دسته بندی ها

لوستر

فروشندگان و مجریان لوستر

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل لوستر

لوستر یکی از عنصرهای نورپردازی خانه است که زیبایی و درخشندگی را به فضای خانه اضافه می‌کند از این رو موجب جذابیت بیشتر فضای نشیمن یا پذیرایی خانه خواهد شد. البته استفاده از آن تنها محدود به اتاق پذیرایی نیست و برای مکان‌های دیگری از جمله اتاق خواب، آشپزخانه و راه پله نیز می‌توان از آن استفاده کرد. از این رو یکی از لوازم تزئینی است که تنوع و رنگ‌های زیادی دارد.

در فرهنگ لغت لوستر به یک لامپ روشنایی تزئینی شاخه دار گفته می‌شود که تعدادی لامپ یا شمع را نگه داشته است و از سقف آویزان است. البته امروزه کمتر از شمع استفاده می‌شود اما بازهم در برخی از موارد برای ایجاد فضایی زیبا و کلاسیک از شمع نیز استفاده می‌شود. انتخاب این عنصر تزئینی و روشنایی به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

این عوامل عبارتند از:

 • دکوراسیون مکان مدنظر: لوستر باید با دکوراسیون داخلی فضا همخوانی داشته باشید برای مثال در فضایی کلاسیک و ساده نمی توان از لوسترهای چند طبقه مجلل استفاده کرد. از این رو هنگام خرید لوستر باید لوازم خانه و سبک دکوراسیون را در نظر بگیرید سپس اقدام به خرید کنید.
 • اندازه اتاق: یکی دیگر از فاکتورهای مهم اندازه اتاق یا فضای نشیمن است. بزرگ بودن یا کوچک بودن فضا رابطه مستقیمی با انتخاب لوستر دارد برای مثال اگر اتاق کوچکی داشته باشید با انتخاب لوستری خیلی بزرگ نور زیادی را به فضا اضافه می‌کنید و با انتخاب لوستری کوچک برای فضایی بزرگ نور کافی برای روشنایی فضا را نخواهید داشت. بنابراین قبل از خرید باید مساحت فضای مدنظرتان را اندازه گیری کنید و بهترین لوستر متناسب با اندازه را انتخاب کنید.
 • ارتفاع سقف: عامل مهم دیگری که باید به هنگام خرید لوستر در نظر بگیرید ارتفاع سقف است. اتاق‌ها سقف‌هایی مختلفی دارند و برای انتخاب لوستر مناسب باید فاصله بین کف تا سقف را اندازه بگیرید. برای مثال لوسترهای بلند و چند طبقه برای سقف‌های کوتاه گزینه مناسبی نیستند.
 • نوع نور: عامل بعدی نوع نور مورد استفاده است. لوسترهای مختلف نورهای متفاوتی دارند. از این رو هنگام خرید باید توجه داشته باشید که نور لوستر با فضای شما همخوانی داشته باشد تا جلوه اتاق را خراب نکند.
 • هزینه: آخرین و می‌توان گفت مهمترین عامل در خرید لوستر، قیمت آن است. قیمت این عنصر تزئینی با توجه به کیفیت و زیبایی که دارد متفاوت است. بنابراین قبل از خرید باید میزان بودجه‌ای که می خواهید هزینه کنید را تعیین کنید و نسبت به آن محصول مدنظرتان را انتخاب کنید. هرچه انتخاب شما لوکس‌تر و مجلل‌تر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. 

انواع لوستر معروف

از آنجایی که لوستر یک عنصر تزئینی است انواع مختلفی دارد و از متریال‌های مختلفی تولید می‌شوند. خود این متریال یکی از عوامل تعیین کننده قیمت این محصول هستند.

 • کریستالی: اگر به دنبال سبکی زیبا و لاکچری هستید لوستر کریستالی گزینه مناسبی برای خرید است. کریستال درخشندگی زیادی به فضای اتاق اضافه می‌کند و باعث چشمگیر شدن دکوراسیون شما خواهند شد.
 • شیشه‌ای: یکی دیگر از متریالی که برای ساخت این محصول استفاده می‌شود، شیشه است. شیشه در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی برای ساخت لوستر استفاده می‌شوند و حتی ممکن است به صورت چند طبقه ای نیز تولید شوند. میزان نوردهی بالا و جلوه زیبای شیشه‌ها آن را به گزینه مناسبی برای اتاق پذیرایی بزرگ تبدیل می‌کند. البته از این نوع لوستر برای اتاق خواب و آشپزخانه نیز استفاده می‌شود.
 • تیفانی: برای ساخت این محصول با استفاده از تکنیک تیفانی طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی روی شیشه خلق می‌شود که انعکاسی بسیار زیبا بر روی دیوارها و سقف ایجاد می‌کند. طرح‌ها به صورت منظم و یا بدون تقارن اجرا می‌شوند که هر یک از آن‌ها زیبایی خاص خود را دارد.
 • شمع: شمع یکی از سنتی ترین سازه‌هایی است که از قدیم برای ایجاد نور استفاده می‌شود. قبل از برق، شمع‌هایی از سقف آویزان می‌شد و نور را به فضا اضافه می‌کرد. البته این محصول امروزه بیشتر برای جنبه تزئینی که دارد استفاده می‌شود به دلیل اینکه از نظر ایمنی مناسب نیز و با افتادن شمع‌ها ممکن است آتش سوزی ایجاد شود.
 • طبل: طبل‌ها شکلی استوانه‌ای دارند که از آن‌ها به عنوان لوستر استفاده می‌شود. این نوع طبل‌ها نگهداری ساده‌ای دارند و ارزان هستند. از این رو می‌توانید از آن‌ها برای آشپزخانه یا اتاق خواب استفاده کنید. به کمک این نوع لوستر بهتر می‌توانید نور وارد شده را به فضا را کنترل کنید. 
 • نئوکلاسیک: لوستر نئوکلاسیک یکی از مجلل ترین و ظریف ترین محصولاتی است که برای روشنایی فضای مدنظرتان می‌توانید از آن استفاده کنید. معمولا این سبک لوستر بلند و لوکس هستند و تناسبات هندسی کلاسیک در آن رعایت می‌شود.
 • چوب: چوب یکی دیگر از متریال‎های مورد استفاده است که جلوه‌ای زیبا و منحصر به فرد به اتاق خواهد بخشید. چوب‌ها بر اساس اشکال هندسی ساخته می‌شوند و به صورت فانتزی یا سنتی استفاده میشوند و گزینه مناسبی برای اتاق خواب و آشپزخانه هستند.

حال میرسیم به اینکه یک اتاق به چقدر نور برای تامین روشنایی نیاز دارد، لوستر نباید تنها منبع تامین نور فضا باشد. این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که در طراحی خانه‌ها ممکن است وجود داشته باشد. متمرکز شدن نور در یک نقطه از فضا و تجمع نور زیاد در یک مکان به تنهایی درست نیست بلکه باید در کنار آن از نورهای مخفی یا آباژور استفاده است. این کار روش مناسبی برای برجسته کردن فضا، دیوارها و یا نقاشی‌های خانه است. از این رو فراموش نکنید که با داشتن تنها یک منبع پر نور نمی‌توانید تناسب نور فضا را رعایت کنید. در صورتیکه مدل انتخاب شده نور زیادی را به فضا اضافه می‌کند می‌توانید برخی از لامپ‌های آن را خاموش کنید تا کنترل بهتری بر روی روشنایی داشته باشید. اما همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم سعی کنید از مدل‌هایی استفاده کنید که با فضای شما و میزان روشنایی مدنظرتان همخوانی داشته باشد چون خاموش کردن تعدادی از لامپ‌ها جلوه زیبایی ندارد.

 

نورپردازی‌های خاص و زیبا با استفاده از لوسترها

در خانه های قدیمی لوستر ها یکی از المان های تزیینات و تشریفات به شمار می آمدند. در قدیم این طور نبود که همه خانه ها لوستر داشه باشند بلکه این وسیله زیبا فقط در خانه های تجملاتی و خوش ساخت و زیبا وجود داشت. هنوز که هنوز است تصویر لامپ های آویزان از سقف در گوشه و کنار ذهن مان باقی مانده چون در سال های اخیر این محصول به عنصری همیشگی در دکوراسیون ها بدل شده است و ما هم نمونه های قدیمی را دیده ایم. استفاده از این محصول بر زیبایی خانه تاثیر خیلی زیادی دارد و بهتر این است که حتما وجود داشته باشد. اما انتخاب این محصول مناسب تا اندازه زیادی اهمیت دارد. گاه نبودن یک لوستر ناهمانگ و نامناسب از بودن اش بهتر است. امروزه مدل های خیلی زیادی از این المان های تزییناتی در بازار وجود دارد که می توان از بین آن ها مناسب ترین را انتخاب کرد. در هر شهری، خیابانی برای فروش انواع مختلف این تزیینات با اهمیت وجود دارد و علت آن هم تقاضا های خیلی زیاد نسبت به گذشته است. اما بهتر است پیش از آن که به راسته فروشندگان این محصول در شهر تان بروید انواع مختلف آن را بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید و البته با صرف هزینه ای معقول و مناسب. در ادامه به معرفی مدل های مختلف محصول مذکور و نکات مهم در انتخاب این عنصر زیبایی می پردازیم. 

لوستر چیست؟

به این محصول نور افشان هم گفته می شود. منظور از لوستر وسیله ای است که روی سقف و یا دیوار های خانه نصب می شود. می تواند بی حرکت و ثابت باشد و یا متحرک. محصول ذکر شده دارای تعدادی لامپ می باشند که به زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. برخی آن را به عنوان وسیله ای که به زیباتر شدن خانه کمک می کند می شناسند ولی برخی دیگر علاوه بر این که جنبه زیبایی آن را در نظر می گیرند به این نکته هم فکر می کنند که با استفاده از این محصول می توان هم زمان از چند لامپ استفاده کرد و در نتیجه محیط روشن تری داشت. گاهی هم هر دو هدف ذکر شده با هم مد نظر می باشد. 

سایز های مختلف لوستر ها و تعداد آن ها

محصول ذکر شده در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شود. از مدل های تک لامپ کوچک بگیرید تا آن هایی که دارای اندازه های بزرگ می باشند. درست است که زیبایی عاملی مهم در انتخاب شما می باشد ولی اندازه آن ها هم عنصر مهمی است. اگر اندازه این المان روشنایی خیلی بزرگ باشد مانند وسیله ای ناهماهنگ خواهد بود که نه تنها فضا را زیبا نخواهد کرد بلکه از هارمونی آن هم خواهد کاست. از طرف دیگر مدل های کوچک این محصول برای فضا های بزرگ نه فضا را روشن خواهند کرد و نه زیبایی دارند. سعی کنید تعداد لامپ ها به همان اندازه ای باشد که روشنایی اش مد نظر تان است چون خاموش نگه داشتن تعدادی از لامپ های یک لوستر از زیبایی آن کم خواهد کرد. گاهی نصب این محصول در نشیمن خانه علاوه بر این که فضا را روشن می کند، زیباست اما گاهی به دلیل بزرگ بودن فضا نیاز است که از دو و یا چند لوستر استفاده شود. حتما به این نکته توجه داشته باشید.

هماهنگی سبک لوستر با سبک دکوراسیون داخلی خانه

اگر خانه دارای دکوراسیون مدرن باشد بهتر است که به سراغ لوستر های کوچکی بروید که از متریال هایی مانند چوب و یا فلز برای ساخت شان استفاده شده است. اما معمولا برای خانه هایی که دارای دکوراسیون سنتی و تجملاتی می باشند لوستر های شیشه ای و کریستالی کاربرد زیادی دارند. نکته دیگر این که آباژور ها را هم حتما هماهنگ با لوستر هایی که به سقف و یا دیوار نصب شده است انتخاب کنید.

رنگ لوستر ها 

اگر دل تان می خواهد که از مدل های رنگی لوستر ها استفاده کنید حتما از بین رنگ های خنثی آن ها را انتخاب کنید. این رنگ ها به آسانی با سایر وسایل هماهنگی می شوند و دست تان برای تعویض برخی از لوازم منزل باز خواهد بود. اما اگر مثلا رنگ محصول مذکور را رنگی هماهنگ با رنگ مبل انتخاب کرده باشید در صورتی که بخواهید رویه مبل را عوض کنید در این صورت مجبور به عوض کردن لوستر های تان هم می شوید.

ارتفاع مناسب برای لوستر ها چقدر باید باشد؟

ارتفاع محصول بیان شده تا اندازه زیادی به سقف خانه و فضایی که در آن قرار است نصب شوند بستگی دارد. اگر سقف مکانی کوتاه باشد بهتر است از مدل هایی استفاه کنیم که به سقف وصل می شوند و آویزان نمی باشند. اما اگر سقف خانه به اندازه کافی بلند باشد می توانید از مدل های بلندی که دارای رشته های زیبا و آویزان می باشند و حتی زیبایی شان را چندین برابر می کنند استفاده کنید. 

لوستر های مناسب برای آشپزخانه و اتاق خواب

معمولا این محصول را از انواع مدرن و دارای متریال های چون چوب و فلز و یا ترکیب پارچه انتخاب می کنند. رنگ محصول مذکور در اتاق خواب باید با پرده ها هماهنگ باشد و برای آشپزخانه می توانید آن را با رنگ کابینت های تان هماهنگ کنید. لوستر آشپزخانه را از نوعی انتخاب کنید که تمیز کاری آن راحت باشد زیرا به دلیل فضای آشپزخانه احتمال سریع کثیف شدن آن وجود دارد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره لوستر

جشنواره