دسته بندی ها

پرده

فروشندگان و مجریان پرده

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پرده

پرده پوششی است تا ضمن ایجاد فضای خصوصی برای سازه از تابش مستقیم نور خورشید و آثار منفی آن و تا حدی نفوذ هوای گرم و سرد به فضای داخلی ساختمان جلوگیری می‌کند. امروزه علاوه بر کارکردهای ذکر شده این محصولات از اجزای دکوراتیو برای انواع ساختمان‌های اداری و تجاری و مسکونی به حساب می‌آیند. در تولید پرده از متریال و مواد متنوعی از انواع طبیعی شامل کتان و پنبه تا انواع شیمیایی و سنتتیک مانند پی وی سی استفاده می‌شود. اگر از پرده در فضای داخلی سازه استفاده شود برای تامین نقش پوششی آن از انواع ضخیم‌تر و در صورتی که از آن در فضای بیرونی منزل استفاده شود از متریال نازک‌تر برای جنبه دکوراتیو آن مانند حریر و تور استفاده می‌شود.

ادامه مطلب

در قسمت‌های داخلی سازه نیز بسته به نوع محل اجرا و نصب پرده، از مدل‌ها و متریال متنوعی می‌توان استفاده کرد. برای مثال برای سالن پذیرایی استفاده از انواع دکوراتیو پرده با پارچه‌های فاخر و لوکس، مدل‌های پرچین و والان‌دار یا پرده‌های چند لایه استفاده می‌شود. برای اتاق خواب‌ها از پرده‌های ضخیم یا انواعی با قابلیت کنترل میزان نور و روشنایی و برای حمام از انواع ضد آب این محصول استفاده می‌کنند.

در یک تقسیم بندی دیگر این محصولات به انواع کلاسیک یا قدیمی و مدرن تقسیم می‌شوند. انواع کلاسیک با پارچه‌های چین دار و مدل‌های متنوع و انواع مدرن و جدیدتر با حجم کمتر و متریال نوین به بازار عرضه شده‌اند.

از انواع کلاسیک به مدل‌های پلیسه دار ساده، غلتکی، رولی و شید رول، والان دار یا کلاسیک سلطنتی می‌توان نام برد.

انواع پرده از لحاظ متریال: تور و حریر، ابریشم و مخمل، کتان و نخ، کرکره آلومینیومی و چوبی، پی وی سی.

انواع پرده از لحاظ مدل: به انواع افقی، عمودی، شید، رومن، بالارونده پلیسه دار، زبرا، کرکره سیلوئیت، اورسی IGBU

پرده‌های تور و حریر: این محصولات در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی در بازار موجودند. اغلب در رنگ‌های روشن تولید می‌شوند. می‌توانند به شکل ساده یا با طرح‌های گل دوزی شده تولید شوند. قابلیت استفاده در قسمت‌های مختلف خانه از سالن پذیرایی گرفته تا فضاهای باز را دارند. با توجه به جنس نازک آن‌ها در صورت کاربرد برای در و پنجره‌های آفتاب‌گیر بهتر است از یک لایه آستری استفاده شود.

ابریشم و مخمل: ابریشم و مخمل هر دو در رده پارچه‌های فاخر و لوکس به شمار می‌روند. توسط بیشتر افراد مورد پسند واقع شده و چشم نوازند. همچنین موجب می‌شوند تا به فضا جلال و شکوه خاصی ببخشند. استفاده از این متریال خاص بیشتر یادآور فضای کاخ‌ها و تالارهای بزرگ است. ابریشم از لطافت بیشتری نسبت به مخمل برخوردار است. از نظر ارزش پارچه نیز در رده بالاتری قرار دارد. استفاده از ابریشم اصولا به صورت پرده دکور در ترکیب با دیگر متریال‌های موجود رایج است. مخمل نیز البته زیبایی خاص خود را دارد. در رنگ‌های متنوعی تولید شده است. هم به شکل ساده و هم طرح‌دار در بازار موجود است. برای اتاق‌های خواب به شکل ساده‌تر و برای سالن پذیرایی اغلب به شکل ترکیبی و محدودتر به کار برده می‌شود.

کتان و نخ: این محصولات از دسته الیاف‌های طبیعی به حساب می‌آیند. ظرافت و ویژگی‌های خاصی دارند. شستشوی آن‌ها راحت و آسان است. طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی دارند. اغلب برای سبک مینیمال دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند. به دلیل انعطاف جنس پارچه مدل‌های مختلفی برای آن‌ها قابل اجرا هستند.

کرکره‌ای آلومینیومی: پرده‌های کرکره ای آلومینیومی نوارهای باریک افقی هستند که به موازات هم درون یک ریل قرار می‌گیرند و توسط ریسمان نازکی در قسمت بالای پرده جمع می‌شوند. این محصولات ضمن برخورداری از تنوع رنگی زیادی سبک و قابل شستشو هستند.

کرکره‌ای چوبی: از متریال چوب تهیه شده‌اند، به فضا سبکی کلاسیک و شیک می‌بخشند و در کنترل میزان نور و روشنایی فضا عملکرد مطلوبی دارند.

عمودی: از نظر میزان روشنایی و تاریکی فضا عملکردشان مشابه انواع افقی است، با این تفاوت که از نوارهای باریک عمودی تشکیل شده‌اند که در یک طرف محل نصب جمع می‌شوند. قابلیت چاپ طرح، عکس و لوگو روی آن‌ها وجود دارد. علاوه بر مصارف مسکونی، برای فضاهای اداری و تجاری نیز مناسبند.

شید: پرده شید با نام شید رول هم شناخته می‌شود برای پوشاندن پنجره‌های عریض مناسب است. به کمک یک ریسمان در قسمت بالا جمع شده و به این ترتیب نور را در فضای داخلی کنترل می‌کند.

رومن: این محصول عملکردی مشابه نوع شید دارد. با این تفاوت که در آن دو لایه پرده به موازات هم قرار گرفته‌اند، لایه نازکتر معمولا روی قاب پنجره را می‌پوشاند. هنگام جمع کردن، هر دو لایه در قسمت بالا جمع می‌شوند.

بالارونده پلیسه‌دار: از نظر ظاهری شبیه کرکره‌های افقی است. دارای چین‌های متعددی است، که هنگام جمع شدن در قسمت بالای آن روی هم قرار گرفته و وقتی پرده باز است، در ردیف‌های منظم قرار می‌گیرند.

زبرا: پرده زبرا از انواع مدرن موجود در بازار است و از پارچه‌های ضخیم و نازکی که به شکل موازی و متناوب بهم وصل شده اند، تشکیل شده است. این محصول به صورت رول در قسمت بالای آن جمع می‌شود.

کرکره سیلوئیت: الگوی تولید این محصول کرکره‌های آلومینیومی هستند، برای تولید آن‌ها از پارچه‌های توری یا حریر و پارچه در ترکیب با هم استفاده شده است. ضمن ایجاد تنوع و زیبایی، قابلیت تنظیم نور هم در آن‌ها فراهم شده است.

اورسی: این پرده‌ها از انواع نوستالژیک و قدیمی به حساب می‌آیند. این محصولات به کمک یک زنجیر یا گوشواره پارچه‌ای در یک طرف در یا پنجره با چین ملایم جمع می‌شوند.

IGBU: پرده کرکره آلومینیومی ایزوله بین شیشه دو جداره است. این پرده در قسمت وسط شیشه دوجداره بعد از این که شیشه با استفاده از بوتیل و پلی سولفید عایق شد، نصب می‌شود. با اینکه پرده در فضای بین شیشه دو جداره است، امکان کنترل آن برای مصرف کننده در دسترس است.

همچنین برای حمام با توجه به محیط مرطوب آن استفاده از انواع اختصاصی پرده حمام از جنس ضد آب و پلاستیکی که در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در بازار موجود است و برای آشپزخانه استفاده از پرده‌هایی با مدل‌های ساده‌تر و قابل شستشو، با توجه به وجود چربی و حرارت در محیط آن برای تسهیل در نظافت و شستشو توصیه می‌شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره پرده