دسته بندی ها

منهول بتنی (منهول بتنی فاضلاب - منهول بتنی پیش ساخته)

فروشندگان و مجریان منهول بتنی

  • تولید انواع منهول بتنی، هندهول بتنی، باکس و حوضچه های مخابراتی پیش ساخته بتنی
    آدرس: آزادی

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های منهول بتنی

حتما شما هم نمونه ای از دریچه های منهول های بتنی را در سطح شهر روی آسفالت دیده اید. این دریچه های چدنی، درب منهول هایی هستند که برای کاربردهای مختلف ساخته شده اند. منهول ها برای فراهم کردن دسترسی انسان ها به داخل کانال ساخته می شوند. از منهول بتنی برای اتصال شبکه ها و خطوط لوله استفاده می شود در سیستم فاضلاب با این منهول ها چند خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل و آن ها را در مسیری مشخص هدایت می کنند و در مورد سیستم های مخابراتی برای دسترسی داشتن به کابل هایی که در زیر زمین قرار دارند از این محصول استفاده می شود. روی همه منهول ها را همیشه با درپوش های مخصوص می پوشانند. پس هر منهول بتنی از دو بخش اصلی تشکیل شده است که به صورت مجزا ساخته و در محل مورد نظر روی هم سوار می شوند. نکته مهمی که وجود دارد این است که همه ی منهول ها را بایستی دست کم ۵ روز پیش از حمل به عمل آورد تا مقاومت لازم برای حمل را داشته باشند.

ادامه مطلب

بدنه منهول بتنی

جنس بدنه از بتنی با استحکام و مقاومت خیلی بالا است و از طرف دیگر با آرماتورهای فولادی نیز مهار شده است. آرماتورها آج دار هستند و قطر آن ها و هم چنین این که چگونه چیده شوند بر اساس طراحی مورد نظر مشخص می شود. بدنه منهول بتنی در دو مدل ترافیکی و غیرترافیکی ساخته می شود. مدل های ترافیکی در معابری نصب می شوند که عبور و مرور وسایل نقلیه وجود دارد و مدل های غیرترافیکی برای جاهایی است که وسیله نقلیه و یا بارهای سنگین عبور نمی کند. جنس درب منهول ها چدنی است و نه تنها قابلیت تحمل فشار را دارد بلکه راه مناسبی هم برای دسترسی فراهم کرده است و از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه می باشد. بتنی که برای ساخت بدنه مورد استفاده قرار می گیرد باید عیارش حداقل ۴۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب باشد و به کمک فوق روان کننده ها دوام و پایایی آن نیز افزایش یافته یابد. اگر عبور دادن کابل هایی از بدنه منهول نیاز باشد در این صورت سوراخ هایی با قطرهای سفارشی در بدنه ایجاد می شود. اما همیشه از همه سوراخ های موجود کابل ها عبور نمی کنند. به همین دلیل روی همه را با درپوش های پی وی سی می پوشانند و تنها درپوش سوراخ هایی را برمی دارند که نیاز است کابل از آن ها عبور کند. منهول ها می توانند کف دار یا بدون کف باشند. گاهی برای صرفه جویی در هزینه ها و آسان بودن نصب، برخی منهول ها کف ندارند. در مورد منهول هایی که دارای کف هستند برای آن که آب از کف عبور کند هم یک سوراخ زهکشی در کف ایجاد می کنند.

انواع منهول بتنی

منهول های بتنی را بر اساس قطرشان به دو دسته تقسیم می کنند.

منهول بتنی با قطر کم

از این محصولات در خطوط فرعی شبکه استفاده می شود، قطرشان و دبی جریان کم است. اما تعداد لوله هایی که وارد می شوند احتمال دارد که زیاد باشد.

منهول بتنی با قطر بالا

طبیعتا قطرشان زیاد است و دبی جریان هم بالا. لوله های وارده یا یکی است و یا تعدادشان محدود می باشدکه از نظر ساخت این نوع منهول ها می توانند پیش ساخته باشند و یا آن را در محل مورد نظر بسازند.

منهول بتنی پیش ساخته

ساختن منهول ها در فضاهای مورد نظر دشوار و زمان بر خواهد بود به همین دلیل استفاده از نمونه های پیش ساخته توصیه می شود. از مزایای این محصولات پیش ساخته می توان به بالا بودن ایمنی و کیفیت شان اشاره کرد. نصب شان هزینه کم تری دارد و در محل ضایعات کم تری تولید می شود. این محصولات در زمانی بسیار کوتاه تر از شیوه ساختن در محل حاضر می شوند.

استفاده از منهول بتنی چه ویژگی ها و مزیت هایی دارد؟

عملیات نصب تسریع و تسهیل می گردد.

به دلیل این که نیازی به استفاده از اتصالات مختلف نداریم در نتیجه استفاده از آن ها مقرون به صرفه خواهد بود.

جمع آوری نمودن آب های سطحی از دیگر مزیت های این محصول به شمار می آید.

با استفاده از این محصول می توان فاضلاب های چند واحد آپارتمانی را در مسیر خروجی یکی سازی کرد.

از طریق دریچه و دربی که دارد امکان بازدید کردن دوره ای از آن فراهم است.

در مصارف فاضلاب خانگی می توان از منهول های کوچک استفاده کرد.

این محصولات سطحشان با کیفیت و مرغوب است که از چسبیدن مواد و آلودگی ها به دیواره های آن ها خودداری می کند.

منهول بتنی چه معایبی دارد

اگر در قسمت اتصالات آب بندی مناسبی وجود نداشته باشد، همین موضوع می تواند موجب بروز دردسرها و در نتیجه هزینه های زیادی شود. آب بندی کردن خطوط لوله بسیار مهم است.

در مورد نمونه های پیش ساخته وزن اجزا بسیار بالا است و امکان جا به جایی و حمل آن ها به سختی وجود دارد.

اگر درست و اصولی و مطابق با استانداردها طراحی نشوند در زمان بروز حوادثی مانند زلزله به دلیل شکننده بودن شان آسیب می بینند و هزینه های زیادی را به دنبال خواهند داشت.

در محل مجرای کف زبری زیادی دارند.

قیمت منهول بتنی

این محصولات بتنی هستند و بر اساس همین متریال به کار رفته در آن ها و سایزی که ساخته می شوند و البته کاربری شان دارای قیمت های متفاوتی می باشند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون