دسته بندی ها

جک بتن (جک بتن شکن)

فروشندگان و مجریان جک

راهنمای خرید و انتخاب جک بتن

بتن ترکیبی از آب، سنگدانه ها، سیمان و برخی از مواد افزودنی است که در بخش های مختلفی از ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. البته استفاده از بتن تنها محدود به بخش مسکونی نیست و در سازه های صنعتی، تجاری و حتی دریایی نیز از این متریال مستحکم استفاده می شود. کیفیت بتن در این میان اهمیت بسیار زیادی دارد و منجر به ایمن بودن ساختمان خواهد شدو از این رو، تست بتن برای اطمینان از مطابقت سازه های بتنی با مشخصات و استانداردهای مشخص یکی از فاکتورهایی است که به ایمنی و استحکام ساختمان کمک می کند. جک بتن شکن یکی از ابزارهایی است که برای تست کیفیت و مقاومت بتن استفاده می شود. این دستگاه به گونه ای طراحی می شود که با استفاده از آن بتوان هر نوع بتنی را مورد آزمایش قرار داد. از این رو، می توان با تست یک نمونه بتن از مطابقت متریال با شرایط خاص هر پروژه اطمینان حاصل کرد. 

ادامه مطلب

اهمیت تست بتن

بتن در برخی از موارد ممکن است به عنوان دیوار باربر مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو، بار زیادی را باید تحمل نماید. در نتیجه بتن همواره باید از کیفیت و مقاوم بسیار خوبی برخوردار باشد.

بتن های مقاوم منجر به مقاومت کل سازه خواهند شد و شرایط خاصی مانند زمین لرزه نیز خسارت های جانی و مالی را به حداقل میزان ممکن خواهد رساند. به همین دلیل باید با استفاده از تجهیزاتی نظیر جک بتن شکن مقاومت آن را بررسی کرد.

بعد از این که میزان استحکام بتن با انجام آزمایش مشخص شد، می توان از هر نوع بتن برای کاربرد خاصی استفاده کرد. برای مثال بتن های سبکی که استحکام کمی دارند، اغلب به عنوان زیر لایه و برای پر کردن حفره ها استفاده می شوند. چون در این حالت بتن وزن زیادی را تحمل نمی کند و لازم نیست از استحکام زیادی  برخوردار باشد.

در حالی که از بتن هایی با استحکام بالا نیز به عنوان ستون یا دیوار باربر استفاده می شود. در این موارد بتن حتما باید استحکام کافی برای تحمل بار را داشته باشد.

به کمک جک بتن شکن به راحتی با تست بتن می توان استحکام و کاربرد آن را مشخص کرد.

مزایای استفاده از جک بتن شکن

استفاده از جک بتن شکن برای تست بتن دو مزیت اصلی دارد:

  • قابلیت اطمینان بالا: یکی از اصلی ترین مزیت های این روش این است که قابلیت اطمینان بالایی دارد. این روش نسبت به سایر روش ها مطمئن تر است. در نتیجه با خیال راحت می توان برای کاربردهای مختلفی از بتن استفاده کرد.
  • سریع بودن و صرفه جویی در زمان: جک بتن شکن طی چند ثانیه نتیجه تست بتن را برای شما مشخص خواهد کرد. در نتیجه لازم نیست زمان زیادی را صرف تست بتن کنید و در سریع ترین زمان ممکن نتیجه شما آماده است.
  • مقرون به صرفه بودن: از آن جایی که دستگاه جک بتن شکن از کیفیت خوبی برخوردار است، کمتر نیاز به تعمیر یا تغییر قطعات خواهد داشت. بنابراین با صرف یک بار هزینه می توانید تست های مختلفی را انجام دهید.
  • طول عمر بالا: دستگاه جک بتن شکن بسیار با کیفیت و مقاوم هستند. از این رو در طولانی مدت نیز دوام بسیار خوبی خواهند داشت. در نتیجه به صرف یک بار هزینه می توانید بتن را تست کنید.
  • طراحی بدنه عالی: این دستگاه از نظر ظاهری نیز طراحی  زیبا و ظرافت زیادی دارد.

نحوه راه اندازی دستگاه جک بتن شکن

راه اندازی دستگاه جک بتن شکن به اقدامات زیادی نیاز ندارد و بسیار راحت است. برای شروع تنها کافیست که کابل های برقی که به دستگاه متصل هستند را به برق وصل کنید. بعد از این که برق دستگاه تامین شد، نمونه را باید در دستگاه قرار دهید. نمونه یک تکه از بتن مدنظر است که می خواهید مقاومت آن را تست کنید.

بعد از قرار دادن نمونه و پیدا کردن دکمه استارت، دستگاه روشن می شود و کارش را شروع می کند. در این مرحله نمونه شکسته می شود و بعد از شکست آن، دستگاه به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

بنابراین همان طور که مشاهده کردید، کار با جک بتن شکن بسیار راحت است و شما در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید نمونه خود را تست کنید.

عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت جک بتن شکن

جک بتن شکن دارای یک سیستم هیدرولیک است که این سیستم قطعات مختلفی دارد. هر یک از این قطعات در فرآیند تعیین مقاومت بتن نقش دارند و ممکن است در برخی از مدل ها با هم تفاوت هایی نیز داشته باشند. از این رو یکی از اصلی ترین عواملی که بر روی قیمت دستگاه جک بتن شکن تاثیر دارد، مدل آن است. برای مقال جک بتن شکن دیجیتالی جدید نسبت به سایر مدل ها گران تر است.

دومین عامل، برند سازنده دستگاه است. هر یک از برندها با توجه به اینکه از متریال های مختلفی استفاده می کنند، قیمت های متفاوتی نیز دارند. بنابراین شما با توجه به بودجه مدنظرتان می توانید دستگاهی مناسب و مطمئن را برای خرید انتخاب نمایید.

هر یک از نمایندگی هایی که در حوزه فروش این دستگاه ها فعالیت دارند، معمولا خدمات پس از فروش خوبی نیز ارائه می دهند. در نتیجه می توان هر چند مدت یکبار از خدمات پس از فروش نمایندگی برای تعمیر یا بررسی دستگاه استفاده کرد. البته همان طور که در قسمت قبل نیز به آن اشاره کردیم، این دستگاه ها دوام و کیفیت خوبی دارند. در نتیجه کمتر نیاز به تعمیر یا تغییر قطعات خواهند داشت.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون