دسته بندی ها

شیشه خم ( شیشه قوس دار- شیشه خم سکوریت و ...)

فروشندگان و مجریان شیشه خم قوس دار

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های شیشه خم

از آن جایی که کاربرد شیشه به عنوان متریالی زیبا در صنعت ساختمان سازی زیاد است و هر جا که ایجاد طراحی های خاص و زیبا مد نظر است ردی از شیشه ها و کاربردهای شان به چشم می خورد پس نیاز است که شیشه ها هم در تنوع زیادی مورد استفاده قرار بگیرند. همان اندازه که شیشه ها کاربرد زیاد دارند باید تنوع زیادی هم داشته باشند. شیشه خم یک نوع شیشه است که کاربردهای وسیعی دارد و بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته است. در ادامه به معرفی آن و نحوه ساختنش و هم چنین کاربردهایش می پردازیم.

ادامه مطلب

شیشه خم چیست؟

همان طور که از نامش برمی آید منظور از این محصول، شیشه هایی هستند که دارای انحنا و خمیدگی زیبایی می باشند. این شیشه ها را با حرارت دهی به فرم مورد نظر درمی آورند. به صورت ساده و رنگی به بازار عرضه می شوند تا بر حسب نیاز مورد استفاده قرار گیرند.

شیشه خم سکوریت

شیشه خم، شیشه سکوریت است که می تواند سکوریت کامل و یا نیمه سکوریت باشد. این محصولات می توانند رنگی یا ساده، Low – E و یا حتی رفلکس باشند. بنابراین خیلی از ویژگی ها و مشخصه های فنی شان شبیه به شیشه های سکوریت است. فرایند خم کردن باید به صورت اصولی و با تجهیزات مناسب انجام شود.

شیشه خم چگونه ساخته می شود؟

اصولا از روش ها و تکنولوژی های متفاوتی در فرایند خم کردن شیشه ها استفاده می شود. هر کدام از این روش ها مزیت ها و هم چنین معایبی مخصوص به خودشان دارند که باید سنجیده شوند. مثلا یک روش این است که عملیات حرارت دادن و خم کردن شیشه ها به طور هم زمان انجام شود و اما در روش دیگر این گونه است که ابتدا شیشه را حرارت داده و داغ می کنند و سپس در قالب های مشخصی آن را به شکل مورد نظر در می آورند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که خم کردن شیشه به دو صورت طولی و عرضی می تواند باشد ولی کیفیت خم شدن به شکل طولی بالاتر از شکل عرضی است. شیشه های سکوریت یا نیمه سکوریت در اثر حرارت دیدن حالتی انعطاف پذیر پیدا می کنند و می توان به آسانی آن ها را خم کرد. باید در نظر داشت که خم باید حتما استاندارد باشد. خم استاندارد شعاعی از یک دایره است. می توان این شعاع را سفارش داد تا بر اساس اندازه ای که می خواهید شیشه خم شود. برای انجام این کار از شابلون های فلزی استفاده می شود که شیشه را در این قالب ها قرار می دهند و حرارت آن ها را به شکل قالب مورد نظر خم می کند.

شیشه خم چه کاربردهایی دارد؟

امروزه زیبایی یکی از المان های مهم در ساختمان سازی به شمار می آید. در طراحی نماهای داخلی و بیرونی ساختان ها همواره شکل ظاهری و زیبایی آن ها مورد توجه است و طراحان به دنبال این هستند که از متریال و محصولات کاربردی زیباترین جلوه و نما را ایجاد کنند. شیشه خم هم به دلیل انحنای زیبایی که دارد می تواند جلوه های زیبایی را در ساختمان خلق کند به همین دلیل کاربردهای فراوانی دارد. از جمله این که از این شیشه ها برای ویترین های مدرن و زیبای مغازه ها و فروشگاه ها استفاده می کنند، برای طراحی نرده های محافظ پلکان در ساختمان های اداری و یا مسکونی کاربرد دارند. نمونه های سکوریت یا لمینت در زیباتر کردن نمای ساختمان های شیشه ای استفاده می شوند. لوازم دکوری زیادی را می توان با استفاده از این شیشه ها ساخت، از جمله میزهای شیشه ای کوچکی که در بین مبل ها قرار می دهیم. راهروهای شیشه ای در ورودی ساختمان های مجلل و زیبا نمونه ای دیگر از کاربردهای این شیشه های جذاب است. در مجموع می توان با به کارگیری خلاقیت و ایجاد طرح های زیبا استفاده های خیلی زیادی از این شیشه ها داشت.

شیشه خم اتومبیل

اتومبیل وسیله پرکاربرد است که باید از محصولات و متریال های باکیفیت و درجه یک برای ساختن و یا تعویض قطعاتش استفاده شود. شیشه خم ها در صنعت اتومبیل سازی هم کاربرد دارند. در حقیقت یکی از کاربردهای دیگر این محصول که بسیار رایج و متداول است همین استفاده از آن ها برای شیشه های اتومبیل است.

شیشه خم آکواریوم

آکواریوم محفظه ای زیباست که علاوه بر این که جایی برای پرورش و نگهداری ماهی ها است، کاربرد تزیینی هم دارد و با قرار گرفتن در فضای اتاق یا محل کار آن جا را زیباتر می کند. شکل ظاهری محفظه آکواریوم هرچه زیباتر باشد نما و جلوه بهتری خواهد داشت. به همین دلیل از شیشه خم برای ساختن آکواریوم های تزیینی و زیبا استفاده زیادی می شود. قدیم آکواریوم ها مستطیلی شکل بودند اما از وقتی ایده استفاده از ششه خم برای ساختن شان اجرا شده شکل ظاهری بسیار زیباتری دارند.

شیشه خم یخچال بستنی

همان طور که پیش از این هم گفتیم از شیشه خم در فروشگاه ها و مغازه ها استفاده زیادی می شود. یکی از کاربردهای آن ساختن ویترین یخچال هایی است که در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها وجود دارد.

قیمت شیشه خم

شیشه متریالی با حساسیت بالا است و باید در انتخاب آن کیفیت را حتما در درجه اول قرار دهیم. شیشه خم هم مانند نمونه های دیگر شیشه در شکل های مختلف به بازار عرضه می شود. کاربردش و این که قرار است برای چه هدفی از آن استفاده کنیم بر قیمت تاثیر زیادی خواهد داشت. ابعاد و اندازه آن هم فاکتورهای موثر بر قیمت هستند. اما باید در هر شرایطی محصولاتی با بالاترین کیفیت انتخاب کنیم.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون