دسته بندی ها

نمای کامپوزیت آلومینیوم ساختمان

فروشندگان و مجریان نمای کامپوزیت آلومینیوم ساختمان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت
اخیرا به دلیل گسترش بلندمرتبه‌سازی و ساخت‌وسازهای صنعتی، مصالح پیشرفته برای نماسازی ساختمان‌ها بسیار مورد توجه معماران و طراحان بناها قرار گرفته است. یکی از انواع مصالح ساختمانی پیشرفته که امروز محبوبیت زیادی دارد ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی هستند، به طوری که نمای کامپوزیت به نمای غالب ساختمان‌ها مبدل شده است.


نمای کامپوزیت آلومینیومی در اصطلاح ترکیب چند متریال نظیر پلاستیک فشرده و یک لایه نازک چند میلیمتری از فلز آلومینیوم است که به شکل لایه‌های مختلف به هم متصل می‌شوند. ورق آلومینیوم کامپوزیت از مصالح کم وزن است که از اتصال سه لایه مختلف از قبیل یک هسته غیرقابل‌اشتعال و عایقی به نام پلی اتیلن و مواد نسوز کانی و دو لایه فلز آلومینیوم ساخته می‌شود. اندازه ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت متنوع است اما متداول‌ترین ابعاد آن۳۲۰۰×۱۲۵۰۰ میلیمتر مربع است. لایه بیرونی ورق کامپوزیت آلومینیوم که در نمای ساختمان قرار می‌گیرد، بسته به طراحی نمای ساختمان، می‌تواند طرح و رنگ‌های متنوعی داشته باشد و لایه آلومینیوم پشتی ورق کامپوزیت تنها یک لایه رنگ آستر دارد.


ورق کامپوزیت در طراحی و اجرای نماهای خارجی ساختمان‌ها، تعمیر و بازسازی نمای ساختمان‌های قدیمی و اجرای دکوراسیون جدید، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و برای  پوشش دیوارهای داخلی و سقف‌ها، ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی مراکز تجاری، طراحی و اجرای تابلوهای تبلیغاتی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها کاربرد دارد.


اگر نمای کامپوزیت برای ساختمان‌تان انتخاب کرده‌اید، هنگام خرید ورق‌ها باید به نکاتی دقت کنید؛ اینکه ورق مورد استفاده برای چه نوع نمایی است یعنی برای اجرای نمای خارجی استفاده می‌شود یا نمای داخلی، چه نوع ورقی از نظر کیفی و کاربردی مد نظر است و اینکه رنگ و یا طرح ورق کامپوزیت چه ویژگی‌های دارد، براین اساس در هنگام انتخاب ورق کامپوزیت نمای ساختمان تمام مشخصات ورق‌ها به همراه شرکت سازنده را از پیمانکار در خواست کنید.


انواع کامپوزیت


آلومینیوم کامپوزیت پانل:

آلومینیوم کامپوزیت پانل معمولی، از ترکیب چندلایه مختلف همراه با پوشش آلومینیوم به دست می‌آید. چسباندن این سطوح آلومینیومی به هسته پلی‌اتیلنی، توسط فرایندهای شیمیایی و مکانیکی صورت می‌گیرد، به طوری که در برابر ورقه ورقه شدن به شدت مقاوم است.
آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو: علاوه بر خواصی نظیر ضد آلایندگی، مقاومت در برابر آتش، استحکام مناسب، به دلیل بهره‌مندی از تکنولوژی نانو،خصوصیات منحصر به فردی مانند خود تمیزکنی و مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی هم دارد. بنابراین، دیگر نگرانی دربارۀ تمیزکاری سطوح نمای کامپوزیت به ویژه در ساختمان‌های بلند وجود نخواهد داشت. 


آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی (رنگی):

  از رنگ‌های موجود در طبیعت مثل رنگ‌های رنگین‌کمان الهام گرفته شده است. سطح بین ورق به‌وسیله رنگ براق خاصی پوشانده شده که حس حس لطافت و رنگارنگی را القا می‌کند. این نوع کامپوزیت‌ها بسته به زاویه تابش نور، به رنگ‌های متفاوتی دیده می‌شوند. 
آلومینیوم کامپوزیت پانل ضدباکتری: این نوع آلومینیوم از هسته پلی‌اتیلنی ضد آلاینده با وزن مخصوص کم تشکیل شده است که بین دو ورق آلومینیومی ساخته شده با تکنولوژی پیشرفته، قرار گرفته است. بر روی سطوح این ورق، رنگ ضدباکتری به‌کار رفته که ظاهری زیبا به آن بخشیده است. ویژگی ضد باکتری رنگ، سبب محافظت محیط‌های خاص نظیر اتاق عمل، مراکز تولید و نگهداری دارو و آزمایشگاه‌ها می‌شود .


آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش: این نوع ورق از هسته پلاستیکی نسوز به همراه دو لایه ورق آلومینیومی تشکیل شده که نمونه جدیدی از ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی است. در واقع هسته پلاستیکی شامل عنصر ضدآتش است که باعث می‌شود این محصول به سختی دچار حریق شود. این ماده نسوز دارای ویژگی مناسبی بوده که در هنگام آتش سوزی هیچ‌گونه گاز مضری متصاعد نمی‌کند. 
نمای کامپوزیت طرح چوب: ورق چوب گونه دیگری از کامپوزیت است که همانند طرح فلز در داخل و خارج بنا کاربرد وسیعی دارد. رویه این ورق‌ها با یک لایه لمینیت پوشیده شده است.
ورق کامپوزيت آلومینیوم پنل خشدار: این نوع ورق کامپوزیت از دو لایه ورق آلومینیومی با مقاوم بسیار بالا در برابر خوردگی ساخته شده که با یک هسته پلی‌اتیلن به یکدیگر وصل می‌شوند. پوشش آلومینیوم روی ورق کامپوزیت نما خشدار است. به دلیل ظاهر مدرن این نوع ورق کامپوزیت برای نمای خارجی و داخلی مناسب است.
ورق کامپوزيت آلومينيوم پنل با طرح سنگ:. وزن کم این نوع ورق در برابر وزن بالای سنگ باعث شده که نمای ساخته شده با آن در برابر زلزله ایمن‌‌تر باشد. این نوع ورق‌ها از طرح‌های متنوع و گوناگون سنگ‌ها از طریق پوشش 3 لایه رنگی لمینیت شده برروی سطح آلومینیوم تولید می‌شود.
روش اجرای نمای کامپوزیت:
 نمای کامپوزیت به دو صورت اجرا می‌شود:
سیستم فیکس: در این روش اجرای نمای کامپوزیت، ورق کامپوزیت پس از برش و شیار به صورت ثابت، با پیچ یا پرچ  روی زیرسازی آلومینیومی یا آهنی وصل می‌شود که مراحل نصب آن بسیار سریع است. برای زیباتر شدن و ضد آب شدن نمای ساختمان، در فاصله میان ورق‌های نصب شده، از تسمه‌ای از جنس ورق یا چسب‌های پلی‌اورتان یا چسب و لاستیک سیلیکونی استفاده می‌شود. 
سیستم هنگ: در روش هنگ نمای کامپوزیت، ورق‌ها با استفاده از شیارهای چکمه‌ای، به‌صورت ریلی روی پروفیل‌های مخصوص آلومینیومی نصب می‌شوند. پس از اجرای کمربندی‌های آهنی زیرسازی، به منظور رفع خطاهای احتمالی، نبشی‌های آهنی با شیارهای لوبیایی روی کمربندی‌های مطابق با آکس‌بندی ارائه شده در نقشه‌های اجرایی، نصب می‌شود. در ادامه، ریل‌های آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی‌های آهنی به‌وسیله براکت‌های آلومینیومی با دو سوراخ لوبیایی به زیرسازی متصل می‌شوند. در این روش جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم، از لاستیک‌های دی الکتریکال پی وی سی بین براکت آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می‌شود. در آخر ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت به‌وسیله اتصالاتی آلومینیومی U شکل (موسوم به بچه ناودانی) که در داخل لامل‌های آلومینیومی قرار می‌گیرند، بر روی لامل‌ها نصب می‌شوند.


مزایا و معایب نمای کامپوزیت


 نسبت استحکام به وزن و نسبت سفتی به وزن در نمای کامپوزیت بالاست. این نوع نما غیرخورنده و غیرمغناطیسی است و خاصیت جذب انرژی مناسبی دارد. عمر خستگی نمای کامپوزیت بالاست و امکان قرار دادن سنسور درون مواد جهت کنترل کارکرد درست یا نادرست کامپوزیت (کامپوزیت های هوشمند) وجود دارد و به سهولت می‌توان ساختار های با اشکال پیچیده توسط آن تولید کرد. 
اما به‌رغم این مزایای قابل‌توجه و چشمگیر، نمای کامپوزیت معایبی هم دارد از جمله اینکه مواد خام و فرآیند ساخت آن قیمت بالایی دارد، مقاومت نمای کامپوزیت در برابر ضربه پایین است و نکته مهم اینکه نمای کامپوزیت به‌خصوص کامپوزیت‌های زمینه پلیمری آلایندۀ محیط زیست هستند. 

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره نمای کامپوزیت