دسته بندی ها

شیشه سکوریت و نشکن

فروشندگان و مجریان شیشه سکوریت و نشکن

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل شیشه سکوریت

با آوردن نام شیشه اولین چیزی از آن که به ذهن مان خطور می کند خاصیت شکنندگی است. شکستن شیشه ها علاوه بر ضرر های مالی که دارد گاه موجب بروز حوادث وحشتناک و ناگواری می شود. اما رفته رفته استحکام شیشه ها هم نسبت به انواع قدیمی آن ها که با ضربه های کوچک هم می شکستند بالا رفت و حالا نسلی از شیشه ها به وجود آمده که مقاومت بسیار بالایی در برابر شکستن دارد. این ویژگی در صنعت ساختمان سازی اهمیت زیادی دارد.

ادامه مطلب

شیشه متریالی است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد وسیعی دارد. اما قدیم این طور بود که خیلی از شیشه ها حتی پیش از به کار گرفتن می شکستند و هزینه های زیادی را ایجاد می کردند. حالا این مشکل تا اندازه زیادی رفع شده و از شیشه های نشکن در ساختمان سازی و معماری استفاده های خیلی زیادی می شود.

شیشه سکوریت چیست؟

این نوع شیشه در واقع نشکن می باشد. شیشه های سکوریت یا Security Glass ضخامتی برابر با شیشه های ساده دارند اما مقاومت آن ها در برابر ضربه بسیار بالا است. منظور از نشکن بودن شیشه سکوریت به این معنی نیست که اصلا احتمال شکستن آن وجود ندارد بلکه به این معنی است که نیروی خیلی بیشتری برای شکسته شدن این شیشه ها نسبت به شیشه های معمولی نیاز است و در صورت شکسته شدن هم تبدیل به قطعات خیلی کوچکی می شود که صیقلی هستند و احتمال آسیب رسانی آن ها بسیار کم می باشد.

فرایند نشکن کردن شیشه ها به چه صورت است؟

اولین مرحله این است که شیشه ها را در معرض حرارت زیاد قرار می دهند. دمایی حدود 700 درجه سانتی گراد. ماندن شیشه ها در این دما موجب خمیری شدن آن ها می شود. زمانی که شیشه به حالت خمیری در می آید آن را از کوره در می آورند و سرد می کنند. آن قدر این فرایند سرد کردن ادامه می یابد تا همه قسمت های شیشه سرد و جامد شود. این فرایند موجب بالا رفتن استحکام شیشه ها می شود. میزان این افزایش استحکام حدودا 5 برابر می باشد که بسیار قابل توجه است. 

شیشه های سکوریت چه ویژگی هایی دارند؟

مقاومت خیلی بالای آن ها در برابر ضربه مهم ترین ویژگی شیشه های سکوریت می باشد.

به راحتی می توان از آن ها به عنوان شیشه هایی دکوراتیو استفاده کرد زیرا در رنگ های مختلفی تولید می شوند و تنوع در آن ها بالا است. پس می توان از بین گونه های مختلف، نمونه مناسب را انتخاب کرد.

در شرایط اقلیمی که تغییرات آب و هوا زیاد است می توان از این شیشه ها استفاده کرد زیرا مقاومت شان در برابر شوک حرارتی زیاد است. شیشه های سکوریت سرما های شدید و البته تابش نور مستقیم خورشید را به خوبی دوام می آورند و مقاومت قابل قبولی در مقابل آن ها دارند. به طور کلی استحکام شیشه ها در برابر سرد و گرم شدن بالا است. 

از شیشه سکوریت در صنعت ساختمان سازی چه استفاده ای می شود؟

برای ورودی لابی هتل ها و یا ساختمان ها که دارای نمای شیشه ای خاص و زیبا می باشند از این شیشه ها استفاده می شود که مقاومت بالایی دارند و احتمال بروز حادثه در هنگام استفاده از آن ها پایین است. 

شیشه عقب ماشین و همچنین شیشه های کناری را می توان از انواع سکوریت انتخاب کرد.

درب و پنجره های ساختمان های مسکونی و حتی تجاری و اداری را و هر جای دیگری که امنیت موضوع مهمی باشد معمولا از انواع سکوریت انتخاب می کنند.

اگر هدف استفاده از نرده های شیشه ای در صنعت ساختمان سازی باشد می توان برای ساختن آن ها از شیشه های سکوریت استفاده کرد. 

درب های ورودی بانک و فروشگاه های بزرگ را از انواع سکوریت انتخاب می کنند.

پارتیشن های شیشه ای که برای نظم بخشیدن و البته با هدف زیبایی در صنعت ساختمان سازی به کار گرفته می شوند از جنس شیشه سکوریت می باشند.

برای ساختن سقف های شیشه ای هم از این نوع شیشه ها که مقاومت بالا و استحکام قابل قبولی دارند استفاده می شود.

بالکن های شیشه ای نمونه ای از معماری های مدرن و جدید می باشند که امروزه برای ساختن آن ها باید از شیشه هایی که دارای امنیت بالا هستند استفاده شود. لذا شیشه های سکوریت پیشنهاد خوبی برای ساختن آن ها و یا حمام های شیشه ای می باشند. استیج های شیشه ای هم در تالار ها و سالن ها زیبایی خاصی به فضا می بخشند که می توانید برای ساختن شان از شیشه سکوریت استفاده کنید و نگرانی بابت آسیب دیدن آن نداشته باشید. 

ویترین مغازه ها تاثیر مهمی در فراهم کردن امنیت مغازه خواهند داشت. پس بهتر است که برای ساختن ویترین ها هم از شیشه سکوریت استفاده شود تا امنیت را تا حداکثر ممکن بالا ببریم. 

پلکان های شیشه ای ساخته شده از شیشه سکوریت نمونه دیگری از کاربرد های این محصول می باشند.


آشنایی بیشتر با شیشه سکوریت و مزایای استفاده از آن 

شیشه جز متریال های پرکاربردی در صنعت ساختمان سازی می باشد. استفاده از شیشه علاوه بر این که فضا را زیبا تر می کند باعث می شود که نور به مکان مورد نظر وارد شود. نور هم روشنایی به همراه دارد و هم انعکاس آن در فضا زیبا است. امروزه خیلی بیش تر از گذشته از شیشه در ساختمان سازی ها استفاده می شود چون برای آن کاربرد های خیلی بیش تری هم تعریف شده است و البته جنس شیشه ها هم نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده و مقاوم شده است. یکی از نمونه های شیشه مقاوم شده شیشه سکوریت است. فرایند سکوریت کردن که با اعمال حرارت انجام می شود موجب آن شده که مقاومت شیشه به طرز قابل توجهی بالا برود. در ادامه به معرفی شیشه سکوریت و نحوه ساختن آن و البته کاربرد ها و ویژگی هایش خواهیم پرداخت. اما پیش از هر چیزی طبق روال همیشه باید بدانیم شیشه سکوریت چیست.

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت نوعی شیشه است که در اثر عملیات حرارتی دارای استحکام خیلی بالایی شده و نشکن می باشد. در حقیقت بهتر آن است بگوییم که مقاومت بسیار بالایی در برابر شکستن دارد. برای سکوریت کردن شیشه های ساختمانی آن ها را در معرض دمایی بالاتر از 700 درجه سانتی گراد قرار می دهند. به این ترتیب شیشه ها به مرحله نرمی خودشان می رسند. حالا باید بلافاصله آن ها را سرد کرد. اما به روش مخصوص یعنی دمیدن باد سرد به آن ها. شیوه دمیدن هم در این فرآیند اهمیت دارد. به دو طرف شیشه دمیده می شود تا باعث افزایش مقاومت آن بشود. با انجام این عملیات روی شیشه ها می توان گفت مقاومت آن ها به طور معمول حدود 5 برابر آن شیشه اولیه ای است که در معرض حرارت قرار دادیم برای سکوریت کردن.

شیشه سکوریت چه مزیت هایی دارد؟

اگر یک شیشه سکوریت در ضخامت مشخص را با شیشه ای معمولی با همان ضخامت با یکدیگر مقایسه کنیم، شیشه سکوریت در مقابل شیشه معمولی دارای مقاومت خیلی بالاتری در برابر ضربه ها و در نتیجه شکستن دارد.

گفتیم که این محصول تقریبا نشکن است، این واژه تقریبا یعنی این که احتمال شکستن هم وجود دارد. اما مزیتی که شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی هنگام شکستن دارد این است که تکه هایش هم صیقلی بوده و در نتیجه موجب می شود که حوادث کم تری را به وجود بیاورد. در صورتی که شیشه های معمولی وقتی می شکنند به تکه های بسیار زیادی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها خاصیت برندگی دارد و صدمه زیادی به شخص وارد می کند. 

یک مزیت دیگر این محصول که آن را به عنوان متریالی پر کاربرد در صنعت ساختمان تبدیل کرده است این است که این شیشه ها به عنوان عنصری دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند. علت آن هم تنوع بالایی است که در رنگ های آن ها وجود دارد. این دست طراحان و سازندگان ساختمان را باز می گذارد تا بتوانند متناسب با طرح های شان و استفاده در محل های مختلف از انواع گوناگون این شیشه ها استفاده کنند. 

تغییات آب و هوایی موجب شوک های حرارتی برای شیشه های معمولی و در نتیجه آسیب هایی مثل ترک خوردن و یا شکسته شدن می شود. خوشبختانه شیشه سکوریت با فرآیندی که روی آن انجام شده است مقاومت خیلی خوبی هم در برابر شوک حرارتی پیدا کرده است. لذا می توان در محل هایی که تغییرات آب و هوایی زیاد است به راحتی از این نوع شیشه ها استفاده کرد و نگران آسیب های شان نبود. 

شیشه سکوریت چه کاربرد هایی دارد؟

نمای شیشه ای زیبایی چشم نوازی به ساختمان ها می دهد. اما مشکلی که در مورد آن وجود داشت شکستن شیشه ها و بروز حوادث پس از آن بود. شیشه سکوریت این مشکل را حل کرده است. می توان از این شیشه ها که دارای تنوع رنگی خوبی هم می باشند برای نمای ساختمان های مختلف و ساختمان های اداری استفاده کرد و تصویر بسیار زیبایی ساخت.

سقف های شیشه ای این روز ها کاربرد زیادی در ساختمان ها دارند زیرا موجب عبور نور و در نتیجه بیش تر شدن روشنایی می شوند. اما شیشه ای که برای سقف استفاده می شود باید دارای مقاومت خیلی بالایی باشد به همین دلیل از شیشه بیان شده برای این منظور استفاده می شود.

پارتیشن بندی کردن یکی از کار های تزییناتی و البته کاربردی است که موجب استفاده بهینه از فضا می شود. برای برخی دکور های خاص که پارتیشن های شیشه ای زیبایی بیش تری خواهند داشت از شیشه سکوریت برای این منظور استفاده می شود. 

درب بسیاری از فروشگاه ها و حتی بانک ها و هتل ها و برخی دیگر از اماکن، شیشه ای می باشد تا امکان رویت فضای داخل آن هم وجود داشته باشد. برای ساختن این درب ها هم از شیشه سکوریت استفاده می شود که زیباست و مقاومت خیلی خوبی دارد. 

این ها تنها نمونه هایی از استفاده شیشه سکوریت بود. کاربرد های این محصول بسیار زیاد می باشد و به طور کلی در هر مکانی که اهمیت مقاومت شیشه ها مطرح باشد می توان از این شیشه های مقاوم با خیالی آسوده استفاده کرد. 

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره شیشه سکوریت

جشنواره