دسته بندی ها

شیشه سکوریت و نشکن

فروشندگان و مجریان شیشه سکوریت و نشکن

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل شیشه سکوریت

شیشه سکوریت چیست؟


شیشه سکوریت یا شیشه نشکن (شیشه میرال)، نوعی شیشه است که نسبت به شیشه‌های معمولی از مقاومت بالایی برخوردار است. برای ساخت شیشه سکوریت و افزایش مقاومت شیشه معمولی، آن‌ها را تحت یک سری عملیات حرارتی قرار می‌دهند. مقاومت این شیشه‌ها با توجه به روش و کیفیت ساخت آن‌ها متفاوت است اما به طور کلی معمولا مقاومت این شیشه‌ها در برابر بارهای مکانیکی، تنش‌های حرارتی، باد، وزن برف وضربه، 3 الی 5 برابر شیشه های معمولی با همان ابعاد و اندازه است.
 لازم به ذکر است که اصطلاح شیشه نشکن، بدین معنی نیست که این شیشه‌ها نمی‌شکنند بلکه مقاومت آن‌ها در برابر ضربه‌ها بیشتر از شیشه معمولی است.
 

مراحل ساخت شیشه سکوریت


همانطور که ذکر شد، شیشه سکوریت پس از اعمال عملیات حرارتی ویژه بر روی شیشه معمولی تولید می‌شود. برای ساخت شیشه سکوریت، ابتدا شیشه با توجه به کاربرد آن و محلی که در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت، در ابعاد و فرم مشخص برش داده می‌شود، چراکه بعد از انجام عملیات حرارتی نمی‌توان عملیاتی از قبیل برش، سوراخ یا سندبلاست بر روی این شیشه‌ها انجام داد، چون ممکن است باعث کاهش مقاومت شیشه یا شکستن آن شود. پس از برش دادن، لبه شیشه را با سمباده می کشند تا لبه تیز آن از بین برود.
سپس شیشه را درون کوره‌ای با دمای بالای 600 درجه سانتی گراد قرار می‌دهند (دمای استاندارد 620 درجه سانتی گراد است). سپس شیشه حرارت دیده را بعد از زمان معینی طی فرایند کنترل شده‌ای و به سرعت (چند ثانیه) سرد می‌کنند. لازم به ذکر است که برای ساخت شیشه‌های نیمه سکوریت، مرحله سرد کردن، با سرعت کمتری صورت می‌گیرد.
برای ساخت شیشه سکوریت از روش‌های بازپخت شیمیایی نیز استفاده می‌شود که در آن از تبادلات شیمیایی یون‌ها در سطح شیشه، برای ایجاد تغییر در آن استفاده می‌شود. شیشه‌ای که طی فرایند شیمیایی سخت می‌شود، نسبت به روش حرارتی، از مقاومت بیشتری برخوردار است. این روش نسبت به روش مرسوم هزینه اجرایی بالاتری دارد، به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
 

شیشه سکوریت چه ویژگی هایی دارد؟


- در فرایند سکوریت کردن،مقاومت شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی، در برابر ضربات 4 الی 5 برابر افزایش می‌یابد.
- مقاومت حرارتی شیشه سکوریت می‌تواند تا 3 برابر بیشتر از شیشه معمولی باشد.
- فرایند سکوریت کردن شیشه، باعث تغییر رنگ، ترکیبات شیمیایی شیشه، خصوصیات فیزیکی مانند وزن مخصوص، نقطه ذوب، ضریب انبساط و ... نمی‌شود. در واقع باید گفت شیشه معمولی و شیشه سکوریت با ابعاد یکسان از نظر ظاهری و وزن کاملا مشابه هستند.
درصورت شکستن، شیشه سکوریت به قطعات ریز مکعبی شکل با لبه‌های صیقلی در می‌آید و بر خلاف شیشه معمولی تکه‌های آن برنده نیست و آسیبی نمی‌رساند.
- هرچه درجه سکوریت شیشه‌ها بالاتر باشد، در صورت شکستن، ذرات آن زیادتر و کوچکتر خواهد بود. در واقع یکی از معیارهای ارزیابی کیفیت شیشه‌های سکوریت در آزمایشات، تعداد و ابعاد تکه های شکسته است.
- شیشه سکوریت را نمی‌توان به ابعاد و شکل و فرم دلخواه، برش داد یا سوراخ کرد و کلیه این عملیات باید قبل از عملیات سکوریت کردن اعمال گردد.
 

شیشه سکوریت چه کاربردهایی دارد؟


بطور کلی از شیشه‌های سکوریت زمانی که استحکام، مقاومت حرارتی و ایمنی از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، استفاده می‌شود. در ادامه، به برخی از کاربردهای شیشه سکوریت اشاره شده است:
- در صنعت خودروسازی: شیشه‌های کناری و شیشه عقب وسایل نقلیه
- در صنعت ساختمان سازی: در ساختمان‌ها، از شیشه‌های سکوریت در محل‌هایی که ممکن است برای انسان خطرناک باشد، استفاده می‌شود مانند آسانسورها، استخرها، نرده شیشه‌ای بالکن، نرده شیشه‌ای راه پله، پنجره‌های سقفی، پنجره، درب‌های بدون قاب، پنجره‌های بزرگ، درب های کشویی، درب‌های شیشه‌ای در حمام ها و ...
- در لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه: در بسیاری از لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه از شیشه سکوریت استفاده شده است . مانند ماکروفر، اجاق گاز، یخچال، هود، درب قابلمه ها، کابینت و قفسه‌های شیشه‌ای، شیشه به کار رفته در شومینه، شیشه روی میز، ظروف پیرکس و ...
- در صنعت تلفن همراه: صفحات لمسی اکثر تلفن های همراه از نوع خاصی از شیشه سکوریت، ساخته می شوند.
 
 
تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره شیشه سکوریت