دسته بندی ها

فروشندگان لوردراپه

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید، بررسی و انتخاب انواع مدل لوردراپه

لوردراپه یا همان پرده کرکره‌ای نوعی پوشش برای پنجره است. امروزه انواع مختلفی از لوردراپه‌ها در بازار موجود است که به وسیله سیستم‌های کنترلی مختلف باز و بسته می‌شوند. پرده‌های کرکره‌ای معمولی از چیدن اسلاید عمودی یا افقی ساخته شده از مواد سخت مانند چوب، فلز یا پلاستیک درست می‌شود که بوسیله اتصال‌دهنده‌هایی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، هم چنین یک طناب برای باز و بسته کردن اسلاید‌ها در نظر گرفته شده است. لوردراپه را می‌توانید به صورت دستی یا کنترل از راه دور باز و بسته کرد. شما می‌توانید با حرکت دادن اسلاید‌ها، میزان نور وارد شونده به اتاق را کنترل کنید.

ادامه مطلب

لوردراپه یک اصطلاح کلی برای پوشش‌های پنجره‌ای است که شامل انواع مختلفی از پرده‌های کرکره‌ای، غلتکی و سلولی یا لانه زنبوری، پرده‌های چوبی، پرده‌های رومی و پرده‌های استاندارد عمودی و افقی می‌شود. لوردراپه از جمله محبوب‌ترین پرده‌ها در سراسر جهان است، بر اساس نظرسنجی‌های بین‌المللی انجام شده 58 درصد از افراد خواهان استفاده از لوردراپه هستند. البته با توجه به قابلیت‌های کاربردی این پرده‌ها این امر تعجب‌آور نیست. البته باید این نکته را در نظر داشت که تمیز کردن این نوع پرده‌ها معمولا کار دشواری است و دردسرهای زیادی با خود به همراه دارد. اگر شما به دنبال انتخاب لوردراپه برای خانه خود هستید، در ادامه این نوشتار با ما همراه شوید تا نکاتی که در انتخاب این پرده‌ها باید مد نظر داشت را با هم مرور کنیم.

انواع مختلف و متنوعی از لوردارپه‌ها در بازار موجود است که تقریبا عملکرد یکسانی دارند، اما مهم‌ترین چیزی که باعث ایجاد تفاوت بین انواع مختلف این پرده می‌شود، نوع استفاده از پرده در محیط است. این نوع پرده‌ها در انواع مختلف با مواد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. تمام لوردراپه‌ها دارای شکاف‌هایی بین دو اسلاید هستند که به شما امکان تنظیم کردن پرده از بالا و پایین را می‌دهد. شما با حرکت دادن اسلاید‌ها می‌توانید میزان نور ورودی به اتاق را کنترل کنید. طناب کنترل کننده اغلب در یک طرف پرده تعبیه می‌شود، یک میله به منظور کنترل کردن شیب پرده‌ها در قسمت دیگر پرده قرار داده شده است، که به شما امکان باز و بسته کردن اسلایدها را می‌دهد.

انواع لوردراپه

انواع مختلفی از لوردراپه‌ها در بازار وجود دارد که به اختصار برخی از آنان را معرفی خواهیم کرد.

 • پرده‌های عمودی: پرده‌های عمودی دارای شکاف‌های تکی هستند که بر روی یک میله در بالای پرده نصب شده‌اند. بسته به سبک نصب، پرده‌های عمودی از یک طرف به سمت طرف دیگر باز می‌شود. معمولا از پرده‌های عمودی برای درب‌های پاسیو و پنجره‌های تمام قد از کف تا سقف استفاده می‌شود، البته برای پنجره‌های کوچک نیز گزینه مناسبی هستند.
 • پرده‌های ونیزی: این نوع پرده یکی از محبوب‌ترین لوردراپه‌هاست. در ساخت پرده‌های ونیزی از اسلایدهای افقی استفاده می‌شود که به کمک یک نوار به هم وصل شده‌اند. با بالا بردن پرده‌های ونیزی، اسلاید پایین به بالاترین اسلاید می‌چسبد.
 • پرده‌های مینی: این نوع پرده شباهت بسیار زیادی با پرده‌های ونیزی دارد، اما اسلایدهای آن در قطعات کوچکتری نسبت به حالت سنتی پرده‌های ونیزی ساخته می‌شود. این اسلایدها عرض و ضخامت نسبتا کمتری نسبت به پرده‌های ونیزی دارند.
 • پرده‌های میکرو: اسلاید پرده‌های میکرو نسبت به پرده‌های مینی ضخامت کمتری دارند. گاهی اوقات ضخامت تیغه‌ها و شکاف‌های پرده‌های میکرو نصف اندازه پرده‌های مینی است.
 • پرده‌های پانلی: یکی دیگر از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای درب پاسیو و پنجره‌های بسیار بزرگ، پرده‌های پانلی است. پرده‌های پانلی بخش‌های مختلفی در طول مسیر حرکت خود دارند که به شما امکان باز و بسته کردن پرده را می‌دهد.
 • پرده‌های پلیسه‌دار: پرده‌های پلیسه دار از یک اسلاید یکپارچه با الگوی آکاردئونی تشکیل شده است که به کمک یک طناب می‌توان آن را باز و بسته کرد. ظاهر این پرده مشابه با پرده‌های ونیزی است اما در عین حال ظاهری بسیار جذاب‌تر به پنجره‌ها می‌بخشد. پرده‌های پلیسه‌دار از یک سمت به سمت دیگر باز و بسته نمی‌شود. این پرده‌ها معمولا از جنس پارچه یا کاغذ ساخته می‌شوند.
 • پرده سلولی: پرده‌های سلولی ظاهری مشابه با پرده‌های پلیسه دار دارند و اغلب از مواد مشابه با آن ساخته می‌شود. با این وجود بر خلاف پرده‌های پلیسه‌دار، پرده‌های سلولی از  دو نوع مختلف مواد اولیه ساخته می‌شود. بخش جلویی و عقبی پرده‌های سلولی از وسط باز می‌شود که باعث می‌شود عایقی در برابر نور به وجود آید. پرده‌های سلولی در انواع اندازه‌های مختلف به منظور پوشش دهی پنجره‌ها در انواع اندازه ساخته می‌شوند. این پرده‌ها در تابستان باعث خنک شدن منزل و در زمستان باعث گرم شدن خانه می‌شود. پرده‌های سلولی در برابر صوت نیز عایق هستند.
 • پرده‌های رومی: پرده‌های رومی یک پوشش کاملا سنتی برای پنجره‌هاست که از پارچه یا موادی مانند کنف و گیاهان دریایی ساخته می‌شود. انواع مختلفی از سبک‌های پنجره رومی در بازار موجود است که همگی یک ویژگی مشترک دارند: زمانی که پرده رومی جمع می‌شود، تمام اسلایدهای آن تا می‌شوند و همانند پرده‌های ونیزی عمل می‌کند. از آن‌ جایی که پارچه پرده‌های رومی قابلیت تا شدن را دارد، می‌توان آن را در اندازه‌های بزرگ برای پنجره‌های بزرگ سفارش داد. پرده‌های رومی متناسب با نیاز شما در دو نوع خط دار و بدون خط عرضه می‌شود. این پرده‌ها اغلب عایق حرارت هستند.
 • پرده رولی: یکی دیگر از محبوب‌ترین لوردراپه‌ها پرده‌های رولی یا غلتکی هستند. این پرده‌ها معمولا از پارچه‌هایی با الیاف طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود که متناسب با نیاز شما به سمت بالا و پایین حرکت داده می‌شود. پرده‌های غلتکی در انواع مختلف برای پوشاندن انواع پنجره به بازار عرضه می‌شود. مقرون به صرفه‌ترین پرده‌های غلتکی پرده‌هایی هستند که یک سیستم خارجی دارند که به شما اجازه می‌دهند مکانیسم‌های مختلف پرده نصب شده را مشاهده کنید. این پرده در مدل‌های بسیار شیک و جذاب به بازار عرضه می‌شوند که جلوه‌ای بی‌نظیر به خانه شما می‌بخشد. همانند پرده‌های رومی پرده‌های رولی نیز در برابر حرارت عایق هستند.
 • پرده‌های خورشیدی: پرده‌های خورشیدی شباهت زیادی به پرده‌های غلتکی دارند. هدف از استفاده پرده‌های خورشیدی کاهش میزان تابش نور خورشید، ورود اشعه ماوراء بنفش و گرما به داخل خانه است. در واقع پرده‌های خورشیدی همانند یک عینک آفتابی برای پنجره‌های خانه شما عمل می‌کنند.
 • پرده‌های بیرونی: پرده‌های بیرونی معمولا از مواد سنگین و مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی ساخته می‌شود. این پرده‌ها بر روی فضای بیرونی خانه مثلا تراس نصب می‌شود تا از میزان تابش آفتاب و گرما ورودی به خانه جلوگیری کند. پرده‌های بیرونی خورشیدی یکی از محبوب‌ترین انواع لوردراپه‌هاست.

مواد به کار رفته در ساخت لوردارپه

لوردراپه در انواع مختلف تولید می‌شود که بسته به نوع پنجره، سلیقه شخصی مشتری و کاربرد پرده هر کدام از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ساخت پرده‌های کرکره‌ای چوب است، زیبایی و گرمای چوب و در دسترس بودن آن در انواع رنگ و طرح باعث شده است که یکی از پرفروشترین پرده‌ها باشد. البته باید این نکته را مد نظر قرار داد که در مکان‌های مرطوب استفاده از چوب کمی نگران کننده است چون با گذشت زمان دچار تاب خوردگی، ترک خوردگی یا شکستگی می‌شوند.

یکی از مقرون به صرفه‌ترین مواد برای ساخت لوردراپه پلاستیک است. پرده‌ها از جنس پلاستیک در انواع رنگ، طرح و اندازه موجود است. این پرده‌ها ظاهری جذاب و زیبا به منزل می‌دهد، اما با گذشت زمان ممکن است دچار آسیب شوند. نوع دیگر استفاده از اسلایدهای فلزی است که ظاهری مشابه با اسلایدهای پلاستیکی دارند. نوع فلزی در برابر رطوبت مقاوم است به همین دلیل برای حمام و محیط‌های مرطوب گزینه مناسبی است. پرده‌های کاغذی یک گزینه محبوب و اقتصادی به خصوص برای سبک‌های مدرن دکوراسیون است. بیشتر در ساخت پرده‌های پلیسه‌دار از کاغذ استفاده می‌شود. استفاده از نقوش و تصاویر تزئینی باعث جذابیت بیشتر این پرده‌ها می‌شود.

آشنایی بیشتر با لوردارپه و مزایای استفاده از آن

لوردراپه یکی از انواع پرده‌هایی است که از گذشته تا کنون برای پوشش پنجره برای تامین حریم خصوصی فضای داخلی ساختمان و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و جلوگیری از آثار منفی آن بر لوازم و وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بازار انواع متنوع و گسترده‌ای از پرده وجود دارد. این تنوع زیاد به مشتری کمک می‌کند تا متناسب با نیازها و کارایی لازم محصول انتخاب مناسبی داشته باشد. در گذشته از مواد و متریال طبیعی و ساده‌تری برای پوشش پنجره‌ها استفاده می‌شد. جنس اغلب پرده‌ها ازکتان پنبه و تورهای ساده بود. امروزه با پیشرفت در صنایع مرتبط، از مواد و متریال سنتتیک هم برای تولید پرده استفاده می‌شود.

لوردراپه (Lower Drape) نوعی پرده به شکل نوارهای پهن مستطیل شکل عمودی است، که با گیره‌هایی مجزا برای هر تکه درون یک قاب مستطیلی قرار می‌گیرد. لوردراپه با دو عرض مختلف 9 و 13 سانتی‌متر و طول متغیر که بستگی به طول قاب پنجره دارد، تولید می‌شوند. نوارهای مستطیلی مجزا به کمک یک اهرم که درون قاب مستطیلی مستقر است، جا به جا می‌شوند. لوردراپه هم درون قاب در و پنجره و هم بیرون قاب در و پنجره قابل نصب است. این پرده تقریبا برای هر سازه‌ای اعم از مسکونی، تجاری و اداری مناسب است. به دلیل سهولت در باز و بسته شدن پرده لوردراپه نسبت به مدل‌های دیگر، این محصول با استقبال زیادی از طرف مشتریان رو به رو شد. این پرده به آسانی بسته به جهت نصب آن، در طرفین (سمت راست یا چپ) جمع می‌شود و در ساعات و لحظات مناسب به طور کامل می‌توان از نور پنجره برای فضای مورد نظر استفاده کرد. این شرایط در انواع پرده‌هایی که اغلب به صورت مدل‌دار نصب شده‌اند، در مقایسه با پرده لوردراپه به صورت محدودتری امکان‌پذیر است.

طرح‌ها و رنگ‌های لوردراپه امروزی نسبت به گذشته نیز با تحولاتی همراه بوده است. در گذشته طرح‌ها ساده‌تر و رنگ‌ها به صورت تک رنگ به کار می‌رفت. امروزه استفاده از لوردراپه با تصاویر و مناظر متنوع‌تر و ترکیب چند رنگ در پرده جایگزین طرح‌های قدیمی شده است. به انواع لوردراپه که دارای طرحی از مناظر و تصاویر هستند فتودراپه گفته می‌شود. این تغییر باعث شده تا لوردراپه هماهنگی بیشتری با سایر اجزای دکوراتیو فضای داخلی مانند مبلمان و دیگر وسایل دکوری شامل تابلوها، گلدان‌ها و ...ایجاد کند. بسته به طرح و نقش انتخابی لوردراپه در قسمت‌های داخلی مختلف قابل اجرا است. اگر از طرح و لوگوی یک شرکت یا کارخانه روی آن اجرا شود، برای فضای اداری و تجاری مناسب است. در صورت استفاده از یک طرح انیمیشنی یا تصاویر کودکان، برای اجرا در اتاق کودک مناسب است. در صورت اجرای  یک منظره زیبا و چشم‌نواز از طبیعت، مناظر مکان‌های دیدنی و یا تصاویر سه بعدی برای سالن‌های انتظار و ایجاد فضایی گرم و متناسب برای فضای داخلی ساختمان قابل استفاده است. البته برای اجرای صحیح و منظره مناسب برای مناظر اغلب انتخاب پنجره‌های عریض در فضاهای بزرگتر توصیه می‌شود.

همچنین برای اجرای طرح‌ها و نقش‌های تصاویر روی لوردراپه از انواعی با متریال ویژه از جنس پی وی سی مثل پلات لمینت و سولیت استفاده می‌شود. دلیل این انتخاب این است که کیفیت طرح و نقش اجرا شده روی پرده در برابر عوامل طبیعی مانند تابش نور خورشید، رطوبت و تغییرات دمایی در دراز مدت حفظ شود. به علاوه با استفاده از پلات لمینت با هر طولی قابل چاپ است و از این نظر محدودیتی ندارد. سولیت نیز کیفیت چاپ تصاویر را با استاندارد قابل قبولی فراهم می‌کند. علاوه بر متریال خاص برای چاپ این تصاویر و نقوش روی لوردراپه از جوهرهای مخصوصی استفاده می‌شود. این نوع جوهرها فاقد بو هستند. برای همین فضای محل اجرای پرده تحت تاثیر بوی نامطبوع و آزار دهنده جوهر قرار نمی‌گیرد. انواعی از لوردراپه از متریال چوب نیز در بازار موجود است. استفاده از این لوردراپه در فضاهایی با کفپوش پارکت و چوب و اجزای دکوراتیو چوبی هماهنگی مناسبی را در فضای داخلی سازه فراهم می‌کند. چون این محصول دارای تنوع مناسبی برای هماهنگی با طیف‌های رنگی متفاوت چوب است. این نوع از لوردراپه اغلب برای فضاهای رسمی و سازه‌های لاکچری توصیه می‌شود.

مزایای استفاده از لوردراپه

 • مقاومت و حفظ کیفیت پرده در برابر عوامل طبیعی و محیطی مانند نور آفتاب، رطوبت و دما در طول زمان
 • نصب آسان و سریع
 • نظافت و شستشوی راحت
 • تعمیر آسان
 • تنوع در طرح و رنگ و در نتیجه قابلیت بالای ایجاد هارمونی با محیط
 • قیمت ارزان و مقرون به صرفه بودن محصول
 • قابلیت تنظیم نور به اندازه دلخواه

معایب لوردراپه

از معایب لوردراپه این است که علی رغم اینکه از اجزای مستقل و مجزایی تشکیل شده است، در صورتی که یکی از این قسمت‌ها دچار آسیب و اشکال شود، عملکرد پرده دچار نقص شده و تحت تاثیر بخش آسیب دیده قرار می‌گیرد و جمع آوری پرده را مختل می‌کند.

برای نگهدارای و افزایش طول عمر لوردراپه برای نظافت آن، روش تمیز کردن پرده با پارچه، به جای شستشوی کامل آن توصیه می‌شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره لوردراپه