دسته بندی ها

خرید پارکت از فروشندگان انواع پارکت لمینت

فروشندگان و مجریان پارکت لمینت و کفپوش چوبی

راهنمای انتخاب و خرید انواع پارکت و لمینت

پارکت نوعی کفپوش است که از چوب طبیعی درختان ساخته می‌شود. به عبارت دیگر، برای ساخت پارکت، چوب درختان را برش می‌دهند، صاف می‌کنند، صیقل می‌دهند، به اندازه‌های مناسب می‌برند و روغن کاری می‌کنند. برای نصب آن ابتدا آن‌‌ها را، با کمک چسب‌های مخصوص، بر روی کف می‌چسبانند. بعد صبر می‌کنند تا چسب خشک شود و پارکت‌ها کاملا ثابت شوند، سپس روی آن‌ها را ساب و لاک می‌زنند. اینقدر لاک زدن را ادامه می‌دهند تا سطح چوب کاملا صیقلی و بدون پستی و بلندی شود. در نهایت، می‌توان روی آن یک لایه روغن جلای مخصوص چوب زد.

از آنجا که پارکت از چوب طبیعی ساخته می‌شود، بسیار نسبت به آب حساس است. اگر از آن برای پوشاندن کف استفاده می‌کنید، باید بسیار مراقب باشید که با پاهای خیس بر روی کف راه نروید، آب و یا مایعات از دستتان نریزد و یا آب باران به داخل نفوذ نکند. زیرا، همانطور که می‌دانید، چوب به سرعت تبله و ورم کرده و ظاهر زشت و بد نمایی پیدا می‌کند. از طرف دیگر، یکی دیگر از معایب پارکت این است که، محیط بسیار مناسبی برای زندگی موریانه‌ها و مورچه‌ها فراهم می‌کند. معمولا خانه‌هایی که کف‌ آن‌ها پارکت است، مورچه و موریانه زیاد دارند. بالاخره اینکه، به دلیل استفاده از چوب طبیعی، پارکت بسیار نسبت به ضربه و وسائل برنده حساس است. در صورت استفاده از پارکت لازم است هر چند سال یکبار دوباره ساب و صیقل داده شوند. پارکت طرح‌ها و رنگ‌های محدودی دارد. به بیان دیگر، طرح‌ها و رنگ‌های آن از محدوده‌ی طرح و رنگ چوب، فراتر نمی‌رود. اما قیمت، دوام و زیبایی پارکت بستگی به نوع چوب آن دارد. مثلا چوب‌های سخت مانند گردو و بلوط گران‌ترند و به راحتی خش بر نمی‌دارند. چوب‌های کاج و راش از نظر قیمتی مقرون به صرفه هستند، اما استهلاک آن‌ها بیشتر است.

تفاوت پارکت و لمینت چیست؟

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانیم، آنچه امروزه در بازار به عنوان پارکت لمینت شناخته می‌شود، در واقع لمینت است و نه پارکت‌های مرسوم. پارکت با لمنیت بسیار متفاوت است. لمینت چوب خالص نیست. بلکه الیاف فشرده‌ی چوب است. علاوه بر جنس، پارکت لمینت در بسیاری از ویژگی‌های دیگر نیز با هم متفاوتند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کفپوش لمینت را به زمین نمی‌چسبانند. بلکه آن‌ها را طوری می‌سازند که در هنگام نصب به یکدیگر قفل می‌شوند.
  • لمینت‌ها معمولا در اندازه‌های استاندارد، در کارخانه تولید و بسته بندی می‌شوند.
  • به دلیل همین جفت و بست داشتن لمینت، می‌توان آن را به راحتی جمع کرد و مجددا جای دیگری نصب کرد. اما پارکت این ویژگی را ندارد. زیرا کاملا به زمین محکم شده است.
  • معمولا زیر کفپوش لمینت، یک لایه فوم مخصوص پهن می‌کنند و بعد لمینت‌ها را بر روی آن نصب می‌کنند. اما پارکت مستقیما بر روی کف می‌چسبد.
  • چون در نصب لمینت از چسب استفاده نمی‌شود، بنابراین به سطح زیرین آسیب نمی‌زند. اما چسب مورد استفاده برای نصب پارکت، سطح قبلی را کاملا غیرقابل استفاده می‌کند.
  • به علت نصب فوم زیر کفپوش لمینت، آن‌ها تا حدودی عایق حرارت و صدا می‌شوند.
  • سرعت نصب لمنیت، از پارکت بیشتر است.
  • لمینت بعد از نصب نیاز به ساب و صیقل ندارد و به راحتی با یک دستمال تمیز می‌شود.

با توجه به تمام ویژگی‌های که برشمردیم، شاید اینطور به نظر برسد که کفپوش‌های لمینت بسیار برتر از کفپوش‌های پارکت هستند. ولی به رغم برخی ویژگی‌های برتر کفپوش‌های لمینت، همچنان مشتری خاص خود را دارد. چند دلیل عمده‌ی این اقبال را می‌توان این‌گونه بیان کرد:

چوب طبیعی دیرتر لک می‌شود. کف‌هایی که لمینت هستند، دائم باید دستمال و تمیز شوند. مثلا اگر با پای خیس روی آن‌ها راه بروید، جای پا بر روی لمینت می‌ماند. میزان لک پذیری پارکت بسیار کمتر از لمینت است.

اگر کفپوش لمینت خش بردارد یا کنده شود، به هیج عنوان قابل تعمیر نیست و تنها باید تعویض شود. ولی پارکت قابل تعمیر است.

کفی که پارکت شده باشد، حس طبیعت را به انسان منتقل می‌کند، راه رفتن روی آن بسیار لذت بخش است و حس خوبی به پا می‌دهد. به علاوه، در هنگام راه رفتن روی پارکت صدایی بسیار دلنشین و دوست داشتنی ایجاد می‌‌شود. گویی که در دل طبیعت قدم می‌زنید.

با اینکه طرح‌های پارکت محدود است، اما بکر، زیبا و طبیعی است. بنابراین منظره‌ای بسیار روستیک و در عین حال لوکس تولید می‌کند.

پارکت به علت اینکه چوب طبیعی است نه تنها عایق گرما و سرماست، بلکه حرارت یا خنکی را در خود نگه می‌دارد. این امر باعث می‌شود که کف محیط، خود را با فصل سرد و گرم به راحتی تطبیق دهد و فضایی مطبوع ایجاد کند.

در نهایت مالکان ویلاها و خانه‌های لوکس؛ که هزینه‌ی مصالح چندان برایشان مهم نیست، همچنان پارکت را به لمینت ترجیح می‌دهند.

اگر بین پارکت لمینت، انتخاب نهایی شما پارکت است، فقط لازم است، در مورد نگهداری آن دقت زیادی به خرج دهید. مراقب باشید مایعات از دستتان نریزد، وسائل خانه را بر روی آن نکشید. هر چند سال یکبار آن را ساب و صیقل کنید، کف را با روغن‌های مخصوص بسابید، هر چند سال یکبار سمپاشی کنید تا مورچه و موریانه در کفپوش خانه نکنند و در صورت جدا شدن قطعات، فورا آن‌ها را تعمیر کنید و بچسبانید. در ضمن، در هنگام خرید هم، به جنس چوب توجه کافی داشته باشید و نوع مرغوب را سفارش دهید. گارانتی، ضمانت و تعهد به انجام خدمات پس فروش را هم از فروشنده بخواهید.

مطالب مفید درباره پارکت