دسته بندی ها

درب کشویی و ریلی

فروشندگان و مجریان درب کشویی و ریلی

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل درب کشویی

در دنیای امروزی، استفاده حداکثری از فضای موجود اهمیت زیادی دارد. این امر را می توان در طراحی وسایل کم جا، معماری های مدرن و حتی درب های ورودی مشاهده کرد. درب ها علاوه بر عملکرد جداکننده و ارتباطی شان، امروزه نقش مهمی در دکوراسیون و طراحی داخلی، بهینه سازی فضای داخلی و حتی محافظتی ایفا می کنند. مدل های متنوع درب ها امکان انتخاب بهترین گزینه را با توجه به الزامات مدنظر فراهم می کند.درب کشویی و یا ریلی، بهترین و محبوب ترین گزینه برای فضاهای محدود محسوب می شوند.


درب کشویی که با نام درب ریلی نیز شناخته می شود، یکی از کاربردی ترین مدل های موجود در بازار محسوب می شود. کاربرد درب کشویی به درب ورودی اتاق ها محدود نمی شود و می توان از عملکرد و شیوه حرکتی آن برای درب های کمد دیواری، درب پارکینگ،ورودی ساختمان ها، درب اتاق های ادارات، ورودی فروشگاه ها و هر فضای دیگری که نیاز به درب ورودی دارد به کار برد. علاوه بر موارد ذکر شده، می توان از درب های کشویی برای پوشاندن فضا و یا وسایل خاصی مانند تلویزیون، لوازم آشپرخانه و یا کتابخانه دیواری استفاده کرد. به این ترتیب با صرف کمترین فضای ممکن، می توان به مرتب بودن فضای موجود کمک کرد.


 عملکرد درب کشویی همانطور که از نام آن مشخص است،به صورت حرکت افقی و در راستای درب به سمت چب و یا راست است. این سبک حرکتی که از درب های سنتی و رایج  در طراحی داخلی ژاپن نشات گرفته است، کمترین فضای ممکن را برای باز و بسته شدن اشغال می کند. 

درب کشویی برای فضاهای داخلی

درب کشویی هایی که برای فضای داخلی به کار می روند معمولا به صورت مدل های ساده، تا شونده، جمع شونده یا تلسکوپی، پنهان شونده و دوتایی اند.
درب کشویی ساده برای باز شدن تنها به یک سمت حرکت می کند و  با حرکت افقی خود، بر روی نیمه دیگر درب که ثابت است قرار می گیرد.
درب کشویی تاشونده در بدنه خود دارای تقسیماتی مانند پره های آکاردئون است که در هنگام استفاده از درب و عبور و مرور، این تاها جمع می شوند و به یک سمت هدایت می شوند. بدنه این درب ها می تواند از جنس چرم مصنوعی باشد که در این صورت دارای طرح های چاپی بسیار متنوعی است و یا می تواند از جنس مواد مشابه نمونه های دیگر باشد.
درب کشویی و ریلی تلسکوپی یا جمع شونده به صورت چند بخش است که در هنگام جمع شدن، در داخل هم قرار می گیرند و فضای نهایی که اشغال می شود به اندازه قطعه ای است که همه بخش های دیگر را در خود جای داده است.
درب کشویی پنهان شونده عملکردی یکسان دارد و تنها تفاوت آن با مدل های دیگر، قرار گرفتن کل بدنه درب در هنگام استفاده در داخل دیوار است، به این ترتیب فضای اشغال شده توسط درب به صفر می رسد.
درب های کشویی دوتایی دارای دو بخش اند و از وسط به دو سمت مخالف حرکت داده می شوند. 
در تمامی مدل های اشاره شده، حرکت بدنه و صفحه اصلی درب، بر روی ریل هایی است که در بالا یا پایین یا هر دو بخش قاب درب تعبیه شده است.


درب های کشویی که در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند می توانند از جنس شیشه های شفاف، مات و نیمه مات، چوب، کامپوزیت های روکش دار و ترکیب این موارد و یا هر متریال جامد مناسب برای این سبک درب ها باشد.
 از درب های کشویی برای جداسازی فضاهای داخلی، اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه و هر فضای دیگری استفاده می شود. در موارد دیگر از این سبک درب ها برای کمد های دیواری، پوشش دهنده فضاهای محدود، پوشش دهنده کتابخانه و تلویزیون و هر المان دیگری استفاده کرد. 
درب کشویی بیشترین آزادی عمل را در کنار کمترین فضای اشغال شده ایجاد می کند و در اکثر خانه های امروزی با معماری ها و سبک دکوراسیون های مختلف به کار می رود. به جز درب کشویی پنهان شونده، مدل های دیگر نیاز به شرایط خاصی ندارند و می توان در خانه های آماده آن ها را نصب و اجرا کرد. در مورد درب های پنهان شونده، به علت قرار گرفتن درب در داخل دیوار، بهتر است این درب در هنگام ساخت خانه و یا در طی مراحل بازسازی نصب و اجرا شود.
تنوع بالای جنس، رنگ و بافت این سبک درب ها، درکنار ویژگی های مثبت دیگر آن، این گزینه را پاسخگوی هر سلیقه و سبکی می کند.

درب ریلی  و کشویی برای فضاهای بیرونی


از این درب ها برای وروی ساختمان ها، کارخانه جات، انبارها، مراکز بیمارستانی، درب های پارکینگ های مجتمع ها و ... به کار می روند. درب های ریلی معمولا از جنس فلز و یا شیشه اند و به صورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک عمل می کنند. نمونه های تمام اتوماتیک آن توسط سنسور چشمی عمل می کند و نمونه نیمه اتوماتیک آن مانند درب پارکینگ ها، از طریق ریموت عمل می کند. در درب های ریلی نیمه اتوماتیک و اتوماتیک، موتور متصل به درب ها وظیفه حرکت دادن درب ها را ایفا می کند. این نوع درب ها به صورت تک لنگه و دو لنگه ارائه می شوند.این درب ها برای هر ورودی با فضای محدود و یا هر فضایی با تردد های بالا نیز قابل استفاده است.

نکات مهم در مورد درب کشویی و ریلی

• اطمینان از مرغوب و مناسب بودن جنس بدنه، ریل ها و اتصالات
• اطمینان از سالم و مرغوب بودن تجهیزات جانبی برقی درب های ریلی اتوماتیک
• تناسب بین طرح و رنگ و تم درب انتخاب شده با فضای اطراف آن و یا دکوراسیون داخلی فضای مدنظر
• نصب درب توسط افراد متخصص برای اطمینان از عملکرد درست، بدون صدا و راحت  توسط  افراد در حین استفاده
• انتخاب مدل مناسب برای فضای مد نظر و یا ورودی مد نظر با توجه به فضای موجود برای درب، میزان تردد، طول عمر مفید مورد انتظار، میزان معلوم بودن سمت دیگر و در نهایت بودجه تخصیص داده شده
• مشورت با ارائه دهندگان درب های کشویی و ریلی برای انتخاب بهترین گزینه با توجه به الزامات مورد نظر و شرایط محیطی محل اجرا
• سرویس دهی درب های ریلی اتوماتیک مورد استفاده در ورودی ها و پارکینگ ها در مواقع وقو هر گونه اخلال در عملکرد و یا خرابی توسط نمایندگی های معتبر
• توجه به وزن کلی بدنه درب و نوع و کشش موتور مورد استفاده در درب های ریلی اتوماتیک
• حداقل بودن سروصدا در هنگام باز و بسته شدن درب
• زیرسازی و آماده سازی های مناسب برای درب های ریلی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مانند ایجاد شیب مناسب و محل مناسب برای قاب در و ...

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره درب کشویی