دسته بندی ها

کاشی و سرامیک

فروشندگان و مجریان کاشی سرامیک

راهنمای خرید، بررسی و انتخاب انواع مدل کاشی

کاشی‌های ساختمانی صفحات نازک یا عناصری هستند که از آن‌ها برای پوشاندن سطوحی مانند سقف، کف و دیوارها استفاده می شود. امروزه از کاشی‌ها در فضای داخلی ساختمان و نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. 

ادامه مطلب

کاشی عمدتا از مواد رس یا هر نوع ماده خام معدنی تشکیل می شوند. برخی از کاشی‌های امروزی از مواد بازیافت شده ساخته می شوند که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند. پس از شکل دادن به این مواد، اجازه می دهند خشک شوند. سپس این عناصر خشک شده را در معرض آتش قرار می دهند. این مرحله برای تست کاشی انجام می شود تا بررسی کنند که کاشی شرایط لازم برای استفاده در صنعت ساختمان سازی دارد یا خیر!

انواع مختلفی از کاشی در ساخت و سازهای ساختمانی استفاده می شود که ممکن است لعاب دار یا بدون لعاب باشند. بسیاری از افراد تصور می کنند که کلمه لعاب به معنی براق است. اما برای کاشی لعاب یک ماده است نه یک توصیف.

بیشتر کاشی‌های ساختمانی دارای لعاب هستند و این لعاب می تواند پوششی مات یا براق باشد.

تفاوت کاشی لعاب دار و کاشی بدون لعاب چیست؟

سازه‌های بدون لعاب هیچ پوشش محافظ شیشه ای مایعی ندارند در نتیجه مایعات را جذب می کنند که این ممکن است منجر به تغییر رنگ کاشی در آینده شود. از این رو کاشی‌های لعاب دار ماندگاری بیشتری دارند و از نظر ظاهری برای یک عمر جذاب باقی می مانند.

انواع کاشی بر اساس کاربرد

انواع مختلفی کاشی برای استفاده در صنعت ساختمان سازی وجود دارد که تفاوت آن‌ها در کاربرد آن‌هاست و عبارتند از:

  • سقف
  • کف
  • دیوار و پارتیشن

کاشی‌های سقفی سفالی هستند و ظاهری شبیه به آجر دارند. کاشی‌هایی که برای پوشش دیوارها استفاده می شوند در فضای داخلی و نمای بیرونی ساختمان نیز کاربرد دارند. آن‌ها معمولا لعاب دار هستند و تنوع زیادی دارند.

کاشی‌هایی که برای پوشش کف استفاده می شوند در معرض بار و فشار قرار می گیرند از این رو دوام بیشتری دارند، در برابر سایش مقاوم و ضد آب هستند. چنین کفپوشی نیاز به مراقبت و نگهداری چندانی ندارد و تمیز کردن آن‌ها آسان است. این کفپوش‌ها در کنار کیفیت و دوامی که دارند باید از نظر ظاهری نیز زیبا باشند.

انواع جنس های کاشی

سرامیکی: این نوع کاشی در اکثر خانه‌ها یافت می شود از این رو کاربرد زیادی دارند. این نوع سازه دوام خوبی دارند و از آن‌ها بر پوشش کف یا دیوار آشپزخانه‌ها، حمام و راهروها استفاده می شود. نصب راحتی دارند و تمیز کردن آن‌ها بسیار آسان است. کفپوش‌های سرامیکی لعاب دار دوام بیشتری دارند از این رو سعی کنید نوع لعاب دار آن را خریداری کنید.

چینی: سازه‌های چینی نیز کاربرد زیادی دارند و می توان گفت همه منظوره هستند. کاشی چینی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار وجود دارند و می توان از آن‌ها در نمای بیرونی ساختمان نیز استفاده کرد. از این رو مقاومت خوبی دارند و دچار یخ زدگی و ترک خوردگی نمی شوند.

شیشه ای: این نوع سازه معمولا در مکان‌های پر تردد مانند حمام یا آشپزخانه استفاده نمی شود. بلکه بیشتر از آن‌ها در اطراف شومینه یا کانترها استفاده می شود.

سیمانی: کاشی‌های سیمانی تنواع زیادی دارند و در الگوها و رنگ‌های مختلفی یافت می شوند. بهتر است از این نوع سازه در مناطق کم تردد و به مقدار کم استفاده کنید چون با گذشت زمان ممکن است دچار آسیب شوند.

مرمر: مرمر ظرافت و زیبایی خاصی دارد از این رو اگر می خواهید فضای آشپزخانه یا حمام را بهبود ببخشید حتما از این نوع سازه استفاده کنید. سنگ مرمر به نگهداری زیادی نیاز دارد و مستعد خراش و لکه است. از این رو در بیشتر خانه‌ها برای پوشش کانترها و ستون‌ها از مرمر استفاده می شود.

موزائیک: از این نوع کاشی بیشتر برای پوشش دیوارها استفاده می شود. انواع مختلفی از این نوع دیوار پوش در شکل‌ها، اندازه ها، رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی وجود دارد.

گرانیت: گرانیت یک سنگ طبیعی است که با توجه به لکه‌های طبیعی که دارند بیشتر شبیه سنگ مرمر است. از این رو گرانیت جایگزین ارزانتر مرمر است و می توانید از آن در قسمتی از خانه استفاده کنید. گرانیت گزینه مناسبی برای استفاده در حمام یا اتاق رختشویی است.

سنگ آهک: سنگ آهک نوعی سنگ طبیعی است. این نوع کفپوش یاد آور معماری و طراحی باستانی است. دوام خوبی دارند و به راحتی می توان آن را شکل و برش داد. برای اطمینان از ماندگاری طولانی مدت آن باید به درستی آب بندی شود در غیر این صورت به راحتی ترک می خورد. این نوع کفپوش‌ها گزینه مناسبی برای استفاده در فضای باز هستند.

تراورتن: کاشی‌های تراورتن را بهتر است در مناطق کم تردد خانه استفاده کنید تا کمتر دچار خراش، لکه یا حفره شوند. این نوع کفپوش‌ها ظاهری زیبا با رنگ‌های خنثی (خاکستری و بژ) دارند.

فلزی: میزها و کانترهای فلزی ظاهری زیبا و مدرن به آشپزخانه شما خواهند بخشید. این نوع پوشش فلزی هزینه مناسبی دارد و مقاومت خوبی نیز دارد. برای پوشش کانتر یا قسمتی از دیوار می توانید از مدل‌های فلزی این محصول استفاده کنید.

رزین: کاشی‌های رزین یک راه حل عالی برای ترکیب سبک‌های مورد نظر شما هستند. رزین‌ها ظاهری زیبا دارند و ضد آب هستند. کفپوش‌های رزین گزینه مناسبی برای حمام یا گلخانه هستند. اما انتخاب مناسبی برای استفاده در فضای باز نیستند چون به مرور زمان با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب زرد می شوند.

انواع مختلف کاشی را بررسی کردیم شما می توانید با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها و با توجه به بودجه تعین شده انتخاب مناسبی داشته باشید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره کاشی