دسته بندی ها

اسکلت فلزی

فروشندگان و مجریان اسکلت فلزی

 • سازنده جدیدترین سوله ها با وزن بسیار سبک و مقاوم با بهترین قیمت و سریع ترین زمان تحویل، مشارکت با اکثر پروژه های معدنی، کاشی، ورزشگاه ها، صنایع فوم
  آدرس: بلوار آیت الله خامنه ای
 • مجری کلیه پروژه های صنعتی ، مسکونی،تجاری و.... ازصفرتاصد درسراسرکشور چهل سال تجربه
  آدرس: اصفهان
 • جرای اسکلت بتنی- فنداسیون - ارماتور بندی - قالب بندی - با اکیپ اجرایی متخصص - متعهد و قیمت مناسب با مصالح و بدون مصالح کلیه مناطق تهران
  آدرس: سعادت اباد
 • محاسبه , طراحی ساخت رنگ نصب سوله سازه سازه های مسکونی سوله های صنعتی ساختمان های تجاری و اداری ساختمان های فرهنگی و ورزشی سازه های خاص مانند فضاکار
  آدرس: شهر صنعتی البرز
 • مشاور و مجری پروژه های عمرانی و ساختمانی پیمانی،مدیریت پیمان، تهاتر- طراحی و اجرای انواع سازه بتنی و سازه فلزی ،کفسازی بتنی،تخریب و گودبرداری،محوطه سازی،کارهای عمومی ساختمان
  آدرس: سعادت آباد
 • اجرای سازه های فلزی سبک و سنگین فلزی
  آدرس: بزرگراه آسیایی
 • ساخت ، طراحی و نصب سوله ، اسکلت فلزی
  آدرس: ملاصدرا
 • ساخت اسکلت فلزی سازه های مسکونی و تجاری • تولید انواع المانهای خاص فلزی برای مصارف خاص • ساخت انواع سازه های فلزی در پروژه های تأسیسات شهری • ساخت انواع پل ها و روگذرهای فلزی
  آدرس: مطهری
 • ساخت و نصب سازه فلزی ، سوله ، باکس و تیرورق ،پلهای فلزی ، پلهای عابر پیاده استراکچرهای فلزی ساختمانی جوشی و پیچ و مهرهای با بیش از 15 سال سابقه و تناژ ماهیانه 800 تن
  آدرس: شهرک صنعتی مشهد

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل اسکلت فلزی

امروزه در ساختن ساختمان های مختلف از اسکلت فلزی، بتنی و چوبی، بسته به منطقه ساخت و فراوانی و ارزانی هریک از موارد مذکور استفاده می شود. اسکلت های فلزی متشکل از تیر آهن، فولاد و ستون های مختلف می باشند. ستون ها در اسکلت فلزی به صورت عمودی و افقی قرار دارند و به پایداری اسکلت فلزی کمک می کنند. اجزای اسکلت فلزی در کارخانه ها تولید و در محل ساخت و ساز به همدیگر متصل می شوند.

ادامه مطلب

اسکلت های فلزی از اجزای مختلفی مثل پی، فوندانسیون، تیر، پله و تیر های فرعی یا به عبارت دیگر تیرچه ها تشکیل می شوند. قطعات اسکلت های فلزی به این خاطر که در کارخانه ها تولید می شوند ظاهری صاف و یکپارچه دارند. برای اتصال اجزای مختلف اسکلت های فلزی از پیچ، جوش، پرچ، مهره و غیره استفاده می شود. این اسکلت ها سرعت نصب بالاتری در مقایسه با اسکلت بتنی دارند و پِرت متریال در این نوع نسبت به سایر اسکلت ها کمتر می باشد. استفاده از اسکلت های فلزی در ساختمان ها باعث بالا رفتن مقاومت و استحکام ساختمان می شود. همچنین ثبات درساختار اسکلت های فلزی بالا بوده و در زمان طولانی تری نسبت به اسکلت های دیگر کمتر دچار تغییر می شود. به علاوه تغییری هم که در طولانی مدت در اسکلت های فلزی ایجاد می شود، بسیار کمتر از مدل های دیگر می باشد. توجه داشته باشید که وزن اسکلت فلزی بسیار پایین بوده و این بار وراده بر ساختمان را کاهش می دهد. در اسکلت های فلزی، فولاد نقش مهمی را ایفا می کند.  قابل ذکر است که فولاد مقاومت بسیار بالایی داشته، به علاوه خاصیت ارتجاعی دارد. همچنین فولاد در هنگام مواجه شدن با اتفاقی مانند انفجار، مقاوم بوده و در چنین شرایطی نسبت به اسکلت های دیگر بهتر عمل می کند. در اسکلت های فلزی پس از به پایان رسیدن ساخت، می توان به اسکلت اجزای دیگری اضافه کرد و آن را توسعه داد. اسکلت های فلزی نسبت به اسکلت بتنی فضای زیادی را اشغال نمی کند. همچنین در هنگام ساخت می توان چندین قطعه را بهم دیگر متصل کرده و از این محصول، در ارتفاع های بلند به راحتی استفاده کرد. اسکلت های فلزی اصلاح پذیر هستند، به این معنا که اگر قطعه ای از این اسکلت ها فاقد مقاومت کافی باشد یا ضعیف باشد، می توان با استفاده از پیج و تقویت کننده های این ایراد را اصلاح کرد. یکی از مزیت های قابل توجه اسکلت فلزی مقاومت بسیار عالی آن است و حتی امکان ساخت سازه های مقاوم را بر روی زمین هایی که سست هستند را به ما می دهند. 


انواع اسکلت های فلزی

قطعات و اجزای اسکلت های فلزی به شیوه های مختلفی از قبیل جوش، پیچ و مهره، پرچ و شیوه های دیگر به هم متصل می شوند. هر شیوه اتصال اسکلت ویژگی های خاص خود را دارد که آن را از نوع دیگر اتصال متمایز می سازد.


- اسکلت فلزی جوشی

در این مدل قطعات اسکلت توسط فرآیند جوشکاری به همدیگر متصل می شوند. در واقع  با حرارت دادن هردو قطعه به همدیگر جوش داده می شوند. جوش کاری اسکلت روند خاص خود را دارد و توسط کارشناس مخصوص بازدید می شود تا بهترین کیفیت را داشته باشد. جوش دادن قطعات اسکلت به روش های مختلفی و توسط دستگاهای مخصوص صورت می گیرد. برای اتصال تیر به ستون ها،دو تیر آهن به همدیگر،  پای ستون ها، بادبند ها به ستون ها و مورد های دیگر می توان از روش جوش دادن قطعات به هم استفاده کرد.  جوش ها مدل های مختلفی مثل لب به لب، شیاری، گوشه و .... دارد که با توجه به قطعات ، نوع کاربری و نیاز از مدل های مختلف جوش ها استفاده می شود. 


- اسکلت فلزی پیچ و مهره

استفاده از پیچ و مهره برای اتصالات درون اسکلت ها طرفدارهای زیادی دارد. متصل کردن اجزای اسکلت ها با پیچ و مهره سرعت بسیار بالایی داشته و ایمن می باشد. در این روش می توان اجزای اسکلت را جدا کرد و مجددا در ساختمانی دیگر با پیج و مهره بهم متصل کرد و مورد استفاده قرار داد. اتصالات پیچ و مهره ها به دو روش اتکایی و اصطکاکی انجام می شود. همچنین پیج و مهره هایی که برای اتصال استفاده می شوند دو نوع ساده و  پر مقاومت هستند. نوع اتصال پیچ و مهره ها و همچنین نوع پیج و مهره های مصرفی، بر اساس نیاز و کاربرد اسکلت انتخاب می شود. این روش می تواندکیفیت ساخت را بالا ببرد و محدودیتی برای اجزا و اتصال آن ها به همدیگر ندارد. 


اسکلت های فلزی ساختاری عالی و محکم برای ساختمان های گوناگون

اسکلت فلزی ساختاری برای بنا نهادن انواع سازه در صنعت ساختمانی است. در این روش ابتدا از فلز چدن در اسکلت استفاده می‌شد رفته رفته فلز چدن با آهن کم کربن جایگزین شد. فولاد نیز با گذشت زمان جای آهن کم کربن را گرفت. برای همین امروزه به جای لفظ اسکلت فلزی از اسکلت فولادی نیز استفاده می‌شود. جدا از شناخت دقیق جنس فلز به کار رفته در اسکلت سازه، کاربرد این ساختار باعث ایجاد تنوع در شکل و فرم ساختمان‌ها شده است. به علاوه با استفاده از اسکلت فلزی امکان هدر رفت مصالح به کار رفته به حداقل می‌رسد. این نوع از اسکلت حتی در فضاهای کوچک نیز قابل اجرا است و برای همین در ساخت و ساز فراگیر شده است. همچنین اسکلت فلزی در برابر فشارهای بیرونی وارده بر سازه مقاوم است ولی در عین حال در برابر خاصیت ارتجاعی، ایجاد خمش در اسکلت و ایجاد جوش در اسکلت قابلیت اجرایی دارد. بیشتر از اسکلت بتونی می‌توان بر کیفیت اجرای صحیح و استاندارد آن نظارت کرد. در مقایسه با اسکلت بتونی در برابر زلزله مقاومتر است.

به طور کلی اسکلت فلزی از سه جز فلز (فولاد)، تیر و ستون تشکیل شده است. این اسکلت از تیرهای آی شکلی ساخته شده که به صورت عمودی در قاب اصلی اسکلت قرار می‌گیرند. تیرهای افقی نیز بین این قالب عمودی واقع می‌شوند. وظیفه اصلی این تیرهای افقی و عمودی نگهداری سقف دیوار و تحمل وزن طبقات در سازه‌های مرتفع با اسکلت فلزی است. طریقه اتصال این فلزات توسط جوش، پیچ و مهره و پرچ باعث طبقه‌بندی اسکلت فلزی به انواع جوشی پیچ و مهره‌ای و پرچی می‌شود. که در ادامه به شرح مختصری برای هر یک می‌پردازیم.

اسکلت فلزی جوشی: برای اتصال اجزای این نوع اسکلت، از جوشکاری استفاده می‌کنند. قطعات افقی و عمودی اسکلت را با حرارت تولیدی بهم وصل می‌کنند. این اتصالات موجب انتقال نیروی وارده بر سازه و یا تقسیم نیروی وارده در قسمت‌های مختلف اسکلت می‌شود. برای احراز کنترل کیفی مطلوب در جوشکاری باید طراحی درستی برای نقاط جوش در نظر گرفته شود و همچنین بر اجرای صحیح و استاندارد  جوشکاری توسط جوشکار نظارت شود. در ساختار کلی اسکلت فلزی از دو نوع تیر آهن IPB و IPE استفاده می‌شود. تیر آهن IPB از نوع تیر آهن با بال پهن است و به عنوان ستون نگه‌دارنده اسکلت از آن‌ها استفاده می‌شود و انواع IPE به عنوان تیرهای میانی افقی و عمودی به کار گرفته می‌شوند. در روش اجرایی با استاندارد جهانی ابتدا ورق‌های آهنی تیرها و قطعات مرتبط با اسکلت در کارخانه تولیدی برش داده می‌شوند. سپس این قطعات در محل پروژه با کمک روش جوشکاری با گاز، قوس الکتریکی یا با روش جوشکاری زیر پودری به هم متصل می‌شوند.

جوشکاری با قوس الکتریکی (SMAW): در شرایط خلا، جریان مداوم الکترون بین دو یا چند عدد الکترود برقرار می‌شود و با این روش حرارت تولید می‌شود. حرارت ایجاد شده باعث جوش قطعات می‌شود.

جوشکاری با گاز (GMAW CO2): در این روش جوشکاری از گاز فعال استفاده می‌شود. گاز دی اکسید کربن از انواع گازهای فعال است در حین جوشکاری به مونو اکسید کربن و اکسیژن تجزیه می‌شود گاز مونو اکسید کربن در فضا آزاد می‌شود. اما اکسیژن حاصله با سیلیس و منگنز ترکیب شده و روی دستگاه جوش قرار می‌گیرد.

جوشکاری زیر پودری (SAW): الکترودهای ایجادکننده گرما برای جوش دادن فلز در این روش زیر یک لایه پودری مواد معدنی قرار می‌گیرند. در این روش عموما الکترودها دیده نمی‌شوند. اما در نهایت از طریق گرمای ایجاد شده با روش اجرایی متفاوت کار جوش قطعات مورد نظر را انجام می‌دهند.

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای: توسط پیچ و مهره اجزای اسکلت را به همدیگر متصل کرده و این پیچ و مهره‌ها در تقسیم بار و فشار وارده بر سازه نقش اساسی دارند. دلیل استفاده از پیچ و مهره برای برقراری اتصال در اسکلت فلزی این است که پیچ و مهره‌ها عملکرد مطلوب و مطمئنی دارند و با سرعت بالایی قابل نصب هستند. به نیروی متخصص برای کار نیاز ندارند. در حین اجرای این روش آلودگی صوتی زیادی تولید نمی‌شود. دو نوع اتصالات پیچ و مهره‌ای اصطکاکی و اتکایی وجود دارد. همین طور دو نوع پیچ معمولی و پیچ پر مقاومت در این نوع اسکلت به کار می‌رود. انواع معمولی پیچ از فولاد با کربن کم ساخته می‌شوند و در نهایت تحمل آن‌ها 4200 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. در حالی که انواع پرمقاومت مقدار کربن بیشتری دارند و در سطح متوسط در ساختار آن‌ها از کربن استفاده شده است. قدرت تحمل این نوع از پیچ‌ها 5600 تا 6300 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

اسکلت فلزی پرچی: در این نوع اسکلت فلزی اجزای تشکیل دهنده اسکلت، به یکدیگر پرچ می‌شوند. این محصول قدیمی‌ترین شکل اسکلت است. امروزه کمتر از مدل‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کنار مزایای ذکر شده برای اسکلت فلزی ساختمان، معایبی نیز برای این نوع ساختار در سازه وجود دارد. از جمله اینکه به دلیل متریال فلزی به کار رفته در صورت آتش‌سوزی و رسیدن دمای اسکلت فلزی به 500 تا 600 درجه سیلسیوس مقاومت و ایستایی سازه به خطر می‌افتد. در ضمن در صورت عدم مهارت جوشکاران برای اتصال اجزای اسکلت و یا بروز هر گونه مشکلی که با اجرای غیر استاندارد اسکلت فلزی مرتبط باشد، تحمل بار وارده بر ساختمان و مقاومت سازه تضعیف می‌شود. علاوه بر این مطالب، بهای تمام شده این محصول با توجه به نرخ نسبتا بالای فلزات گران تمام می‌شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره اسکلت فلزی

جشنواره