دسته بندی ها

معرفی انواع طراحی و دکوراسیون داخلی و هزینه

فروشندگان و مجریان طراحی و دکوراسیون داخلی

راهنمای انواع طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان

طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان ، پس از معماری داخلی ساختمان، بیشترین تاثیر را در یک محیط داخلی می گذارد. هدف از طراحی داخلی، بهینه سازی فضای موجود، فراهم کردن موقعیت راحت تر برای ساکنان و افزایش کارایی محیط داخلی در کنارایجاد زیبایی بصری و هماهنگی و هارمونی چیدمان عناصر موجود است. هدف عمده طراحان داخلی، ترکیب خلاقیت و تخصص، برای ایجاد محیطی کارامد برای فعالیت های روزانه است.
معمولا اصطلاح طراحی و دکوراسیون داخلی گاهی به جای هم به کار می روند، در صورتی که این دو مقوله دارای تفاوت هایی بنیادینی هستند. دکوراسیون داخلی بیشتر به ترکیب وسایل تزئینی و جلوه دهی به وسایل موجود می پردازد در حالی که طراحی داخلی علاوه بر توجه به مسائل زیبا شناسی، بر روی کارامدی فضا و راحتی افراد درارتباط با آن فضا تاکید دارد.در این حوزه مسائلی مانند رنگ و طرح دیوارها، مبلمان، نورپردازی، ایمنی و ... دارای اهمیت ویژه ای  هستند. در طراحی داخلی باید به روانشناسی رنگ، چیدمان اصولی و اصول سبک طراحی مورد نظر، توجه داشت. دامنه فکری و دغدغه های طراح داخلی بسیار گسترده تر از دکوراتورها است و باید به جنبه های مختلفی مانند نکات فنی، ایمنی و الزامات دیگر نیز توجه داشته باشد.طراحی داخلی نماینده سبک زندگی، ویژگی های فردی، تمایلات و فعالیت های ساکنان یک فضا است و جزئیات و کلیات نتیجه کار، تلفیقی از تمام مواردی است که طراح داخلی در نظر گرفته است.
طراحی داخلی نمادی از فرهنگ و سبک فکری غالب در آن حوزه جغرافیایی است و تاثیرگزاری و تاثیر پذیری از این موارد، دغدغه بسیاری از طراحان داخلی است. بسیاری از این موارد در طراحی داخلی، مربوط به الزامات فنی معماری و یا دکوراسیون داخلی نیست و تنها یک طراح حرفه ای و آشنا با فرهنگ و سبک فکری، می تواند این نکات را درک و اجرا کند. این الزامات غیر شهودی از ویژگی های فرهنگی، سبک زندگی، بافت جغرافیایی و موارد مختلف الهام گرفته و تاثیر می پذیرند.


طراحی داخلی به حدی پیچیده است که به شاخه های مختلفی از جمله طراحی رستوران ها، خانه، دفاتر کاری و موارد دیگر تقسیم می شود. هر یک از این محیط ها دارای نکات و جنبه های کاربردی و ایمنی خاصی اند که شاید در نگاه اول و در ظاهر کار جلب توجه نکند، ولی در عمل اهمیت و تاثیر بسیار زیادی دارند. امنیت، کارایی، راحتی و کاربرد عناصر به کار رفته از جمله این نکات محسوب می شوند.
در طراحی داخی هر فضایی، برای بهینه سازی و بیشینه کردن کارایی ، توجه به نکات زیر ضروری است:

نور پردازی محیطی طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان


طبیعی و یا مصنوعی بودن نور و میزان و حجم تابش هر کدام در محیط داخلی ، حجم نور تابیده شده، رنگ نور، جهت تابش و میزان تمرکز نور در این دسته قرار می گیرند. نورپردازی ماهرانه می تواند تمرکز بصری را به سمت و بخش خاصی معطوف کند.


فضاسازی طراحی و دکوراسیون


 فضای قابل استفاده برای کاربر، تناسب فضای کار با فعالیت کاربر و ایجاد فضاهایی که در عین مجزا بودن یکپارچگی کلی را داشته باشند اهمیت بالایی دارد. فضاسازی باید بتواند در کنار توجه به نیازهای کاربر، تعادل بین فضای قابل استفاده و وسایل و المان های موجود در آن را برقرار کند.


زیباسازی بصری طراحی و دکوراسیون ساختمان


توجه به تناسب، هماهنگی، تعادل و یکپارچگی المان ها و عناصر موجود در فضا در این دسته قرار می گیرد.

بافت طراحی و دکوراسیون


وسایل و مواد به کار رفته در فضای داخلی،مانند مبلمان، دیوار، وسایل به کار رفته برای دکوراسیون و ... ، همگی دارای اهمیت زیادی هستند. بافت می تواند خطای بصری، حجم دهی و حتی القای حس گرما و سرما و سنگینی و سبکی را ایجاد کند.


رنگ طراحی و دکوراسیون


منظور رنگ وسایل، مبلمان، دیوارها و هر آنچه که در محیط داخلی قرار دارد است. توجه به جنبه های زیبایی و روانی و تناسب بین رنگ های به کار رفته  اهمیت زیادی دارد و رنگ نیز مانند بافت، تاثیراتی متفاوت و منحصر به فرد ایجاد می کند.


حجم و فرم طراحی و دکوراسیون


توجه به حجم و فرم اشیا، میزان فضایی که اشغال می کنند، تاثیر آن ها بر فضای داخلی و سایر وسایل و کارایی و کارامدی آن ها برای افراد درگیر با فضای مدنظر، اهمیت زیادی دارد. حجم دهی و فرم دهی جزو مهمترین جنبه های طراحی داخلی است.


سبک طراحی 


طراحی داخلی سبک های متنوعی مانند سبک انگلیسی، فرانسوی، سبک ژاپنی، دوره ویکتوریایی و ... است. این سبک ها می توانند به درخواست کارفرما و یا بنابر صلاحدید طراح داخلی انتخاب و اجرا شوند.


ایمنی طراحی و دکوراسیون


هر فضایی بنا به کاربرد، موقعیت جغرافیایی و وسایل به کار رفته در آن، نیازمند رعایت نکاتی برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارت های مالی و جانی است. طراح داخلی باید این موارد را با دقت بررسی و الزامات مربوطه را اجرا کند.
 مهمترین ویژگی طراحی داخلی که آن را همیشه پویا و زنده نگه می دارد، خلاقیت بالایی است که در آن وجود دارد. طراحی داخلی هیچ گاه در چارچوب و قاب خاصی قرار نمی گیرد و می تواند با تاثیرپذیری ازعوامل گوناگون، در نوع خود منحصر به فرد باشد. طراحی داخلی ترکیبی از تخصص، دانش و خلاقیت است و فضای مورد نظر را از لحاظ زیبایی و جنبه های مختلف کارایی، بهینگی، ایمنی و کاربردی بودن به حد اعلای خود می رساند. یک طراحی اصولی می تواند به محیط داخلی روح و شخصیت ببخشد. طراحی اصولی می توانمد فضا را منحصر به فرد و خاص نشان دهد و این امر در مورد شرکت ها و یا فضاهایی مانند رستوران ها و کافه ها و مکان های مشابه ،اهمیت زیادی دارد. طراحی داخلی این فضاها به نوعی امضای آن برند و یا سازمان محسوب می شوند و جزو مهمترین مواردی است که در این کسب و کارها باید به آن توجه شود.
در مورد خانه و محیط های مسکونی نیز، طراحی حرفه ای سبک زندگی و زیبایی و کارایی فضای موجود را با هم ترکیب و تلفیق می کند و بهترین گزینه های موجود برای فضای مورد نظر را ایجاد می کند. 

مطالب مفید درباره دکوراسیون داخلی