دسته بندی ها

بتن آماده

فروشندگان و مجریان بتن آماده

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل بتن آماده

امروزه با پیشرفت صنعت ساختمان‌سازی، جامعه مهندسی با تأکید بر استفاده از مصالح با کیفیت و بهره‌گیری از فناوری‌های ساخت به‌روز استفاده از بتن در کارهای ساختمانی را توصیه می‌کنند. امروزه بتن موارد مصرفی بسیار بالایی دارد. در واقع بتن از ترکیب مقدار مشخص و از قبل تعیین شده از آب، سیمان، ماسه، شن و برخی از مواد افزودنی دیگر به دست می‌آید. بر اساس واکنش‌های شیمیایی صورت گرفته بین مصالح و آب ماده‌ای چسبناک به دست می‌آید که رفته‌رفته با گذشت زمان سخت می‌شود. دستگاه بتن ساز کار مخلوط کردن تمامی مواد را انجام می‌دهد.

اصطلاح بتن آماده به بتنی ارجاع دارد که به جای مخلوط کردن بتن در محل کار ساختمان در کارگاه بتن اندازه گیری و مخلوط شده است و فقط در محل انجام پروژه به صورت پیش مخلوط بتن تحویل داده می‌شود.

ایده بتن آماده در سال 1909 اجرایی شد، در آن زمان به کمک چرخ‌های دستی بتن از کارگاه به محل کار تحویل داده می‌شد؛ اما در سال 1916 استفان استتپانیان در اوهایو از شهرهای ایالت کالیفرنیا یک میکسر ترانزیت موتوری را ابداع کرد که زمینه‌ساز ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات مخلوط کردن مدرن بتن شد. با توسعه و پیشرفت صنعت، کامیون‌های سنگین با ظرفیت بالا به بازار عرضه شد که به تولیدکنندگان بتن آماده این اجازه را می‌داد بتن را در حجم زیاد و بر اساس تقاضای مشتری به صورت آماده جابجا کنند.

انواع بتن آماده

مخلوط بتن آماده مزایای متعددی به دنبال دارد، به خصوص برای مقادیر کم از بتن. در صورتی که فضای کارگاهی مشاغل ساختمانی محدود باشد، بهترین گزینه استفاده از بتن آماده است. به این ترتیب نیازی به انبار کردن مصالح و ابزارهای مخلوط کن ندارید. به طور کلی سه نوع بتن آماده وجود دارد:

 • بتن مخلوط در کامیون، مواد و مصالح در کارخانه مرکزی در کامیون ریخته می‌شود و در طی مسیر به هنگام حمل و نقل مواد در میکسر کامیون کاملاً مخلوط می‌شوند. اغلب اوقات بتن در طول مسیر مقداری مخلوط می‌شود، اما مخلوط نهایی در محل کار حاصل می‌شود. مخلوط ترانزیتی آب را از سیمان و سنگ‌دانه‌ها جدا نگه می‌دارد و بلافاصله در محل ساخت‌ و ساز آن را با بتن مخلوط می‌کند. این روش از مشکلاتی مانند سخت شدن بیش از حد بتن، ریزش در طول مسیر، تأخیرهای احتمالی در مسیر اجتناب می‌کند. همچنین به کمک این روش می‌توان بتن آماده را مسیرهای دور نیز منتقل کرد. تنها عیب این روش است که ممکن است ظرفیت کامیون ترانزیت کمتر از ظرفیت کامیون‌های مخصوص حمل بتن آماده مخلوط شده در مرکز باشد.
 • بتن نیم ساخته به منظور افزایش ظرفیت بار کامیون و حفظ مزایی بتن مخلوط ترانزیت به کار می‌رود. در بتن نیم ساخته، بتن تقریبا در کارگاه مخلوط شده است تا از حجم مخلوط کاسته شود، سپس در محل کارگاه ساختمانی مخلوط تکمیل می‌شود.
 • اغلب بتن آماده پس از رسیدن به محل کارگاه ساختمانی مجددا مخلوط می‌شود تا از ایجاد هر گونه ناخالصی ممانعت به عمل آید. با این وجود بتن آماده مجددا مخلوط می‌شود تا سریع‌تر مواد سخت شوند. برخی از مواد به کار رفته همانند آب و مواد افزودنی پس از رسیدن به محل کار به مخلوط بتن اضافه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که خواص بتن قبل از قرارگیری حفظ شده است.

مزایای بتن آماده

بهره‌گیری از دستگاه‌های تولید بتن آماده برای مصرف‌کنندگان مزایای متعددی در پی دارد:

 • کنترل و حفظ کیفیت بتن تولیدشده در کارخانه. در کارخانه با استفاده از تجهیزات پیشرفته و روش‌های عالی ابتدا مواد مصرفی آزمایش می‌شود. سپس با نظارت بر فرآیند تولید مواد دقیقا اندازه‌گیری می‌شود سپس مخلوط می‌گردد.
 • خروجی به دست آمده از هر میکسر تقریبا بین 4 تا 5 مترمکعب به ازای هر ساعت است، اما برای بتن آماده میزان خروجی به آمده در هر ساعت بین 30 تا 60 مترمکعب هست.
 • انجام صحیح فرآیند مخلوط کردن بتن باعث کاهش میزان مصرف سیمان می‌شود. درنتیجه قیمت نهایی بتن آماده کمتر می‌شود که این امر به نفع مشتری و تولید کننده است.
 • بتن آماده محصولی چندمنظوره با کاربردهای مختلف است.
 • کاهش میزان مواد مصرفی در فرآیند ساخت بتن آماده باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
 • بتن آماده باعث افزایش مقاومت سازه در طول زمان می‌شود. این بتن نیاز به بازسازی ندارد. در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است.
 • نگهداری از ساختمان و سازه‌های بتنی آسان است.
 • امنیت ساختمان‌های بتنی برای ساکنان بیشتر است. احتمال سوختن، شکستن یا تخریب شدن ساختمان‌های بتنی در شرایط مختلف بسیار پایین است. بتن آماده از ورود مواد آلرژی‌زا مانند گرد و غبار و مواد آلاینده به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

معایب بتن آماده

 • معمولا در یک کارگاه تولید بتن، مواد با هم ترکیب می‌شوند و با افزودن آب به این فرآیند انجام واکنش‌های شیمیایی صورت می‌گیرد. به این ترتیب زمان مورد نیاز برای حمل و نقل بتن از کارگاه تا محل پروژه ساختمان یک بازه زمانی بحرانی محسوب می‌شود. در صورتی که این مسافت طولانی باشد، بهتر است آب و مواد افزودنی در محل به بتن افزوده شود یا از مواد کند کننده و خاکسترهای بادی استفاده شود تا فرایند اختلاط مواد کندتر صورت گیرد و در طول مسافت بتن سخت نشود.
 • به علت انقباض ناشی از سفت و خشک شدن و انبساط ناشی از رطوبت ممکن است بتن دچار ترک‌خوردگی شود.

امروزه در ساخت ساختمان استفاده از اسکلت‌های بتنی بسیار رواج پیدا کرده است. به دلیل ظرفیت گرمایی بالای بتن، تنوع در رنگ و مقاومت آن برای ساخت کفپوش ساختمانی از بتن استفاده می‌شود. قیمت بتن آماده بسته به کیفیت مواد و مصالح و محل انجام پروژه متفاوت است. بهتر است قبل از سفارش دادن بتن آماده از چندین کارخانه مختلف استعلام بگیرید. واحد اندازه‌گیری بتن بر مبنای حجم و به‌صورت مکعب است. برای محاسبه میزان بتن مورد نیاز باید طول و عرض و ارتفاع را در هم ضرب کنید، سپس جواب نهایی را بر حسب مترمکعب اعلام کنید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره بتن آماده

جشنواره