دسته بندی ها

گریتینگ (شبکه فلزی)

فروشندگان و مجریان گریتینگ

آشنایی با گریتینگ و مزایای استفاده از آن

امروزه سطوح شبکه ای فلزی یا شبکه های فولادی که به اصطلاح گریتینگ نامیده می‌شود، کاربرد بسیار زیادی در صنعت پیدا کرده است. از گریتینگ در تکمیل یا بهینه سازی طراحی شهر و همچنین ساختمان سازی بهره می‌برند.

ادامه مطلب

گریتینگ چیست؟

گریتینگ یک شبکه توری مانند، متشکل از عناصر فلزی است که به صورت طولی و عرضی در کنار هم قرار می‌گیرند. این صفحات حالت مشبک دارند و نوع فلزی آن از تسمه و میلگرد تهیه می‌شوند. این محصولات به شکل مربعی، سینوسی و مثلثی به یکدیگر متصل می‌شوند. در صورت تمایل به جلوگیری از فرسایش فلز و زنگ زدن می‌توان آن را آبکاری یا رنگ کرد که اینکار باعث مقاومت در برابر عوامل محیطی، شرایط اسیدی، رطوبت و ... می‌شود. از جمله اجزای فنی تشکیل دهنده گریتینگ عبارتند از: تسمه بار، که بار وارده را تحمل می‌کند. رابط که در جهت عمود بر تسمه های باربر نصب می‌گردد و چشمه، که فاصله بین تسمه های باربری و رابط از یکدیگر را می‌گویند.

از جمله کاربرد های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کفپوش سازه های فلزی، دور مخازن پتروشیمی، پالایشگاه ها، حفاظ درب و پنجره، کف پله ها، نورگیر، سقف کاذب، پانل حفاظتی، پل، سکوهای نفتی در آب‌های شور، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و غذایی، دریچه های فاضلاب، کانال کابل‌های برق، درپوش جدول بندی خیابان‌ها، آب نما و نور پر دازی میدان‌ها، پارک‌های تفریحی، ساخت بیلبورد و تابلوی اطلاع رسانی و تبلیغاتی، پارکینگ طبقاتی، در مکان‌هایی که عملیات ساختمانی انجام می‌شود و عبور و مرور روی آن زیاد است. در مناطقی که نیاز به تهویه هوا و نورگیر دارند، به عنوان فیلتر جریان آب یا درپوش کانال، پوشش کف زمین کارخانه ها و یکی از بهترین اماکن برای استفاده از گریتینگ در آشپزخانه های صنعتی هتل‌ها و رستوران‌ها می‌باشد.

گریتینگ‌ها در سه نوع، تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه، تسمه در میلگرد یا چهار پهلوی تابیده شده ساخته می‌شوند. بیشترین کاربرد گریتینگ تسمه در تسمه، در مکان‌هایی است که زیبایی ظاهری اهمیت داشته باشد ولی نوع تسمه در میلگرد آن در صنعت کاربرد دارد.

انواع گریتینگ بر اساس متریال و جنس شامل چه مواردی است؟

گریتنگ هایی از نوع گالوانیزه، فلز، آلومینیومی، مضرس، فایبر گلاس، کامپوزیتی و استیل موجود می‌باشند.

گریتینگ گالوانیزه

گریتینگ گالوانیزه یکی از مقاوم ترین ها نسبت به انواع دیگر است که دلیل این استقامت نوع پوشش به کار گرفته شده در آن است. هنگامی که روی این محصول عمل گالوانیزاسیون انجام می‌شود مقاومت آن به قدری افزایش می‌یابد که در برابر هر گونه خوردگی و زدگی مصون می‌ماند و شکل اولیه خود را حفظ می‌کند. این نوع گریتینگ به سه روش دست ساز، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ساخته می‌شود. از جمله کاربردهای آن می‌توان به مصارف صنعتی، مصارف ساختمانی، کشاورزی، آزمایشگاه ها، پل های ماشین رو، مقاوم سازی پله، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها اشاره کرد.

گریتینگ فایبر گلاس

این گریتینگ به علت وجود الیاف کامپوزیت در اسکلت بندی خود، دارای استحکام بسیار بالایی در مقابل بارهای ضربه ای بوده است و همچنین در برابر اسید، سرما، گرما و خوردگی بسیار مقاوم است. از دیگر ویژگی‌های آن، عایق بودن در برابر الکتریسیته می‌باشد. این عایق بودن به علت وجود رزین‌های پلی استر و ونیل استر در ساختار آن می‌باشد. این محصول بسیار سبک است و وزن آن در مقابل با فولاد یک چهارم و در مقابل با آلومینیوم دو سوم است و از نظر رنگ بندی می‌توان آن را سلیقه ای انتخاب کرد. از جمله کاربرد های آن می‌توان به استفاده در برق و الکترونیک، کارخانه ها و کارگاه ها، آزمایشگاه های شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع سیمان و صنایع آب و فاضلاب اشاره کرد.

گریتینگ فلزی

گریتینگ فلزی به وسیله تسمه های فلزی و پانچ دستی تولید می‌شود که با استفاده از خطوط نیمه اتوماتیک و اتوماتیک نیز تولید می‌شود. چون از جنس فولاد است بعد از ساخت برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی آن‌ها را آبکاری می‌کنند. گریتینگ فلزی معمولا از پانچ تسمه های فلزی است که معمولا به صورت تسمه در تسمه و تسمه در نیم تسمه می‌باشند. بیشترین کاربرد این قطعه فلزی در صنایع نفت جهت ساخت مخازن و سازه های فولادی و فلزی می‌باشد. از جمله کاربرد های دیگر آن می‌توان به صنایع و شهرسازی، مخازن پتروشیمی، پالایشگاه ها، جاده ها، راه پله ها، اسکله بنادر، پوشش کانال‌های آب و فاضلاب و پل‌ها و حفاظ ساختمان‌های مسکونی اشاره کرد.

مزایای گریتینگ چیست؟

گریتینگ دارای نصب آسان و هزینه کم نسبت به محصولات دیگر می‌باشد. در شرایط جوی مختلف و تحت فشار ناشی از هر نوع جسم خارجی، بسیار مقاوم و بادوام است. عدم نیاز به تعمیرات در هنگام بهره برداری و نیز وزن کم و استحکام فوق العاده بالا از مزایای این محصول می‌باشد. این محصول ضدلغزش وایمن است و به همین سبب در پروژه های عظیم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زیبایی زیاد و عدم نیاز به نظافت هم از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

عوامل موثر برقیمت گریتینگ چیست؟

مورد اول ضخامت قطعات گریتینگی و جنس آن می‌باشد. به این معنا که هرچه گریتینگ ضخیم تر باشد به دنبال آن وزن و قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. مورد بعدی نحوه گالوانیزه کردن می‌باشد که به دو روش سرد و گرم انجام می‌شود که این عامل نیز می‌تواند در قیمت نهایی تاثیر گذار باشد و عامل مهم دیگری که بسیار در تعیین قیمت موثر است، نوع تابیده شدن گریتینگ است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره گریتینگ

  • شبکه‌ فولادی (گریتینگ)

    شبکه‌ فولادی (گریتینگ)

    گریتینگ ها، سازه‌هایی به شکل شبکه‌ و عمدتا از جنس تسمه‌های فولادی هستند که با تکنولوژی‌ خاص برای حداکثر است...