دسته بندی ها

پرده کرکره و لوردراپه

فروشندگان و مجریان پرده کرکره و لوردراپه

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پرده کرکره و لوردراپه

یکی از مهم ترین بخش های هر دکوراسیون داخلی، انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها است. ممکن است تنوع در طرح و رنگ انواع پرده های موجود، انتخاب را برای شما کمی مشکل کند. یکی از انواع پرده که در سال های اخیر استفاده از آن ها بسیار باب شده است، پرده های کرکره ای است. ممکن است فکر کنید که پرده های کرکره ای قدیمی هستند چراکه در گذشته انواع افقی فلزی آن مرسوم بوده است اما با نگاه اجمالی به بازار پرده ایران می بینید که امروزه پرده های کرکره ای از تنوع طرح و رنگ خوبی برخوردار شده اند و استفاده از آن ها قطعا زیبایی منحصر به فردی به فضای داخلی شما می بخشد.

موارد کاربرد پرده کرکره ای و مزایای استفاده از آن ها


- پرده کرکره ای در خانه های کوچک و نقلی امروزی، یک گزینه بسیار خوب است چراکه این پرده ها عموما در چهارچوب پنجره قرار می گیرند و همراه با آن تزیینات اضافی وجود ندارد. و باعث شلوغ شدن فضا نمی شوند.
- با استفاده از پرده کرکره ای، کنترل نور به سادگی امکان پذیر است. با استفاده از انواع مدرن این پرده ها می توان سایه روشن زیبایی را در فضای داخلی فراهم کرد.
- پرده کرکره ای گزینه بسیار مناسبی برای پنجره آشپزخانه ها است، بخصوص پنجره هایی که سینک ظرفشویی یا اجاق گاز مقابل آن ها قرار دارد. چراکه در چنینی موقعیت هایی پرده کرکره ای را حین آشپزی یا ظرف شستن می توان جمع کرد تا هم آسیبی نبیند و هم حین انجام کار بتوانید منظره بیرون خانه را تماشا کنید. 
- استفاده از پرده کرکره ای به ویژه پرده لوردراپه در کاربری های تجاری از گذشته رایج بوده است. با گسترش انواع پرده های کرکره ای، امروزه استفاده از سایر مدل های مدرن آن نیز رو به افزایش است. امکان چاپ لوگو و آرم شرکت ها بر روی برخی از انواع پرده های کرکره ای نیز امکان پذیر است و این مسئله محبوبیت این پرده ها را بیشتر از پیش کرده است.
- برخی از انواع پرده های کرکره ای از مواد آنتی باکتریال ساخته می شوند و برای محیط های بهداشتی و بیمارستانی کاربرد دارند.
 

انواع پرده کرکره ای و لوردراپه موجود


همانطور که پیشتر ذکر شد، پرده های کرکره ای در طرح ها و رنگ های متنوعی موجود است و در ایران شرکت های متعددی اقدام به تولید و ساخت پرده های کرکره ای یا وارادات آن ها کرده اند. پرده های کرکره ای عموما در دو دسته پرده کرکره ای عمودی و افقی تقسیم می شوند. به غیر از پرده لوردراپه که بصورت عمودی است، سایر پرده های کرکره ای بصورت افقی هستند. در ادامه انواع پرده های کرکره ای معرفی شده اند:
1- پرده کرکره ای عمودی: که به آن پرده لوردراپه نیز گفته می شود، از نوارهای عمودی با عرض 9 یا 13 سانتی متری تشکیل شده اند. نوارهای عمودی را در طول یک ریل که در بالای قاب پنجره نصب می شود، می توان به راست و چپ حرکت داد و از این طریق پرده را باز یا بسته نمود. 
2- پرده کرکره ای افقی معمولی: پرده های افقی در جنس های مختلفی مانند آلومینویم، چوب، pvc و ... تولید می شوند. این پرده ها از نوارهای افقی ساخته شده اند و می توان آن ها را با استفاده از طناب های کناری، بالا یا پایین برد. برخی از انواع این پرده ها به نحوی طراحی شده اند که می توان هم از بالای پنجره پرده را جمع کرد و هم از پایین پنجره.
3- پرده شید: پرده شید در واقع نوعی از پرده کرکره ای افقی است. این پرده ها از یک لایه پارچه تشکیل شده اند که حول یک محور در بالای پنجره می چرخد و از این طریق پرده شید باز یا بسته می شود. در گذشته پرده های شید برای ایجاد سایه به کار برده می شدند به همین خاطر عموما از پارچه های نه چندان ضخیمی ساخته میشدند. اما امروزه پرده های شید در ضخامت های مختلف و در طرح ها و رنگ ها مختلف موجود می باشند. حتی امکان چاپ تصاویر نیز بروی این پرده ها وجود دارد. 
4- پرده شید دو مکانیزه یا پرده روز و شب: پرده های دو مکانیزه در واقع از دو پرده شید تشکیل شده اند. معمولا یکی از این پرده ها نازک تر ئ دیگری ضخیم تر است. پرده ها دو مکانیزه گزینه بسیار خوبی برای کنترل نور در محیط های داخلی هستند.
5- پرده رومی یا رومن: پرده رومی نیز از انواع پرده های کرکره ای افقی است و گزینه مناسبی برای دکوراسیون های داخلی شیک و لاکچری است. پرده رومن از یک لایه پرده پارچه ای تشکیل شده است که با کشیدن طناب کنار پرده، پارچه به سمت بالا جمع شده و بروی هم تا می شود. هرچه به سمت بالا کشیده شود، بر تعداد تای پارچه افزوده می شود.
6- پرده زبرا: در سال های اخیر پرده زبرا محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. این پرده ها از دو لایه پرده راه راه تشکیل شده است که به موازات یکدیگر قرار گرفته اند. برای تنظیم نور، می توان این دو لایه را به نحوی تنظیم نمود که نوارهای هر لایه پشت سر هم یا روبروی هم قرار بگیرند. 
 
 

مطالب مفید درباره پرده کرکره و لوردراپه