دسته بندی ها

روف تایل

جستجوی روف تایل نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل روف تایل

امروزه یکی از رایج ترین پوشش‌ها برای سقف‌های شیبدار روف تایل است. این پوشش مخصوص سقف علاوه بر زیبایی خاص، یک حس بسیار نوستالوژیک در انسان ایجاد می‌کند و یادآور معماری سنتی است. اما نکته اصلی در استفاده از روف تایل علاوه بر بحث زیبایی شناسی آن اطمینان از انتخاب صحیح آن است. امروزه انواع مختلف از تایل‌های مخصوص سقف در بازار موجود است و تا حد زیادی بازار اشباع شده است. قبل از انتخاب روف تایل بهتر است همه جوانب مثبت و منفی، هزینه‌های احتمالی آن را به دقت بسنجید. در ادامه به معرفی انواع روف تایل‌های موجود در بازار می‌پردازیم.

روف تایل سفالی

بسیاری از مالکین به هنگام انتخاب روف تایل تنها جنبه زیباشناسی آن را در نظر می‌گیرند تا با افزودن المان‌های زیبا ارزش واقعی خانه خود را بیشتر جلوه دهند. این روف تایل‌های جذاب در انواع شکل و طرح  ارائه می‌شود که به ایجاد ظاهری سنتی و در عین حال مدرنیزه شده کمک می‌کند.

هزینه لازم برای نگهداری نوع سفالی نسبتا کم است، اما این تایل‌ها بسیار شکننده هستند و براحتی در معرض شکستگی قرار می‌گیرد. روف سفالی یکی از بهترین گزینه‌های قابل انتخاب برای سقف‌های شیب‌دار بلند است. استفاده از تایل سفالی در ساختمان‌های بزرگ در مقیاس زیاد مقرون به صرفه نیست و هزینه بردار است اما این نوع با محیط زیست سازگاری بالایی دارد به همین دلیل هم جزو گزینه‌های پر فروش است.

روف تایل بتنی

از نظر زیباشناسی روف تایل بتنی ظاهری مشابه با روف تایل‌های رسی و تخته سنگی دارد، در عین حال دوام روف تایل‌های بتنی بسیار بالاتر است. روف تایل بتنی یکی از رایج ترین انواع کاشی در بازار است که نسبت به سطح عملکردشان بسیار مقرون به صرفه هستند.

هزینه نگهداری تایل‌های بتنی باعث شده است که به یکی از بهترین نوع این صنعت تبدیل شود. البته لازم به ذکر است به دلیل وزن مازاد روف تایل‌های بتنی بهتر است ساختار سقف محکم باشد، به گونه‌ای که بتواند به هنگام نصب وزن روف‌ تایل‌های بتنی را تحمل کند. در بسیاری از موارد از فریم‌های تقویت شده به منظور افزایش تحمل‌پذیری سقف استفاده می‌شود. این نوع بتنی برای سقف با شیب متوسط و شیب بالا مناسب است و در برابر آتش‌سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد.

روف تایل به هم پیوسته

تایل‌های یکپارجه معمولا از کنار هم قراردادن تایل‌ها در یک سطح نسبتا مسطح به دست می‌آید که یکی از ساده ترین و سریع ترین روش‌ها برای استفاده در ساختمان‌ها با سقف شیبدار است. سهولت استفاده، قیمت پایین آن باعث شده است که این نوع تایل در کشورهای اروپایی به خصوص انگلستان بسیار رواج پیدا کند. امروزه متداول ترین ماده در دسترس برای ساخت روف تایل‌های بهم پیوسته بتن است، اما انواع سفالی و سنگی نیز در بازار موجود است.

روف تایل در فرمت بزرگ

اصلی ترین مزیت استفاده از تایل‌های بزرگ تسریع روند نصب و کاهش میزان مواد مصرفی است. این مسئله خبر خوبی برای صاحبان خانه است، چرا که در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانند فرآیند نصب روف‌تایل را به اتمام برسانند.

هر چه اندازه تایل بزرگ باشد، فضای بیشتری می گیرد، در نتیجه این امر باعث کاهش وزن می‌شود. نوع سفالی و بتونی در سایز بزرگ در دسترس هستند، که دارای انواع بافت، رنگ و شکل مختلف هستند.

روف تایل‌ کم ارتفاع

برای سقف با شیب 20 درجه یا کمتر استفاده از نوع کم ارتفاع ایده‌ال ترین گزینه است. این امر باعث می‌شود که بدون نیاز به تعداد زیادی تایل در مدت زمان کوتاهی کار پوشش سقف را به اتمام رساند. صاحبان خانه می‌توانند این مدل کم ارتفاع را به رنگ دلخواه در دو نوع سفالی و بتنی خریداری کنند. در صورتی که از نظر زمانی و مالی محدودیتی وجود داشته باشد، استفاده از روف تایل کم ارتفاع منطقی است.

مزایا

در صنعت ساختمان سازی سعی می‌شود با به کارگیری مرغوب ترین و بهترین مواد و مصالح ساختمانی و بهره گیری از ماشین آلات مدرن تمام اتوماتیک روف تایل با کیفیت بالا و در حد اعلا تولید شود. استفاده از روف تایل به منظور پوشش دهی سقف به خصوص سقف شیبدار مزایایی در پی دارد.

  • سازگاری با محیط زیست: به دلیل عدم استفاده از مواد مضر مانند آهک در فرآیند ساخت تایل این محصول به عنوان یک محصول دوست دار محیط زیست شناخته شده است.
  • مقاومت در برابر بار: استانداردهای تعریف شده برای این سازه به گونه ای است که در شرایط مختلف آب و هوایی در برابر وزن برف، سرعت باد و .... مقاوم هستند.
  • مقاومت در برابر بلایای طبیعی: جنس، چینش، نصب، اتصالات استاندارد و استفاده از پیچ و میخ‌های همگن باعث افزایش پایداری روف تایل شده است، به همین دلیل در برابر طوفان، زلزله، سقوط اجسام و ... مقاوم هستند.
  • عایق در برابر رطوبت: به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت ناشی از باران، برف و تگرگ استفاده از پوشش روف تایل توصیه می‌شود.
  • مقاوم در برابر آتش سوزی، تابش آفتاب و نوسانات دما: تغییرات آب و هوایی در طی فصول مختلف سال، باعث ایجاد انقباض و انبساط در روف تایل نمی‌شود. در طول فرایند ساخت تایل‌ها از مواد اولیه غیر قابل اشتعال بهره گرفته می‌شود تا تحمل  پذیری محصول در برابر نوسانات دما افزایش یابد.

سخن آخر

تصمیم گیری در مورد انتخاب سازه مناسب تا حد زیادی بستگی به عواملی از قبیل طراحی سقف و زمین، بودجه، الزامات نگهداری، دوام بالا، مقاومت در برابر باد، طول عمر و کیفیت محصول دارد. آیا می خواهید روف تایل باعث تحکیم ساختمان شود یا تنها برای جلوه دادن به نمای ساختمان از آن استفاده می‌ کنید؟

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره روف تایل