دسته بندی ها

بازسازی و نوسازی ساختمان

فروشندگان و مجریان بازسازی و نوسازی ساختمان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل بازسازی و نوسازی ساختمان

این روز ها مردم خیلی بیشتر از قبل به زیبایی و دکوراسیون و البته نمای بیرونی ساختمان ها توجه می کنند. دیگر دوره ی خانه های با نمای سیمانی و درب و پنجره های معمولی و قدیمی به سر آمده است و خیلی از افراد به فکر ساختن خانه هایی با شکل و شمایل زیبا افتاده اند. همین موضوع باعث شده خیلی از خانه های قدیمی تخریب شده و جای شان را به برج ها و آپارتمان های سر به فلک کشیده و شلوغ بدهند. این که این کار خوب است یا خیر موضوع بحث ما نیست. بلکه مهم فرآیندی است که در جریان این تغییرات اتفاق می افتد. تعداد زیادی از افراد توانایی مالی لازم برای ساختن خانه را از نو ندارند به همین دلیل تصمیم می گیرند با ایجاد اندکی تغییرات داخلی، خانه را به روز کنند. این جاست که بازسازی ساختمان ها به عنوان موضوعی مهم مطرح می شود و خیلی از افراد تصمیم می گیرند پیاده اش کنند. اما برای انجام بازسازی درست باید هدف داشته باشیم و اطلاعات لازم را پیش از هر اقدامی جمع آوری کنیم.

بازسازی ساختمان ها می تواند تنها در قسمتی از خانه انجام شود و یا کل ساختمان را بازسازی کرد. انتخاب یکی از این دو گزینه بستگی به زمان و بودجه ای دارد که در اختیار خواهید داشت.

ایده های بازسازی ساختمان ها

اپن کردن آشپزخانه

آشپزخانه تاثیر زیادی در نمای دکوراسیون داخلی خانه ها دارد. معمولا خانه های خیلی قدیمی آشپزخانه های قدیمی دارند که مانند یک اتاق محصور و در دار است اما خانه های امروزی که آشپزخانه اپن دارند در نگاه اول توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. از طرف دیگر در آشپزخانه های اپن استفاده از کابینت های زیبا هم می تواند خانه را زیبا تر کند و آشپزخانه های اپن مزیت دیگری که دارند این است که دل باز تر هستند. پس یک ایده اصلی همین اپن کردن آشپزخانه می باشد که می توانید به طور جدی به آن فکر کنید. در مورد آشپزخانه هایی که اپن هستند می توانید با تغییر دادن کابینت ها مثلا از نوع فلزی به چوبی و ام دی اف تغییراتی اساسی ایجاد کنید.

عوض کردن شیر آلات سرویس بهداشتی و یا کاشی ها

این هم یک ایده خوب برای بازسازی ساختمان ها می باشد. شیر آلات قدیمی در مقایسه با شیر آلات فانتزی امروزی زیبایی کمتری دارند. و وقتی شیر آلات قدیمی را با انواع جدید عوض کنید متوجه تاثیر فوق العاده آن خواهید شد. مثلا استفاده از شیر آلات اهرمی به جای انواع مدل های قدیمی. تعویض کردن کاشی ها هم می توانید اجرا کنید اما این کار به هزینه بیشتری و البته زمان زیاد تری احتیاج دارد و برای هر کسی عملی نخواهد بود.

استفاده از کاغذ دیواری به جای رنگ آمیزی دیوار ها

گاهی با مرور زمان دیوار ها رنگ شان کدر و تیره می شود که با خودتان فکر می کنید چقدر خوب بود اگر می توانستید رنگ جدیدی روی آن ها بزنید. اما وقتی به بوی رنگ و دردسر های آن فکر می کنید ممکن است پشیمان شوید. در این جا است که کاغذ دیواری ها به عنوان بهترین گزینه مطرح می شوند. استفاده از کاغذ دیواری ها با طرح ها و رنگ های متنوع می تواند شما را برای رسیدن به یک تغییر درست و حسابی در دیوار ها کمک کند. حتما در انتخاب کاغذ دیواری ها به قابل شست و شو بودن آن ها توجه کنید که بتوانید به راحتی آن ها را از آلودگی حفظ کنید.

تعویض کردن کف پوش های خانه

کف پوش های خانه را می توانید به آسانی و با صرف هزینه ای معقول عوض کنید. این کار در زیبایی خانه تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و تا اندازه زیادی دکوراسیون خانه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اگرچه انجام این کار ها در زمان های خیلی کوتاه امکان پذیر نیست ولی باید به نتیجه آن هم توجه داشت.

تعویض تاسیسات

این کار، هم به بازسازی ساختمان و به روز شدن خانه شما می انجامد و هم می توان با این روش در مصرف انرژی تا اندازه زیادی صرفه جویی کرد. پس به فکر استفاده از تاسیساتی به روز و جدید باشید.

بازسازی نمای بیرونی

مواردی که ذکر شد همگی در داخل خانه ها انجام می شود و نتیجه آن زیبا تر شدن دکوراسیون داخلی خانه می باشد. اما گاهی زیبا تر کردن نمای بیرونی مورد نظر می باشد که برای این هدف باید نمای ساختمان را تغییر داد. مثلا استفاده از سنگ های تزیینی و یا متریال مخصوص نماکاری و حتی آجر های تزیینی که برای این کار طراحی شده اند.

ایده هایی که مطرح شد همگی برای بازسازی ساختمان ها به کار می روند اما در کنار این ها ایده های خیلی زیاد تر و در اندازه های بزرگ و کوچک وجود دارد که می توان آن ها را پیاده کرد و تا اندازه خیلی زیادی به سلیقه و بودجه افراد بستگی دارد. پس قانونی برای بازسازی ساختمان ها وجود ندارد و می توان راه های مختلف را اجرا کرد. برای این کار حتما با طراحان داخلی مشورت کنید و از نظر آن ها برای خانه خودتان سوال کنید. فراموش نکنید برای هر خانه ای تغییرات خاص خودش مناسب خواهد بود.

با انجام بازسازی و نوسازی ساختمان به ساختمان‌ها جلوه ای خاص بدهید

ساختمان‌ها بعد از اینکه چندین سال از ساخت آن‌ها گذشت، فرسوده می شوند. از این رو همیشه یک سوال در ذهن افراد وجود دارد که در این حالت ساخت یک ساختمان جدید بهتر است یا بازسازی آن؟ انتخاب بین این دو به متغیرهای مختلفی بستگی دارد. هر دو گزینه مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما با بررسی هزینه‌ها، نیازها و کاربرد مد نظرتان می توانید بهتر تصمیم بگیرید و انتخابی درست داشته باشید.

برای تصمیم گیری شما باید بودجه، کاربرد ساختمان، مدت زمانی که پروژه باید به اتمام برسد، مصالح مورد استفاده و سایر مسائل احتمالی را در نظر بگیرید تا بتوانید بین بازسازی و نوسازی ساختمان یا ساخت یک ساختمان جدید، یکی را انتخاب کنید.

در این مطلب مواردی که باید برای نوسازی و بازسازی ساختمان در نظر داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

بازسازی و نوسازی ساختمان فرآیندی برای تغییر ساختمان با رفع ایرادات موجود و اضافه کردن اجزای جدید است. ممکن است گزینه ای به صرفه و با دوام باشد اما برای انجام آن باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

ارتقا ساختمان

صنعت ساختمان سازی هر روز در حال تغییر و پیشرفت است. از این رو بعد از زمان ساخت اولیه ساختمان ممکن است ویژگی‌های جدیدی برای ساخت ساختمان به وجود آماده باشد. اگر شما بازسازی و نوسازی ساختمان را انتخاب کنید، بسته به قدمت ساختمان می توانید از ویژگی‌های جدید را به ساختمان فعلی اضافه کنید.

هزینه‌های بلند مدت و کوتاه مدت

برای مقایسه هزینه بازسازی و نوسازی ساختمان با ساخت دوباره ساختمان، به متغیرهای زیادی نیاز داریم. برای مثال نوسازی یک ساختمانی که در حال حاضر استفاده می شود با نوسازی یک ساختمان خالی متفاوت است و هزینه‌ها نیز متفاوت خواهد بود. از این رو با در نظر گرفتن این موارد می توانیم بگوییم که هزینه نوسازی و بازسازی بسته به هر ساختمان متفاوت است.

موقعیت ساختمان

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر داشته باشید، موقعیت ساختمان است. برای مثال نوسازی یک فروشگاه خرده فروشی در منطقه ای که رشد اقتصادی نداشته باشد، انتخابی درست و به جا است و این اهمیت موقعیت ساختمان را به ما نشان می دهد.

تاریخچه ساختمان و یکپارچگی ساختار آن

آیا ساختمان برای اولین بار نوسازی و بازسازی خواهد شد؟ طول عمر ساختمان چقدر است؟ 
تاریخچه یک ساختمان مشخص می کند که ساختمان از نظر فیزیکی چقدر استحکام دارد؟ از این رو قبل از نوسازی و بازسازی ساختمان شما باید این عامل را در نظر بگیرید.

کاربرد ساختمان

بازسازی و نوسازی ساختمان تنها از بین بردن نمای قدیمی ساختمان نیست. بلکه برخی از نوسازی‌ها به یک تحول کامل داخلی و خارجی نیاز دارند. برای مثال اگر بخواهید یک ساختمان معمولی را به یک مدرسه تبدیل کنید، نیاز به تقویت سازه، ارتقا سیستم فاضلاب یا دیگر تغییرات خواهید داشت. بنابراین یکی از الزامات انجام پروژه این است که بدانیم کاربرد اصلی این ساختمان چیست؟ چه تغییراتی باید اعمال کنید تا ساختمان نیاز شما را برآورده کند؟

مزایای بازسازی و نوسازی ساختمان

  • پایداری بیشتر: زمانی که یک ساختمان قدیمی یا فرسوده بازسازی می شود دوام و استحکام آن نیز بیشتر خواهد شد. از این رو می توان گفت بازسازی و نوسازی ساختمان، زندگی جدید برای سازه قدیمی است. با استفاده از امکانات رفاهی مدرن و متریال های جدید، می توان ساختمانی تازه تر و پایدار تر داشته باشید. در نتیجه استفاده از این تکنیک استحکام سازه را تضمین می کند.
  • معاملات مالی بهتری و سریع تر: اگر شما قصد فروش یک ساختمان قدیمی را داشته باشید، فروش آن به مراتب سخت تر از یک ساختمان بازسازی شده است. بنابراین بازسازی و نوسازی ساختمان های قدیمی از نظر مالی برای انجام معامله مناسب تر است. در نتیجه صاحب ساختمان می تواند با وام گرفتن، کار بازسازی را انجام دهد تا خرید و فروش آسان تری داشته باشد. به کمک این نوسازی ساختمان قدیمی، جدید به نظر می رسد و سود بیشتری عاید صاحب ساختمان خواهد شد.
  • فرصت تجاری خوب: دسترسی به زمین خالی با موقعیتی مناسب مانعی بزرگ برای ایجاد ساختمان‌های جدید است. از این رو بازسازی و نوسازی ساختمان در چنین موقعیت‌هایی، این فرصت را به کسب و کارها می دهد تا سود بهتری داشته باشند. بنابراین نوسازی یک فرصت تجاری بسیار مناسب برای کسب و کارهای ساختمانی است.
  • موقعیت برد - برد: بازسازی و نوسازی ساختمان و اماکن قدیمی برای خریدار و فروشنده موقعیتی برد - برد ایجاد خواهد کرد. بنابراین هر دو طرف معامله بر اساس قوانین و مقررات مربوط به ساختمان سازی به سود بالایی از معامله دست خواهند یافت. از این رو اگر به دنبال ارزش بخشیدن به ساختمانی قدیمی هستید نوسازی آن، انتخابی هوشمندانه خواهد بود.
  • استفاده بهتر از فضا: اکثر خانه‌های قدیمی، زمین‌هایی بزرگ دارند که فضای داخلی و خارجی آن‌ها زیاد است. از این رو می توانید با استفاده از بازسازی و نوسازی ساختمان از فضای موجود بهتر استفاده کنید. در این حالت فضاهایی که قبلا هیچ کاربردی نداشتند، مورد استفاده قرار می گیرند و راحتی افراد بیشتر خواهد شد.

موارد قابل توجه و مزایای بازسازی و نوسازی ساختمان را بررسی کردیم. توجه داشته باشید که تمامی این موارد را به خوبی در نظر بگیرید و در صورت نیاز از مهندسین و افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا انتخابی درست داشته باشید. برای مثال بازسازی و نوسازی یک ساختمان قدیمی با توجه به خسارت‌های ناشی از فرسوده شدن لوله کشی، ضعف ستون‌ها، ترک دیوارها یا غیره گزینه شدنی نیست. به کمک نوسازی و بازسازی چنین ساختمانی 3 الی 4 سال به عمر ساختمان اضافه می کند. از این رو بازسازی چنین ساختمانی مقرون به صرفه نیست. بازسازی و نوسازی ساختمان باید به گونه ای باشد که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و طول عمر ساختمان را به خوبی افزایش دهد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره بازسازی و نوسازی ساختمان