دسته بندی ها

روغن قالب

فروشندگان و مجریان روغن قالب

راهنمای خرید و انتخاب روغن قالب

روغن قالب یکی از اجزای اصلی بتن ریزی است که منجر به راحتی جدا شدن بتن از قالب می‌ شود. در نتیجه روغن قالب یک ماده آزاد کننده قالب با کیفیت بالاست که منجر به ایجاد لکه نیز نمی شود. این نوع روغن که یک روغن معدنی با کیفیت است، قبل از بتن ریزی بر روی سطح داخلی قالب مدنظر، آغشته می‌ کنند. در نتیجه بعد از بتن ریزی و سفت شدن بتن، می توان قالب را به راحتی از بتن جدا کرد. علاوه بر این، روغن قالب منجر به ایجاد هیچ گونه لکه یا تغییر رنگ بتن نیز نخواهد شد و این ماده غیر قابل انحلال در آب، نسبت به سایر روش‌ها مزیت های بیشتری دارد. در ادامه بیشتر با این روغن و مزایای آن آشنا خواهید شد. 

ادامه مطلب

مزایای استفاده از روغن قالب

آسان جدا شدن بتن از قالب: بدون استفاده از روغن قالب، جدا کردن بتن از قالب جزو کارهای بسیار سختی است که می تواند منجر به تغییر شکل قالب یا حتی شکستن بتن نیز شود. بنابراین به کمک این روغن می توانید به راحتی بتن را از قالب جدا نمایید.

محافظت از قالب: روغن جدا کننده بتن این امکان را برای شما فراهم می آورد که چندین بار از یک قالب استفاده کنید.

بدون ایجاد لکه: استفاده از روغن قالب برای جدا کردن بتن، منجر به ایجاد هیچ گونه لکه ای بر روی سطح بتن نخواهد شد. در نتیجه بتن از نظر ظاهری تغییر نخواهد داشت و با کمترین نقص قابل استفاده خواهد بود.

جلوگیری از جذب آب: در صورت استفاده از قالب های چوبی، این روغن می تواند از جذب آب بتن توسط قالب چوبی جلوگیری کند.

جلوگیری از زنگ زدن قالب: بیشتر قالب های فلزی بعد از مدتی استفاده دچار زنگ زدگی می شوند که این مشکل را می توان با استفاده از روغن قالب حل کرد. این روغن یک لایه بر روی قالب فلزی ایجاد می کند. در نتیجه قالب دیگر تماس مستقیمی با بتن ندارد و دچار خوردگی یا زنگ زدگی نخواهد شد.

کاهش اقدامات تمیز کردن قالب: با استفاده از این روغن، برای استفاده مجدد از قالب دیگر لازم نیست زمان زیادی را صرف تمیز کردن قالب کنید و تنها کافیست با استفاده از آب آن را شستشو دهید. بنابراین این روغن منجر به صرفه جویی در زمان و انرژی نیز می شود.

سازگاری بالا: روغن جدا کننده قالب بتن، سازگاری زیادی با انواع سازه های بتنی دارد. در نتیجه برای انواع سازه می توانید از آن استفاده کنید.

مقرون به صرفه بودن: با استفاده از روغن قالب و محافظت از قالب ها، دیگر لازم نیست هزینه زیادی را صرف خرید مجدد قالب های مختلف کنید. در نتیجه به مرور شاهد کاهش هزینه های مصرفی خواهید بود.

کاربرد روغن قالب

همان طور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، روغن قالب در فرآیند بتن ریزی استفاده می شود و با استفاده از آن می توان بتن را به راحتی از قالب جدا کرد. از این رو برای جدا کردن بتن از انواع قالب فلزی، چوبی، پلاستیکی و فایبرگلاس می توانید از روغن مخصوص قالب بتن استفاده کنید.

همچنین در برخی از موارد برای چرب کردن مقاطع بتنی نیز از این روغن استفاده می‌شود. البته تنها برای چرب کردن مقاطعی می‌توان از روغن قالب استفاده کرد که نیازی به رنگ آمیزی یا اعمال پوشش های چسبنده نداشته باشد.

نحوه استفاده از روغن مخصوص قالب بتن

روغن کاری قالب بتن را باید تا حد ممکن قبل از بتن ریزی انجام داد، یعنی درست زمانی که بتن شما آماده است. بعد از آماده شدن بتن با پوشیدن دستکش و عینک محافظ، روغن را باید با استفاده از یک اسپری بر روی سطح قالب، اسپری کنید. همچنین برای روغن زدن به قالب بتن می توانید از یک برس نیز استفاده نمایید. تنها کافیست برس را به روغن آغشته کنید و آن را بر روی نواحی مختلف قالب بمالید. سپس بتن را داخل قالب ریخته و اجازه دهید سفت شود. توجه داشته باشید که تنها کافیست یک لایه نازک از روغن را بر روی سطح قالب چوبی، فلزی، پلاستیکی یا فایبرگلاس بزنید.

این لایه نازک برای جدا کردن بتن از قالب کافیست و استفاده بیشتر غیر اقتصادی خواهد بود. در حالت کلی، یک لیتر روغن قالب برای آماده سازی 10 تا 12 متر از سطح قالب ها کافیست.

توجه داشته باشید که استفاده از عینک محافظ چشم دستکش برای استفاده از روغن جدا کننده قالب، الزامی است، زیرا این روغن قابلیت اشتعال بالایی دارد. از این رو، تنها یک سهل انگاری ساده ممکن است منجر به اشتعال روغن و حوادث ناگوار شود.

شرایط نگهداری روغن قالب

روغن قالب ماندگاری طولانی مدتی دارد، تنها کافیست آن را در شرایط مناسبی نگهداری کنید. روغن قالب بندی باید در دمای 10 الی 30 درجه سانتی گراد و در یک ظرف در بسته نگهداری کرد. ظرف در بسته را می توانید در مناطقی به دور از نور مستقیم خورشید و سرمای زیاد قرار دهید. در این حالت شما تا یک سال می توانید از روغن قالب استفاده نمایید.

عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت روغن قالب

روغن قالب نسبت به سایر روغن ها نظیر روغن سوخته، قیمت کمتری دارد. از این رو می توان گفت گزینه مقرون به صرفه تری برای استفاده است. قیمت این نوع روغن ها برای خرید عمده به ازای بشکه محاسبه می‌شود. در غیر این صورت، قیمت روغن با توجه به حجم آن متفاوت خواهد بود.

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت نهایی روغن مخصوص قالب می توان به کیفیت متریال های مورد استفاده اشاره کرد. همچنین برند تولید کننده نیز بر روی قیمت تأثیرگذار است.

در نهایت این روغن با توجه به کاربرد و تأثیری که بر روی محافظت از قالب ها دارد، گزینه ای مقرون به صرفه برای استفاده است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون