اسکلت فلزی

فروشندگان و مجریان اسکلت فلزی

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل اسکلت فلزی

اسکلت فلزی
امروزه در ساختن ساختمان های مختلف از اسکلت فلزی، بتنی و چوبی، بسته به منطقه ساخت و فراوانی و ارزانی هریک از موارد مذکور استفاده می شود. اسکلت های فلزی متشکل از تیر آهن، فولاد و ستون های مختلف می باشند. ستون ها در اسکلت فلزی به صورت عمودی و افقی قرار دارند و به پایداری اسکلت فلزی کمک می کنند. اجزای اسکلت فلزی در کارخانه ها تولید و در محل ساخت و ساز به همدیگر متصل می شوند. اسکلت های فلزی از اجزای مختلفی مثل پی، فوندانسیون، تیر، پله و تیر های فرعی یا به عبارت دیگر تیرچه ها تشکیل می شوند. قطعات اسکلت های فلزی به این خاطر که در کارخانه ها تولید می شوند ظاهری صاف و یکپارچه دارند. برای اتصال اجزای مختلف اسکلت های فلزی از پیچ، جوش، پرچ، مهره و غیره استفاده می شود. این اسکلت ها سرعت نصب بالاتری در مقایسه با اسکلت بتنی دارند و پِرت متریال در این نوع نسبت به سایر اسکلت ها کمتر می باشد. استفاده از اسکلت های فلزی در ساختمان ها باعث بالا رفتن مقاومت و استحکام ساختمان می شود. همچنین ثبات درساختار اسکلت های فلزی بالا بوده و در زمان طولانی تری نسبت به اسکلت های دیگر کمتر دچار تغییر می شود. به علاوه تغییری هم که در طولانی مدت در اسکلت های فلزی ایجاد می شود، بسیار کمتر از مدل های دیگر می باشد. توجه داشته باشید که وزن اسکلت فلزی بسیار پایین بوده و این بار وراده بر ساختمان را کاهش می دهد. در اسکلت های فلزی، فولاد نقش مهمی را ایفا می کند.  قابل ذکر است که فولاد مقاومت بسیار بالایی داشته، به علاوه خاصیت ارتجاعی دارد. همچنین فولاد در هنگام مواجه شدن با اتفاقی مانند انفجار، مقاوم بوده و در چنین شرایطی نسبت به اسکلت های دیگر بهتر عمل می کند. در اسکلت های فلزی پس از به پایان رسیدن ساخت، می توان به اسکلت اجزای دیگری اضافه کرد و آن را توسعه داد. اسکلت های فلزی نسبت به اسکلت بتنی فضای زیادی را اشغال نمی کند. همچنین در هنگام ساخت می توان چندین قطعه را بهم دیگر متصل کرده و از این محصول، در ارتفاع های بلند به راحتی استفاده کرد. اسکلت های فلزی اصلاح پذیر هستند، به این معنا که اگر قطعه ای از این اسکلت ها فاقد مقاومت کافی باشد یا ضعیف باشد، می توان با استفاده از پیج و تقویت کننده های این ایراد را اصلاح کرد. یکی از مزیت های قابل توجه اسکلت فلزی مقاومت بسیار عالی آن است و حتی امکان ساخت سازه های مقاوم را بر روی زمین هایی که سست هستند را به ما می دهند. 


انواع اسکلت های فلزی


قطعات و اجزای اسکلت های فلزی به شیوه های مختلفی از قبیل جوش، پیچ و مهره، پرچ و شیوه های دیگر به هم متصل می شوند. هر شیوه اتصال اسکلت ویژگی های خاص خود را دارد که آن را از نوع دیگر اتصال متمایز می سازد.


- اسکلت فلزی جوشی


در این مدل قطعات اسکلت توسط فرآیند جوشکاری به همدیگر متصل می شوند. در واقع  با حرارت دادن هردو قطعه به همدیگر جوش داده می شوند. جوش کاری اسکلت روند خاص خود را دارد و توسط کارشناس مخصوص بازدید می شود تا بهترین کیفیت را داشته باشد. جوش دادن قطعات اسکلت به روش های مختلفی و توسط دستگاهای مخصوص صورت می گیرد. برای اتصال تیر به ستون ها،دو تیر آهن به همدیگر،  پای ستون ها، بادبند ها به ستون ها و مورد های دیگر می توان از روش جوش دادن قطعات به هم استفاده کرد.  جوش ها مدل های مختلفی مثل لب به لب، شیاری، گوشه و .... دارد که با توجه به قطعات ، نوع کاربری و نیاز از مدل های مختلف جوش ها استفاده می شود. 


- اسکلت فلزی پیچ و مهره


استفاده از پیچ و مهره برای اتصالات درون اسکلت ها طرفدارهای زیادی دارد. متصل کردن اجزای اسکلت ها با پیچ و مهره سرعت بسیار بالایی داشته و ایمن می باشد. در این روش می توان اجزای اسکلت را جدا کرد و مجددا در ساختمانی دیگر با پیج و مهره بهم متصل کرد و مورد استفاده قرار داد. اتصالات پیچ و مهره ها به دو روش اتکایی و اصطکاکی انجام می شود. همچنین پیج و مهره هایی که برای اتصال استفاده می شوند دو نوع ساده و  پر مقاومت هستند. نوع اتصال پیچ و مهره ها و همچنین نوع پیج و مهره های مصرفی، بر اساس نیاز و کاربرد اسکلت انتخاب می شود. این روش می تواندکیفیت ساخت را بالا ببرد و محدودیتی برای اجزا و اتصال آن ها به همدیگر ندارد. 

0 (0 votes)

مطالب مفید درباره اسکلت فلزی