دسته بندی ها

مبلمان منزل

فروشندگان و مجریان مبلمان منزل

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل مبلمان منزل

مبلمان منزل یکی از اساسی ترین و تاثیرگذارترین المان ها در طراحی و دکوراسیون داخلی خانه است.میزان بالای فضایی که به مبلمان تخصیص داده می شود، فرم دهی به تم و فضای مورد نظر و کاربرد بالا و غیر قابل چشم پوشی آن، همگی از عواملی اند که اهمیت این وسیله را بیشتر از پیش می کند. مبلمان منزل از دیرباز درتمامی فرهنگ ها و سبک های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گرفت و این قدمت و همه گیر بودن، دامنه گسترده ای از تنوع مدل ها و سبک های مبلمان را به همراه داشته است.
مبلمان خانگی عموما به دو دسته مبل های راحتی و مبل های رسمی و یا به اصطلاح استیل تقسیم می شوند، البته در مبلمان منزل نمونه های نیمه رسمی نیز وجود دارد که راحتی و تم نیمه کلاسیک را با هم دارد.


مبل های راحتی

معمولا برای استفاده شخصی افراد خانواده در طی روز استفاده می شود و فرم غیر رسمی دارد. معمولا این سبک مبلمان منزل پایه ها و پشتی کوتاهی دارند و دسته های آن ها معمولا پهن است. در فرم ظاهری این مبلمان ها چوب و یا فلز دیده نمی شود و تنها رویه و پارچه مبل نمای کلی را تشکیل می دهد. مبل های ال شکل، دایره ای، یو شکل و ... در زیر مجموعه این مبلمان قرار می گیرند. در انتخاب مبلمان راحتی برخلاف بر خلاف مبلمان کلاسیک که معمولا زیبایی و ظرافت اهمیت بیشتری دارد، استحکام چارچوب و دسته های مبل و راحتی فرد در هنگام نشستن بر روی آن اهمیت زیادی دارد و در اولویت قرار می گیرد.

مبلمان کلاسیک

به نسبت مبلمان راحتی، چوب بیشتری در ساختار و نمای کلی خود دارند و به همین علت، کیفیت چوب به کار رفته در آن ها اهمیت زیادی دارد. وزن مبلمان کلاسیک از مبل های راحتی کمتر است و معمولا در اتاق های پذیرایی و نقاطی که کاربرد روزمره ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. فرم نهایی و جلوه مبلمان کلاسیک معمولا اهمیت زیادی دارد و به علت اینکه در دراز مدت مورد استفاده قرار نمی گیرد، جنبه راحتی آن در هنگام نشستن برای درازمدت زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد.
علاوه بر دو دسته ذکر شده، دسته دیگری از مبلمان منزل تحت عنوان مبلمان مدرن ارائه می شود که از لحاظ فرم، طراحی، متریال به کار رفته و حجم و حتی نمای ظاهری تفاوت زیادی با نمونه های رایج و سنتی دارند. در طراحی این سبک مبلمان، جنبه های هنری و خلاقیت طراح تاثیر زیادی دارد و رنگ ها و فرم های آن ها تنوع زیادی دارند. بعضی از این مبل ها به عنوان المان های تزئینی  و هنری به کار می روند و الزاما برای استفاده طراحی نمی شوند. مبلمان مدرن برای فضاهایی با سبک مدرن، غیر کلاسیک و حتی خانه هایی با محدودیت فضا، گزینه ای مناسب است.

اجزای تشکیل دهنده مبلمان های سنتی عموما چوب، فوم های نشیمن و رویه مبل است.چوب های به کار رفته در مبلمان انواع مختلفی دارند که بر روی وزن، استقامت و کیفیت مبل نهایی تاثیر می گذارد.رویه مبل از جنس پارچه های مختلف و یا چرم است و تنوع بالایی در بافت، طرح و رنگ دارند.در مورد مبلمان های مدرن متریال به کار رفته تنوع بالایی دارد و محدود به موارد ذکر شده نمی شود.

نکات کلی که در مورد کیفیت مبلمان منزل باید در نظر داشت

• استحکام و مقاومت کافی مبلمان با توجه به کاربرد آن
• مرغوب بودن جنس پارچه، فلز، چوب و متریال به کار رفته در ساختار مبل
• عدم تولید صدا در هنگام نشستن و بلند شدن، لق زدن مبل و مواردی که نشان از ساختار غیر اصولی و کیفیت پایین مبلمان است
• معلوم نبودن میخ کاری،چسب کاری و اتصالات مربوط به قطعات مختلف مبل از جمله دسته ها، پایه ها و ...
• توجه به جنس رویه مبل و مواردی از جمله ضد لک بودن، قابلیت شستشو، استحکام کافی و یکدست بودن آن
• توجه به تقارن کنده کاری ها و منبت کاری های مبل های کلاسیک و مدل هایی که سبک سلطنتی و غیر مدرن دارند.
• عدم خوردگی، تورفتگی و خرابی در قطعات چوبی و زنگ زدگی و ایرادات مشابه در قطعات فلزی به کار رفته در مبلمان
• وزن مناسب مبلمان به صورتی که نه خیلی سبک باشد و نه بیش از حد سنگین
• توجه به تعداد خوانوار در مورد مدل های راحتی و متوسط تعداد افراد مهمان در مبلمان های کلاسیک و تناسب بین این تعداد و واحد های مبل

نکات اصولی انتخاب مبلمان با توجه به دکوراسیون خانه :

• تناسب بین سبک مبلمان و تم و سبک دکوراسیون داخلی
• انتخاب اندازه مناسب مبلمان با توجه به فضای موجود، معماری خانه و اتاق مورد نظر و فضایی که پس از قرار دادن مبلمان در دسترس خواهد بود
• تناسب بین رنگ مبلمان منزل با رنگ پرده ها، کفپوش و یا فرش و سایر وسایلی که در اتاق مورد نظر قرار دارند
• انتخاب مبلمان کلاسیک برای اتاق های رسمی و پذیرایی و نمونه های راحتی برای اتاق نشیمن
• انتخاب لوازم جانبی مانند میز وسط، میزهای کوچک کناری و ... با توجه به فرم مبلمان، رنگ چوب و یا فلز به کار رفته و سبک آن، بهتر است این المان ها از یک طراحی و سبک باشند و در غیر این صورت، تناسب بالای این موارد امری ضروری است
• انتخاب رویه مناسب مبلمان با توجه به میزان کارکرد آن، کاربرد مبل و احتمال قرار گرفتن در معرض آلودگی و کثیفی و موارد مشابه
• توجه به فرم، سبک و رنگ مبلمان و انتخاب کوسن مناسب با آن
• توجه به نقطه کانونی اتاق مورد نظر برای انتخاب مدل مناسب مبلمان منزل به صورتی که مدل مبل بتواند این تمرکز را حفظ کند. این مسئله در مورد مبل های راحتی و مدل های یو و ال شکل اهمیت زیادی دارد.
• انتخاب طرح مناسب رویه مبل و اینکه تناسب میزان شلوغی طرح، خطوط و اشکال به کار رفته در رویه مبل با فضای اتاق و طرح روی دیوار و یا کاغذ دیواری حفظ شود. شلوغی بیش از حد طرح رویه و عدم تناسب آن با فضای اطراف، زیبایی و جلوه مبل و سایر عناصر دکوراسیون مورد نظر را کم می کند
• توجه به استاندارد بودن مبل در کنار راحت بودن آن به صورتی که در استفاده آن در دراز مدت موجب ناهنجاری های اسکلتی و ناراحتی در بدن نشود. این مسئله در مبلمان راحتی اهمیت زیادی دارد و باید به این نکته توجه داشت

مبلمان منزل المانی مهم و چشمگیر در دکوراسیون داخلی منازل

همان طور که می دانید اهمیت مبلمان منزل بر زیبایی آن، بر کسی پوشیده نیست. انتخاب مبلمان مناسب تاثیر زیادی بر دکوراسیون داخی منزل شما دارد. انتخاب مبل مناسب می تواند زیبایی خانه را چندین برابر کند و در مقابل انتخاب نادرست مبل ها می تواند طراحی زیبای خانه را دچار ضعف کند. به همین دلیل مهم است که انواع مختف مبلمان منزل را بشناسیم و متناسب با سبکی که دکوراسیون داخلی منزل را چیده ایم از بین آن ها انتخاب کنیم. به این نکته توجه داشته باشید که همیشه مبل های خیلی گران قیمت مبل های عالی و بهترین اتخاب نخواهند بود. گاهی برای برخی از سبک های دکوراسیون داخلی مبل هایی ساده با قیمت ارزان هماهنگی بیش تری خواهند داشت. پس بهتر است که همیشه به سراغ مدل های مختلف بروید و با دقت آن ها را مورد بررسی قرر دهید. خوشبختانه امروزه تنوع مبل ها در بازار زیاد است و طراحان روز به روز در حال ارایه مدل های جدید به بازار می باشند. پس نگرانی از بابت پیدا کردن مدل مورد دل خواه تان نخواهید داشت. در ادامه به معرفی انواع مختلف مبلمان منزل و ویژگی های آن ها و هم چنین چیدن شان در خانه می پردازیم.

انواع مبلمان منزل

مدل های مبل متفاوتی در بازار وجود دارد اما در یک تقسیم بندی کلی می توان مبلمان منزل را در سه دسته اصلی قرار داد که معمولا انتخاب ها یکی از این سه مدل می باشد.

  • مبلمان منزل استیل که به آن ها مبلمان سلطنتی هم گفته می شود.
  • مبلمان منزل کاسیک.
  • مبلمان راحتی.

عوامل موثر در انتخاب مبلمان منزل

علاه بر این که همه ما بر اساس سلیقه مان مبلمان فضا را انتخاب می کنیم واجب است که به نکات کلیدی هم توجه ویژه داشته باشیم. پس در هنگام انتخاب مبلمان منزل باید به برخی نکات توجه کرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

کاربری مبلمان

مسلما مبلی که برای استفاده روزانه ما می باشد با مبلی که برای استفاده مهمان است اندکی متفاوت است. مبلمانی که برای مهمان و در قسمت پذیرایی خانه مورد استفاده قرار می گیرند معمولا رسمی تر هستند. اما مبل هایی که در قسمت جلوی تلویزیون قرار می گیرند را به نام راحتی می شناسیم و واقعا همان طور که از نام شان پیداست باید راحت باشند تا اگر شخص چند ساعتی روی آن ها نشست احساس خستگی نکند.

رنگ مبلمان

رنگ مبل ها را باید حتما هماهنگ با سایر وسایل خانه انتخاب کنید. اصولا مبل را با پرده ها و یا فرش های خانه هماهنگی می کنند. بهتر است از رنگ هایی استفاده شود که چرک تاب باشند تا کثیفی کم تر دیده شود. البته استفاده از روکش های مبل برای مبل های دارای رنگ روشن الزامی است.

سبک مبلمان

انتخاب مدل های مبلمان صد در صد به سبک دکوراسیون منزل بستگی دارد. حتما شما هم نمونه هایی از خانه هایی که دارای دکوراسیون فاخر و تجملاتی هستند دیده اید، خب برای چنین خانه هایی همان مبل های سبک استیل یا سلطنتی مناسب است که با مثلا آینه کنده کاری شده و پرده های دارای پارچه های گران قیمت همخوانی داشته باشند. اما وقتی دکوراسیون داخلی خانه ای دارای سبک مدرن باشد پس بهتر است به سراغ مبل هایی از این دست مانند مبل های چرمی و دارای رنگ های خنثی برویم.

نحوه چیدمان مبلمان منزل

برای این کار باید پیش از هر چیز نقطه کانونی منزل را مشخص کنید و بر اساس آن مبل ها را در جای مناسب بچینید. مثلا این نقطه کانونی می تواند تلویزیون خانه باشد و یا هر جای دیگری که مد نظر شماست. از چیدن مبل ها با فاصله ای خیلی کم یعنی طوری که فضای کافی برای رفت و آمد نباشد پرهیز کنید.

اندازه و تعداد مبلمان

حتما باید تعداد مبلمان را متناسب با فضایی که در اختیار دارید انتخاب کنید. برای خانه هایی با متراژ خیلی کم مسلما خریدن مبل های 9 نفره مناسب نخواهد بود. قطعا انتخاب یک نیم ست 5 یا 7 نفره بهتر خواهد بود. علاوه بر این موضوع اندازه مبل ها هم اهمیت زیادی دارد. برخی از انواع مبلمان در بازار دارای سایز های خیلی بزرگ می باشند. گاه یک صندلی تک نفره آن ها به اندازه دو صندلی یک مبل معمولی است. مراقب باشید باید سایز مبلمان متناسب با اندازه وسایل خانه و البته دکوراسیون خانه باشد. پس حتما در هنگام انتخاب به این نکات توجه کنید.

کیفیت پارچه و جنس مبلمان

توجه داشته باشید که جنس های بی کیفیت پس از مدتی شما را دچار دردسر خواهند کرد. در این صورت مجبور می شوید که هزینه دیگری صرف تعویض پارچه های مبلمان کنید. پس بهتر است که از همان ابتدا به سراغ جنس های مرغوب و درجه یک بروید تا لازم نباشد پس از گذشت مدت زمانی دوباره هزینه کنید. شاید در ابتدا صرف هزینه ای نسبتا زیاد برای خریدن یک مبل باکیفیت به نظر تان منطقی نباشد اما با فکر کردن به نتیجه آن حتما شما هم همین نظر را خواهید داشت.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره مبلمان منزل