دسته بندی ها

رنگ ساختمانی (رنگ پلاستیک - رنگ روغنی - رنگ اکریلیک)

فروشندگان و مجریان رنگ ساختمانی

  • مجری انواع رنگ های صنعتی و ساختمانی و نما گروه اجرایی جوان منظم متعهد کاملا سالم و وقت شناس کسب رضایت شما از کیفیت کار اجرایی شرط من است
    آدرس: الهیه
  • شرکت ماناتیس نماینده انحصاری فروش و پخش رنگ تیکوریلای فنلاند و چوب ترموودفنلاند در استانهای مازندران، گلستان و گیلان
    آدرس: کلارآباد

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های رنگ ساختمانی

انتخاب رنگ ساختمانی اغلب یک کار چالش برانگیز است. نوع رنگی که انتخاب می‌کنید، به اندازه رنگ مهم است و می‌تواند تاثیر چشمگیری بر روی ویژگی‌های اتاق شما داشته باشد. انواع بسیار مختلفی از رنگ ساختمانی در بازار موجود است که بسته به سطوح مورد نظر و جلوه‌های ایجاد شده توسط رنگ می توانید یک انتخاب آگاهانه و راحت تر داشته باشد. هم چنین می توانید بر روی دیوارهای مختلف داخل ساختمان از انواع رنگ استفاده کنید.

ادامه مطلب

رنگ های ساختمانی بر پایه آب

امروزه، اغلب رنگ‌های دیواری موجود در بازار مبتنی بر آب هستند. در درجه اول سهولت استفاده از رنگ ساختمانی مبتنی بر آب باعث محبوب شدن آن شده است. اگر سطح شما قبلا با فرآورده‌های روغنی پوشانده شده است، به هنگام تعویض رنگ آن با رنگ‌های مبتنی بر آب احتیاط کنید زیرا ممکن است در چسبیدن رنگ به سطح مشکل ایجاد شود. در این شرایط، توصیه می‌شود که ابتدا سطح کاملا شسته، خشک و تمیز شود تا از پوسته پوسته شدن رنگ جلوگیری شود.

رنگ های ساختمانی بر پایه روغن

در برخی موارد ترجیح داده می‌شود که از رنگ ساختمانی مبتنی بر روغن استفاده شود، استفاده از رنگ‌های روغنی مستلزم داشتن یک سطح کاملا صاف است. از جمله اصلی ترین مزایای استفاده از رنگ‌های مبتنی بر آب می توان به عدم نیاز به آماده سازی قبلی، عدم رشد کپک، سطح پایین انتشار ذرات سمی، تمیز کردن آسان با آب، خشک شدن سریع، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر ترک خوردگی، قابلیت استفاده در تمامی سطوح، پایدار بودن رنگ در طول زمان و عدم زرد یا محو شدن رنگ اشاره کرد.

رنگ‌های مبتنی بر روغن نیز در تمامی سطوح قابل استفاده هستند و دوام بسیار بالا و جلوه زیبایی دارند. با این حال در استفاده از رنگ‌های روغنی باید کاملا محتاطانه عمل کرد، زیرا این نوع رنگ باعث انتشار گازهای سمی قوی در سطح زیاد می‌شود و رنگ آن با آب پاک نمی شود. اگر رنگ روغن را برای ساختمان خود انتخاب کرده اید بهتر است از حلال‌هایی مانند ترپتین برای شستشوی برس یا سایر ابزارها استفاده کنید.

از مزایای اصلی رنگ ساختمانی روغنی می‌توان به براقیت جذاب رنگ، امکان استفاده در مکان‌هایی با رطوبت بالا همانند حمام یا آشپزخانه اشاره کرد. این رنگ برای خشک شدن نیاز به مدت زمان بیشتری دارد تا کاملا بر روی سطح تثبیت شود. برای داشتن یک سطح صاف بهتر است کار برس کشی رنگ به درستی انجام شود تا جلوه نهایی رنگ زیباتر شود. این نوع رنگ از دوام بالایی برخودار است و به سختی خراب می‌شود.

جلوه رنگ ساختمانی

امروزه گزینه‌های بسیار متفاوتی در دسترس مشتریان قرار دارد و اغلب تولید کنندگان رنگ ساختمانی با ویژگی‌های مشترک را به بازار عرضه می‌کنند. با افزایش دوام رنگ‌های متنوع ساختمانی می‌توان سطوح براق با رنگ‌های کاملا خلاقانه داشت و مطابق با سلیقه و میل هر فردی رنگ‌ها را ترکیب کرد. استفاده از رنگ ساختمانی متنوع در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد یک بافت واقعی در خانه می‌شود. می توانید با کمی خلاقیت جلوه ای جدید به خانه خودتان ببخشید برای مثال بر روی دیوارهای مات خود نوارهای رنگی براق بکشید این کار باعث می‌شود که ظاهر دیوار شما برجسته و بافت دار شود.

رنگ مات

رنگ‌ ساختمانی مات موجود در بازار کمترین انعکاس نور را دارند و براقیت چندانی ندارد. این رنگ‌های یک بافت مخملی بسیار زیبا دارند که به پنهان کردن نواقص در دیوار و سقف کمک می‌کند. عمق ایجاد شده توسط این رنگ‌ها در داخل ساختمان نسبتا بزرگ است. در رنگ‌های مات میزان براقیت استانداردی برای هر دیوار در نظر گرفته شده است. تمیز کردن رنگ‌های مات اغلب کار دشواری است.

رنگ‌های پوست تخم مرغی و ساتنی از انواع دیگر رنگ ساختمانی موجود در بازار است. معمولا براقیت رنگ ساتنی از رنگ پوست تخم مرغی بیشتر است. از جمله ویژگی‌های این رنگ‌ها می‌توان به قدرت بازتاب نور و دوام بهبود یافته‌ی آن‌ها اشاره کرد. اغلب در محیط‌هایی مانند آشپزخانه و حمام از این رنگ‌های استفاده می‌شود. تمیز کردن آسان بدون از بین رفتن براقیت رنگ از جمله ویژگی‌های اصلی این رنگ است که باعث افزیش محبوبیت و رواج استفاده از آن شده است.

رنگ‌های نیمه براق و براق

استفاده از رنگ‌های نیمه براق و براق در آشپزخانه، درب‌ها، پنجره‌ها، دیوارهای لبه دار و حمام یک گزینه عالی است. این رنگ‌ها منعکس کننده بیشترین میزان نور هستند. رنگ‌های براق و نیمه براق بسیار با دوام هستند و می‌توان به راحتی آن‌ها را تمیز کرد. به طور سنتی برای رنگ کردن تخته‌های پایه، قالب ریزی و درها از رنگ‌های براق استفاده می شود. البته استفاده از رنگ‌های براق و نیمه براق باعث برجسته شدن نواقص موجود می شود. بنابراین در انتخاب نوع رنگ برای سطح مورد نظر باید دقت کنید.

معماران و طراحان دکوراسیون داخلی اغلب توصیه می‌کنند که یک دیوار از خانه با رنگ براق رنگ شود و دیوارهای دیگر با رنگ مات. این کار منجر به ایجاد تنوع و حس زندگی در فضای خانه می‌شود. رنگ‌های مات به دلیل بافت خاص خود باعث ایجاد احساس آرامش و آسایش در خانه می‌شود. در عین حال رنگ براق باعث ایجاد انرژی و هیجان می شود. استفاده از رنگ‌های تیره و روشن در کنار یکدیگر می تواند فضایی گرم و صمیمی به خانه شما ببخشد.

هم چنین بهتر است برای فضاهای کوچک با نور طبیعی کمتر از رنگ‌های ساتنی یا تخم مرغی استفاده شود. این رنگ‌ها باعث می شوند که نور بیشتری در فضای ایجاد شود. هم چنین رنگ پوست تخم مرغی برای پوشاندن نواقص دیوار بسیار گزینه عالی است و در برابر انواع ترک و خراش مقاوم است.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است ابزار و کیفیت ابزار انتخاب شده برای رنگ آمیزی به اندازه رنگ و نوع رنگ مورد نظر شما مهم است. اگر چه استفاده از غلتک یا برس برای صرفه جویی در هزینه و زمان مناسب است، اما استفاده از ابزارهایی مناسب با کیفیت بالاتر برای دست یابی به بهترین ظاهر و جلوه ایجاد شده بر روی سطح موثرتر خواهد بود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره رنگ ساختمانی