دسته بندی ها

شینگل ( سقف شینگل)

فروشندگان و مجریان شینگل

  • تهیه کننده و مجری سقفها ( شینگل و تایل) و ساختمانهای ویلایی
    آدرس: گیشا
  • شرکت آسمانه سازه ایساتیس با بیست و پنج سال تجربه در امر مشاوره ،طراحی ،نظارت و اجراء سقف های شیبدار تایل کینگستون کانادا ایزوشینگل وسفال طبرستان
    آدرس: مهرشهر

راهنمای خرید، بررسی و انتخاب انواع مدل های شینگل

شینگل عبارت است از نوعی پوشش سبک وزن که برای سطوح شیب دار سقف استفاده می‌شود. این پوشش انواع مختلف شینگل چوبی، سنگی ،آسفالتی، سفالی، متالی را شامل می‌شود. 

ادامه مطلب

اجرای سقف شینگل

برای اجرای این نوع سقف ابتدا باید مراحل مقدماتی اجرا شوند. در این مرحله از کار ابتدا لازم است تا با استفاده از مصالحی مانند آهن، اسکلت سقف ایجاد شود. این اسکلت به منزله چهارچوب و قاب اجرایی برای مراحل بعدی به حساب می‌آید. اجرای قدم بعدی به نوع شینگل در نظر گرفته شده بستگی دارد. به عنوان مثال برای اجرای شینگل چوبی، انواع چوب نراد روسی و OSB در نظر گرفته می‌شود. البته اگر اسکلت فلزی در سازه اجرا شود، چوب نراد با زاویه 90 درجه نسبت به اسکلت کار گذاشته می‌شود. اما در مورد سازه چوبی دیگر نیازی نیست تا از چوب نراد روسی استفاده شود. برای قرار گرفتن صحیح این اجزا و اجرای استاندارد این نوع سقف نیاز به زیرسازی کار است. زیرسازی حساس‌ترین و مهمترین مرحله در اجرای کار است. اجرای زیرسازی خود نیز نیازمند تمهیداتی مانند اجرای شبکه تخلیه آب در سقف در هنگام بارش‌های احتمالی و ایجاد سیستم تهویه هوا می‌باشد. اجرای دقیق و استاندارد مراحل ساخت و ساز در سقف به دوام و ایمن بودن آن کمک می‌کند. از مزایای این سقف وزن کمی است، که بر سازه وارد می‌کند.

شینگل چوبی

این محصول عمدتا از چوب درخت‌های سایپرس، کاج و سدر قرمز ساخته می‌شود. از محاسن نوع چوبی می‌توان به استحکام، طول عمر قابل قبول، ممانعت از اتلاف انرژی در سطح قابل قبول، سازگاری با محیط زیست به دلیل طبیعی بودن متریال و امکان بازگشت به چرخه طبیعت و زیبایی آن اشاره کرد. از معایب این محصول هم به گران بودن هزینه آن، آسیب‌پذیری سقف در برابر حشرات و احتمال ترک خوردگی در برابر تاثیرات منفی عوامل طبیعی می‌توان نام برد.

شینگل سنگی

همان طور که از نامش پیداست این نوع از شینگل از متریال سنگ طبیعی تهیه شده است. این سنگ‌ها از انواع موجود در طبیعت و از ذخایر متعدد مانند معادن تهیه شده و در مراحل بعدی در ابعاد در نظر گرفته شده برش داده می‌شوند. سپس به شکل تایل سنگی برای پوشش سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دلایل عمده انتخاب سنگ استحکام حداکثری و طول عمر و دوام طولانی مدت آن است. از جمله مزایای نوع سنگی علاوه بر مطالب ذکر شده، خاصیت غیرقابل نفوذ بودن این محصول در برابر آب، مقاومت در برابر وزش باد و قابلیت تحمل تغییرات دما در آب و هوای مختلف است. معایب این محصول شامل مواردی مانند وزن بالای سنگ و سنگین شدن سقف و وارد کردن بار اضافی بر سازه، هزینه زیاد تهیه سنگ و قیمت گران آن و عدم قابلیت تعمیر و تعویض در صورت لزوم هستند.

شینگل آسفالتی

این محصول بین انواع شینگل، پرطرفدارترین گزینه بین مشتریان است. شینگل آسفالتی خود به دو دسته شینگل آسفالتی ارگانیک و شینگل آسفالتی فایبر گلاس تقسیم می‌شود. تفاوت این دو نوع متریال در لایه زیرین آن‌هاست. نوع ارگانیک این محصول شامل یک رویه از جنس آسفالت و لایه زیری معمولی است. در حالی که در نوع فایبر گلاس، لایه زیری از جنس فایبر گلاس ساخته شده و لایه رویی از متریال آسفالت تشکیل شده است. وجود لایه فایبرگلاس به این محصول خاصیت عایق حرارتی و رطوبتی می‌بخشد. از مزایای شینگل آسفالتی به مواردی از جمله  قیمت ارزان، تهیه آسان، جلوگیری از اتلاف انرژی، دوام، استحکام، نصب سریع و آسان و تنوع در طرح و رنگ محصول می‌توان اشاره کرد. از معایب این محصول عدم تحمل تغییرات دمایی به میزان زیاد و آسیب پذیری در برابر عوامل طبیعی مانند باد، طوفان و ... را می‌توان نام برد.

شینگل سفالی

این نوع از پوشش سقف در معماری خانه‌های ساحلی در مناطق مدیترانه متداول است. انتخاب شینگل سفالی به دلیل وزن سبکی که دارد، از تحمیل بار اضافی بر ساختمان جلوگیری می‌کند. این پوشش به سهولت و سرعت قابل تعمیر و تعویض است. تنوع در طرح‌ها و رنگ‌های آن نیز دلیل دیگری در انتخاب آن است. اما از معایب این محصول نیز مواردی مانند وجود سوراخ و ترک به دلیل ساختار سفال، هزینه بر بودن و نیاز به اجرای دقیق آن توسط نیروی کار ماهر هستند.

شینگل متالی

مصالح کاربردی برای اجرای این نوع پوشش، تایل متالی نامیده می‌شوند. تایل‌های متالی از انواع فلزاتی مانند مس، آلومینیوم، روی و قلع می‌توانند تولید شده باشند. کاربرد شینگل متالی فقط در مواردی که الزام به صاف بودن سطح سقف وجود دارد، اجرا می‌شود. عیب این سقف این است که انعکاس دهنده صداهای بیرونی و ضربات وارد شده بر سقف شامل صدای باد و باران است.

انتخاب هر یک از این نوع پوشش‌ها، به عوامل مختلفی مانند نوع اقلیم و آب و هوایی که سازه در آن بنا شده، نوع معماری منطقه، دوام و طول عمر متریال به کار گرفته شده، میزان انرژی ذخیره شده از طریق ممانعت از اتلاف آن و کاربری ساختمان مورد نظر و سقف اجرا شده آن بستگی دارد.

شینگل چیست و به چه طریقی نصب و اجرا می شود؟

یکی از متداول ترین پوشش های سقفی به خصوص برای سقف های شیبدار، شینگل است. شقف شینگل به عنوان یک عایق با کیفیت و مناسب برای خانه شما عمل می کند، استفاده از این سقف باعث افزایش ارزش کلی خانه شما می شود. شینگل متریال های کوچکی از مصالح ساختمانی قابل نصب بر روی زیر لایه، روکش فلزی یا خرپا برای اجرای سقف هستند که علاوه بر زیبایی از استحکام خوبی برخوردارند و از املاک شما در برابر عوامل خطر زای بیرونی همانند برف، باد و باران حفاظت می کنند. با داشتن آگاهی در مورد این نوع پوشش سقفی برای خانه خود می توانید از یک روش مقرون به صرفه و موثر بهره مند شوید.

انواع مدل های شینگل

شینگل آسفالتی

یکی از محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین شینگل سقف آسفالتی است. این نوع شینگل در انواع اندازه، رنگ و سبک در بازار موجود است. استاندارد های به کار برده شده در ساخت این نوع شینگل ها باعث می شود که در هزینه های مربوط به انرژی صرفه جویی شود. نصب و خرید شینگل آسفالتی بسیار راحت است و از نظر اقتصادی قیمت آن مقرون به صرفه و ارزان تر است. معمولا شینگل آسفالتی بین 20 تا 25 سال دوام دارد. یکی از اشکالات شینگل آسفالتی عدم کارایی آن در مناطق مختلف با نوسانات آب و هوایی بسیار است. اگر در جایی با موقعیت آب و هوایی نامناسب زندگی می کنید، این نوع سقف ممکن است در طول زمان در اثر طوفان، باد یا باران دچار شکستگی شود. هم چنین توصیه می شود که تنها در سقف های کاملا شیب دار از نوع آسفالتی استفاده شود.

شینگل فایبرگلاس

شینگل فایبر گلاس از یک کفی فایبر گلاس با روکش ضد آب ساخته می شود. این نوع سینگل وزن بسیار کمی دارد، در برابر حریق و آتش سوزی مقاوم است، در برابر اشعه ماورا بنفش مقاومت است، بسیار با دوام است و با وجود قیمت مناسب در برابر انواع طوفان و باد مقاوم است. این نوع پوشش کاملا ضد آب است. شینگل فایبر گلاس از قرار دادن انواع لایه فایبرگلاس مرطوب با استفاده از چسب های اوره - فرمالدئید در کنار یکدیگر ساخته می شود. این کف با استفاده از روکش آسفالت و انواع مواد پر کننده معدنی پر می شود تا خاصیت ضد آبی پیدا کند.

شینگل آلی

در ساخت این نوع شینگل از انواع تراشه های چوبی، مقوا های بازیافت شده، دستمال و کاغذ استفاده می شود. این پوشش ضد آب، نسبت به سینگل فایبرگلاس وزن بیشتری دارند. ماندگاری و دوام پوشش آلی نسبت به فایبر گلاس کمتر است. قیمت این نوع سقف بسیار ارزان است. نوع آلی این سقف در برابر رطوبت بسیار آسیب پذیر است و استفاده از آن در شرایط نامناسب آب و هوایی منجر به ایجاد خسارات فراوان می شود.

سینگل سفالی

یکی از زیباترین و پر طرفدارترین پوشش های سقفی به خصوص در خانه های ویلایی سینگل سفالی است. علاوه بر زیبایی ظاهری سفال دوام بسیار بالایی دارد و در صورت استفاده از آن برای سالیان طولانی نیازی به تعمیر یا تعویض نخواهید داشت. هزینه نوع سفالی در مقایسه با انواع دیگر نسبتا بالاتر است و نصب آن نیز کاری دشوار و زمان بر است.

شینگل فلزی

در ساخت این نوع پوشش برای سقف های شیب دار معمولا از مس، آلومینیوم، قلع یا روی استفاده می شود. فلز در برابر مخاطرات آب و هوایی بسیار مقاوم است. هم چنین این مدل ماندگاری بسیار بالایی دارد و با گذشت زمان به ندرت دچار خرابی و شکستگی می شود. هم چنین در مقایسه با نوع سفالی و چوبی مقرون به صرفه تر است. اصلی ترین عیب شینگل فلزی صدای آن به هنگام بارش باران است.

شینگل چوبی

چوب یکی از مقاوم ترین مصالح طبیعی موجود در طبیعت است. در زمان های قدیم چوب یکی از اصلی ترین متریال های به کار برده شده برای ساخت سقف بوده است. معمولا برای ساخت شینگل چوبی از درخت کاج استفاده می شود. چوب دوام بالایی دارد و یک محصول کاملا سازگار با محیط زیست است. این ماده در برابر اتلاف انرژی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. چوب در برابر انواع مخاطرات طبیعی هم چون وزش باد، بارش باران و برف مقاوم است. با وجود تمامی این مزایا باید در نظر داشت که چوب به هیچ عنوان در برابر حریق و آتش سوزی مقاوم نیست. چوب یک ماده گران قیمت است و استفاده از آن برای سقف های بزرگ مقرون به صرفه نمی باشد. احتمال ترک خوردگی، پوشیدگی و حمله حشرات به چوب بالاست

شینگل سنگی

برای ساخت این محصول سنگ های طبیعی معادن به صورت تایل های منظم بریده می شوند. این نوع پوشش سقفی طول عمر بسیار بالایی دارد و در برابر رطوبت و آب بسیار مقاوم است. هم چنین طوفان، باد و باران نمی تواند به تایل های سنگی آسیب وارد کند. معمولا این تایل های سنگی هزینه بسیار بالایی دارند. با توجه به وزن بالای سنگ برای خانه های کوچک استفاده از نوع سنگی توصیه نمی شود.

صرف نظر از نوع شینگل، نحوه نصب و اجرای این سقف بسیار حائز اهمیت است. بهتر است برای اجرای این نوع پوشش حتما از شرکت های معتبر و حرفه ای کمک بگیرید. گارانتی و تضمین کیفیت، نحوه مراقبت صحیح و تعمیر به موقع در افزایش طول عمر این پوشش بسیار تاثیر گذار است. به منظور اجرای سقف شینگل ابتدا باید سطح با پوشش های آستری کاملا پوشانده شود. سپس تایل ها بر روی این آستر قرار داده می شود. در طول مراحل اجرا از انواع مختلفی مواد استفاده می شود تا میزان مقاومت شینگل در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی افزایش یابد.

نوع شینگل و اندازه تایل های مختلف آن، میزان مقاومت آن در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله تاثیر گذارترین عوامل در تعیین قیمت این پوشش سقفی هستند. هزینه ساخت و نصب، آب بندی اصولی، عایق بندی آن در برابر عوامل جوی نیز فاکتورهای دیگری هستند که در تعیین قیمت تاثیر گذارند. معمولا بسته به طرح، متریال و شرکت سازنده قیمت ها متفاوت است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره شینگل