دسته بندی ها

ترمز پله

فروشندگان و مجریان ترمز پله

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل ترمز پله

ترمز پله یا استپ پله وسیله ای کاربردی به منظور جلوگیری از لغزش و سرخوردگی روی پله هاست. این وسیله به طور معمول به شکل یک نوار باریک در لبه پله اجرا می‌شود. یکی از حوادثی که کم و بیش افراد، به ویژه کودکان و سالمندان را تهدید می‌کند، خطر سقوط آن‌ها از پله و نقاط مرتفع است. برای همین باید با به کار گرفتن تمهیدات لازم و ایمن سازی محیط به سلامت افراد کمک شود.

کاربردهای ترمز پله در حفظ ایمنی ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی

ترمز پله علاوه بر قابلیت نصب در لبه پله‌ها برای کف و رمپ‌ها همچنین بعضی فضاها که خطر سقوط افراد بر اثر لیز خوردگی و عدم تعادل آن‌ها محتمل است، نیز قابل اجراست. از جمله این فضاها می‌توان به بیمارستان‌ها، آسایشگاه سالمندان و مهدکودک‌ها، زمین‌های بازی کودکان و ... اشاره کرد. از آنجایی که استفاده از این وسیله به منظور ایمن سازی فضا به کار گرفته می‌شود، پس خود نیز باید دارای خصوصیات استاندارد باشد. یک ترمز ایده آل باید دارای جنس استاندارد باشد. همچنین در برابر سرما، گرما، رطوبت، خوردگی در برابر مواد شیمیایی از قبیل مواد شوینده و ضربه مقاوم باشد. دارای خاصیت چسبندگی مناسبی به منظور عدم جداشدگی به مرور زمان روی سطح اجرا شده باشد. روی انواع سطوح با متریال متنوع از قبیل انواع سنگ، بتن و شیشه قابل اجرا باشد. همین طور از خصوصیت مهم در این ابزار، کم ارتفاع بودن و ضخامت مناسب ترمزپله است، که موجب می‌شود ترمز پله پاگیر نبوده و خود باعث لغزش افراد روی پله‌ها و دیگر سطوح اجرا شده، نشود. این محصول به طور کلی از یک لایه رویی و یک لایه میانی تشکیل شده است. این دو لایه توسط چسب به هم متصل می‌شوند و در مجموع ضخامت کلی  این نوار به 6/0 میلی‌متر یا در حالت کلی‌تر به کمتر از 1 میلی‌متر می‌رسد. ترمز پله می‌تواند از انواع مواد تهیه شود که از جمله آن‌ها می‌توان به ترمز آلومینیومی، ترمز سیلیسی و نوع پلاستیکی آن اشاره کرد.

ترمز پله آلومینیومی: این نوع همان طور که از نامش پیداست، ترکیبی از جنس آلومینیوم همراه با PVC است. در طراحی آن همچنین در مواردی نوارهای شبرنگ به کار گرفته می‌شوند. نصب ترمز پله آلومینیومی هم به کمک ابزاری مانند پیچ و رول پلاک و هم به کمک چسب به لبه پله انجام می‌شود. اگر از پیچ و رول پلاک برای نصب ترمز استفاده شود، لازم است پله برای اجرای این روش سوراخ شود. در حالتی که از چسب استفاده شود نیازی به سوراخ کردن پله نیست. مزیت استفاده از چسب عدم آسیب دیدگی ظاهری پله است ولی از آنجایی که برای خشک شدن آن به مدت زمانی در حدود 7 تا 8 ساعت زمان نیاز است، باید در این بازه زمانی از عبور و مرور در محدوده‌ای که ترمز پله نصب شده، خودداری کرد. این نوع ترمز پله علاوه بر جلوگیری از لغزندگی و فراهم کردن ایمنی فضا، به خاطر جنس محکم آلومینیوم نقش محافظ برای لبه پله دارد و از شکستگی و لب پر شدن لبه پله جلوگیری می‌کند.

ترمز پله سیلیسی: متریال اصلی برای ساخت این نوع از ترمز، سیلیس و چسب است. این نوع را همانند نمونه آلومینیومی می‌توان در ترکیب با نوارهای شبرنگ و LED به کار برد. مزیت استفاده از این نوع ترمز، قابلیت گسترده به کارگیری سیلیس در هر آب و هوایی است. به علاوه سیلیس ماده مستحکم با طول عمر بالاست. همچنین از نظر اقتصادی نیز کاربرد آن به صرفه است.

ترمز پله پلاستیکی: جنس رویه بالایی این نوع ترمز پله از پلی وینیل کلراید (PVC) و یا پلیمر سیلیکون است. شیارهایی روی سطح پلاستیکی تعبیه شده است که از طریق همین شیارها خاصیت ضد لغزندگی آن فراهم می‌شود. معمولا با عرض5 و 8 سانتی‌متری در بازار موجودند. به خاطر کاربرد جنس پلاستیکی آن‌ها امکان نصب این نوع از ترمز پله در محیط‌ها و آب و هوای مرطوب فراهم شده است. از مزایای آن‌ها به نصب سریع و آسان و دوام و طول عمر طولانی می‌توان اشاره کرد.

برای انتخاب هرکدام از انواع ترمزهای پله عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شود. محل نصب ترمز پله در فضاهای خارجی و داخلی، همچنین آب و هوا از جمله فاکتورهای مهم برای انتخاب جنس و نوع ترمز است. به عنوان نمونه برای فضای خارجی با آب و هوای مرطوب در معرض برف و باران نمونه های پلاستیکی توصیه می‌شود. در صورتی که نمونه‌های آلومینیومی برای این شرایط به سبب افزایش امکان لغزندگی توصیه نمی‌شود. توجه به زمان استفاده از آن‌ها در طول روز یا شب یکی دیگر از عوامل موثر بر انتخاب نوع ترمز پله است. در صورت استفاده از آنها در طول شب نمونه‌های حاوی نوارهای شبرنگ توصیه می‌شود. ترافیک تردد افراد در محل نصب ترمز پله از عوامل دیگری است که در انتخاب انواع این وسیله لحاظ می‌شود. این مناطق با توجه به حجم تردد افراد برای تردد کمتر از 20 نفر، کم تردد، (شامل فضاهای مسکونی)، برای تردد تا 40 نفر، تردد متوسط (شامل محل کار و مجتمع‌های اداری) و برای تردد بیش از 40 نفر پرتردد (شامل مجتمع‌های تجاری و اماکن عمومی پرتردد) تقسیم بندی می‌شوند. گزینه مناسب برای فضاهای کم تردد جنس پلاستیکی، برای فضاهای با تردد متوسط جنس سیلیس و برای فضاهای پرتردد داخلی ترمز پله آلومینیومی است.

قبل از نصب این محصول لازم است تا سطح مورد نظر برای اجرای آن آماده سازی شود. این سطح باید دارای شرایطی باشد تا در اجرای ترمز پله مشکلی پیش نیاید. از جمله این شرایط این است که سطح مورد نظر صاف باشد یعنی در محل اجرای ترمز پله هیچ گونه شیار، درز، فرورفتگی، برآمدگی و شکستی نباید وجود داشته باشد. قبل از نصب ترمز پله از مواد شیمیایی روی سطح موردنظر استفاده نشود به علاوه قبل از اجرا حتما سطح مورد نظر نظافت شود. از دیگر نکات قابل توجه برای اجرای ترمز پله توجه به دمای مناسب محیط موقع نصب است.

امیدواریم با معرفی همه الزامات موثر در انتخاب ترمز پله  و به کارگیری آن‌ها به صورت جامع امکان انتخاب گزینه مناسب را برای مصرف کنندگان فراهم کرده باشیم.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره ترمز پله