باز و بسته کردن درب را انجام می‌دهند و باعث سهولت کاربر می‌شوند. رایج ترین دستگیره شیشه سکوریت از جنس استیل 304 می‌باشد. دستگیره های استیل روکش طلایی و نقره ای دارند و جهت زیباتر کردن شیشه می‌توان از این دستگیره ها استفاده کرد و بهترین انتخاب جهت درب ورودی شما هستند. جنس و آلیاژ روکش دستگیره درب ورودی باید بسیار مقاوم باشد و در برابر بارندگی و سایش استحکام بالایی داشته باشد. انواعی از این دستگیره ها شامل طرح اس و طرح کمان، دستگیره درب مشعلی، دستگیره دو سر مات و وسط مات می‌باشند. این دستگیره ها در بیشتر درب‌های داخلی و ورودی مغازه و شیشه های دود بند وجود دارند. انواع دستگیره شیشه سکوریت عبارتند از دستگیره هوپه، دستگیره تک سوراخ، دستگیره فرودگاهی، دستگیره حوله ای و قفل اثر انگشتی.

قفل شیشه سکوریت: قفل شیشه سکوریت جزو یراق آلات شیشه به حساب می‌آید که برای ایجاد امنیت بیشتر بر روی درب شیشه ای نصب می‌شود. هیچ گونه جاساز و برشی روی این قفل ها نصب نمی‌شود. قفل شیشه سکوریت انواع مختلفی دارد که عبارتند از قفل کمری، قفل پارتیشن هوبه، قفل پارتیشن مرونی ایتالیا و مهمتر ازاین‌ها قفل 115 یا قفل کلنگی می‌باشد که جنس آن استیل است و کاربردهای فراوانی دارد. تفاوت قفل 115 با قفل 105 در این است که قفل 115 نیازی به قفل با کلید ندارد و فقط جهت بستن موقت درب از داخل است، همچنین این قفل برای ثابت کردن یکی از لنگه های درب استفاده می‌شود. ایمن ترین نوع قفل شیشه سکوریت قفل هایی هستند که به صورت خرچنگی و یا کمانی بسته می‌شوند مثل قفل کمری و خرچنگی.

ریل شیشه سکوریت: از مهمترین یراق آلات شیشه به حساب می‌آید. یراقی تمام استیل از نوع ضد زنگ دارد که برای درب‌های کشویی بسیار پرکاربرد است و روی شیشه سکوریت ثابت و یا پروفیل نصب می‌شود. ریل اسپایدری از جنس تمام استیل است و جلوه خاصی به مکان نصب خودش می‌دهد. ریل شیشه بیشتر در ادارات استفاده می‌شود و جنبه تزئینی دارد. ریل شیشه سکوریت مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و نفوذ آب دارد و در حمام کاربرد بیشتری دارد. مکانیزم ریل برای درب اتوماتیک و شیشه ای یکسان است و باز و بسته شدن درب‌ها به وسیله حرکت غلتک روی ریل امکانپذیر است.

استوپ شیشه سکوریت: استوپ جزو یراق آلات شیشه است و برای عملکرد بهتر شیشه هنگام باز و بسته شدن بر روی درب شیشه سکوریت نصب می‌شود. سرما و گرما از عواملی هستند که بر حرکت نرم و روان درب موثر هستند. درون استوپ روغنی وجود دارد که باعث پیشگیری از تاثیر تغییرات دما می‌شود. برای درب‌هایی با ابعاد 70 تا 130 سانتی متر از این استوپ ها استفاده می‌شود. استوپ شیشه در دو نوع در بازار وجود دارد که شامل استوپ توکار و استوپ روکار می‌باشد. در نوع توکار باید زمین را حفر کنند به همین دلیل نصب به این روش استحکام بالاتری دارد و هرچه استوپ بزرگتر باشد مساحت بیشتری از زمین باید کنده شود. نوع روکار برخلاف توکار برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به کندن زمین ندارد به همین دلیل این استوپ بر روی درب شیشه ای نصب می‌شود. استوپ شیشه روکار خود دارای دو نوع سبک و سنگین است. استوپ روکار چون در معرض دید قرار می‌گیرد بسیار زیباتر و با تنوع رنگ‌های بالاتری ساخته می‌شود.

لولا شیشه سکوریت: لولا جزو یراق آلات شیشه به حساب می‌آید که وظیفه آن اتصال است و مانند مفصل زاویه ای محدود برای حرکت ایجاد می‌کند. اتصال لولا طوری است که دو طرف وسیله می‌تواند حول لولا به صورت دایره ای وار بچرخد.

قیمت یراق آلات شیشه

صنعت یراق آلات وابسته به تولید خارجی نیست و شرکت‌های ایرانی علاوه بر تامین نیازهای داخلی به کشورهایی چون عراق و افغانستان نیز یراق آلات صادر می‌کنند که این نشان بالای کیفیت یراق آلات ایرانی و قابل رقابت بودن در بازار جهانی است. عوامل تاثیر گذار بر قیمت عبارتند از: جنس یراق، متریال یراق، برند یراق و رنگ استیل.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون