دسته بندی ها

اعلام حریق (سیستم اعلام و اطفاء حریق)

فروشندگان و مجریان سیستم اعلام و اطفاء حریق

 • تاسیسات ایمن گروهی پیشرو در زمینه مشاوره و فروش نصب سیستم های اعلام و اطفاء حریق هوشمند و تجهیزات آتش نشانی , سیستم های مدرن آبرسانی , انواع پمپ , الکتروپمپ و بوستر پمپ و مخزن فعالیت دارد.
  آدرس: بازار آهن شاد آباد
 • نمایندگی انحصاری سیستم های حفاظتی و اعلام حریق هورینگ، پرلا و سایان و دزدگیرهای پرلا در خراسان رضوی / شمالی / جنوبی ارائه دهنده خدمات فروش ،پس از فروش،اجرا ومشاوره
  آدرس: میدان موسوی قوچانی
 • اکسیر فناوری هنگام با برخورداری از بیست سال سابقه درخشان در واردات ، مشاوره ، نصب و راه اندازی سیستمهای اعلام حریق و حفاظتی در ایران جزو پیشگامان این صنعت می باشد .
  آدرس: میدان آرژانتین-خ الوند
 • فروش نصب و اجرای سیستم های اعلام و اطفا حریق فروش کابل های ضد حریق Oren و 2m
  آدرس: سید خندان
 • شرکت مدرن کار نماینده رسمی فروش توپ ضد حریق Rufo
  آدرس: مرزداران
 • بزرگترین مرکز فروش درب ضد حریق استاندارد و لوازم آتش نشانی در تهران و کرج با نازلترین قیمت و کیفیت بالا با مشاوره رایگان و بازدید از محل
  آدرس: جمهوری
 • مجری هوشمند سازی ساختمان سیستم های اعلام حریق
  آدرس: کل استان
 • تامین کننده تجهیزات اعلام حریق زیمنس ، نوتیفایر ، جی اس تی و ... اطفا حریق اتاق سرور،اطفا حریق آیروسل،اطفا حریق fm۲۰۰,اطفا حریق فوم,اطفا حریق اسپرینکل
  آدرس: پاسداران
 • نصب، فروش و راه اندازی سیستم اعلام حریق همدان تا گرفتن تاییدیه اتش نشانی با شما هستیم
  آدرس: همرستان
 • نماینده انحصاری سیستم های اعلام حریق cofem اسپانیا در ایران
  آدرس: خیابان چهارباغ خواجو
 • طراحی پلان اعلام و اطفاء حریق مشاوره و اجرا تعمیر و نگهداری انواع تجهیزات اعلام و اطفاء حریق اخذ تاییدیه آتشنشانی بمنظور گرفتن پایان کار ساختمان
  آدرس: شهرک علمی تحقیقاتی
 • فروش و اجرای پروژه های اعلام و اطفای حریق الکترونیک ساختمان و دوربین مداربسته اطفای حریق اتوماتیک اسپرینکلر در استان قم نمایندگی اسپرینکلر های فایرگارد در قم
  آدرس: تمام شهر
 • نصب وراه اندازی سیستم اعلام حریق در اصفهان . رفع ایرادات و سرویس سیستم اعلام حریق ساختمان های اداری و مسکونی در اصفهان و حومه.
  آدرس: بلوارکشاورز
 • فروش و شارژ کپسول آتش نشانی، سیستم اعلام و اطفا حریق، سیستم اطفا حریق FM200، تجهیزات آتش نشانی، جعبه آتش نشانی
  آدرس: یوسف آباد

راهنمای خرید و انتخاب انواع سیستم های اعلام حریق

آتش سوزی یکی از حادثه‌هایی است که ممکن است زیان بار باشد. اما از طرفی اگر عامل آتش سوزی و مکان آن زود مشخص شود می‌توان از گسترش آن جلوگیری کرد. به کمک تجهیزات ایمنی می‌توان از گسترش آتش سوزی جلوگیری کرد و تلفات ناشی از آن را به حداقل رساند. یکی از اقداماتی که می‌توان انجام دارد استفاده از سیستم اعلام حریق است. سیستم خودکار اعلام حریق نقش مهمی در جلوگیری از تلفات هنگام آتش سوزی دارد. این سیستم‌ها می‌توانند به همان اندازه ای که مهم هستند پیچیده نیز باشند. 

ادامه مطلب

هدف اصلی سیستم اعلام حریق خودکار، تشخیص آتش سوزی در مراحل اولیه، اطلاع رسانی به ساکنین ساختمان و ارسال گزارش اضطراری به مسئولان است. از چنین تجهیزاتی در ساختمان‌های تجاری و مسکونی استفاده می‌شود، ایمنی زیادی برای ساختمان را فراهم خواهد آورد.

سیستم اعلام حریق شامل دستگاه‌های مختلفی است که این دستگاه‌ها در صورت وقوع آتش سوزی برای شناسایی و اخطار به مردم از طریق سیگنال‌های صوتی یا تصویری با یکدیگر کار می‌کنند. برخی از سیستم‌ها اعلام حریق ممکن است در صورت وجود دود، مونوکسید کربن یا سایر خطرات نیز به ساکنین ساختمان هشدار دهند.

این نوع سیستم‌ها تمام ماژول‌های اعلام حریق را در یک ساختمان کنترل می‌کنند و شامل دستگاه‌های مختلفی هستند. این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • دستگاه‌های آغاز کننده سیستم اعلام حریق: این دستگاه به عنوان ورودی واحد کنترل عمل می‌کند. دتکتورهای دودی و حسگرهای حرارتی نمونه ای از این دستگاه‌ها هستند.
 • لوازم هشدار دهنده: آژیرها یا دستگاه‌هایی که صدایی بلند تولید می‌کنند بخشی از این سیستم هستند. این آژیرها کمک می‌کند تا ساکنین بتوانند زودتر ساختمان را ترک کنند.
 • واحدهای کنترل آتش: سیستم‌های آب پاش یا سیستم‌های خاموش کننده آتش کمک می‌کنند تا آتش خاموش شود یا حداقل از گسترش آن جلوگیری شود.
 • منبع تغذیه: منبع تغذیه این سیستم‌ها 120-240 ولتی است و به همراه مدار یکسو سازی داخل پنل قرار می گیرد. در صورتی که برق ساختمان قطع شود می‌توان به وسیله باطری خشک برق مورد نیاز آن را تامین کرد.

انواع هشدار دهنده سیستم اعلام حریق

دتکتورهای حرارتی: ردیاب‌ها یا دتکتورهای حرارتی قدیمی ترین دستگاه تشخیص خودکار آتش سوزی هستند. این ردیاب‌ها یک سنسور داخلی دارند که با افزایش دما بیشتر از حد تعیین شده، فعال می‌شوند. این نوع ردیاب‌ها برای فضاهای محدود و کوچک مناسب است و در تشخیص آتش سوزی، کند عمل می‌کنند.

هشدار دهنده‌های دودی: هشدارهای دودی نیز باید در هر طبقه از خانه نصب شوند. از آنجایی که دود به سمت بالا حرکت می‌کند باید این دستگاه نیز بر روی دیوار نصب شود و از پنجره یا مجاری هوایی دور باشد. هشدار دهنده‌های دودی نسبت به دتکتورهای حرارتی  سریعتر آتش سوزی را تشخیص می دهند. در حال حاضر سه نوع هشدار دهنده دودی در بازار وجود دارد: یونیزاسیون، فوتو الکتریک و یا ترکیب یونیزاسیون/ فوتو الکتریک.

دتکتورهای مونوکسید کربن: مونو کسید کربن گازی بی رنگ، بی بو و کشنده است. در سیستم‌های اعلام حریق برای محافظت از ساکنان در برابر گاز مونو کسید کربن می‌توان از این نوع دتکتور استفاده کرد.

آشکار سازهای چند حسگره: آشکار سازهای چند حسگره، ترکیبی از سنسورهای نوری و گرمایی است. این نوع آشکار سازها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر طیف گسترده ای از آتش سوزی‌ها حساس باشند.

مزایای سیستم اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق مزایای زیادی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

دریافت سریع سیگنال‌ها: به کمک سیستم‌های اعلام حریق و هشدارهایی بلندی که ایجاد می‌شود می‌توان سریعا ساکنین ساختمان را از آتش سوزی آگاه کرد. آتش سوزی که در شب رخ می‌دهد منجر به مرگ افراد زیادی در اثر سوختن یا استنشاق مونوکسید کربن می‌شود از این رو به کمک سیستم اعلام حریق می‌توان جان افراد زیادی را نجات داد.

کنترل آتش بدون مداخله انسانی: به کمک سیستم‌های اعلام حریق می‌توان بدون مداخله انسانی از گسترش آتش جلوگیری کرد. به کمک تاسیسات نظارتی این سیستم، آتش نشان‌ها بدون دریافت تماس از طرق ساکنین ساختمان می‌توانند اقدامات لازم برای خاموش کردن آتش را انجام دهند.

انعطاف پذیری در نصب: سیستم‌های اعلام حریق انعطاف پذیری بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را در تمامی ساختمان‌ها و در هر مکانی نصب کرد.

مقرون به صرفه بودن: سیستم‌های اعلام حریق کاملا مقرون به صرفه هستند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نصب چنین سیستم‌هایی هزینه زیادی به دنبال خواهد داشت در حالیکه سیستم‌های اعلام حریق نسبتا ارزان هستند. در نتیجه صاحب ساختمان با صرف هزینه ای مقرون به صرفه می‌تواند آرامش خاطر بیشتری داشته باشد.

کاهش خسارت: بهترین را برای کاهش خسارت و تلفات ناشی از آتش سوزی نصب سیستم‌های اعلام حریق است. این سیستم سریعا آتش سوزی را تشخیص می‌دهد و افراد را آگاه می سازد. در نتیجه ساکنین خانه فرصت فرار بیشتری خواهند داشت و حتی می‌توانند برخی از وسایل خانه را نیز نجات بدهند.

سهولت تعمیر و نگهداری: سیستم اعلام حریق 7 روز هفته به صورت 24 ساعته کار نظارت بر آتش سوزی و هشدار به ساکنین را انجام می‌دهد و علی رغم کار مهمی که انجام می‌دهد به نگهداری یا تعمیر زیادی نیاز ندارد. تنها نگهداری که این سیستم‌ها نیاز دارند این است که باید هر 6 ماه یک بار توسط یک متخصص بازرسی شوند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون