دسته بندی ها

یراق آلات درب (یراق آلات درب ضد سرقت، چوبی، فلزی و ...)

فروشندگان و مجریان یراق آلات درب

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های یراق آلات درب

همان اندازه که انتخاب درب های مناسب درساختمان سازی و معماری اهمیت دارد، استفاده از یراق آلات مناسب هم حائز اهمیت است. یراق آلات را با ذوب کردن فلزات و ریختن آن ها در قالب هایی مشخص می سازند. اگر این محصولات از جنس مرغوبی انتخاب نشوند پس از مدتی کوتاه آسیب دیده و مجبور به صرف هزینه ی دیگری برای تعویض آن ها خواهیم بود. اما این فقط جنبه کیفی ماجرا است. از سوی دیگر انتخاب یراق آلاتی که ظاهری زیبا هم داشته باشند تاثیر زیادی بر زیبایی و نمای درب های ساختمان خواهد داشت. پس لازم است که یراق آلات درب را به خوبی بشناسیم و متناسب با جنس درب و کاربردی که دارد بهترین نمونه را انتخاب کنیم. در ادامه به معرفی انواع یراق آلات درب و کاربردهایشان می پردازیم.

ادامه مطلب

انواع یراق آلات درب

لولا

لولاها جز پرمصرف ترین یراق آلات می باشند و برای انواع مختلف درب ها و هم چنین درب کمد و کابینت ها هم کاربرد دارند. لولاها را با کمک دو یا چهار پیچ روی صفحه مورد نظر متصل می کنند. کابینت ها هم لولاهای مختص به خود دارند.

ریل

ریل ها از جمله یراق آلاتی هستند که برای درب های کشویی کاربرد دارند. مکانیزم این درب ها به این صورت است که روی ریل حرکت می کنند و باز و بسته می شوند. ریل ها را در دو نوع معمولی و ساچمه ای می سازند و نمونه های ساچمه ای دو تکه و سه تکه هستند. کاربرد ریل های ساچمه ای بیش تر از نمونه های معمولی است چون هم اندازه های متنوعی دارند و هم حرکت شان روان تر است. مسلما قیمت بالاتری هم به نسبت ریل های ساده دارند.

پیچ

بدون شک پیچ ها هم جز یراق آلات کاربردی و با استفاده زیاد هستند که هر کدام از ما نمونه های مختلفی از کاربردهایشان را دیده ایم. پیچ ها بر اساس جنسی که دارند در گروه های مختلف پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این مدل پیچ ها برای کاربردهای خاص خودشان طراحی شده اند. اما این محصولات را بر اساس کاربردی هم که دارند تقسیم بندی می کنند. که عبارتند از پیچ های ساده یا معمولی و پیچ های خودکار که آن ها را به نام حرفه ای نیز می شناسند. مزیت پیچ های حرفه ای به نسبت نمونه های ساده در این است که برای ثابت شدن آن ها نیازی به استفاده از مهره نیست و نوک خیلی تیزی هم دارند. اما پیچ های ساده حتما به مهره نیاز دارند.

دستگیره

این محصول که دیگر جز الزامات اصلی درب ها می باشد. برای باز و بسته کردن درب ها نیاز به وسیله ای خاص است که آن را دستگیره می نامیم. دستگیره ها هم تنوع زیادی دارند اما از دستیگره های روزت، توپی، ضربه ای، پلاک و ... برای درب ها استفاده می شود. دستگیره ها تاثیر زیادی بر نما و زیبایی درب ها دارند.

قفل

قفل ها هم از جمله یراق آلاتی هستند که برای درب ها و به جهت فراهم کردن امنیت بیش تر استفاده می شوند. انتخاب قفل مناسب برای درب به کاربرد آن بستگی دارد. قفلی که برای درب حیاط یا درب ورودی ساختمان استفاده می شود مسلما با قفل درب اتاق خواب یا درب سرویس بهداشتی تفاوت زیادی دارد.

یراق آلات درب ضد حریق و ضد سرقت

دستگیره های مورد استفاده برای این درب ها از نمونه های دستگیره ضد حریق و دستگیره آنتی پنیک می باشد و قفل هایی هم که برای این نوع درب ها استفاده می شود می تواند کارتی،‌ انگشتی و یا معمولی باشد. بسیاری از قفل های پیشرفته برای درب های ضد حریق وجود دارد که عموما با قیمت های تقریبا بالا در بازار موجود است.

یراق آلات درب چوبی

درب های چوبی در ساختمان کاربردهای زیادی دارند. درب اتاق، ورودی و یا سرویس بهداشتی. حتما برای انتخاب یراق آلات مناسب باید به کاربرد درب توجه داشت. دستگیره و قفلی که برای این درب ها استفاده می شود باید با هم هماهنگی داشته باشند. وجود ناهماهنگی علاوه بر این که باز و بسته کردن درب را سخت می کند موجب شکستن قفل و یا کلید و هم چنین آسیب رساندن به درب خواهد شد. عموما امروزه از دستگیره های اهرمی استفاده می شود.

یراق آلات درب سکوریت

یراقی که برای درب سکوریت استفاده می شود با نمونه های معمولی و مثلا آن چه برای درب های چوبی استفاده می شود متفاوت است. این نوع درب ها به یراق آلات خاص خود نیاز دارند که عبارتند از دستگیره مناسب شیشه سکوریت، ریل، فریم و استوپ مناسب. بست ها و قفل و لولایی هم که برای این نوع درب ها استفاده می شود نمونه های مخصوصی است که در تنوع زیادی به بازار عرضه می شوند.

یراق آلات درب کشویی

برای این نوع درب ها به ریل ها و قرقره های مناسب احتیاج داریم. دستگیره ای که روی این درب ها سوار می شود اصلا شبیه به درب های معمولی مثلا نمونه های اهرمی نیست. چون فقط به زائده ای نیاز داریم که به کمک آن درب را بکشیم. آرام بند، قرقره ها و ریل را متناسب با جنس درب و بر اساس وزن انتخاب می کنند.

یراق آلات درب فلزی

این درب ها هم مانند نمونه های دیگر یراق آلات خاص خودشان را نیاز دارند. انتخاب قفل مناسب برای این درب ها موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم. قفل های سوئیچی، شاخ دار و غلطکی از جمله قفل های مهم این درب ها هستند که در اندازه های مختلف و قیمت متنوع به بازار عرضه می شوند.

قیمت یراق آلات درب

یراق آلات درب را بسته به جنس درب انتخاب می کنند. به طور کلی وزنی که یراق آلات دارند تا اندازه زیادی نشان دهنده متریال مورد استفاده در آن ها است و متریال هم عامل تعیین کننده ای در قیمت این محصولات است. علاوه بر جنس به کار رفته برای ساختن یراق آلات درب، مدل های مختلف آن ها و تنوع طرح و رنگ شان از دیگر موارد تاثیر گذار بر قیمت خواهد بود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون