دسته بندی ها

لباس کار (تجهیزات ایمنی کار)

فروشندگان و مجریان لباس کار

 • اولین و معتبرترین تولید کننده جعبه های اتش نشانی با بیش از سی سال سابقه فعالیت در پایتخت در سایزها و ابعاد مختلف و با فعالیت سه کارخانه مجهز
  آدرس: خیابان امام خمینی
 • تامين، مشاوره و فروش انواع تجهيزات و ملزومات ايمني، آتش نشاني و حفاظتي
  آدرس: خیابان درختی
 • تولید البسه کار تخصصی تامین تجهیزات حفاظت فردی
  آدرس: چهارراه پارک وی
 • فروشگاه لوازم تجهيزات ايمني و آتش نشاني
  آدرس: حسن آباد

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های لباس کار

تهیه تجهیزات ایمنی یکی از مهمترین اقداماتی است که باید طبق استانداردهای محل کار انتخاب شود. مهم نیست کار چقدر سختی دارد، اگر حفاظت شخصی لازم باشد باید برای محافظت از کارکنان لباس کار پوشیده شود. تجهیزات حفاظتی کارکنان را از آسیب‌ها و حوادث ناشی از کار دور می کند. از این رو خطرات را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهند.

ادامه مطلب

بنابراین کارکنان باید بدانند که چگونه از تجهیزات به درستی استفاده کنند، چرا و چه موقع به آن‌ها احتیاج دارند و چگونه باید آن‌ها را بپوشند.

حتی در صورتی که کارفرمایان سطح بالایی از ایمنی را برای کارکنان خود فراهم کنند باز هم ممکن است خطراتی همچنان باقی بمانند. مانند تماس نزدیک با مواد شیمیایی و در معرض دمای شدید قرار گرفتن، چنین موقعیت‌هایی ممکن است موجب بیماری‌های پوستی نظیر سوزش، سوختگی و با حتی سرطان پوست شود.

علاوه بر این لباس‌های معمولی یا کفش‌های نا مناسب ممکن است منجر به آسیب‌هایی جسمی‌شود. از این رو لباس کار یکی از مهمترین اقدامات برای حفظ جان انسان‌هاست. لباس‌های کار و لباس‌های محافظ در اندازه، شکل و وزن‌های مختلفی وجود دارند و باید بسته به نوع کار انتخاب شوند.

از آنجایی که لباس کار برای انجام کار پوشیده می‌شود باید مقاوم و در عین حال راحت باشد. برخی از لباس‌ها در برابر پارگی نیز باید مقاوم باشند تا در محیط کار از بدن کارکنان محافظت کند. تهیه لباس مخصوص هر کار بر عهده کارفرماست و برخی از آن‌ها ترجیح می‌دهند تا آرم خودشان را بر روی لباس قرار می‌دهند.

آزمایشات مختلفی بر روی لباس کار انجام می گیرد تا بتوانند آن‌ها را از نظر سختی، جنس، مقاومت برای شستشو، تعریق و راحتی بررسی کنند. در نهایت بعد از انجام این آزمایشات اطمینان حاصل می‌شود که می‌توان لباس کار را برای انجام کار مشخصی پوشید.

از چه پارچه‌هایی برای تولید لباس کار استفاده می‌شود؟

برای تولید لباس‌های محافظ از پارچه‌های مختلفی استفاده می‌شود. بیشتر پارچه‌های استفاده شده در تولید این لباس‌ها ترکیبی از چند ماده یا الیاف است تا راحتی و دوام بیشتری را فراهم بیاورند. برخی از پارچه‌های استفاده شده عبارتند از:

الیاف پلی آمید: این الیافت دوام و استحکام بسیار خوبی دارد و از آن در صنعت خودرو سازی و ساخت لوازم ورزشی نیز استفاده می‌شود. از آنجایی که برای لباس کار به دوام نیاز داریم از این الیاف استفاده می‌شود. الیاف پلی آمید رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد و نسبت به سایر پارچه‌ها دیر تر خشک خواهد شد. از این رو برای دستیابی به کارایی و ماندگاری بیشتر از الیاف پلی آمید یا همان نایلون در ترکیب با سایر پارچه‌ها استفاده می‌شود.

الیاف پلی استر: یکی از دلایل محبوبیت الیاف پلی استر جذب عدم جذب رطوبت و وزن کم آن است. از این الیاف در صنعت فرش نیز استفاده می‌شود از این رو دوام خوبی دارد و در برابر شستشو نیز مقاوم است. این الیاف خیلی نرم و راحت نیستند و برای تولید یک لباس با دوام باید از پنبه در کنار پلی استر استفاده کرد. لباس کارهایی که از ترکیب پنبه و الیاف پلی استر ساخته می‌شوند در برابر حرارت و نور خورشید مقاومت خوبی دارند. 

الیاف طبیعی: الیاف های طبیعی، به دسته ای از الیاف‌ها گفته می‌شود که در تولید آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده نشده باشد. پنبه، کتان و کنف جزو الیاف‌های طبیعی هستند که از آن‌ها در تولید لباس کار استفاده می‌شود. الیاف‌های طبیعی بسیار راحت و گرم هستند اما دوام و استحکام زیادی ندارند از این رو آن‌ها را باید با الیاف مصنوعی ترکیب و استفاده کرد.

الیاف با کارایی بالا: امروزه پیشرفت تکنولوژی امکان تولید الیاف‌هایی با کارایی بالا و ویژگی‌های خاص را فراهم کرده است. الیاف‌های سرامیکی، استنلس استیل (استیل ضد زنگ)؛ آلومینومی و کربن جزو الیاف‌هایی هستند که از آن‌ها در تولید لباس کار استفاده می‌شوند. این الیاف‌ها امکان تولید لباس‌هایی مقاوم در برابر سوراخ و برش را فراهم ساخته اند. از این رو برای تولید لباس‌هایی با استحکام و کارایی بسیار بالا از ترکیب این الیاف‌ها استفاده می‌شود.

وزن پارچه‌های استفاده شده در تولید لباس کار

هر یک از الیاف به کار رفته در تولید لباس‌ها وزن مختلفی دارند. وزن‌های مختلف، سطوح مختلفی از مقاومت فراهم می آورند. از این رو برای طراحی لباسی مناسب باید وزن را به عنوان یک فاکتور مهم در نظر گرفت برای مثال یک لباس سبک خنک تر از یک لباس سنگین است. وزن پارچه به صورت گرم در متر مربع اندازه گیری می‌شود.

 • پارچه‌های سبک 155 گرم در متر مربع وزن دارند و از آن‌ها برای تولید لباس‌های محافظ چند لایه یا لباس‌های سبک استفاده می‌شود.
 • پارچه‌هایی با وزن متوسط 190 گرم در متر مربع وزن دارند و از آن‌ها بیشتر برای تولید شلوارهای محافظ استفاده می‌شود.
 • پارچه‌های سنگین 310 گرم در متر مربع وزن دارند و از آن‌ها برای تولید لباس کارهای مقاوم و با دوام استفاده می‌شود. 

ویژگی‌های لباس کار با کیفیت

رنگ ثابت: ماندگاری رنگ یکی از فاکتورهای یک لباس خوب است. لباس کار به صورت روزانه استفاده می‌شود از این رو مرتب باید شسته شود به همین دلیل باید رنگ ثابتی داشته باشد. 

استحکام: استحکام و مقاومت پارچه فاکتور بسیار مهمی است. برای انجام کارهای تخصصی پارچه لباس کار باید استحکام بالایی داشته باشد تا از جان کارکنان محافظت کند. پارچه‌هایی که استحکام بیشتری داشته باشند، ماندگاری طولانی تر و محافظت بیشتری دارند.

آب رفتگی: لباس کار باید در فواصل زمانی کوتاهی شسته شوند از این رو باید کیفیت پارچه به گونه ای باشد که پس از شستن تغییر اندازه ندهد. 

راحتی: راحتی یکی دیگر از ویژگی‌های یک لباس کار خوب است. نوع پارچه و نحوه دوخت آن در راحتی لباس تاثیر زیادی دارند. 

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون