دسته بندی ها

بالابر و کلایمر

فروشندگان و مجریان بالابر و کلایمر

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل بالابر

بالابر / كــلايمــر
در ساختمان‌ها و در شهر جاهایی وجود دارد که لازم است برای تعمير و نگهداري، نظافت، نقاشي، نصب كامپوزيت پنل و به‌طوركلي بازسازي و نماسازي، دسترسی به آنها آسان باشد مانند برج‌ها، سدهای بتنی، پل‌ها، سيلوها، مخازن نفت و سازه‌های پالایشگاهی و نیروگاهی، دیواره و زیرپل‌ها، تابلوهای تبلیغاتی بزرگ و داخل پاسیوهای ساختمان‌ها. بالابر، کلایمر یا همان داربست معلق که با نام‌های دیگری مانند بسکت یا قندوله هم شناخته می شود، وسیله‌ای است برای دسترسی ایمن به نقاط مرتفع. در واقع بالابر جایگزین مناسبی است که برای داربست فلزی که به طور سنتی برای کار در ارتفاع استفاده می‌شده است و امروز در دنیا برای ساختمان‌های بلندتر از پنج طبقه، به دلیل ناامن و غیر استاندارد بودن، منسوخ شده است. 


پارامترهای دخیل در طراحی بالابر نوع کاربری، ظرفیت کاری و ضریب امنیت هستند که براساس این پارامترها در شکل‌ها و انواع مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. بالابرها در سه دسته کلی نفربر، حامل مصالح و تجهیزات و سکوی اجرای عملیات وجود دارند. بالابر معمولا به صورت مدولار ساخته می‌شوند به این معنا که تمام قسمت‌های دستگاه را پیچ و مهره به‌هم وصل می‌کند.
بالابر از نظر فناوری به کار رفته در ساخت آن به سه دسته برقی، مکانیکی و ریلی تقسیم می‌شود. به عبارت دیگر دستگاه می‌تواند هم به‌صورت دستی و هم به کمک موتور برقی حرکت کند . بالابر دستی به دلیل سرعت کمتر و ارزان‌تر بودن، بیشتر در ساختمان‌های کم ارتفاع کاربرد دارد .


سیستم ایمنی به کار رفته در بالابرها برای جلوگیری از سقوط، ترمز پاراشوت، ترمز کمانی و ترمز لنتی، است و  علاوه بر اینها کابل امنیتی مستقل دیگری هم وجود داردکه در مواقع اضطراری و در صورت از کار افتادن سیستم‌های موجود توسط یک سیستم ترمز موازی وارد عمل شده و کل مجموعه را قفل می‌کند. عملکرد سیستم توقف امنیتی بالابر به تناسب افزایش وزن سازه و ملحقات آن افزایش می‌یابد. 
از نظر نوع حرکت، بالابرها دو دسته هستند، بالابرهایی با موتور وینچی که فقط عمودی حرکت می‌کنند. در این مدل دو پایه دستگاه در بالای ساختمان قرار می‌گیرد و به وسیله سیم بکسل به موتور وینچی داخل سبد متصل می‌شود. بالابرهایی هم حرکت عمودی و هم افقی دارند؛ در این مدل که گران‌قیمت‌تر است، ریلی در بالای ساختمان قرار می‌گیرد که امکان حرکت دستی و برقی را فراهم می‌کند.

مزایای بالابر


کاربرد بالابر به دلیل مزیت‌هایی که دارد، روز به روز گسترده‌تر می‌شود. مهم‌ترین مزایایی که این وسیله را در رتبه بالاتری نسبت به داربست فلزی قرار می‌دهد، عبارتند از:
ارتقای امنیت کارگران به دلیل استفاده از کابل‌های پشتیبان، پاراشوت، قفل ایمنی و ترمز اضطراری
نصب و راه‌اندازی آسان
سهولت در مونتاژ و جمع‌آوری پس از پایان کار
کم‌هزینه بودن برپایی بالابر نسبت به داربست 
انتقال پرسنل و تجهیزات با سرعت و سهولت بیشتر 
دسترسی بدون محدودیت ارتفاع به ساختمان‌های بلند
امکان طراحی سبد به شکل‌های هندسی مختلف 

انواع بالابر


بالابرها انواع و کاربردهای گوناگونی دارند که نوع بالابر مناسب برای پروژۀ در دست انجام براساس نوع نیاز انتخاب می‌شود. اما بالابرها به دو دستۀ کلی تقسیم می‌شوند:


بالابرهای موقت:

به‌راحتي و سرعت قابل مونتاژ و راه‌اندازي هستند و  می‌توان به‌طور دائم يا موقت از آنها استفاده کرده و پس از پايان كار جمع‌آوري شده و به انبار يا ساختمان ديگر منتقل شوند. بالابر موقت دو نوع است: 
سیستم بالابر پرتابل برقی:  نیروی لازم برای وینچ‌ها را الکتروموتور تأمین می‌کند. بیشتر بالابرها به‌وسیلۀ برق سه فاز کار می‌کنند، ولی امکان نصب تابلو برق دستگاه  به تبدیل‌کنندۀ یک به سه هم وجود دارد تا بالابر با برق تک فاز هم کار کند.
سیستم بالابر پرتابل دستی یا مکانیکی: بالابری است که نیروی لازم برای حرکت  بالا دستگاه را  پدال زدن افراد تامین می‌کند. کابین دستگاه‌های بالابر دستی و پرتابل برقی مشابه است ولی ظرفیت بالابر دستی از بالابر برقی کمتر است. مزیت این دستگاه نسبت به نوع برقی اینست که نیاز به جریان برق ندارد و قیمت تمام شده آن پایین‌تر است.
 بالابرهای دائمی Building maintenance units = BMU یا واحدهای حفظ و نگهداری ساختمان: براي آسمانخراش‌ها يا ساختمان‌هاي بسيار بلند طراحي شده‌اند. ویژگی  اين نوع بالابر اینست که علاوه بر حركت عمودي در ارتفاع ساختمان در سطح افق و همچنين در محور Z هم قابلیت حرکت خودکار دارد.  این دستگاه‌ها به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند:


 بالابر مونوریل:

دور تا دور کرنیش بنا ریل‌کشی می‌شود و  برای ایجاد هماهنگی بیشتر با نمای ساختمان کابین از استیل و آلومینیوم ساخته می‌شود که زیبایی و دوام بیشتری دارد و برای جلوگیری از معلق ماندن سیم‌های بکسل‌ مونوریل‌ها به سیم بکسل جمع‌کن مجهز هستند. کابین مونوریل تک موتوره یا دوموتوره است. حرکت افقی بالابر مونوریل از طریق ترولی‌های مخصوص شیب‌نورد است که می‌توانند مسیری با شیب 90 درجه را هم طی کنند؛ ترولی های معمولی حداکثر تا 10 درجه شیب را طی می‌کنند. 


بالابر پیش‌رونده:

نوع خاصی از کابین BMU است که در آن از مقداری وزنه و یک یا چند جک هیدرولیکی یا پیچی برای خروج کابین از وضعیت شاغول استفاده می‌شود به این‌ ترتیب که پس از توقف، اپراتور در یک ارتفاع مشخص، جک هیدرولیک یا پیچی را فعال کرده، وزنه تعادل را به عقب می‌کشد و در نتیجه کابین به همان مقدار به جلو حرکت می‌کند.این نوع بالابر در ساختمان‌ها و سازه‌های صنعتی کاربرد دارد که شیب منفی دارند و دسترسی به نقاطی از شیب منفی بدنه دشوار است. سیستم‌های پیش‌رونده، روی مونوریل، سیستم روف کار و هم سیستم کلایمر بازویی گردون قابل نصب است.


 بالابر روف‌کار:

در این سیستم پشت دیوار جان‌پناه یا کف پشت‌بام ریل‌گذاری می‌شود. حرکت افقی روی ریل‌ها از طریق دو عدد پیش‌روندۀ الکتریکی انجام می‌شود. کابین که می‌تواند تک یا دو موتوره باشد توسط یک بوم هیدرولیکی که بسته به شکل و وضعیت ساختمان قابل طراحی است، نگهداشته می‌شود. مزیت‌های این سیستم نسبت به سیستم مونوریل اینست که می‌توان فاصله کابین  از سطح عمودی ساختمان را به دلخواه تغییر داد و پس از پایان کار آن کابین را به پشت بام منتقل کرد تا از بیرون قابل مشاهده نباشد. 


 بالابر بازویی گردون:

در بناهایی استفاده می‌شود که به سبب وجود برخی تأسیسات در کناره‌های پشت بام و یا اهمیت نمای بیرونی، سیستم‌های مونوریل یا روف‌کار کاربرد ندارند؛ به این صورت که یک بوم هیدرولیکی یا الکتریکی دنده‌ای در مرکز پشت بام نصب می‌شود و قابلیت این را دارد که  ضمن چرخش 360 درجه‌ای بوم، طول آن را هم تغییر دهد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره بالابر