دسته بندی ها

چسب بتن

فروشندگان و مجریان چسب بتن

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل چسب بتن

چسب بتن از مصالح مهم و کاربردی در صنعت ساخت و ساز است. کاربرد این ماده و افزودن آن به بتن موجب ارتقا کیفیت آن می‌شود. منظور از ارتقا کیفیت بتن ایجاد خواص منحصر به فردی مانند افزایش مقاومت خمشی، کششی و دوام بیشتر آن نسبت به حالت عادی است. علاوه بر بتن، این ماده را می‌توان به آهک و گچ هم اضافه کرد. چسب بتن مایعی شیری رنگ است که وزن مخصوص آن در اغلب موارد به میزان 1 گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد. این ماده خواص متعددی دارد از جمله این که به اندازه دوام بتن، طول عمر دارد. موجب افزایش قابل ملاحظه‌ای در مقاومت خمشی و کششی بتن می‌شود. به حلال خاصی نیاز ندارد. موجب افزایش خاصیت چسبندگی در سطوح می‌شود.

ادامه مطلب

برای استفاده صحیح و اصولی از این چسب ابتدا لازم است تا سطح مورد نظر کاملا پاکسازی شود تا هیچ اثری از گرد و غبار یا چربی روی سطح نباشد. در مرحله بعدی چسب را در حلال که همان آب است حل کرده و پس از رقیق شدن آن به مواد اولیه بتن شامل شن، ماسه و سیمان می‌افزایند. ماده حاصل یک ملات روان است. مقدار مجاز این محصول، از 5 تا 20 درصد کل حجم بتن، بسته به میزان مورد نیاز متغیر است. در صورتی که هدف تهیه بتن نوع سفت، محکم و چسبنده باشد، از حداکثر مقدار مجاز افزودنی این ماده استفاده می‌شود.

زمان استفاده از چسب بتن

  • در صورت وجود ترک‌های موئین و لزوم پوشش‌دهی آن‌ها توسط چسب 
  • لزوم افزایش مقاومت مکانیکی در بتن
  • نیاز به لکه گیری ملات
  • اتصالات میلگرد بتن
  • لزوم ترمیم انواع آسیب دیدگی‌های سطحی و عمقی در اثر رطوبت و خشکی

انواع چسب بتن

به طور کلی این محصول در دو نوع چسب اپوکسی و چسب لاتکس (پلیمری) به بازار عرضه شده است که در ادامه مختصرا به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

چسب بتن اپوکسی: این نوع چسب بتن در حقیقت از یک بیس رزین اپوکسی تشکیل شده و دو جزیی می‌باشد. استفاده از این نوع چسب علاوه بر افزایش چسبندگی موجب افزایش مقاومت در بتن می‌شود. از بروز ترک و آسیب در بتن جلوگیری می‌کند. همچنین مانع طبله شدن ملات می‌شود. چسب بتن اپوکسی روی سطوحی مانند کاشی و سرامیک قابل نصب است. همچنین در مواردی که نیاز به اتصال بتن جدید به بتن قدیمی باشد، برای اتصال ورق‌های FRP، در سازه‌های عظیم آبی و برای آب بندی در استخر به کار می‌رود.

چسب لاتکس (پلیمری): این نوع از چسب بتن بر اساس رزین‌های آکریلات (رزین امولسیونی) تهیه و تولید شده است. هدف از تولید این محصول افزایش خاصیت چسبندگی و ایجاد خاصیت ممانعت از نفوذ آب در بتن می‌باشد. از این محصول روی مصالحی از قبیل سنگ، سرامیک و کاشی استفاده می‌شود. چسب لاتکس با سیمان پورتلند و ماسه مخلوط شده و روی این سطوح چسبانده می‌شود. این محصول بیرنگ بوده و دارای خواصی اعم از عایق رطوبتی، حرارتی است. خاصیت آنتی باکتریال دارد، که ضمن ممانعت از رشد خزه و جلبک، از رشد باکتری‌ها و ایجاد آلودگی آب استخر یا آبنما توسط آن‌ نیز جلوگیری می‌کند. کاربرد این محصول در صنعت ساخت و ساز به عنوان گزینه مناسبی برای انواع پوشش‌های ضد آب قدیمی مانند ایزوگام و قیر گونی نیز به شمار می‌رود. 

شرایط نگهداری چسب بتن در محدوده دمایی 5+ الی 30+ درجه سیلسیوس می‌باشد و به مدت 12 ماه پس از تولید، قابل نگهداری است. در هنگام استفاده از این محصول رعایت نکات ایمنی چندگانه برای حفظ سلامت نیروی کار ضروری است. به منظور چسباندن محصول روی سطوح، استفاده از ابزارهایی همانند قلم مو و فرچه‌های مخصوص، هنگام کار توصیه می‌شود. هنگام کار، استفاده از پوشش‌هایی مانند دستکش و عینک، لازم است. اگر چسب بتن با بدن تماس پیدا کند، ضروری است تا فورا با آب محل آلوده شده را شستشو دهید.

روش کار با چسب بتن

راهکارهایی که برای کاربرد چسب بتن در مواقع لازم به کار گرفته می‌شود، به دو دسته تقسیم می‌شوند.

روش دوغابی در این روش ابتدا چسب بتن ملات آب و سیمان را با هم مخلوط می‌کنند، تا دوغاب پلیمری تهیه شود. سپس در مرحله بعدی سطح مورد نظر را با آب اشباع می‌کنند و از دوغاب چسب تهیه شده را با ضخامت 1 تا 2 میلی‌متر روی سطح می‌ریزند و در مرحله آخر بتن را اضافه می‌کنند. زمان اجرای مرحله آخر، باید قبل از خشک شدن دوغاب اجرا شود.

روش افزودن به مخلوط در کاربرد چسب بتن به این صورت است که ابتدا فاکتورهایی مانند میزان چسبندگی لازم در طرح مورد نظر و نوع بافت، سایز و اندازه دانه‌های تشکیل دهنده مواد بتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پس از این بررسی‌ها، میزان 10 الی 40 درصد از کل حجم آب لازم برای افزودن به مواد سازنده بتن، با چسب بتن جایگزین می‌شود. هدف از ارزیابی سایز دانه‌های تشکیل دهنده مواد بتن به این دلیل است که برای دانه بندی ریز مقادیر کمتر چسب و برای دانه بندی درشت مقادیر بیشتر آن در نظر گرفته می‌شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره چسب بتن

جشنواره