دسته بندی ها

کابینت آشپزخانه

فروشندگان و مجریان کابینت آشپزخانه

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل کابینت آشپزخانه

به قفسه یا کمدهایی که درون آشپزخانه برای قرار دادن ظروف و نگه داری برخی مواد غذایی نصب می شوند، کابینت آشپزخانه می گویند. کابینت ها دارای جنس های مختلفی مثل کابینت آشپزخانه MDF، فلز، چوب یا به صورت ترکیبی از چند متریال می باشند. کابینت ها را می توان بر اساس مدل های مختلفی مانند جزیره، شبه جزیره، یو شکل، ال شکل و دیگر مدل ها بسته به فضای آشپزخانه طراحی کرد. باید توجه داشت طراحی صحیح و اصولی کابینت در آشپزخانه باید متناسب با فضای موجود آشپزخانه باشد و در عین ایجاد فضای مناسب برای ساماندهی ظروف فضای آزاد و عملکردی قابل قبولی در آشپزخانه ایجاد کند. چنین طراحی قطعا در عین زیبایی رفاه بیشتری را به همراه خواهد داشت.


 یکی دیگر از مواردی که در هنگام طراحی کابینت های آشپزخانه باید به آن توجه شود، نوع باز شدن درب کابینت ها می باشد.نحوه باز شدن درب نباید مخالف جهت حرکت افراد در آشپزخانه باشد. کابینت های آشپزخانه از اجزای مختلفی تشکیل می شوند. از اجزای تشکیل دهنده کابینت ها می توان به بدنه کابینت، درب کابینت، صفحه کابینت و ... اشاره کرد.کابینت ها هم بر روی زمین و هم به صورت هوایی بر روی دیوار نصب می شوند.کابینت ها درون فضای آشپزخانه نقش دکوراتیو نیز دارند. باید توجه داشت، طرح و رنگ کابینت ها در آشپزخانه های اپن، نقش بسزایی در زیبایی آشپزخانه دارد. 


اجزای سازنده کابینت آشپزخانه


بدنه، صفحه و درب اجزای اصلی تشکیل دهنده کابینت هستند. در ادامه به تشریح هریک پرداخته شده است.


- بدنه کابینت آشپزخانه


 در واقع دیواره اطراف کابینت، که از جنس های مختلفی ساخته می شود، بدنه کابینت است.بدنه کابینت از هرجنسی که باشد، لازم است دقت داشته باشید که بدنه با روکش، ملامینه شده باشد. به علاوه مورد دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که لبه بدنه کابینت با نوار پوشیده شده باشد.


- صفحه کابینت


 به صفحه ای که بر روی بدنه کابینت قرار میگیرد، صفحه کابینت گفته می شود. این صفحات فقط بر روی کابینت هایی که بر روی زمین نصب می شوند، قرار می گیرند. این صفحات از جنس مختلفی ساخته می شود. از انواع جنس صفحه های کابینت می توان به سنگ ها، ام دی اف، ام دی اف با روکش ملامینه، نئوپان با روکشHPL و .... اشاره کرد. 


- درب کابینت


درب کابینت به طور معمول با ضخامت 16 میلیمتر ساخته می شود. جنس درب کابینت مانند بدنه کابینت است. بر روی درب کابینت می توان از روکش های مختلفی استفاده کرد.


انواع کابینت های آشپزخانه


کابینت های آشپزخانه از لحاظ جنس انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند.


- کابینت های آشپزخانه ام دی اف


کابینت های ام دی اف به دلیل داشتن ظاهری زیبا و رنگ های متنوع، بسیار پر طرفدار هستند. در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم هستند و به سادگی تمییز می شوند. این جنس کابینت، نمایی چوب مانند دارند و به راحتی با سایر وسایل منزل ست می شوند. که این مسأله در آشپزخانه‌های اپن امروزی اهمیت زیادی دارد.


- کابینت های آشپزخانه فلزی


این کابینت ها ( کابینت های آشپزخانه فلزی ) در گذشته رواج بیشتری نسبت به زمان حاضر داشته اند. این کابینت ها بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشند. همچنین بعضی از افراد از فلزات در بدنه سایر کابینت ها مثل ام دی اف استفاده می کنند که این کار باعث می شود هزینه تمام شده کابینت بسیار کمتر شود. کابینت های فلزی بعد از گذشت مدتی نیاز به رنگ کردن و ترمیم دارند.


- کابینت های تمام چوب


کابینت های تمام چوب بیشتر برای افرادی که خانه آن ها سبک سنتی و کلاسیک دارند، مناسب هستند. کابینت های تمام چوب از ظاهری خاص و چشم نواز برخوردارند و نظر هر بیننده ای را جذب می کنند. تمامی قسمت های این کابینت مثل درب کابینت، صفحه کابینت و بدنه کابینت به طور کامل از چوب ساخته می شود. طبیعی است که این نوع کابینت در مقایسه با سایر انواع رایج گرانتر است.


- کابینت های  پی وی سی


این نوع کابینت از ورق پی وی سی ساخته می شود و در برابر حرارت و برق عایق می باشد. همچنین کابینت های پی وی سی در برابر رطوبت نیز مقاوم می باشند و دچار پوسیدگی نمی شوند. یکی از مزایای این نوع کابینت در مقایسه با دو نوع دیگر این است که وزن کابینت های پی وی سی نسبت مدل های چوبی و ام دی اف کمتر می باشد. یکی دیگر از مزایای این کابینت، ضد حشره بودن آن هاست.کابینت های PVC دارای رنگ و طرح های متنوعی می باشند. لازم به ذکر است، این نوع کابینت نیازی به رنگ کردن مجدد ندارد. به علاوه نگهداری کابینت پی وی سی نسبت به سایر مدل ها ساده تر می باشد.


- کابینت های هایگلاس


کابینت هایگلاس مدل متفاوت تری از کابینت ام دی اف است. کابینت هایگلاس نمای ظاهری شیک و لاچکری دارد. سطح خارجی این نوع کابینت براق بوده و از لحاظ رنگ بندی بسیار متنوع می باشد. این کابینت ها همانند کابینت های ام دی اف به سادگی تمییز می شوند. دور از تصور نیست که، قیمت کابینت های هایگلاس نسبت به کابینت های ام دی اف گرانتر باشد. 

مطالب مفید درباره کابینت آشپزخانه