دسته بندی ها

سایبان

فروشندگان و مجریان سایبان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل سایبان

سایبان یکی از قدیمی ترین و کاربردی ترین وسیله هایی است که قدمت آن به روم و مصر باستان نیز می رسد. اولین و ابتدایی ترین کاربرد سایبان، جلوگیری از تابش نور مستقیم  بوده است اما امروزه برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.این وسیله با جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید، از گرم شدن فضای مورد نظر و در نتیجه مصرف انرژی بیشتر برای متعادل نگهداشتن دمای هوا جلوگیری می کند.


امروزه سایبان ها علاوه بر اینکه مانعی در برابر تابش مستقیم نور خورشید هستند، به عنوان محافظی در برابر شرایط آب و هوایی مانند برف، باران، تگرگ و باد و یا موارد غیر طبیعی دیگر نیز عمل می کنند و علاوه بر این،با توجه به تنوع بالای مدل و فرم های آن ها، نقش عنصر تزیینی و المان معماری را نیز ایفا می کنند.


از سایبان ها در بیرون کافی شاپ ها، رستوران ها، مغازه، فروشگاه های بزرگ، پارکینگ های ماشین، بالای استخر و بالای پنجره های ساختمان ها و هر فضا و ساختمانی با کاربرد تجاری، مسکونی، صنعتی و غیره استفاده می شود.
سایبان ها بر اساس امکان باز و بسته شدن به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شوند. سایبان های ثابت دارای موقعیت ثابت و مشخصی اند و باز و بسته نمی شوند و با توجه به جهت کلی تابش نور، تنظیم  و در محل مناسب نصب می شوند. امکان تنظیم نور در این مدل وجود ندارد و همواره درجای خود ثابت می مانند.


سایبان های ثابت ممولا برای پارکینگ های عمومی و شخصی، پنجره ساختمان ها و برخی رستوران ها وکافی شاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد تا فضای مورد نظر و یا وسایل قرار گرفته در زیر آن را در برابر حرارت و تابش مستقیم نور و عوامل طبیعی و غیر طبیعی محافظت کند. اهمیت و کاربرد سایبان های ثابت در پارکینگ ها بسیار حیاتی و بدیهی است و کمتر پارکینگی در فضای باز را می توان یافت که دارای سایبان نباشد. این المان از فرسودگی رنگ و اجزای ماشین به علت تابش نور و گرمای خورشیدو کثیفی و آسیب دیدن آن ها نیز جلوگیری می کند.


سایبان های کافی شاپ ها و رستوران ها نیز علاوه بر جلوگیری از ورود نور شدید به فضای داخلی و جلوگیری از افزایش دما، فضای کاربردی مناسبی برای سرویس دهی در فضای باز را فراهم می کنند.
سایبان های متحرک بر خلاف مدل های ثابت، قابلیت جمع شدن و تغییر زاویه را دارند. از مدل های متحرک در همه مکان ها و فضاهایی که نیاز به این ویژگی داشته باشند استفاده می شود. سایبان های متحرک به صورت دستی و یا اتوماتیک عمل می کنند که نمونه اتوماتیک آن از نیروی برق برای حرکت دادن سایبان استفاده می کند و نمونه های برقی هوشمند نیز به صورت پیش فرض و خودکار بر اساس شدت نور موجود تغییر وضعیت می دهند. در کل سایبانمتحرک به دسته ای اطلاق می شود که بتوان زاویه، باز و بسته بودن و یا هر دو مورد را با استفاده از نیروی دستی و یا ریموت و یا حتی عملکرد خودکار سیستم مربوطه،  تغییر داد. عمده مزیت سایبان های متحرک، جلوگیری از محدود شدن و یا از بین رفتن دید فضای داخلی و یا اشغال فضای اضافی در مواقعی است که نیازی به استفاده از سایبان نیست و یا اینکه ترجیح داده می شود زاویه آن تغییر پیدا کند.


سایبان ها بر اساس مواد سازنده نیز تقسیم بندی های مختلفی دارند

معمولا بخش پوشش دهنده سایبان ها یا از جنس پارچه های برزنتی،کششی یا کشسانی و چادری با قابلیت انعطاف پذیری اند و یا اینکه از مواد پلیمری، فلزات سبک و مقاومی مانند آلمینیوم، چوب و یا مواد غیر قابل انعطاف دیگری ساخته شده اند. سایبان ها بر اساس مواد به کار رفته می توانند به صورت مات، نیمه شفاف و یا شفاف باشند که این امر به کاربرد اصلی مورد نظر از این وسیله نیز بستگی دارد. قاب و پایه های سایبان ها می تواند از جنس فلزات سبک، چوب و یا مواد پلیمری باشد. در نصب سایبان ها اتصالات محکم، مقاوم و کاربردی اهمیت زیادی دارد.

مزایای سایبان

• نقش محافظتی برای وسایل، ابزرار و هر آنچه که در زیر آن قرار می گیرد
• فراهم کردن فضای مفید و قابل استفاده در فضای آزاد و بیرونی ساختمان
• جلوگیری از تابش مستقیم نور و گرما به داخل ساختمان و در نتیجه کمک به کاهش دمای داخلی
• صرف هزینه کمتر در کنار کاربرد مشابه برای فضاسازی برای ایجاد پارکینگ، آلاچیق و هر سازه ای که بتوان آن را با مصالح ساختمانی نیز ساخت
• آسیب پایین جانی و مالی در صورت وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی مانند زلزله و موارد دیگر به علت وزن کم مواد سازنده آن
• تنوع بسیار بالای طرح، رنگ، مدل، بافت و ... و همچنین امکان استفاده از آن به عنوان المان تزیینی و یا معماری
• امکان چاپ طرح ها و نوشته های مختلف بر روی سطح سایبان به عنوان جنبه تبلیغاتی و یا برای معرفی برند
• امکان پیاده سازی طرح ها و فرم های متنوع با توجه به نوع کاربرد و معماری فضای مورد نظر
• امکان استفاده از نمونه های نیمه مات و شفاف برای استفاده از نور طبیعی در عین محافظت از عوامل بیرونی
• چند کاربردی کردن فضاهای آزاد و فراهم شدن امکان استفاده از آن ها در شرایط آب و هوایی مختلف
• کم شدن مصرف نیروی انسانی در نمونه های برقی و اتوماتیک

در هنگام انتخاب و خرید سایبان ها،رعایت و در نظر گرفتنبسیاری از موارد و نکات، اهمیت ویژه ای دارد. در ادامه برخی 
نکات مهم برای خرید سایبان را می توانید ببینید.
• در نظر داشتن فضای موجود و انتخاب مناسب ترین مدل
• توجه به میزان در دسترس بودن سایبان برای انتخاب مدل اتوماتیک و یا دستی
• در نظر داشتن شرایط آب و هوایی و محیطی و ... برای انتخاب مقاوم ترین نمونه سایبان
• مشورت گرفتن از ارائه دهندگان این محصول برای معرفی و یا طراحی مناسب ترین مدل با توجه به فضای موجود، نوع کاربرد و موارد موثر دیگر
• توجه به شرایط موجود فضای مورد نظر و نوع کاربرد و میزان به کارگیری آن برای انتخاب مدل های ثابت و یا متحرک
• در نظر گرفتن کاربرد اصلی سایبان ( پوشش در برابر عوامل بیرونی، جلوگیری از تابش نور و یا هر دو مورد) برای انتخاب نمونه های مات، نیمه شفاف و یا شفاف
• اجرای سایبان توسط مجریان متخصص برای اطمینان از ایمنی و استحکام و عملکرد درست سایبان

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره سایبان