دسته بندی ها

لوله فاضلاب (لوله فاضلاب فلزی، پلی اتلین، پی وی سی و ...)

فروشندگان و مجریان لوله و اتصالات فاضلاب

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های لوله فاضلاب

کاربری این محصولات از نام آن ها کاملا مشخص است. از این لوله ها برای جا به جایی فاضلاب خانه ها، ادارات و ساختمان های تجاری و ریختن به محل های مورد نظر که همان چاه های مخصوص است استفاده می شود. در حقیقت لوله های فاضلاب آب های آلوده ساختمان را خارج می کنند.

ادامه مطلب

لوله فاضلاب شهری

از این محصولات برای عبور و انتقال فاضلاب شهری استفاده می شود. مثلا لوله فاضلاب توالت فرنگی، یا لوله فاضلاب ماشین لباسشویی. لوله کشی فاضلاب ساختمان باید سالم و اصولی باشد زیرا تاثیر زیادی بر پاکیزگی آن ساختمان خواهد داشت. این لوله ها را در ساختمان ها به صورت بالا به پایین نصب می کنند تا مواد زائد سریع تر در مسیر مشخص شده حمل شوند. شناسایی دقیق انواع لوله ها و استفاده مناسب از آن ها به ما کمک می کند که سیستم فاضلاب درست و اصولی داشته باشیم. در ادامه به بررسی نمونه های مختلف این محصولات می پردازیم.

انواع لوله فاضلاب

این محصولات را بر اساس جنسی که دارند به دو دسته کلی فلزی و غیر فلزی تقسیم می کنند.

لوله فاضلاب های فلزی

این لوله ها یا آهنی هستند که از جنس های چدن، فولاد و یا آهن کارکرده ساخته می شوند و یا غیر آهنی که از متریال اولیه ای چون سرب، مس و روی و آلومینیوم برای ساختن آن ها استفاده می شود.

لوله فاضلاب های غیر فلزی

از جمله متریالی که برای ساختم این لوله ها استفاده می شود عبارتند از: پلاستیک، شیشه، بتن، سیمان و ...

اما آن چه اهمیت دارد این است که انتخاب جنس لوله فاضلاب موضوع مهمی است که باید حتما با دقت زیادی انجام شود. در ادامه به معرفی نمونه های پرکاربرد لوله های فاضلاب می پردازیم.

لوله فاضلاب چدنی

این محصولات جز نمونه های پرکاربرد و رایج هستند که برای بسیاری از منازل مسکونی و هم چنین مکان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. در کارهایی که قرار است لوله را تا سقف بکشند عموما از این مدل استفاده می شود. این لوله ها در برابر شکستگی مقاومت زیادی دارند و هم چنین در برابر سایش هم کارایی شان قابل قبول است. اما در مقابل سرعت زنگ زدگی و خوردگی شان بالاست. به همین دلیل است که بیشتر استفاده آن ها برای داخل ساختمان است.

لوله فاضلاب پلاستیکی

این لوله ها هم به دلیل مزایایی که دارند بسیار مورد توجه هستند. لوله های پلاستیکی خودشان انواع مختلفی دارند که عبارتند از: لوله PVC، لوله CPVC، لوله HDPE، لوله ABS و لوله PB. این موارد نمونه هایی از لوله های پلاستیکی هستند که شناخته شده می باشند در ادامه به بررسی لوله های پرکاربرد می پردازیم.

لوله فاضلاب پی وی سی

از این لوله ها برای ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شود. تنوع بسیار زیادی که در سایز و اتصالات شان هست آن ها را به محصولات پرکاربردی که جایگزین قدیمی ها شده اند تبدیل کرده است. دوام و انعطاف پذیری بالا، مقاومت قابل قبول در مقابل اسیدها و بازها، قیمت مناسب و پایین بودن وزن شان از ویژگی های آن ها می باشد. اما در کنار این ویژگی ها، این لوله ها در اثر تماس مداوم با آب گرم دچار خوردگی می شوند و خطر خراب شدن در زیر زمین هم در موردشان وجود دارد.

لوله فاضلاب یو پی وی سی یا پلیکا

این لوله ها نمونه ی به روز شده همان لوله های پی وی سی هستند و رنگ شان خاکستری است. چون اولین بار این لوله ها با برند پلیکا وارد بازار کشورمان شدند ، آن ها را به این نام می شناسند. اما در حال حاضر این محصولات در داخل کشور و با کیفیتی مناسب تولید می شوند. این لوله ها انعطاف پذیری بالایی دارند اما از نظر قیمت، گران تر از لوله های پی وی سی هستند.

لوله فاضلاب پلی اتیلن

عمده استفاده از این لوله ها برای فاضلاب شهری است. بسیار مقاوم و محکم هستند و در نتیجه دوام بالایی دارند. وزن شان کم است و قیمت مناسبی هم دارند و به آسانی نصب می شوند. اما با وجود لوله های پی وی سی و پلیکا از این محصول کم تر استفاده می شود.

لوله فاضلاب پوشفیت

این لوله ها جز محصولات جدید هستند. به سادگی نصب می شوند در نتیجه سرعت انجام کار را افزایش می دهند. نصب کردن شان هم بسیار کار آسانی است. در مقابل ضربه و تنش و مواد شیمیایی بسیار مقاومت دارند. و خطر نشت کردن آب با استفاده از این لوله ها بسیار کم است.

قیمت و نحوه خرید لوله فاضلاب

برای خریدن لوله های فاضلاب هم می توانید به فروشگاه های عرضه کننده این محصول مراجعه کنید و هم از طریق سایت های اینترنتی این کار را انجام دهید. همیشه یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب محصولات قیمت آن ها است. اما باید توجه داشته باشد که قیمت های بیش تر اغلب به دلیل کیفیت بالاتر محصولات است و نباید به خاطر قیمت پایین تر محصولی بی کیفیت انتخاب کنید. لوله های فاضلاب را بر اساس جنس شان و سایز و اندازه و مزیت هایی که دارند قیمت گذاری می کنند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون