دسته بندی ها

مبلمان شهری

فروشندگان و مجریان

مبلمان شهری چیست و چه کاربردی دارد؟

زندگی در شهرها توقع جمعیت را برای استفاده از امکانات ارتقا داده است. به انواع امکانات و تجهیزاتی که در جهت رفاه و آسایش سکنه در شرایط مختلف فراهم شده است، مبلمان شهری یا Street Furniture گفته می‌شود. این امکانات البته تحت تاثیر عوامل فرهنگی منطقه‌ای، آداب و رسوم مردم آن ناحیه و تا حدودی شرایط آب و هوایی شهرها متغیر هستند. البته نقش تاثیر گذار تکنولوژی و علوم مدرن را در این مهم نباید نادیده گرفت، که مکمل عوامل فرهنگی برای تجهیز هر چه بهتر فضای شهری است.

ادامه مطلب

فاکتورهای مهم در طراحی مبلمان شهری کدامند؟

در طراحی مبلمان شهری علاوه بر توجه به نوع فرهنگ و آداب و رسوم مردم و شرایط اقلیمی منطقه باید نکاتی مانند شرایط سنی جمعیت شهر، وجود تجهیزات رفاهی و بهداشتی در کنار هم و رعایت اصل تعادل در میزان مبلمان کار گذاشته شده را نیز مد نظر قرار داد.

مبلمان شهری چه آیتم‌هایی را شامل می‌شود؟

مبلمان شهری مفهومی بسیار گسترده از نظر اشیای مختلف شامل زوایای هنری تزئینی و رفاهی برای شهروندان است. این موارد شامل تجهیزات تسهیل‌کننده برای تردد افراد مانند پل‌های عابر پیاده و پله‌های برقی، چراغ‌های راهنمایی انواع تابلوهای راهنمایی رانندگی، انواع نیمکت‌های ساخته شده از مواد مختلفی مثل چوب، بتن، فلز، انواع تجهیزات روشنایی شهر مثل نورافکن، چراغ‌ها و ریسه‌های تزئینی موجود در فضای خیابا‌ن‌ها، فضاهای سبز، اماکن تجاری و مراکز خرید، وسایل ورزشی موجود در پارک‌ها، آبنماها و آبخوری‌ها، انواع مجسمه‌ها، یادمان‌ها و المان‌های شهری، گلدان های بتنی، انواع کیوسک‌ها و صندوق‌هایی که برای اهداف مختلف در نظر گرفته می‌شود، فضاهای مختلف تبلیغاتی، دستگاه‌های توزیع اتوماتیک، تجهیزات مربوط به فضای بازی کودکان، انواع نرده، پرچین، حفاظ،گاردریل و انواع سطل‌های زباله، سطل‌های تفکیکی و مخازن شن و ماسه تعبیه شده برای اماکن مختلف مانند پارک‌ها، خیابان‌ها، ایستگاه‌های مترو، قطار، فرودگاه‌ها و ... هستند.

انواع مبلمان شهری چگونه تقسیم‌بندی می‌شوند؟

مبلمان شهری بر اساس سبک مورد استفاده در ساخت آنها و یا بر حسب مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند طبقه بندی می‌شوند. بر اساس سبک مورد استفاده در حین تولید به دو گروه مبلمان شهری کلاسیک و مدرن تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی بر اساس مکان مورد استفاده نیز شامل چهار گروه مبلمان شهری خیابانی، مبلمان شهری پارکی، مبلمان شهری ترافیکی و تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی هستند.

مبلمان شهری کلاسیک چیست؟

این نوع از مبلمان ضمن تامین رفاه و آسایش افراد به چهارچوب‌های قدیمی و سنتی پایبند است.

مبلمان شهری مدرن چیست؟

مبلمان مدرن شهری، بیشتر از حجم‌های مختلف هندسی مانند انواع منحنی، استوانه، مکعب و اشکالی مثل دایره، مستطیل و ... بهره گرفته است. همچنین ظاهری جدید و جذاب دارد. در فضاهای شهری اروپا و شهرهای بزرگ دنیا به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا برای رنگ‌آمیزی آنها از رنگ‌های شاد و براق به کار می‌رود.

نقش مبلمان شهری در مناطق مختلف چیست؟

مبلمان شهری چه در نوع کلاسیک و چه مدرن آن می‌تواند از عناصر هویت بخش یک شهر به حساب آمده و سمبل و نمادی برای آن شهر باشد. این مثال در مورد پراگ، آمستردام و لندن عینیت دارد، طوری که بیننده به محض مشاهده هر یک از اجزای مبلمان شهری موجود در این مناطق به هوویت آن پی می‌برد. همچنین علاوه بر تمام نقش‌های رفاهی و هنری این محصولات می‌توانند به عنوان یک جاذبه توریستی مورد توجه اکثر مردم، قرار گیرند. خوشبختانه این مهم، در شهرهای برگ کشورمان نیز مورد توجه قرا گرفته است. علاوه بر این نقش انواع این المان‌ها را از هر نوعی در کاهش استرس و سلامت روان شهروندان نباید نادیده گرفت. به عنوان مثال استفاده از اشکال هندسی مانند دایره و کاربرد آنها در فضاهای عمومی حتی در میزان تعامل و ارتباط بیشتر افراد با یکدیگر نیز موثر بوده است.

یک مبلمان شهری ایده‌آل چه فاکتورهایی دارد؟

مبلمان ایده‌آل باید انتظارات و الزاماتی را برآورده سازد، که از جمله مهمترین آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

  • فراهم کردن زیبایی بصری در بیننده
  • تامین آرامش و نیازهای روانی شهروندان
  • عدم محدودیت در کاربرد برای افراد مختلف با جنسیت و شرایط سنی متنوع
  • در نظر گرفتن مصالح و مواد بومی برای تولید این المان‌ها
  • همخوانی با شرایط فرهنگی و زیستی مردم منطقه
  • منحصر به فرد بودن، هویت بخشی و ایجاد جذابیت در طرح برای اهداف جذب گردشگر
  • وجود خلاقیت و نوآوری در مبلمان طراحی شده برای شهروندان

هنگام نصب مبلمان شهری به چه نکاتی توجه کنیم؟

از آنجا که همه افراد ساکن شهر نسبت به محل زندگی خود احساس تعلق و وابستگی دارند، لازم است تا هنگام نصب هر کدام از المان‌ها در درجه اول، به عدم تخریب محل مورد نظر توجه شود. هدف از کاربرد هر یک از المان‌های شهری برای شهروندان ایجاد رفاه و آسایش در کنار خلق زیبایی است و همان طور که پیشتر گفته شد یکی دیگر از اهداف کاربرد آنها کمک به سلامت روان شهروندان است. بنابراین برای رعایت این نکات باید از ایجاد تخریب و صدمه به بافت شهری که مغایر با این اصل است، پرهیز کرد. برای تامین این مهم، لازم است تا این اصل را در مراحل مختلف کار، از طراحی و ساخت تا نصب و اجرا مد نظر قرار داد.

قیمت مبلمان شهری تحت تاثیر چه عواملی است؟

قیمت این ادوات تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند وارداتی بودن یا تولید داخل بودن، نوع تجهیزات و کیفیت مواد به کار رفته در ساخت و حجم و تعداد آنها قرار دارد. برای استعلام قیمت انواع این تجهیزات شرکت‌های تولیدی یا واردکننده لیست قیمت را به صورت آماده در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. همچنین امکان استفاده از نظر مشاوران و طراحان به منظور خرید این تجهیزات، از طرف شرکت‌ها برای مشتریان فراهم شده است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون