دسته بندی ها

پرده

فروشندگان و مجریان پرده

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پرده

یکی از مهم ترین اجزای هر ساختمانی بخصوص ساختمان های مسکونی، پنجره است. پنجره ها در عین اینکه مهم ترین منبع تامین نور طبیعی در فضای داخلی هستند، تاثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی و زیبایی فضا دارند. انتخاب پرده مناسب برای پنجره یکی از فاکتورهای اصلی هر دکوراسیون داخلی است و با انتخاب درست می توان به فضای داخلی منزل رنگ و نقش زیبایی بخشید. 

نکاتی که قبل از خرید پرده باید به آن ها توجه کنید:


قبل از انتخاب پرده باید ابتدا به چند سوال پاسخ دهید: 1- پرده را برای چه نوع کاربری می خواهید؟ مسکونی؟ اداری؟ یا تجاری؟ 2- آیا ترجیح می دهید فضای داخلی روشن باشد یا تاریک؟ 3- انتقال حرارتی پنجره های ساختمان شما چگونه است؟ و آیا به پرده های ضخیم تر احتیاج دارید یا نه؟ 4- دکوراسیون داخلی ساختمان شما چگونه است و چه ترکیب رنگی در آن به کار رفته است؟ 5- ابعاد و شکل پنجره ها چگونه است؟ پنجره سرتاسری است یا بخشی از دیوار به پنجره اختصاص یافته است؟ 6- کاربری اتاق چیست؟ پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه یا اتاق خواب؟ 7- بودجه ای که برای خرید پرده در نظر گرفته اید چقدر است؟
باید دقت داشته باشید که جنس و مدل پرده انتخابی، بروی میزان نور وارد شده به فضای داخلی تاثیر گذار است؛ و اینکه شما ترجیح می دهید فضای داخلی تاریک باشد یا روشن، بروی انتخاب شما تاثیر بسزایی دارد.
نوع کاربری نیز بر انتخاب نوع و طرح و رنگ آن تاثیر گذار است. در کاربری های اداری و تجاری عموما از پرده های ساده و تک رنگ (به ویژه رنگ های خنثی) استفاده می شود. یکی از متداول ترین پرده هایی که در محیط های اداری مورد استفاده قرار می گیرد، پرده کرکره است که از این میان، پرده لوردراپه، پرده کرکره فلزی و پرده شید ساده بیشترین کاربرد را دارد. از مزایای پرده های کرکره این است که می توان بروی آن ها تصاویر دلخواه مانند لوگوی شرکت ها را نیز چاپ کرد.
اما خوشبختانه می توان از انواع پرده ها با جنس ها و طرح های مختلف اعم از پرده های پارچه ای و پرده های کرکره ای در دکوراسیون داخلی منازل استفاده نمود.
از دیگر نکاتی که در انتخاب پرده باید بدان توجه داشته باشید این است که وجود پرده به ویژه پرده های ضخیم، شدت تبادلات حرارتی از طریق پنجره را کاهش می دهد و در فصول سرد باعث گرم تر شدن فضای داخلی می گردد. البته اکثر ایرانی ها از دو لایه پرده نازک و ضخیم در منازل خود استفاده می کنند و بدین ترتیب برای هر دو فصل سرد و گرم پنجره منزل خود را مجهز می کنند. اما اگر ترجیح می دهید تنها از یک لایه پرده بروی پنجره ها استفاده کنید، در چنین شرایطی بهتر است از پرده های ضخیم استفاده کنید تا مشکلی در فصل زمستان نداشته باشید. البته امروزه با وجود پنجره های دو جداره تبادل حرارتی از طریق پنجره ها کم شده است و در چنین شرایطی می توان از پرده های نازکتر نیز استفاده نمود. 
یکی از نکاتی که در انتخاب پرده بسیار مهم است، طرح و رنگ دکوراسیون داخلی منزل شماست. امروزه پرده های متنوعی از پرده های سنتی تا مدرن در بازار ایران وجود دارد، پس نباید از بابت پیدا کردن پرده‌ای با طرح و رنگ دلخواه تان نگران باشید و با دقت و سلیقه، مطابق و هماهنگ با رنگ و طرح به کار رفته در دکوراسیون داخلی منزلتان، پرده مناسب را انتخاب کنید. برای انتخا پرده مناسب بهتر است قبل از اقدام به خرید حتما از طریق سایت های اینترنتی با انواع پرده ها و طراحی های مدرن و به روز ایران و جهان آشنا شوید و با دیدی باز اقدام به خرید نمایید.
یکی از انواع پرده که در سال های اخیر استفاده از آن ها بسیار باب شده است، پرده های کرکره ای است. در گذشته این پرده ها از تنوع بالایی برخوردار نبوده اند در نتیجه پرده های پارچه ای از محبوبیت بیشتری داشتند. اما در سال های اخیر با گسترش طرح و رنگ این نوع پرده ها و نیز تمایل مردم به استفاده از طرح های مدرن در دکوراسیون داخلی، استفاده از این پرده ها روز به روز در حال افزایش است. 
انواع پرده های کرکره ای موجود در بازار شامل پرده های عمودی (لوردراپه)، پرده کرکره ای افقی (فلزی، چوبی، pvc و ...)، پرده های زبرا، پرده های شید، پرده های روز و شب (پرده دو مکانیزه)، پرده رومن (یا رومی) و پرده سیلوئیت می شود که هریک زیبایی منحصر به فردی به فضای دکوراسیون داخلی منزل شما می بخشند. 
 
 
تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره پرده