دسته بندی ها

تجهیزات کنترل ترافیک

فروشندگان و مجریان تجهیزات کنترل ترافیک

 • تولید کننده احصاری دریچه های آب،آب و فاضلاب،مخابرات از جنس کوپلیمر(محصول ثبت اختراع شده شرکت)
  آدرس: مفتح شمالی
 • تولید و عرضه انواع تجهیزات ترافیکی، ایمنی و شهرسازی
  آدرس: سهروردی

آشنایی با انواع تجهیزات کنترل ترافیک و کاربرد های آن ها

برای حفظ امنیت، کنترل عبور و مرور و کاهش آسیب‌ها و تصادفات احتمالی، از تجهیزات کنترل ترافیک در جاده ها و سطح شهر استفاده می‌کنند، به همین منظور در بیشتر مواقع پلیس راهنمایی و رانندگی با کمک این تجهیزات سعی در برقرار کردن نظم در عبور و مرور می‌نماید. به طور کلی تجهیزات کنترل ترافیک به تجهیزاتی گفته می‌شود که در خیابان‌ها، اتوبان ‌ها و جاده ها نصب شده است و برای رفاه حال رانندگان و همین طور ایمنی اتومبیل‌ها استفاده می‎شود. وسایل کنترل ترافیک اغلب در محیط باز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل در ساخت آن‌ها از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود تا در برابر بارش باران و برف، تغییرات دمایی، نور خورشید و ... مقاومت مطلوبی داشته باشد. در ساخت این تجهیزات از رنگ‎‌‌های روشن و هشدار دهنده ای چون زرد، قرمز و نارنجی استفاده می‌شود، زیرا این رنگ‌ها از فاصله دور قابل تشخیص هستند و چشم، آن‌ها را زودتر تشخیص می‌دهد. در ادامه با کاربرد و انواع تجهیزات کنترل ترافیک آشنا می‌شویم.

ادامه مطلب

تجهیزات کنترل ترافیک شهری چیست؟

به طور کلی تجهیزات کنترل ترافیک شهری به سه گروه کلی تقسیم بندی می‌شود.

 • علائم عمودی مانند تابلوها و علائم هادی
 • تجهیزات ترافیک الکترونیکی مانند چراغ راهنمایی
 • علایم افقی مانند خط کشی، نوشته ها و علائم برجسته

با افزایش تعداد خیابان‌ها و خودروها، برای تامین امنیت و نظم معابر شهری نیازمند علائم و تابلوهای ترافیکی هستیم. برای این امر حتما باید از تابلوهای ترافیکی استاندارد استفاده کنیم که کاملا خوانا باشند و در جای مناسب نصب شده باشند. برای استفاده درست از انواع تابلوهای ترافیک شهری و دیگر تابلوهایی مثل تابلوهای ترافیکی گاردیل و تابلوهای ترافیکی گالوانیزه، حتما باید آن‌ها را در محل درست و مناسب خود نصب کنیم تا موجبات سردرگمی رانندگان فراهم نشود. تابلوهای راهنمای مسیر، به همراه خط کشی و تابلوهای ترافیکی الفبای ایمنی رانندگی هستند. این تابلوها خود به سه دسته تابلوهای انتظامی، تابلوهای اخباری و تابلوهای اخطاری تقسیم بندی می‌شوند. یکی دیگر از تجهیزات کنترل ترافیک شهری، چراغ راهنمایی رانندگی می‌باشد. با نصب چراغ راهنمایی در سطح معابر شهر، از بار حجمی ترافیک کاسته می‌شود. چراغ های راهنمایی وسایل ارزشمندی هستند که برای رفت و آمد وسایل نقلیه و عابران پیاده به کار گرفته می‌شوند. از جمله مزایای چراغ راهنمایی رانندگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • برقراری حرکت منظم ترافیک
 • افزایش ظرفیت تقاطع
 • جلوگیری از تصادفات
 • قطع موقت جریان ترافیک در مسیر مورد نظر در زمان‌های خاص
 • ایجاد جریان عبور بدون توقف برای خودروهای خاص، مانند آمبولانس‌ها و آتش نشانی‌ها

به غیر از موارد بالا، جدا کننده ترافیکی نیز یکی از محصولاتی است که معمولا برای مشخص کردن قسمتی از مسیر یا محوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جدا کننده ها در انواع بتنی، پلاستیکی و فلزی قابل تولید می‌باشند. در تجهیزات کنترل ترافیک جدا کننده ها، سبب بالا رفتن دید رانندگان می‌شوند. سرعت گیر ترافیکی، نیز یکی از مهمترین تجهیزات ترافیکی به شمار می‌آید که معمولا آن را نزدیک چهارراه و تقاطع و نزدیک ایست‌های بازرسی نصب می‌کنند. به جز موارد بالا دوربین‌های امنیتی نقش بسیار زیادی در کنترل ترافیک به عهده دارند.

تجهیزات کنترل ترافیک جاده ای چیست؟

می دانیم که هر ساله در دنیا افراد بسیار زیادی بر اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل تا حدودی با رعایت نکات ایمنی و فراهم نمودن تجهیزات ایمنی جاده ای قابل حل می‌باشد. این تجهیزات کنترل ترافیک شامل گل میخ و چشم گربه ای، شبرنگ ترافیکی، آینه محدب ترافیکی، مخروط ترافیکی و ... می‌باشد. آینه محدب ترافیکی به کمک راننده ها می‌آید تا امنیت آن‌ها را تامین کند. آینه محدب با قرار گرفتن در زیر آینه خودرو، تصویری واضح و بدون هیچگونه موجی نشان می‌دهد. افزایش وسعت دید راننده در نقاط کور و جاده های پیچ در پیچ، نمونه ای از ویژگی‌های این محصول است. یکی دیگر از تجهیزات کنترلی گل میخ ترافیکی می‌باشد که می‌توان از آن برای ایجاد حاشیه، جداسازی مسیرها و همچنین ایجاد محدودیت در مسیر استفاده کرد. گل میخ ترافیکی شامل گل میخ چدنی، پلاستیکی، رفلکتور می‌باشد و برای نصب آن از چسب استفاده می‌شود، پس دارای نصب آسان و اجرای سریع می‌باشد. برای ایمنی در شب و هوای نامساعد و به دنبال آن کم کردن حوادث و امنیت جاده از چشم گربه ای استفاده می‌کنند. این محصول با ابعاد کوچک خود وظیفه نوردهی به جاده ها، خیابان‌ها و معابر را در ساعات مختلف شبانه روز بر عهده دارد که در دو نوع بازتابنده و بدون بازتابندگی تولید می‌شود. نشانگر پلیس مجازی از دسته تجهیزات ترافیکی به حساب می‌آید و نقش مهمی در کاهش سوانح رانندگی در جاده دارد. در جاده ها نیز از سرعت گیر استفاده می‌کنند با این تفاوت که سرعت گیر جاده ای به دلیل سرعت بالا در جاده ها کوتاه تر ساخته می‌شود و بیشتر از نوع آسفالتی است.

وسایل کنترل ترافیک چه کاربردی دارد؟

اصلی ترین کابرد این وسایل، در جهت بالا بردن سطح ایمنی رانندگان، خودروها و عابرین در شهرهای بزرگ و جاده های شهری و برون شهری می‌باشد. به طور کلی استفاده بجا از تجهیزات ترافیکی سبب کاهش تصادفات و بالا رفتن دید رانندگان می‌شود.

قیمت تجهیزات کنترل ترافیک به چه عواملی وابسته است؟

قیمت تجهیزات کنترل ترافیک، بستگی به نوع و جنس ساخت آن‌ها دارد. و قیمت متغیری در بازار دارد. این تجهیزات در تمام نقاط شهر و مسیرهای برون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس همواره باید سعی کرد در تولید این محصولات از مواد اولیه مرغوب استفاده کرد زیرا در صورت استفاده از تجهیزات ترافیک نامناسب عواقب جانی و مالی گریبان گیر افراد جامعه می‌شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره تجهیزات کنترل ترافیک