دسته بندی ها

پشم شیشه

جستجوی پشم شیشه نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پشم شیشه

پشم شیشه
پشم شیشه، از فیبر های انعطاف پذیر شیشه تهیه میشود، از ذوب مواد اولیه شیشه به دست می آید. پشم شیشه الیاف بسیار انعطاف پذیر و نازکی تشکیل شده که هنگام تولید این الیاف یکدیگر تافته میشوند و به صورت یک لایه عایق با ضخامت میشوند که با روکش های مختلف وارد بازار میشوند. پشم شیشه به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی بین دو فضا قرار میگیرد. هنگامی که الیاف پشم شیشه به هم تافته میشوند ایجاد حفره های زیادی در پشم شیشه میکند و این حفره ها هوا را در خود نگه میدارد و ماهیت عایق را در پشم شیشه به وجود میآورد. پشم شیشه از طبیعت به دست میآید و ماده اصلی تشکیل آن سلیس و شیشه میباشد که بعد از ذوب وارد ماشین الیاف ساز میشود و در اثر نیروی گریز از مرکز به شکل الیاف پشم شیشه تبدیل میشوند. پشم شیشه انرژی صوت را جذب میکند و مانع انتقال آلودگی صوتی میشود.
در هنگام آتش سوزی بی اثر است و در مجاورت آتش گازهای سمی تولید نمیکند. پشم شیشه بر خلاف عایق های پلی یورتان و پلی استایرن در آتش بی اثر بوده و مشارکتی ندارد و مقاومت بسیار زیادی در برابر آتش سوزی دارد نه تنها باعث افزایش دامنه آتش نمیشود بلکه باعث تاخیر در گسترش آتش نیز میشود. الیاف پشم شیشه اگر وارد ریه شوند خارج نمی شوند و وقتی با پوست در تماس است باعث خراشیدگی آن میشود. اگر در مجاورت آن باشید و ذرات معلق آن را تنفس کنید باعث بیماری های تنفسی و پوستی میشوید.
برای انتخاب پشم شیشه باید سه عامل را در نظر گرفت:
دانسیه: وزن یک متر مکعب در کیلو گرم دانسیه پشم شیشه میگویند. که پشم شیشه ایی که دانسه آن 10 الی 1000 کیلوگرم در متر مکعب بیشترین کاربرد را دارند.
ضخامت: از عوامل مهمی است که در ضرایب حرارتی، انتقال حرارتی و جذب صوت محاسبه میشود. الیاف پشم شیشه باید بین 2.3 الی 2.6 میکرون ضخامت داشته باشد، در این وضعیت الیاف کاملا انعطاف پذیر بوده و قدرت ارتجاعی آن بالا میرود و به علت عدم شکستگی، حفره ها بین ان آسیب ندیده و عایق سالمی است و سالیان زیاد خاصیت عایقی خود را حفظ میکند. ضخامت بالای 4.6 میکرون پشم شیشه به دست امده الیاف شکننده و خشن است بعد از مدتی الیاف خرد میشود و حفره های بین آن تخریب شده و عایق ضخامت اش افت میکند و خاصیت عایقی خودش را از دست میدهد.
جنس پوشش (لفاف): پشم شیشه ها با روکش های کاغذی، آلومینیومی، نخدار و ... طبق نیاز انتخاب میشوند. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت فضا و محفوظ نگه داشتن حفره های هوایی که بین الیاف پشم شیشه است، از لفاف استفاده میشود. لفاف از اهمیت زیادی برخوردار است و وقتی که پشم شیشه رطوبت هوا را جذب نمیکند لفاف وظیفه عایقی خود را به سیستم ایفا میکند.
پشم شیشه برای عایق کاری های حجیم، عایق کاری های ساختمانی، عایق کاری های صنعتی، استفاده در کانال های هوا ، و ... مورد استفاده قرار میگیرد. پشم شیشه عایق حرارتی، عایق صوتی بسیار خوبی است و جزو انواع عایق های پر کاربرد در صنعت ساختمان میباشد و بیشتر به منظور عایق کاری حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد.
انواع پشم شیشه در بازار ایران سه دسته است:
پشم شیشه رولی (پتویی)
پشم شیشه پانل (تخته ای)
عایق لوله (عایق پیش ساخته)
مزایای پشم شیشه:
دارای چگالی متنوعی است.
عایقی بسیار سبک است.
نصب آن آسان میباشد.
باعث گسترش آتش نمیشود و و ضریب انتشار گاز سمی آن کم است.
دارای خاصیت آکوستیک را دارد.

مطالب مفید درباره پشم شیشه