دسته بندی ها

آزمایش خاک

فروشندگان و مجریان آزمایش خاک

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل آزمایش خاک

خاک بیشتر خشکی زمین را می‌پوشاند و ترکیبی از مواد معدنی مانند سنگ، شن، ماسه و لجن به همراه هوا، آب و مواد آلی است. در ابتدا سنگ است که بر اثر فرسایش به ذرات ریز در می‌آید و به خاک تبدیل می‌شود. 

در مناطق مختلف با توجه به شرایط اقلیمی آنجا نوع و ترکیبش متفاوت است. انواع مختلفی از آن وجود دارد که هر یک از آن ها کاربرد و مشخصه خاص خودشان را دارند. 

آزمایش خاک و اهمیت آن

آزمایش خاک به گام هایی گفته می شود که برای بررسی مقاومت و رفتار آن انجام می‌شود. از نظر مهندسی بررسی می‌شود تا مطمئن شوند که مقاومت لازم برای نگه داری سازه را دارد یا خیر. در نهایت هر ساختمانی وزنش را به خاک منتقل می‌کند از این رو این آزمایش برای مهندسین و کارفرمایان اهمیت زیادی دارد. زلزله‌ های اخیر و نیز افزایش جمعیت باعث شده است که مهندسین بیش از گذشته به آزمایش خاک توجه کنند. به کمک آزمایش خاک اطلاعاتی از جمله توان و سختی خاک زیر ساختمان، اندرکش خاک، پروفیل زمین، شناخت نا پایداری ها و عواقب ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله به دست می‌آید. 

تیپ خاک 

به کمک آزمایش خاک تیپ مشخص می‌شود، مبحث تیپ در مقررات ملی ساختمان شامل طبقه بندی زیر است:

 • تیپ 1: تیپ 1 کیفیت بسیار خوبی دارد. تیپ یک حاوی دانه‌ های درشت متراکم بسیار سخت و سنگ است به همین جهت این نوع کیفیت بسیار خوبی دارد.
 • تیپ 2: تیپ 2 نسبت به تیپ 1 کیفیت کمتری دارد و تقریبا می‌توان گفت که از نظر کیفیت خوب است. تیپ 2 در رده خاک درشت دانه به همراه ریزدانه رسی قرار می‌گیرد. می‌توان گفت اکثر مناطق تهران خاک تیپ 2 دارند. 
 • تیپ 3: تیپ 3 جزو خاک های ریزدانه رسی به همراه درشت دانه است. این تیپ کیفیت متوسطی دارد.
 • تیپ 4: این تیپ در رده خاک های ریزدانه رسی خالص قرار دارد و جزو کیفیت های ضعیف است. 

کاربرد آزمایش خاک

 • تعیین میزان رطوبت 
 • تست تراکم استاندارد
 • حد روانی
 • حد خمیری
 • تشخیص منحنی دانه بندی 
 • مشخص کردن چگالی 
 • آرمایش تحکیم
 • آزمایش مقاومت و نشست 
 • تعیین نسبت باربری

هر یک از این خصیصه ‌ها رفتار خاک را در صورت وارد شدن نیروی وزن بر روی آن را تشریح می‌کند. 

برای چه ساختمان‌هایی آزمایش خاک لازم است؟

در سال های اخیر آزمایش خاک برای ساختمان ها ضروری و اجباری شده است. نشت یا ترک ساختمان جزو عواملی است که در صورت انجام ندادن آزمایش خاک با آن مواجه می شویم.  توجه داشته باشید که با صرف هزینه کمی می‌توانید در هزینه‌ های کلی ساختمان تان صرفه جویی کنید برای مثال اگر خاک شما تیپ 2 باشد نیازی نیست که اسکلت ساختمان را سنگین در نظر بگیرید با سازه‌ای فلزی یا بتنی سبک می‌توانید هزینه ساخت را کاهش دهید و از استحکام آن به خوبی استفاده کنید. در مواردی که ساختمان بیش از 6 طبقه باشد یا اینکه زیربنای 2000 متر مربعی داشته باشد آزمایش مکانیک خاک الزامی است. 

هزینه ‌های آزمایش خاک

هزینه ‌های آزمایش خاک به محل حفاری، حفاری دستی، حفاری ماشینی و نوع آزمایشات آزمایشگاهی، نوع و تعداد آزمایشات صحرایی بستگی دارد. حفاری دستی به زمان بیشتری نیاز دارد هرچند امروزه تنها پروژه هایی می‌توانند از حفاری دستی استفاده کنند که امکان استقرار ماشین حفاری را نداشته باشند. در صورتی که امکان استقرار ماشین وجود داشته باشد اما حفاری به صورت دستی انجام شده باشد شرکت مشمول جریمه و گزارش حفاری نیز باطل می‌شود. از این رو بهتر است حتما از ماشین حفاری برای آزمایش خاک استفاده شود. در کل می‌توان به صورت تقریبی گفت که اجرای حفاری و دریافت نتیجه تقریبا 1 تا 2 ماه زمان نیاز دارد و بعد از دریافت نتیجه می توان ساخت سازه را شروع کرد. 

بهتر است قرارداد آزمایش خاک را با شرکت های معتبری ببندید، امروزه برخی از آزمایشگاه ها در قبال هزینه کمتر اقدام به ارائه گزارشات و آزمایشات نا معتبر کرده‌اند، این آزمایشات منجر به مشکلاتی برای پروژه خواهد شد چون تیپ به درستی مشخص نمی شود. در صورتی که اسکلت ساختمان قوی تر از حد مورد نیاز طراحی شود باعث هزینه اضافی می‌شود و مقرون به صرفه نیست و در حالتی که اسکلت کار ضعیف تر از حد مورد نیاز کار شود باعث نتایج فاجعه باری می‌شود و امکان نشت، ترک و تخریب ساختمان وجود دارد. از این رو صرف اندکی هزینه در ابتدای کار منجر به صرفه جویی در هزینه نهایی کار می‌شود. حتما قبل از عقد قرارداد از معتبر بودن شرکت اطمینان حاصل فرمایید و حتما باید فرد متخصصی از شرکت هنگام حفاری و انجام آزمایش های محلی حاضر باشد تا فرآیند انجام کار را مدیریت و کنترل کند. 

مراحل انجام آزمایش خاک

در مرحله اول باید شروع حفاری را به سازمان نظام مهندسی اعلام کرد که این کار را شرکت آزمایشگاهی انجام می‌دهد. شرکت آزمایشگاهی باید بعد از مشاهده نقشه و مشخصات محل قیمت را مشخص می‌کند. سپس باید حفاری های لازم انجام شود، حفاری می‌تواند دستی یا ماشینی باشد. دستگاه های حفاری، حفاری های لازم را انجام می‌دهند. سپس آزمایشات اس تی پی و نمونه گیری انجام می‌شود و برای هر یک از نمونه ‌ها یک کد در نظر گرفته می‌شود. در گام بعدی باید برگ سبز آزمایش خاک را استعلام کرد. گزارشات تهیه شده توسط آزمایشگاه به نظام مهندسی ارسال می‌شود. سازمان مهندسی آزمایشات را بررسی می‌کند که این پروسه تقریبا 10 روز زمان بر است بعد از 10 روز گزارش تایید به شهرداری ارسال می‌شود. بعد از اینکه گزارش در سامانه شهرداری قرار گرفت ساخت اسکلت ساختمان شروع می‌شود.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون