دسته بندی ها

نمای شیشه ای (فریم لس، کراتین وال، سکوریت و ...)

فروشندگان و مجریان نمای شیشه ای ساختمان

آشنایی با انواع مدل های نمای شیشه ای و مزایای آن ها

از قدیم الایام تا به امروز انسان ها همواره به فکر ساختن نمایی زیبا برای خانه های شان بوده اند. در گذشته بسیاری از متریال ساده نظیر سنگ و گیاه و ... برای این کار استفاده می شد و رفته رفته دامنه متریال مورد استفاده وسیع تر شد و تنوعی هم که برای ساختن نمای ساختمان ها وجود داشت بیش تر گردید. نمای شیشه ای یکی از نماهای پرطرفدار ساختمان است که خیلی از افراد آن را به زیبایی خارق العاده اش و نمای منحصر به فردی که به ساختمان می بخشد می شناسند. شیشه همیشه جز متریال زیبا در صنعت ساختمان سازی بوده و هست و اگر در نما هم استفاده شود باز موجب ایجاد زیبایی زیادی می شود. البته استفاده از نمای شیشه ای مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. نمای شیشه ای در ساختمان های تجاری استفاده بیش تری از ساختمان های مسکونی دارد اما خب برای ساختمان های مسکونی هم با ترکیب شیشه با ترمووود و یا سنگ نماهای جذابی ساخته اند.

ادامه مطلب

استفاده از نمای شیشه ای چه مزایایی دارد؟

شفافیت شیشه و قابلیت های بازتابی که دارد موجب ایجاد جذابیت های بصری می شود.

شیشه وزن کمی دارد و در نتیجه موجب می شود که وزن ساختمان کم تر شود.

شیشه های چند جداره ای که برای نما استفاده می شوند عایق خوبی برای صدا بوده در نتیجه از ایجاد آلودگی صوتی تا اندازه زیادی جلوگیری می کنند.

سرعت اجرای نماهای شیشه ای بالا است و به زمان کمی نیاز است.

در نمونه های مورد استفاده برای نما تنوع زیادی وجود دارد و در رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند.

استفاده از نمای شیشه ای چه معایبی دارد؟

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر ساختمان نوساز نباشد گاهی محدودیت هایی برای تبدیل نما به نمای شیشه ای وجود دارد و این ایده همیشه برای همه ساختمان ها قابل اجرا نیست، خصوصا برای ساختمان های قدیمی.

شیشه متریالی است که ضریب انتقال حرارت بالا دارد و در نتیجه سرعت تبادل حرارت بالا است. پس برای ایجاد گرمایش و سرمایش به انرژی بیش تری و در نتیجه هزینه بالاتری نیاز است.

مقاومت این نوع نما در برابر حوادثی مانند زلزله بسیار پایین است و در صورت وقوع زلزله این ساختمان ها خسارت بسیار زیادی می بینند.

حرارت بالا و یا آتش سوزی هم این نماها را دچار دفرمگی و حتی تخریب می کند. بنابراین ایمنی زیادی هم در مقابل آتش و حرارت زیاد ندارند.

حساسیت شیشه بالا است و در نتیجه باید به طور مداوم مورد بازرسی قرار بگیرند و کنترل شوند. از این رو هزینه های تعمیرات و نگهداری شان بالا است.

انواع نمای شیشه ای

این نوع نما سه نوع کلی را شامل می شود که عبارتند از فریم لس، اسپایدر و کرتین وال

نمای شیشه ای فریم لس

در این نما برای قرار دادن شیشه ها از شبکه های پروفیلی فلزی استفاده می شود. شیشه ها در این شبکه ها که معمولا در رنگ های متنوع و مختلفی هم تولید و عرضه می شوند قرار می گیرند.

نمای شیشه ای اسپایدر

در ساختمان های تجاری و هم چنین فروشگاه ها عموما از این نوع نمای شیشه ای استفاده می شود. شیشه های دو جداره که یک لایه پلاستیکی هم درون خود دارند برای ساختن این نما به کار برده می شوند. این شیشه های نما با کمک اتصال های نقطه ای شکل به سازه مورد نظر وصل می شوند و دلیل نام گذاری شان هم اتصالات عنکبوتی شکل است.

نمای شیشه ای کرتین وال

این نوع نما جدیدترین نمونه نمای شیشه ای است و به همین دلیل بسیاری از نواقصی که در مورد نماهای قبلی وجود داشته را ندارد. این نماها هم خود ایستا می باشند. استراکچر یکپارچه آلومینیومی آن ها خطوط زیبایی در ساختمان ایجاد می کند.

نمای شیشه ای پیوسته

وقتی استراکچرها طوری طراحی می شوند که شیشه ها در نزدیک ترین حالت ممکن به هم قرار می گیرند نمایی پیوسته و شیشه ای خواهیم داشت که جلوه بصری بهتری دارد و شیشه ها خودنمایی بیش تری می کنند.

نمای شیشه ای ویلا

ویلاها به دلیل ماهیت شان و ظاهر زیبایی که دارند گزینه مناسبی برای استفاده از نماهای شیشه ای هستند. چون استفاده از  این نماها زیبایی آن ها را چند برابر می کند و نمای خارجی ویلاها در مجموع اهمیت زیادی دارد و خیلی از افراد بر اساس همان نمای زیبا ویلا را قضاوت می کنند. نمای شیشه ای برای ساکنین آن امکان تماشای منظره بیرون را هم فراهم می کند.

نمای شیشه ای بالکن

از شیشه برای نمای بالکن خانه ها هم به تازگی استفاده زیادی می شود. این نما موجب می شود که نور راه ورود به داخل را داشته باشد و در نتیجه ممنوعیتی برای نگهداری گل و گیاه در بالکن نداشته باشیم. از سوی دیگر ایجاد امنیت می کند و زیبایی قابل توجهی هم به نمای کلی ساختمان می بخشد.

نمای شیشه ای مغازه

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم از این نما بیش تر برای ساختمان های تجاری استفاده می شود. برای مغازه ها هم چون ظاهری مورد توجه ایجاد می کند در نتیجه کاربرد زیادی دارد. مغازه ها و فروشگاه های تجاری نیاز به دیده شدن دارند و این نما به آن ها کمک می کند که در مرکز توجه قرار گیرند.

قیمت نمای شیشه ای

جنس و قطر شیشه مورد استفاده در ساختن نما و هزینه آن تاثیر دارد. شیشه ها باید مرغوب باشند تا امنیت بیش تری فراهم کنند. نمونه های دو جداره و سه جداره که قابلیت های زیادی دارند دارای قیمت بالایی هم هستند و مدل های مختلف و طرح های آن ها از دیگر عوامل موثر بر قیمت است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره نمای شیشه ای