دسته بندی ها

بازسازی ساختمان - نوسازی ساختمان

فروشندگان و مجریان بازسازی ساختمان

برای بازسازی ساحتمان باید به چه نکته هایی توجه کنیم؟

این روز ها مردم خیلی بیشتر از قبل به زیبایی و دکوراسیون و البته نمای بیرونی ساختمان ها توجه می کنند. دیگر دوره ی خانه های با نمای سیمانی و درب و پنجره های معمولی و قدیمی به سر آمده است و خیلی از افراد به فکر ساختن خانه هایی با شکل و شمایل زیبا افتاده اند. همین موضوع باعث شده خیلی از خانه های قدیمی تخریب شده و جای شان را به برج ها و آپارتمان های سر به فلک کشیده و شلوغ بدهند. این که این کار خوب است یا خیر موضوع بحث ما نیست. بلکه مهم فرآیندی است که در جریان این تغییرات اتفاق می افتد. تعداد زیادی از افراد توانایی مالی لازم برای ساختن خانه را از نو ندارند به همین دلیل تصمیم می گیرند با ایجاد اندکی تغییرات داخلی، خانه را به روز کنند. این جاست که بازسازی ساختمان ها به عنوان موضوعی مهم مطرح می شود و خیلی از افراد تصمیم می گیرند پیاده اش کنند. اما برای انجام بازسازی درست باید هدف داشته باشیم و اطلاعات لازم را پیش از هر اقدامی جمع آوری کنیم.

بازسازی ساختمان ها می تواند تنها در قسمتی از خانه انجام شود و یا کل ساختمان را بازسازی کرد. انتخاب یکی از این دو گزینه بستگی به زمان و بودجه ای دارد که در اختیار خواهید داشت.

ایده های بازسازی ساختمان ها

اپن کردن آشپزخانه

آشپزخانه تاثیر زیادی در نمای دکوراسیون داخلی خانه ها دارد. معمولا خانه های خیلی قدیمی آشپزخانه های قدیمی دارند که مانند یک اتاق محصور و در دار است اما خانه های امروزی که آشپزخانه اپن دارند در نگاه اول توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. از طرف دیگر در آشپزخانه های اپن استفاده از کابینت های زیبا هم می تواند خانه را زیبا تر کند و آشپزخانه های اپن مزیت دیگری که دارند این است که دل باز تر هستند. پس یک ایده اصلی همین اپن کردن آشپزخانه می باشد که می توانید به طور جدی به آن فکر کنید. در مورد آشپزخانه هایی که اپن هستند می توانید با تغییر دادن کابینت ها مثلا از نوع فلزی به چوبی و ام دی اف تغییراتی اساسی ایجاد کنید.

عوض کردن شیر آلات سرویس بهداشتی و یا کاشی ها

این هم یک ایده خوب برای بازسازی ساختمان ها می باشد. شیر آلات قدیمی در مقایسه با شیر آلات فانتزی امروزی زیبایی کمتری دارند. و وقتی شیر آلات قدیمی را با انواع جدید عوض کنید متوجه تاثیر فوق العاده آن خواهید شد. مثلا استفاده از شیر آلات اهرمی به جای انواع مدل های قدیمی. تعویض کردن کاشی ها هم می توانید اجرا کنید اما این کار به هزینه بیشتری و البته زمان زیاد تری احتیاج دارد و برای هر کسی عملی نخواهد بود.

استفاده از کاغذ دیواری به جای رنگ آمیزی دیوار ها

گاهی با مرور زمان دیوار ها رنگ شان کدر و تیره می شود که با خودتان فکر می کنید چقدر خوب بود اگر می توانستید رنگ جدیدی روی آن ها بزنید. اما وقتی به بوی رنگ و دردسر های آن فکر می کنید ممکن است پشیمان شوید. در این جا است که کاغذ دیواری ها به عنوان بهترین گزینه مطرح می شوند. استفاده از کاغذ دیواری ها با طرح ها و رنگ های متنوع می تواند شما را برای رسیدن به یک تغییر درست و حسابی در دیوار ها کمک کند. حتما در انتخاب کاغذ دیواری ها به قابل شست و شو بودن آن ها توجه کنید که بتوانید به راحتی آن ها را از آلودگی حفظ کنید.

تعویض کردن کف پوش های خانه

کف پوش های خانه را می توانید به آسانی و با صرف هزینه ای معقول عوض کنید. این کار در زیبایی خانه تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و تا اندازه زیادی دکوراسیون خانه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اگرچه انجام این کار ها در زمان های خیلی کوتاه امکان پذیر نیست ولی باید به نتیجه آن هم توجه داشت.

تعویض تاسیسات

این کار، هم به بازسازی ساختمان و به روز شدن خانه شما می انجامد و هم می توان با این روش در مصرف انرژی تا اندازه زیادی صرفه جویی کرد. پس به فکر استفاده از تاسیساتی به روز و جدید باشید.

بازسازی نمای بیرونی

مواردی که ذکر شد همگی در داخل خانه ها انجام می شود و نتیجه آن زیبا تر شدن دکوراسیون داخلی خانه می باشد. اما گاهی زیبا تر کردن نمای بیرونی مورد نظر می باشد که برای این هدف باید نمای ساختمان را تغییر داد. مثلا استفاده از سنگ های تزیینی و یا متریال مخصوص نماکاری و حتی آجر های تزیینی که برای این کار طراحی شده اند.

ایده هایی که مطرح شد همگی برای بازسازی ساختمان ها به کار می روند اما در کنار این ها ایده های خیلی زیاد تر و در اندازه های بزرگ و کوچک وجود دارد که می توان آن ها را پیاده کرد و تا اندازه خیلی زیادی به سلیقه و بودجه افراد بستگی دارد. پس قانونی برای بازسازی ساختمان ها وجود ندارد و می توان راه های مختلف را اجرا کرد. برای این کار حتما با طراحان داخلی مشورت کنید و از نظر آن ها برای خانه خودتان سوال کنید. فراموش نکنید برای هر خانه ای تغییرات خاص خودش مناسب خواهد بود.

بازسازی ساختمان چیست؟ | برای انجام آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

منظور از بازسازی ساختمان انجام فرآیند و عملیاتی است که موجب می شود رنگ و رویی تازه به ساختمان بدهیم و آن را از حالت یکنواخت قدیمی خارج کنیم. این عملیات می تواند خیلی کوتاه و یا خیلی پیچیده باشد. در حقیقت هر ساختمانی پس از گذشت چند سال از ساختن آن نیاز به تعمیرات ریز و درشتی دارد. از طرف دیگر افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند پس از گذشت مدتی دل شان می خواهد که تغییر و تحولی خواه کوچک و کم هزینه و خواه بزرگ داشته باشند. به همین دلایل است که بازسازی ساختمان ها موضوعی با اهمیت است. چون برای هر ساختمانی ناگزیر اتفاق می افتد. اما اگر راجع به آن شناخت نداشته باشیم موجب می شود هزینه خیلی زیادی صرف شود و حتی گاهی نتیجه آن چه که مد نظرمان بوده نشود اما اگر از ابتدا این عملیات با برنامه ریزی و اطلاعات کامل انجام شود بازسازی ساختمان نتیجه خیلی خوبی خواهد داشت.

بازسازی ساختمان ها می تواند خیلی وسیع و گسترده باشد. مثلا زمانی که ساختمانی را تخریب می کنند و از نو آن را با نقشه ای جدید می سازند. در این صورت اثری از ساختمان قبلی نخواهد ماند. ولی گاهی تنها به تغییر و جا یه جایی دیوار ها و یا قسمتی خاص از خانه بسنده می کنند مثلا ایجاد تغییراتی در دکوراسیون داخلی، در آشپزخانه، در سرویس بهداشتی و حمام و یا اتاق ها و تغییرات دیگر که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

بازسازی کف ساختمان

یکی از اولین پیشنهاد ها برای بازسازی ساختمان تغییر دادن کفپوش های خانه است. در حال حاضر کف پوش های زیاد و متنوعی در بازار وجود دارند که می توانید بهترین نوع را مطابق با سلیقه تان و البته بودجه ای که دارید انتخاب کنید. کف پوش های چوبی، سرامیکی، لمینت، سنگ و... همه نمونه هایی از مدل های پرطرفدار هستند که در آپارتمان های امروزی به وفور اجرا می شوند.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه های امروزی با آن مدل های قدیمی فرق دارند. اپن بودن آشپزخانه ها موجب شده است که در دید باشند و در نتیجه زیبایی آن ها تاثیر زیادی بر زیبایی منزل خواهد داشت. برای بازسازی آشپزخانه راه های زیادی هست. مثلا می توان دیوار ها را رنگ آمیزی و یا کاغذ دیواری کرد. تعویض کابینت ها و یا حتی رنگ آمیزی آن ها می تواند تاثیر چشم گیری داشته باشد. کف آشپزخانه از دیگر قسمت هایی است که می توان با بازسازی آن حسابی آشپزخانه را زیبا کرد. تغییر پرده ها و یا میز ناهار خوری و صندلی ها از دیگر تغییرات کوچکی هستند که موجب ایجاد تنوع و زیبایی بیش تری خواهند شد. فقط مراقب باشید که باید تغییرات به گونه ای باشند که با دیگر قسمت های ساختمان هم خوانی داشته باشند.

بازسازی سرویس بهداشتی

شاید در ابتدا به نظر نرسد اما بازسازی سرویس بهداشتی و حمام هم می تواند تاثیر زیادی بر ساختمان بگذارد. این عملیات می تواند شامل تعویض کردن کاشی های قدیمی با نمونه های جدید و به روز باشد. اگر تعویض کاشی ها و کف، کار پر هزینه و زمان بری است می توانید به سراغ تغییرات کوچک تری بروید. مثلا تعویض شیرآلات قدیمی با نمونه های مدرن. تعویض روشویی هم از نمونه تغییرات دیگر است. در مورد حمام می توانید وان قدیمی را با یک نمونه مدرن و جدید تعویض کنید و یا آن را به طور کلی بردارید. حتی برای حمام هایی که وان ندارند و فضا به اندازه کافی هست می توانید یک وان شیک با متعلقات دکوری و تزییناتی اش بخرید و نصب کنید.

بازسازی اتاق خواب

برای این کار ابتدا باید به جنسیت و سن فردی که ساکن اتاق است توجه شود. مثلا برای بازسازی اتاق کودکان دست مان بازتر است تا زمانی که می خواهیم برای اتاق بزرگسالان ایده طراحی کنیم. در مورد کودک هم البته مهم است که پسر باشد یا دختر. ولی در مجموع برای اتاق خواب می توان از پرده های جدید، تخت و روتختی ها در رنگ های جدید و نو و یا طراحی با گل و گیاه و یا سرویس چوبی به عنوان ایده استفاده کنیم. در صورتی که کف اتاق هم مناسب نباشد ایده بازسازی کف ایده خوبی خواهد بود.

نکات مهمی که در زمان بازسازی ساختمان باید به آن توجه کنیم

اولین نکته ای که باید در بازسازی ساختمان به آن توجه کرد داشتن یک برنامه است که در آن جزییات هم دیده شده است. این کار را می توان با کمک طراحان و متخصصان انجام داد. در همان ابتدا باید بودجه مشخص باشد و هزینه تا انتهای پروژه برآورد شود چون امکان تغییر در هزینه ها بسیار زیاد است. زمان نقش مهمی در اجرای پروژه های بازسازی دارد. باید از همان ابتدا زمان را مشخص کنیم و این که هر قسمتی به چند روز زمان احتیاج دارد. حتما در زمان اجرای پروژه مطابق با برنامه پیش بروید چون اعمال تغییرات برنامه ریزی نشده می تواند شما را از نظر زمانی عقب بیندازد و هزینه های خیلی بیش تری را متحمل شوید.

هزینه بازسازی ساختمان

برای این موضوع اصلا نمی توان عدد و رقم مشخصی تعیین کرد زیرا بازسازی ساختمان می تواند از چند تغییرات جزیی با هزینه ای اندک تا بازسازی گسترده و وسیع را شامل شود. این باعث می شود که هزینه مشخص نباشد. اما اگر برنامه ریزی باشد و کارهایی که قرار است انجام پذیرد را ابتدا در قالب یک برنامه بنویسیم می توانیم هزینه ها را هم مشخص و در نتیجه بدون اتلاف بی رویه هزینه این کار را انجام داد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره بازسازی ساختمان