دسته بندی ها

گلخانه (گلخانه خانگی - گلخانه صنعتی)

فروشندگان و مجریان گلخانه

  • پخش و فروش انواع ورق های پلی کربنات،طلق شفاف،اجرای گلخانه هلندی و اسپانیایی پلی کربنات از صفر تا صد
    آدرس: اندیشه

گلخانه چیست و استفاده از آن چه مزیت هایی دارد؟

بشر از قدیم تا به امروز علاقه مند به پرورش گل ها و گیاهان بوده است. قدیم که خانه ها به صورت ویلایی و دارای حیاط ساخته می شدند خیلی از افراد دست شان باز بود برای پرورش گیاهان دلخواه شان اما امروزه و با آپارتمانی شدن خانه ها کم تر کسی این شرایط را شدنی می داند. در صورتی که حتی در آپارتمان ها هم امکان ساختن گلخانه های خیلی کوچک وجود دارد و خیلی ها این کار را انجام داده اند. پرورش گل ها و گیاهان به خیلی از افراد احساس خوبی می دهد. لذت می برند از این که گیاهی را پرورش دهند و در نهایت ثمره آن را ببینند. گیاهان هم چنین در روحیه افراد تاثیر بسزایی دارند و هیچ کسی نیست که از دیدن گل ها و گیاهان حالش بهتر نشود. در ادامه به معرفی گل‌خانه ها و هم چنین امکان ساختن آن ها و پرورش گیاهان می پردازیم. پیش از هر چیزی باید بدانیم گلخانه چیست؟

ادامه مطلب

گلخانه چیست؟

منظور از گلخانه فضایی است که در آن شرایط مختلف تحت کنترل قرار دارند و گیاهان می توانند با این شرایط مطلوب رشد بهتری داشته باشند. سقف گل‌خانه ها را عموما از شیشه و یا متریال های شفاف دیگر می سازند تا نور بتواند به خوبی عبور کند و به گیاهان تابیده شود. در یک تقسیم بندی کلی گل‌خانه ها را به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می کنند. برای ساختن گلخانه های ثابت از مصالح پایدار استفاده می شود اما در ساختن گلخانه های متحرک از متریال و موادی استفاده می شود که امکان جا به جایی آن ها وجود داشته باشد. استفاده از گل‌خانه ها گیاهان را از سرمای شدید زمستان و هم چنین گرمای شدید تابستان حفظ می کند.

کاشت گیاهان در گلخانه چه مزیت هایی دارد؟

باغ ها و باغچه ها در صورتی که دارای محصول باشند این اتفاق تنها یک بار در سال می افتد. اما در مورد گلخانه محدودیت به این شکل نمی باشد و می توان چند نوبت در سال محصول برداشت کرد.

روش های جدید کشاورزی موجب بهتر شدن و البته بیش تر شدن محصولات می شوند. در گلخانه ها امکان استفاده از این شیوه های نو و جدید وجود خواهد داشت.

در هنگام استفاده از گل‌خانه و کشت گیاهان در آن میزان مصرف آب به طرز قابل توجهی کم تر از حالت معمولی خواهد بود که در این شرایط که با بحران کم آبی مواجه هستیم مزیت خیلی خوبی به شمار می آید.

در ساختن گلخانه ها رعایت چه نکاتی مهم است؟

گلخانه را باید در موقعیت مناسبی بسازیم. به طوری که گیاهان بتوانند نور آفتاب را به خوبی جذب کنند.

یک نکته مهم در ساختن گل‌خانه ها مسئله گردش هوا است. اگر هوا به درستی جریان نداشته باشد گیاهان آسیب جدی خواهند دید.

دمایی که گل‌خانه دارد، نوری که به آن تابیده می شود و هم چنین میزان آبی که برای گیاهان صرف می شود همگی باید تحت کنترل و طبق قوائد مشخص باشد در غیر این صورت افراط و یا تفریط در هر کدام آسیب های جدی به گیاهان وارد خواهد کرد. به طور مثال برای آبیاری کردن گیاهان در گلخانه معمولا از روش های قطره ای و یا بارانی استفاده می کنند.

گلخانه های خانگی

در خانه هم می شود بسته به فضایی که در دست داریم گلخانه هایی با ابعاد مختلف ایجاد کرد. اگر خانه حیاط داشته باشد که می شود به فکر ساختن گل‌خانه ای با ابعاد و اندازه معمول بود اما برای خانه هایی هم که حیاط ندارند باز امکان ساختن گل‌خانه ای در اندازه خیلی کوچک در بالکن خانه وجود خواهد داشت.

برای ساختن گلخانه در مرحله اول به اسکلت آن نیاز دارید که می توانید این را از متریال های مختلفی تهیه کنید. مثلا میله های فلزی و یا چوبی. باید این میله ها را با کمک بست ها روی هم سوار کنید و جایی برای قرار دادن قفسه ها ایجاد کنید. گلخانه ها طبقه ای شکل می باشند تا بتوانید گیاهان را روی طبقات مختلف قرار دهید. در مرحله آخر باید با یک کاور پلاستیک آن را بپوشانید. البته استفاده از شیشه هم مناسب خواهد بود ولی خب به دقت بیش تری برای ساختن آن نیاز است.

متریال دیگری که برای ساختن اسکلت گل‌خانه استفاده می شود لوله پی وی سی است. اگر خواستید از لوله های پی وی سی برای ساختن گلخانه استفاده کنید حتما به سراغ لوله های محکم و باکیفیت بروید. زیرا استفاده از متریال نامرغوب شما را مجبور خواهد کرد که مجدد متریال را تهیه کنید.

گل‌خانه را می توانید به ساده ترین شکل آن یعنی مکعب مستطیل یا مربع بسازید. البته گلخانه های گنبدی شکل هم وجود دارند که ساختن آن ها به هزینه و زمان بیش تری نیاز خواهد داشت. وقتی گل‌خانه را ساختید نیاز است که به طور مرتب آن را تمیز کاری کنید. مثلا شیشه های گل‌خانه اگر کثیف باشند موجب می شوند که نور به درستی وارد گل‌خانه نشود و همین موضوع می تواند باعث آسیب دیدن گیاهان شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره گلخانه