دسته بندی ها

درب حیاط (درب ورودی - درب پارکینگ و ...)

فروشندگان و مجریان درب حیاط

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های درب حیاط

درب حیاط اولین چیزی است که هنگام ورود به خانه با آن مواجه می‌شوید. به همین دلیل انتخاب مدل درب حیاط خانه با رنگ و جنس مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد. درب حیاط مطابق با سبک نمای ساختمان انتخاب می‌شود. برای نمای کلاسیک از درب حیاط آهنی و برای نمای مدرن از درب حیاط چوبی استفاده می‌شود. عرض ورودی درب حیاط برای پارکینگ‌ بزرگ 6 متر و برای پارکینگ متوسط 3 متر و ارتفاع درب حداقل 210 سانتی متر می‌باشد. 

ادامه مطلب

ویژگی و انواع درب حیاط مناسب

درب حیاط غیر از زیبایی باید شامل ویژگی هایی باشد. این ویژگی ها شامل موارد زیر است. درب حیاط باید عایق صوت و عایق حرارت باشد که باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شود، ضد احتراق و ضد سرقت باشد، شکل مناسبی داشته باشد، استحکام آن بالا باشد. در هنگام خرید به دنبال درب های ضدخش باشید که با لایه ی رنگی ضد خش پوشیده شده و مقاومت بالایی داشته باشد و در عین حال وزن آن سبک باشد زیرا مهندسین ساختمان همواره سعی دارند از بار مرده ساختمان کم کنند. این کار سبب می‌شود هنگام زلزله تخریب کمتری رخ دهد پس بهتر است درب انتخابی سبک باشد. آخرین موردی که باید به آن توجه کرد این است که درب حیاط باید بر اساس ناحیه اقلیمی انتخاب شود تا طول عمر بالایی داشته باشد. از انواع درب‌های حیاط می‌توان به درب چوبی اشاره کرد. درب چوبی زیباترین درب است. این مدل بسیار گران ولی پرطرفدار است. از جنس بلوط و گردو است. مقاومترین نوع این درب، از چوبی به نام ماهون هندراس ساخته شده است. از معایب درب‌های چوبی اینست که برای حفاظت آب و هوایی و عدم امنیت بالا مورد استفاده فضای بیرون قرار نمی‌گیرد. قیمت درب PVC از درب‌های چوبی ارزان‌ تر است و بهترین گزینه برای پروژه های اقتصادی است. درب ترکیبی جزو درب‌های پرطرفدار است. از ترکیب چند نوع متریال چوبی، فلزی و سنگی در ساخت آن استفاده شده و مناسب درب حیاط است. درب هیبریدی ظاهری شبیه چوب دارد ولی جنس آن فوم است. این درب‌ها نسل جدیدی هستند که چون داخل آن‌ها فوم است طول عمر زیادی دارند و برای درب حیاط بسیار مناسب هستند. درب استیل و شیشه ای معمولا برای مصارف غیر خانگی مناسب هستند و برای درب حیاط کاربرد ندارند.

درب حیاط دولنگه و سه لنگه چیست؟

درب‌های دولنگه و سه لنگه جزو درب‌های اتوماتیک نیز به حساب می‌آیند. اساس کار این درب‌ها تغییر طول بازوی آن‌هاست که نوعی مولد نیروی حرکتی است. و برای آپارتمان‌های متراژ بالا مناسب هستند. این طرح به صورت تک لنگه برای نفر رو و دو لنگه و سه لنگه برای درب ماشین رو و درب حیاطی و درب پارکینگ اجرا می‌شود. درب ضد سرقت از نوع دو و سه لنگه به زمان تولید بالاتری احتیاج دارند. این نوع درب‌ها دارای ساختار فلزی به همراه MDF هستند و روکش چوبی UPVC دارند. از این درب در لابی هم استفاده می‌شود. برای اینکه مقاومت این درب بالا برود باید از قفل مولتی سیستم 14 زبانه استفاده شود که یکی بالا و یکی پایین چهارچوب است. درب‌های دولنگه و سه لنگه چوبی مخصوص حیاط سرپوشیده است و در مکان‌هایی که رفت و آمد بالاست کمتر استفاده می‌شود. این درب‌ها شامل ویژگی‌هایی چون طرح، رنگ، متریال بافت و جنس متنوعی می‌باشند. درب‌های آهنی دو و سه لنگه برای درب حیاط و پارکینگ کاربرد دارد و اجرا با کتیبه های سفارشی از ویژگی‌های درب دو لنگه فلزی است.

درب ماشین رو چیست؟

درب ماشین رو نام دیگر درب پارکینگی است که شامل

  • درب برقی
  • درب زیر سقفی
  • درب ریلی

درب برقی جزو درب‌هایی است که توسط ریموت کنترل باز و بسته می‌شود. این درب‌ها جزو درب‌های پر فروش هستند. از مزایای این درب‌ها می‌توان به قیمت مناسب، ایمنی بالا و قطعات مصرفی ارزان اشاره کرد و از معایب آن می‌توان به مشکل و کار نکردن ریموت کنترل اشاره کرد. درب پارکینگ زیر سقفی از ایمن ترین انواع درب پارکینگی است و در مواردی که فضا کم باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مورد موتور کشنده در کناره های درب نصب شده و درب را به صورت 90 درجه به بالا کشیده و نگه می‌دارد. از نکات مثبت این درب‌ها می‌توان به دو جداره بودن آن‌ها اشاره کرد. این درب‌ها همانند یک عایق صوتی و حرارتی عمل می‌کنند و امنیت بسیار بالایی دارند. ولی از معایب آن می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد. درب کشویی برای پارکینگ‌هایی است که فضای ورودی بزرگی دارند. لنگه های در به صورت ریلی در مسیر حرکتشان روی زمین نصب می‌شوند. این درب‌ها به علت حالت کشویی بودنی که دارند به درب‌های پارکینگ کشویی نام گذاری شده اند. از مزایای این درب‌ها می‌توان به صرفه جویی در هزینه‌ها اشاره کرد. و از معایب آن می‌توان به اندازه ی فضای ورودی اشاره کرد. این درب‌ها فقط برای ورودی های بزرگ مناسب هستند و برای نصب به دو برابر فضا برای نصب نیاز دارند.

وزن استاندارد درب حیاط چقدر است؟

هر یک از درب‌ها دارای ابعاد و وزن مختلفی هستند. ولی امروزه با توجه به افزایش تولیدکنندگان درب ورودی ، امکان سفارش وجود دارد. درب‌های نفر رو معمولا 115 تا 125 سانتی متر طول و 235 تا 245 سانتی متر ارتفاع دارند. در مورد وزن استاندارد می‌توان گفت درب نفر رو اصولا 200 کیلوگرم و درب ماشین رو حدود 600 کیلو گرم است. البته سایز و ابعاد درب بستگی به سفارش مشتری دارد.

عوامل تعیین کننده قیمت درب حیاط چیست؟

مهمترین عامل تعیین کننده قیمت، طرح آن است طوریکه هرچقدر هزینه طراحی درب‌ها ساده تر باشد قیمت آن کمتر است. معمولا طرح هایی مثل فرفورژه یا کنگره که پیچیده تر هستند قیمت بالاتری دارند. به طور مثال می‌توان گفت قیمت ساخت یک درب ساده حدودا 15000 تومان و درب‌های فرفورژه 20000 تومان می‌باشند. مثلا یک درب ورودی ماشین رو که وزنش 600 کیلو گرم است حدود 1800000 تومان تفاوت قیمت بین طرح ساده و پیچیده دارد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره درب حیاط